ҚЫЗЫЛОРДА ОБЛЫСТЫҚ БІЛІМ БАСҚАРМАСЫНЫҢ ҚАРМАҚШЫ АУДАНЫ БОЙЫНША БІЛІМ БӨЛІМІНІҢ «№277 МЕКТЕП-ЛИЦЕЙІ» КММ
«Бекітемін»
Директордың оқу ісі жөніндегі орынбасары ___________Г.М.Амантаева
Қазақ тілі пәнінен қысқа мерзімді жоспар
|
Бөлім |
9-бөлім: Әлемдегі ірі кітапханалар. Морфология. |
|
|
Мұғалімнің аты-жөні |
Серикова Тогжан Сериковна |
|
|
Күні |
21.04.2023 ж. |
|
|
Сынып: 6 «Б» |
Қатысушылар саны: 24 |
Қатыспағандар саны: |
|
Сабақтың тақырыбы |
Наурыз – жыл басы |
|
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаттары |
6.2.5.1 -мәтіннен негізгі және қосымша ақпаратты, көтерілген мәселені анықтауға бағытталған нақтылау сұрақтарын құрастыру; 6.4.4.3 - үстеудің мағыналық түрлерін ажырату, синонимдік қатарларын түрлендіріп қолдану. |
|
|
Сабақтың мақсаты |
Мәтінді түсінеді, мәтіннің негізгі және қосымшаны анықтайтын, көтерілген мәселені анықтайтын сұрақтар құрастырады, үстеудің мағыналық түрлерін ажыратады, синонимдік қатарларын түрлендіріп қолданады. |
|
|
Сабақ кезеңі/ Уақыты |
Педагогтің іс-әрекеті |
Оқушының іс-әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
Сабақтың басы 4 минут |
«Шапалақ» әдісі арқылы сыныпта ынтымақтастық атмосферасын құру. Сыныптағы оқушыларды түгелдеу. Оқушыларды бағалау шкаласымен таныстыру. Топқа біріктіру Мақсатты түрде топ құрылады. 1 - топ « » тобы, 2 - топ « » тобы , 3 - топ « » тобы, 4-топ « » тобы. Үй тапсырмасы. «Біздің шығармашылық бастауымыз» атты топтық тапсырманы тексеру, бағалау. Жаңа сабақтың тақырыбын ашу. «Көрнекіліктер» әдісі арқылы тақырыпты болжау. Оқушыларды сабақ мақсатымен таныстыру. |
Амандасады, сабақ құралдарын шығарып, кезекші өз міндетін атқарады. Назарларын сабаққа аударады. Оқушылар топтық жұмысты қорғайды. Сабақ тақырыбын табады. |
«Блум таксономиясы» негізінде «Білім шыңы» әдісі арқылы бағалау
Үй тапсырмасына 2 балл Мұғалімнің ауызша мадақтауы |
Интербелсенді тақта, таныстырылым
Интербелсенді тақта, алтыбақан, сұрақ жазылған қағаз |
|
Сабақтың ортасы 37 минут |
Мәтінмен жұмыс Тыңдалым алды тапсырма: «Сөйлем құра» әдісі арқылы берілген қағаз қиындыларын пайдаланып, сөйлем құраңдар және оны дәптерге жазыңдар. 1-топ. Кітаптың әдеуметтік маңызы өте зор. 2-топ. Кітап – саяси сауаттылық көзі. 3-топ. Кітаптың экономикаға әсері қандай? 4-топ. Кітаптың техникалық құралдардан артықшылығы неде? Тыңдалым мәтіні ұсынылады. Тыңдалым. Видеоролик. "..........." Тыңдалымнан кейінгі тапсырма. Топтық жұмыс «ӘСЭТ» әдісі арқылы топтық тапсырма. 1-топ. «Диафильм» әдісі. Кітаптың әлеуметтік маңызын А3 парағына ұсынылған суреттерді ретімен жапсыру арқылы шағын әңгіме құрап айтады, өздері құраған әңгімеден 2 сұрақ құрастырып, басқа топтарға сұрақ қойыңыздар, тірек сөздерді қолданыңыз (жылдам,лезде,баяғыда). Дескриптор: 1. Суреттерді ұтымды пайдаланады. 2. Әңгіме құрайды. 3. Әңгіме мазмұнына сәйкес 2 сұрақ құрастырады. 4. Үстеулерді қатыстырады, синонимдік қатарларын қолданады. 5.Ойын анық жеткізеді. 2-топ. «КТС» әдісі. Берілген кесте бойынша кітап пен саясатты байланыстырып диалог құраңыздар, құраған диаогтан 2 сұрақ құрастырып, басқа топтарға сұрақ қойыңыздар, тірек сөздерді қолданыңыз (жылдам,лезде,баяғыда). Дескриптор: 1. Кестені ұтымды пайдаланады. 2. Диалог құрастырады. 3. Диалог мазмұнына сәйкес 2 сұрақ құрастырады. 4. Үстеулерді қатыстырады, синонимдік қатарларын қолданады. 5.Ойын анық жеткізеді. 3-топ « » Суреттерді байланыстырып, өлеңнің жалғасы бойынша ұйқастырып, өлең құраңыздар, құраған өлеңнен 2 сұрақ құрастырып, басқа топтарға сұрақ қойыңыздар, тірек сөздерді қолданыңыз (ертеректе,баяғыда). Дескриптор: 1. Суреттерді байланыстырады. 2. Өлең құрайды. 3. Өлең мазмұнына сәйкес 2 сұрақ құрастырады. 4. Үстеулерді қатыстырады, синонимдік қатарларын қолданады. 5.Ойын анық жеткізеді. 4-топ. «Мем» әдісі. Берілген мемдерді пайдалана отырып өздерің жаңа мем жасаңыздар, салған суреттеріңізді техникамен байланыстыра отырып, ойтолғау жазыңыздар, құраған ойтолғаудан 2 сұрақ құрастырып, басқа топтарға сұрақ қойыңыздар, тірек сөздерді қолданыңыз (бұрында). Дескриптор: 1. Мем салады; 2.Ойтолғау жазады; 3. Ойолғау мазмұнына сәйкес 2 сұрақ құрастырады. 4. Үстеулерді қатыстырады, синонимдік қатарларын қолданады. 5.Ойын анық жеткізеді. Кері байланыс: «3 Қ әдісі» – сабақта не қиын, не қызық , не құнды болды? Сергіту сәті Жеке жұмыс «Joyteka» бағдарламасы арқылы «Біліміңді бекіт» тапсырмасын орындайды. Есік ашылса - «2» балл. Кері байланыс «3Қ» Оқушылардың бағалау шкаласындағы жинаған балдарын есептеп, қорытындысын шығару. |
Берілген сөздерден сөйлем құрайды және оны дәптерге жазады. Видеороликті мұқият тыңдайды. А3 парағына ұсынылған суреттерді ретімен жапсыру арқылы шағын әңгіме құрап айтады, өздері құраған әңгімеден 2 сұрақ құрастырады, тірек сөздерді қолданады. Кесте бойынша диалог құрайды, құраған диаогтан 2 сұрақ құрастырады, тірек сөздерді қолданады. Суреттерді байланыстыру арқылы өлең құрап, құраған диаогтан 2 сұрақ құрастырады, тірек сөздерді қолданады. Мемдерді пайдалана отырып жаңа мем салады, ойтолғау жаады, құраған ойтолғаудан 2 сұрақ құрастырады, тірек сөздерді пайдаланады. «Joyteka» бағдарламасындағы тапсырманы орындайды. |
Топ басшысы мұғалім нұсқауы бойынша бағалау парағына топ мүшелерінің бағалау шкаласындағы көрсеткіштерін жазып алады. Мұғалімнің ауызша мадақтауы. Топ басшысы мұғалім нұсқауы бойынша бағалау парағына топ мүшелерінің бағалау шкаласындағы көрсеткіштерін жазып алады. Мұғалімнің ауызша мадақтауы. Жинаған балл нәтижесін бағалау шкаласында белгілейді, топ басшысы бағалау парағын толтырады. |
Бағалау шкаласы, видеоролик
Кинолента, интербелсенді тақта, түрлі-түсті маркер, суреттер
Плакат, интербелсенді тақта, түрлі-түсті маркер, микрофон.
Суреттер, маркер, қиынды қағазар
Мемдер, плакат, маркер.
Интербелсенді тақта, телефон. |
|
Сабақтың аяғы 4 мин |
Рефлексия «ПОПС» формуласы Үйге тапсырма: Үстеудің мағыналық түрлерін қатыстырып, «Кітап – қымбат қазына» тақырыбында эссе жаз. |
Оқушылар экранда көрсетілген ПОПС формуласы арқылы сабақ туралы өз ойларын айтады. Үйге берілген тапсырманы белгілеп алады. |
Интербелсенді тақта |
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Наурыз - жыл басы. ҚМЖ 6-сынып Ашық сабақ
Наурыз - жыл басы. ҚМЖ 6-сынып Ашық сабақ
ҚЫЗЫЛОРДА ОБЛЫСТЫҚ БІЛІМ БАСҚАРМАСЫНЫҢ ҚАРМАҚШЫ АУДАНЫ БОЙЫНША БІЛІМ БӨЛІМІНІҢ «№277 МЕКТЕП-ЛИЦЕЙІ» КММ
«Бекітемін»
Директордың оқу ісі жөніндегі орынбасары ___________Г.М.Амантаева
Қазақ тілі пәнінен қысқа мерзімді жоспар
|
Бөлім |
9-бөлім: Әлемдегі ірі кітапханалар. Морфология. |
|
|
Мұғалімнің аты-жөні |
Серикова Тогжан Сериковна |
|
|
Күні |
21.04.2023 ж. |
|
|
Сынып: 6 «Б» |
Қатысушылар саны: 24 |
Қатыспағандар саны: |
|
Сабақтың тақырыбы |
Наурыз – жыл басы |
|
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаттары |
6.2.5.1 -мәтіннен негізгі және қосымша ақпаратты, көтерілген мәселені анықтауға бағытталған нақтылау сұрақтарын құрастыру; 6.4.4.3 - үстеудің мағыналық түрлерін ажырату, синонимдік қатарларын түрлендіріп қолдану. |
|
|
Сабақтың мақсаты |
Мәтінді түсінеді, мәтіннің негізгі және қосымшаны анықтайтын, көтерілген мәселені анықтайтын сұрақтар құрастырады, үстеудің мағыналық түрлерін ажыратады, синонимдік қатарларын түрлендіріп қолданады. |
|
|
Сабақ кезеңі/ Уақыты |
Педагогтің іс-әрекеті |
Оқушының іс-әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
Сабақтың басы 4 минут |
«Шапалақ» әдісі арқылы сыныпта ынтымақтастық атмосферасын құру. Сыныптағы оқушыларды түгелдеу. Оқушыларды бағалау шкаласымен таныстыру. Топқа біріктіру Мақсатты түрде топ құрылады. 1 - топ « » тобы, 2 - топ « » тобы , 3 - топ « » тобы, 4-топ « » тобы. Үй тапсырмасы. «Біздің шығармашылық бастауымыз» атты топтық тапсырманы тексеру, бағалау. Жаңа сабақтың тақырыбын ашу. «Көрнекіліктер» әдісі арқылы тақырыпты болжау. Оқушыларды сабақ мақсатымен таныстыру. |
Амандасады, сабақ құралдарын шығарып, кезекші өз міндетін атқарады. Назарларын сабаққа аударады. Оқушылар топтық жұмысты қорғайды. Сабақ тақырыбын табады. |
«Блум таксономиясы» негізінде «Білім шыңы» әдісі арқылы бағалау
Үй тапсырмасына 2 балл Мұғалімнің ауызша мадақтауы |
Интербелсенді тақта, таныстырылым
Интербелсенді тақта, алтыбақан, сұрақ жазылған қағаз |
|
Сабақтың ортасы 37 минут |
Мәтінмен жұмыс Тыңдалым алды тапсырма: «Сөйлем құра» әдісі арқылы берілген қағаз қиындыларын пайдаланып, сөйлем құраңдар және оны дәптерге жазыңдар. 1-топ. Кітаптың әдеуметтік маңызы өте зор. 2-топ. Кітап – саяси сауаттылық көзі. 3-топ. Кітаптың экономикаға әсері қандай? 4-топ. Кітаптың техникалық құралдардан артықшылығы неде? Тыңдалым мәтіні ұсынылады. Тыңдалым. Видеоролик. "..........." Тыңдалымнан кейінгі тапсырма. Топтық жұмыс «ӘСЭТ» әдісі арқылы топтық тапсырма. 1-топ. «Диафильм» әдісі. Кітаптың әлеуметтік маңызын А3 парағына ұсынылған суреттерді ретімен жапсыру арқылы шағын әңгіме құрап айтады, өздері құраған әңгімеден 2 сұрақ құрастырып, басқа топтарға сұрақ қойыңыздар, тірек сөздерді қолданыңыз (жылдам,лезде,баяғыда). Дескриптор: 1. Суреттерді ұтымды пайдаланады. 2. Әңгіме құрайды. 3. Әңгіме мазмұнына сәйкес 2 сұрақ құрастырады. 4. Үстеулерді қатыстырады, синонимдік қатарларын қолданады. 5.Ойын анық жеткізеді. 2-топ. «КТС» әдісі. Берілген кесте бойынша кітап пен саясатты байланыстырып диалог құраңыздар, құраған диаогтан 2 сұрақ құрастырып, басқа топтарға сұрақ қойыңыздар, тірек сөздерді қолданыңыз (жылдам,лезде,баяғыда). Дескриптор: 1. Кестені ұтымды пайдаланады. 2. Диалог құрастырады. 3. Диалог мазмұнына сәйкес 2 сұрақ құрастырады. 4. Үстеулерді қатыстырады, синонимдік қатарларын қолданады. 5.Ойын анық жеткізеді. 3-топ « » Суреттерді байланыстырып, өлеңнің жалғасы бойынша ұйқастырып, өлең құраңыздар, құраған өлеңнен 2 сұрақ құрастырып, басқа топтарға сұрақ қойыңыздар, тірек сөздерді қолданыңыз (ертеректе,баяғыда). Дескриптор: 1. Суреттерді байланыстырады. 2. Өлең құрайды. 3. Өлең мазмұнына сәйкес 2 сұрақ құрастырады. 4. Үстеулерді қатыстырады, синонимдік қатарларын қолданады. 5.Ойын анық жеткізеді. 4-топ. «Мем» әдісі. Берілген мемдерді пайдалана отырып өздерің жаңа мем жасаңыздар, салған суреттеріңізді техникамен байланыстыра отырып, ойтолғау жазыңыздар, құраған ойтолғаудан 2 сұрақ құрастырып, басқа топтарға сұрақ қойыңыздар, тірек сөздерді қолданыңыз (бұрында). Дескриптор: 1. Мем салады; 2.Ойтолғау жазады; 3. Ойолғау мазмұнына сәйкес 2 сұрақ құрастырады. 4. Үстеулерді қатыстырады, синонимдік қатарларын қолданады. 5.Ойын анық жеткізеді. Кері байланыс: «3 Қ әдісі» – сабақта не қиын, не қызық , не құнды болды? Сергіту сәті Жеке жұмыс «Joyteka» бағдарламасы арқылы «Біліміңді бекіт» тапсырмасын орындайды. Есік ашылса - «2» балл. Кері байланыс «3Қ» Оқушылардың бағалау шкаласындағы жинаған балдарын есептеп, қорытындысын шығару. |
Берілген сөздерден сөйлем құрайды және оны дәптерге жазады. Видеороликті мұқият тыңдайды. А3 парағына ұсынылған суреттерді ретімен жапсыру арқылы шағын әңгіме құрап айтады, өздері құраған әңгімеден 2 сұрақ құрастырады, тірек сөздерді қолданады. Кесте бойынша диалог құрайды, құраған диаогтан 2 сұрақ құрастырады, тірек сөздерді қолданады. Суреттерді байланыстыру арқылы өлең құрап, құраған диаогтан 2 сұрақ құрастырады, тірек сөздерді қолданады. Мемдерді пайдалана отырып жаңа мем салады, ойтолғау жаады, құраған ойтолғаудан 2 сұрақ құрастырады, тірек сөздерді пайдаланады. «Joyteka» бағдарламасындағы тапсырманы орындайды. |
Топ басшысы мұғалім нұсқауы бойынша бағалау парағына топ мүшелерінің бағалау шкаласындағы көрсеткіштерін жазып алады. Мұғалімнің ауызша мадақтауы. Топ басшысы мұғалім нұсқауы бойынша бағалау парағына топ мүшелерінің бағалау шкаласындағы көрсеткіштерін жазып алады. Мұғалімнің ауызша мадақтауы. Жинаған балл нәтижесін бағалау шкаласында белгілейді, топ басшысы бағалау парағын толтырады. |
Бағалау шкаласы, видеоролик
Кинолента, интербелсенді тақта, түрлі-түсті маркер, суреттер
Плакат, интербелсенді тақта, түрлі-түсті маркер, микрофон.
Суреттер, маркер, қиынды қағазар
Мемдер, плакат, маркер.
Интербелсенді тақта, телефон. |
|
Сабақтың аяғы 4 мин |
Рефлексия «ПОПС» формуласы Үйге тапсырма: Үстеудің мағыналық түрлерін қатыстырып, «Кітап – қымбат қазына» тақырыбында эссе жаз. |
Оқушылар экранда көрсетілген ПОПС формуласы арқылы сабақ туралы өз ойларын айтады. Үйге берілген тапсырманы белгілеп алады. |
Интербелсенді тақта |
шағым қалдыра аласыз













