Рахманова Мира Жанабаевна Пән: қазақ тілі мен әдебиет пәні
Тараз қаласы, С.Нұрмағамбетов атындағы №10 орта мектебі Тренер: Бештаева Сандугаш Шырынхановна
«ҚАЗАҚ ТІЛІ МЕН ӘДЕБИЕТІ САБАҒЫ: ПОЗИТИВТІ ЭМОЦИОНАЛДЫ ӨЗАРА ӘРЕКЕТТЕСУДІ ҚҰРУ ТӘЖІРИБЕЛЕРІ»
курсы бойынша
« Наурыз – Ұлыстың Ұлы күні!» сабақ жоспары
|
Бөлім: |
Наурыз мейрамы. Ақ мол болсын! Ұлыс оң болсын! |
|
Педагогтің аты-жөні: |
Рахманова М.Ж. |
|
Күні: |
|
|
Сыныбы: 7 «Е» Т2 |
|
|
Сабақтың тақырыбы: |
Наурыз – Ұлыстың Ұлы күні! |
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты: |
7.1.2.1 - тыңдалған мәтіннің негізгі мазмұнын түсіну, ақпараттың өзектілігін анықтау; 7.2.2.1.-тақырып бойынша деректер қолдана отырып мәтінде көтерілген мәселеге өз ойын дәлелдеп жеткізу; 7.5.3.1.-ауызша мәтіндер құрауда екпін түрлерін сөз және сөйлем ішінде орынды қолданып айту. |
|
Сабақтың мақсаты: |
Тыңдалған мәтіннің негізгі мазмұнын түсінеді, ақпараттың өзектілігін анықтайды; Тақырып бойынша деректер қолдана отырып мәтінде көтерілген мәселеге өз ойын дәлелдеп жеткізеді; Ауызша мәтіндер құрауда екпін түрлерін сөз және сөйлем ішінде орынды қолданады. |
|
Бағалау критерийлері: |
Тыңдалған мәтіннің негізгі мазмұнын түсінеді, ақпараттың өзектілігін анықтай алады; Тақырып бойынша деректер қолдана отырып мәтінде көтерілген мәселеге өз ойын дәлелдеп жеткізе біледі; Ауызша мәтіндер құрауда екпін түрлерін сөз және сөйлем ішінде орынды айта біледі. |
Сабақтың барысы:
|
Сабақ кезеңі |
Педагогтің іс-әрекеті |
Оқушының іс-әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
Сабақтың басталуы 10 минут |
Ұйымдастыру кезеңі 1.Оқушылармен амандасу, түгендеу. 2.Ынтымақтастық атмосферасын қалыптастыру үшін «Додокаэдр» әдісі қолданамын. Үй тапсырмасы «Миға шабуыл» әдісі арқылы үй тапсырмасына қатысты сұрақтар қоя отырып, жаңа сабақпен байланыстырамын. Өз ойын дұрыс мағынада білдіріп, талқылауға белсенділікпен қатысқан оқушыға «Мадақтау» әдісін қолданамын. Жаңа сабақ Наурыз-Ұлыстың Ұлы күні! Сабақтың тақырыбы мен мақсатын анықтаймын. |
Оқушылар бір-біріне тілек білдіреді. Бір-біріне сұрақтар қояды. Сыныптастарының пікірін толықтырады. Өз ойымен бөліседі.Оқушылар сұрақтарға жауап беріп, өзара ұжымдық талқылау жасайды. Осы тапсырманы орындау арқылы оқушылардың айтылым дағдысы қалыптасады.
|
|
Оқулық, жұмыс дәптерлері
|
|
Сабақтың ортасы 25 минут |
Жаңа сөздермен жұмыс Шаттық-веселье Түрлі-разный Өзіндік-свойственный Дегенмен-все таки Даналық-мудрость Әлем-мир Халықтары-народ Тойлау-праздновать Тыңдалым
|
Жаңа сөздермен сөз тіркесін құрайды, сөйлем құрайды.
Мәтін мазмұнын тыңдайды. |
|
7-сынып оқулығы.
|
|
|
Топтық жұмыс. Тақырып бойынша деректер қолдана отырып мәтінде көтерілген мәселеге өз ойларыңды дәлелдеп жеткізіңдер. Оқушыларға бағыт- бағдар беріп, ынтымақтастықта жұмыс жасауға, ойын анық, дәл, нақты жеткізе білуге жұмылдырамын. Топқа бөлініп, тапсырмаларды орындайды. 1-топ: «Кім жылдам?» тәсілін қолданып, орындаңдар. Қай дәстүр қай халыққа тән екенін белгілейді. 2-топ: Мәтін бойынша «Қос жазба» күнделігін толтырыңдар. Тапсырма. Жұптық жұмыс. Сөйлемдерде берілген сөздердің орнын алмастырып, дұрыс нұсқасын жазады. «Бес жолды өлең» құрастырыңдар. Тапсырма. Жеке жұмыс. «Еркін микрофон» әдісі. Наурыз туралы берілген өлеңді мәнерлеп оқы, оны өз сөзіңмен айтып бер. |
Тақырып бойынша деректер қолдана отырып, мәтінде көтерілген мәселеге өз ойын дәлелдеп жеткізеді. Сөйлемдерде берілген сөздердің орнын алмастырады, дұрыс нұсқасын жазады. Дескриптор: -Сұраққа жауап береді; -Тақырыпты талдайды, түсіндіреді; -Наурыз туралы берілген өлеңді мәнерлеп оқиды; -Өз сөзімен айтады. Жалпы: 4 ұпай. Дескриптор: -Мәтіндер құрауда екпін түрлерін біледі; -Сөз және сөйлем ішінде орынды қолданады; - Мәтін бойынша «Қос жазба» күнделігін толтырады. Жалпы: 3 ұпай.
Сөйлемде берілген сөздердің орнын алмастырады. Наурыз туралы берілген өлеңді мәнерлеп оқиды. Дескриптор: -«Бес жолды өлең» құрастырады. -Өлеңді мәнерлеп оқиды; -Түсінгенін айтып береді. Жалпы: 3 ұпай. |
БК: Тақырып бойынша деректер қолдана отырып, мәтінде көтерілген мәселеге өз ойын дәлелдеп жеткізе біледі. Ауызша мәтіндер құрауда екпін түрлерін сөз және сөйлем ішінде орынды айта біледі. БК. Тыңдалған ақпараттың өзектілігін анықтай алады. |
Слайд Суреттер тапсырмасы
|
|
Сабақтың соңы 10 минут |
Үй тапсырмасын беру: «Наурыздағы салт-дәстүрлер» тақырыбына эссе жазу. Кері байланыс Жасыл түс – маған бәрі түсінікті. Сары түс – менің сұрағым бар? |
Оқушылар кері байланысқа түседі. Сабақтан алған әсерлерін айтады.
|
|
|
|
Бағалау
|
«Бәйге» бағалау. Мұғалім формативті бағалауы бойынша қорытынды балын қояды. |
|
|
|
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Наурыз мейрамы
Наурыз мейрамы
Рахманова Мира Жанабаевна Пән: қазақ тілі мен әдебиет пәні
Тараз қаласы, С.Нұрмағамбетов атындағы №10 орта мектебі Тренер: Бештаева Сандугаш Шырынхановна
«ҚАЗАҚ ТІЛІ МЕН ӘДЕБИЕТІ САБАҒЫ: ПОЗИТИВТІ ЭМОЦИОНАЛДЫ ӨЗАРА ӘРЕКЕТТЕСУДІ ҚҰРУ ТӘЖІРИБЕЛЕРІ»
курсы бойынша
« Наурыз – Ұлыстың Ұлы күні!» сабақ жоспары
|
Бөлім: |
Наурыз мейрамы. Ақ мол болсын! Ұлыс оң болсын! |
|
Педагогтің аты-жөні: |
Рахманова М.Ж. |
|
Күні: |
|
|
Сыныбы: 7 «Е» Т2 |
|
|
Сабақтың тақырыбы: |
Наурыз – Ұлыстың Ұлы күні! |
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты: |
7.1.2.1 - тыңдалған мәтіннің негізгі мазмұнын түсіну, ақпараттың өзектілігін анықтау; 7.2.2.1.-тақырып бойынша деректер қолдана отырып мәтінде көтерілген мәселеге өз ойын дәлелдеп жеткізу; 7.5.3.1.-ауызша мәтіндер құрауда екпін түрлерін сөз және сөйлем ішінде орынды қолданып айту. |
|
Сабақтың мақсаты: |
Тыңдалған мәтіннің негізгі мазмұнын түсінеді, ақпараттың өзектілігін анықтайды; Тақырып бойынша деректер қолдана отырып мәтінде көтерілген мәселеге өз ойын дәлелдеп жеткізеді; Ауызша мәтіндер құрауда екпін түрлерін сөз және сөйлем ішінде орынды қолданады. |
|
Бағалау критерийлері: |
Тыңдалған мәтіннің негізгі мазмұнын түсінеді, ақпараттың өзектілігін анықтай алады; Тақырып бойынша деректер қолдана отырып мәтінде көтерілген мәселеге өз ойын дәлелдеп жеткізе біледі; Ауызша мәтіндер құрауда екпін түрлерін сөз және сөйлем ішінде орынды айта біледі. |
Сабақтың барысы:
|
Сабақ кезеңі |
Педагогтің іс-әрекеті |
Оқушының іс-әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
Сабақтың басталуы 10 минут |
Ұйымдастыру кезеңі 1.Оқушылармен амандасу, түгендеу. 2.Ынтымақтастық атмосферасын қалыптастыру үшін «Додокаэдр» әдісі қолданамын. Үй тапсырмасы «Миға шабуыл» әдісі арқылы үй тапсырмасына қатысты сұрақтар қоя отырып, жаңа сабақпен байланыстырамын. Өз ойын дұрыс мағынада білдіріп, талқылауға белсенділікпен қатысқан оқушыға «Мадақтау» әдісін қолданамын. Жаңа сабақ Наурыз-Ұлыстың Ұлы күні! Сабақтың тақырыбы мен мақсатын анықтаймын. |
Оқушылар бір-біріне тілек білдіреді. Бір-біріне сұрақтар қояды. Сыныптастарының пікірін толықтырады. Өз ойымен бөліседі.Оқушылар сұрақтарға жауап беріп, өзара ұжымдық талқылау жасайды. Осы тапсырманы орындау арқылы оқушылардың айтылым дағдысы қалыптасады.
|
|
Оқулық, жұмыс дәптерлері
|
|
Сабақтың ортасы 25 минут |
Жаңа сөздермен жұмыс Шаттық-веселье Түрлі-разный Өзіндік-свойственный Дегенмен-все таки Даналық-мудрость Әлем-мир Халықтары-народ Тойлау-праздновать Тыңдалым
|
Жаңа сөздермен сөз тіркесін құрайды, сөйлем құрайды.
Мәтін мазмұнын тыңдайды. |
|
7-сынып оқулығы.
|
|
|
Топтық жұмыс. Тақырып бойынша деректер қолдана отырып мәтінде көтерілген мәселеге өз ойларыңды дәлелдеп жеткізіңдер. Оқушыларға бағыт- бағдар беріп, ынтымақтастықта жұмыс жасауға, ойын анық, дәл, нақты жеткізе білуге жұмылдырамын. Топқа бөлініп, тапсырмаларды орындайды. 1-топ: «Кім жылдам?» тәсілін қолданып, орындаңдар. Қай дәстүр қай халыққа тән екенін белгілейді. 2-топ: Мәтін бойынша «Қос жазба» күнделігін толтырыңдар. Тапсырма. Жұптық жұмыс. Сөйлемдерде берілген сөздердің орнын алмастырып, дұрыс нұсқасын жазады. «Бес жолды өлең» құрастырыңдар. Тапсырма. Жеке жұмыс. «Еркін микрофон» әдісі. Наурыз туралы берілген өлеңді мәнерлеп оқы, оны өз сөзіңмен айтып бер. |
Тақырып бойынша деректер қолдана отырып, мәтінде көтерілген мәселеге өз ойын дәлелдеп жеткізеді. Сөйлемдерде берілген сөздердің орнын алмастырады, дұрыс нұсқасын жазады. Дескриптор: -Сұраққа жауап береді; -Тақырыпты талдайды, түсіндіреді; -Наурыз туралы берілген өлеңді мәнерлеп оқиды; -Өз сөзімен айтады. Жалпы: 4 ұпай. Дескриптор: -Мәтіндер құрауда екпін түрлерін біледі; -Сөз және сөйлем ішінде орынды қолданады; - Мәтін бойынша «Қос жазба» күнделігін толтырады. Жалпы: 3 ұпай.
Сөйлемде берілген сөздердің орнын алмастырады. Наурыз туралы берілген өлеңді мәнерлеп оқиды. Дескриптор: -«Бес жолды өлең» құрастырады. -Өлеңді мәнерлеп оқиды; -Түсінгенін айтып береді. Жалпы: 3 ұпай. |
БК: Тақырып бойынша деректер қолдана отырып, мәтінде көтерілген мәселеге өз ойын дәлелдеп жеткізе біледі. Ауызша мәтіндер құрауда екпін түрлерін сөз және сөйлем ішінде орынды айта біледі. БК. Тыңдалған ақпараттың өзектілігін анықтай алады. |
Слайд Суреттер тапсырмасы
|
|
Сабақтың соңы 10 минут |
Үй тапсырмасын беру: «Наурыздағы салт-дәстүрлер» тақырыбына эссе жазу. Кері байланыс Жасыл түс – маған бәрі түсінікті. Сары түс – менің сұрағым бар? |
Оқушылар кері байланысқа түседі. Сабақтан алған әсерлерін айтады.
|
|
|
|
Бағалау
|
«Бәйге» бағалау. Мұғалім формативті бағалауы бойынша қорытынды балын қояды. |
|
|
|
шағым қалдыра аласыз























