|
Қысқа мерзімді жоспар |
|||||||||||||||||||||||
|
Пән: Қазақ тілі Т2 |
Бөлім: 10. Наурыз мейрамы. Ақ мол болсын! Ұлыс оң болсын! |
||||||||||||||||||||||
|
Күні : |
Педагогтің аты-жөні: |
||||||||||||||||||||||
|
Сынып: 7 |
Қатысқан оқушылар: Қатыспаған оқушылар : |
||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы: 38. Наурыздың сәні- зергерлік бұйымдар |
|||||||||||||||||||||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаттары |
7.4.1.1 Зергерлік бұйымдар туралы толық мәлімет беру,оқушыларды ауызекі сөйлеу тілін дамыту; 7.2.1.1 Етістікті келер шақта дұрыс қолдана білу; |
||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың мақсаты : |
Зергерлік бұйымдар туралы толық мәлімет беру,оқушыларды ауызекі сөйлеу тілін дамытады; Етістікті келер шақта дұрыс қолдана біледі; |
||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың барысы |
|||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың кезеңі/уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|||||||||||||||||||
|
Сабақтың басы |
«Психологиялық жағымды ахуал қалыптастыру: «Жүректен- жүрекке» тренингін өткізеді. Оқушыларға А4 парағын таратып береді. Жақсы сөз — жанды жадыратар. Мұғаліммен бірге параққа жағымды сөз дер жазады. Сабақ соңында талданады. Үй жұмысын тексеру «Сұрақ- жауап» әдісін қолданып, үй тапсырмасын Wordwall платформасы арқылы сұрау. 1. Наурыздың сәні не? 2. Жігіттер, қыздар, әжелер қандай киімдер киеді? 3. Наурыз тойы қашан тойланады? 4. Наурыз күні қандай тілектер айтылады? 5. Кел ,балам ,үйге кір. Оқшау сөздің қай түрі? 6. Алақай! Ертең бесік тойға барамыз. Оқшау сөздің қай түрі? ? „Миға шабуыл“ стратегиясы Зергерлік бұйымдар көрсету арқылы ой шақыру.
Зергерлік бұйымдарды көрсету арқылы жаңа сабақтың тақырыбын ашу. -Үстелдің үстіндегі ұлттық әшекей бұйымдары қалай аталады? -Оларды кім тағады? |
«Смайликтер» Дескриптор: -сұраққа жауап береді; 1 балл |
Слайд
Үлестірмелі топтамалар
Интербелсенді тақта |
||||||||||||||||||||
|
Сабақтың ортасы |
1.Сөздікпен жұмыс. Жаңа сөздермен таныстырады, оқушыларға қайталатады, жаңа тақырыпқа байланысты сөздік .
Қызығушылықты ояту Бейнесюжет көрсету. Қазақ өнерінің тарихында зергерлік бұйымдардың алатын орны қандай? Оқылым. Оқулықпен жұмыс. 4-тапсырма,89-бет.Кезекпе –кезек мәтінді оқиды. Топтық жұмыс Тыңдалым Айтылым
Қосымша тапсырма береді.
Сәкестендіру. Жұптық жұмыс. Оқушыларға қима қағаз береді, сөздермен тіркестерді сәйкестендіреді. Қағазға қималарды сәйкестендіріп, жабыстырады.
Жеке қажеттілгі бар оқушы (төмен деңгейлі)«қолдау» әдісі арқылы саралау жүргізіледі
Жеке жұмыс.6-тапсырма. Мәтіннің мазмұнына қатысты жақша ішіндегі сөздердің дұрыс нұсқаларын қойып жазады.Етістіктерді анықтап,келер шақта қолдану.
Жазылым. Синквейн. «зергерлік бұйым» тақырыбына синквейн (бес жолды тақпақ) жазады.
Сурет пен сөйлемдерді сәйкестендіру керек
Бекіту «Lumio» платформасы арқылы білімдерін бекіту. 1.Қолөнер түрлі бұйымдар жасайтын өнер түрі қалай аталады?а)қолөнер б)ғылым в)суретші 2)Әйелдер тағатын сәнді бұйымдар мен әшекей заттарға не жатады?а)сырға,әмбебап б)сақина,шашбау,сырға в)шолпы,үкі 3)Етістік дегеніміз не? А)заттың атауын білдіреді Б) заттың сынын білдіреді В)заттың іс-қимылын білдіреді 4)Шашқа тағатын қандай сәнді бұйымдарды білесің? А) білезік Б) сақина В)шолпы 5)Зергерлік бұйымдарды кім жасайды? А)шебер Б)зергер В) тігінші
Рефлексия
Бағалауды мұғалім қорытындылайды |
Тыңдалым,айтылым. Әшекей- украшение Зергер-ювелир
Бейнесюжет зергерлік бұйымдар туралы көреді. Оқушылар сұраққа жауап береді.
Мәтінді оқиды.
Блум таксономиясы бойынша саралау тапсырмасы. Білу Түсіну Қолдану 1-топ:Ұлттық киімдер мен зергерлік бұйымдар туралы не білесіз? Бір бұйымды сипаттау Зергерлік бұйымдарға көзқарасыңызды білдіріңіз. (3-5 сөйлем) 2-топ: Нағашысы қандай бұйымдарды жасайды?Шашбау мен шолпы қыздарды не нәрсеге үйреткен? Мәтіннен етістіктерді тауып,оларды келер шақ етістікке айналдырады. Талдау Жинақтау Баға беру.
Жеке жұмыс (Гульсезим мен Ануар) Гульсезим сурет салу арқылы бүгінгі сабаққа өз ойын бейнелейді. Анур «білезік» сөзін септейді, «тақия» сөзін тәуелдейді.
Дәптермен жұмыс. Екі оқушыдан басқа,6-тапсырманы дәптерге барлық оқушылар орындайды.
Жазылым «зергерлік бұйым» тақырыбына синквейн (бес жолды тақпақ) жазады.
Тест «Lumio» платформаны қолданып, сабақтан алған білімдерін қорытындылайды
«Өзін-өзі бағалау» әдісі арқылы қорыту «Бүгін сабақтан ұққан 3 тірек сөз» 2.«Бүгінгі сабақтан ойға түйген 2 ұғым» «Бүгінгі сабаққа қатысты 1 сұрақ» 3.«Мені қызықтырған...» 4. «Бүгінгі сабақтан алған бағам...» «Өзін-өзі бағалау Google» арқылы оқушылар өзін-өзі бағалайды |
«От шашу»
Дескриптор 3 балл - Сұрақтарға жауап беріп,көзқарастарын білдіреді; -Бір бұйымды сипаттайды; -мәтіннен етістікті тауып,оны келер шаққа айналдырады;
Дескриптор: -сөйлемдердің дұрыс сәйкестендіреді 1 балл
Дескриптор 3 балл -сөздердің дұрыс нұсқаларын жазады; -етістіктерді анықтайды; -келер шақта қолданады; «Бас бармақ»
|
Оқулық сөздік слайд
Слайд Оқулық Постер
Оқулық
слайд
|
|||||||||||||||||||
|
Сабақтың соңы 3 минут |
Үй тапсырмасын беру : «Наурыздың сәні-зергерлік бұйымдар» эссе жазу. |
|
|||||||||||||||||||||
|
Кері байланыс
|
Өз деңгейлерін анықтайды. «Өзін-өзі бағалау» әдісі арқылы қорыту «Бүгін сабақтан ұққан 3 тірек сөз» 2.«Бүгінгі сабақтан ойға түйген 2 ұғым» «Бүгінгі сабаққа қатысты 1 сұрақ» 3.«Мені қызықтырған...» 4. «Бүгінгі сабақтан алған бағам...» |
|
|||||||||||||||||||||
|
Бағалау |
Мұғалім формативті бағалауы бойынша қорытынды балын қояды. «Өзін-өзі бағалау Google» арқылы формативті бағалау жүргізіледі. |
||||||||||||||||||||||
|
Менің |
нағашым- зергер
|
|
Нағашым білезік,алқа,шашбау |
сақина,сырғаларды айшықтап жасайды
|
|
Қазақ ою-өрнегін |
Салады
|
|
Асыл тастармен |
Безендіреді
|
|
Қазақ қыздары шашына |
шашбау таққан
|
|
Қазақ зергерлік өнерінің көрмесі |
Болды
|
|
Көрмеге елуге жақын |
бұйымдарын қойды
|
|
Менің әжем күміс білезік пен |
күміс сақина тағады
|
|
Менің |
нағашым- зергер
|
|
Нағашым білезік,алқа,шашбау |
сақина,сырғаларды айшықтап жасайды
|
|
Қазақ ою-өрнегін |
Салады
|
|
Асыл тастармен |
Безендіреді
|
|
Қазақ қыздары шашына |
шашбау таққан
|
|
Қазақ зергерлік өнерінің көрмесі |
Болды
|
|
Көрмеге елуге жақын |
бұйымдарын қойды
|
|
Менің әжем күміс білезік пен |
күміс сақина тағады
|
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Наурыздың сәні- зергерлік бұйымдар
Наурыздың сәні- зергерлік бұйымдар
|
Қысқа мерзімді жоспар |
|||||||||||||||||||||||
|
Пән: Қазақ тілі Т2 |
Бөлім: 10. Наурыз мейрамы. Ақ мол болсын! Ұлыс оң болсын! |
||||||||||||||||||||||
|
Күні : |
Педагогтің аты-жөні: |
||||||||||||||||||||||
|
Сынып: 7 |
Қатысқан оқушылар: Қатыспаған оқушылар : |
||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы: 38. Наурыздың сәні- зергерлік бұйымдар |
|||||||||||||||||||||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаттары |
7.4.1.1 Зергерлік бұйымдар туралы толық мәлімет беру,оқушыларды ауызекі сөйлеу тілін дамыту; 7.2.1.1 Етістікті келер шақта дұрыс қолдана білу; |
||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың мақсаты : |
Зергерлік бұйымдар туралы толық мәлімет беру,оқушыларды ауызекі сөйлеу тілін дамытады; Етістікті келер шақта дұрыс қолдана біледі; |
||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың барысы |
|||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың кезеңі/уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|||||||||||||||||||
|
Сабақтың басы |
«Психологиялық жағымды ахуал қалыптастыру: «Жүректен- жүрекке» тренингін өткізеді. Оқушыларға А4 парағын таратып береді. Жақсы сөз — жанды жадыратар. Мұғаліммен бірге параққа жағымды сөз дер жазады. Сабақ соңында талданады. Үй жұмысын тексеру «Сұрақ- жауап» әдісін қолданып, үй тапсырмасын Wordwall платформасы арқылы сұрау. 1. Наурыздың сәні не? 2. Жігіттер, қыздар, әжелер қандай киімдер киеді? 3. Наурыз тойы қашан тойланады? 4. Наурыз күні қандай тілектер айтылады? 5. Кел ,балам ,үйге кір. Оқшау сөздің қай түрі? 6. Алақай! Ертең бесік тойға барамыз. Оқшау сөздің қай түрі? ? „Миға шабуыл“ стратегиясы Зергерлік бұйымдар көрсету арқылы ой шақыру.
Зергерлік бұйымдарды көрсету арқылы жаңа сабақтың тақырыбын ашу. -Үстелдің үстіндегі ұлттық әшекей бұйымдары қалай аталады? -Оларды кім тағады? |
«Смайликтер» Дескриптор: -сұраққа жауап береді; 1 балл |
Слайд
Үлестірмелі топтамалар
Интербелсенді тақта |
||||||||||||||||||||
|
Сабақтың ортасы |
1.Сөздікпен жұмыс. Жаңа сөздермен таныстырады, оқушыларға қайталатады, жаңа тақырыпқа байланысты сөздік .
Қызығушылықты ояту Бейнесюжет көрсету. Қазақ өнерінің тарихында зергерлік бұйымдардың алатын орны қандай? Оқылым. Оқулықпен жұмыс. 4-тапсырма,89-бет.Кезекпе –кезек мәтінді оқиды. Топтық жұмыс Тыңдалым Айтылым
Қосымша тапсырма береді.
Сәкестендіру. Жұптық жұмыс. Оқушыларға қима қағаз береді, сөздермен тіркестерді сәйкестендіреді. Қағазға қималарды сәйкестендіріп, жабыстырады.
Жеке қажеттілгі бар оқушы (төмен деңгейлі)«қолдау» әдісі арқылы саралау жүргізіледі
Жеке жұмыс.6-тапсырма. Мәтіннің мазмұнына қатысты жақша ішіндегі сөздердің дұрыс нұсқаларын қойып жазады.Етістіктерді анықтап,келер шақта қолдану.
Жазылым. Синквейн. «зергерлік бұйым» тақырыбына синквейн (бес жолды тақпақ) жазады.
Сурет пен сөйлемдерді сәйкестендіру керек
Бекіту «Lumio» платформасы арқылы білімдерін бекіту. 1.Қолөнер түрлі бұйымдар жасайтын өнер түрі қалай аталады?а)қолөнер б)ғылым в)суретші 2)Әйелдер тағатын сәнді бұйымдар мен әшекей заттарға не жатады?а)сырға,әмбебап б)сақина,шашбау,сырға в)шолпы,үкі 3)Етістік дегеніміз не? А)заттың атауын білдіреді Б) заттың сынын білдіреді В)заттың іс-қимылын білдіреді 4)Шашқа тағатын қандай сәнді бұйымдарды білесің? А) білезік Б) сақина В)шолпы 5)Зергерлік бұйымдарды кім жасайды? А)шебер Б)зергер В) тігінші
Рефлексия
Бағалауды мұғалім қорытындылайды |
Тыңдалым,айтылым. Әшекей- украшение Зергер-ювелир
Бейнесюжет зергерлік бұйымдар туралы көреді. Оқушылар сұраққа жауап береді.
Мәтінді оқиды.
Блум таксономиясы бойынша саралау тапсырмасы. Білу Түсіну Қолдану 1-топ:Ұлттық киімдер мен зергерлік бұйымдар туралы не білесіз? Бір бұйымды сипаттау Зергерлік бұйымдарға көзқарасыңызды білдіріңіз. (3-5 сөйлем) 2-топ: Нағашысы қандай бұйымдарды жасайды?Шашбау мен шолпы қыздарды не нәрсеге үйреткен? Мәтіннен етістіктерді тауып,оларды келер шақ етістікке айналдырады. Талдау Жинақтау Баға беру.
Жеке жұмыс (Гульсезим мен Ануар) Гульсезим сурет салу арқылы бүгінгі сабаққа өз ойын бейнелейді. Анур «білезік» сөзін септейді, «тақия» сөзін тәуелдейді.
Дәптермен жұмыс. Екі оқушыдан басқа,6-тапсырманы дәптерге барлық оқушылар орындайды.
Жазылым «зергерлік бұйым» тақырыбына синквейн (бес жолды тақпақ) жазады.
Тест «Lumio» платформаны қолданып, сабақтан алған білімдерін қорытындылайды
«Өзін-өзі бағалау» әдісі арқылы қорыту «Бүгін сабақтан ұққан 3 тірек сөз» 2.«Бүгінгі сабақтан ойға түйген 2 ұғым» «Бүгінгі сабаққа қатысты 1 сұрақ» 3.«Мені қызықтырған...» 4. «Бүгінгі сабақтан алған бағам...» «Өзін-өзі бағалау Google» арқылы оқушылар өзін-өзі бағалайды |
«От шашу»
Дескриптор 3 балл - Сұрақтарға жауап беріп,көзқарастарын білдіреді; -Бір бұйымды сипаттайды; -мәтіннен етістікті тауып,оны келер шаққа айналдырады;
Дескриптор: -сөйлемдердің дұрыс сәйкестендіреді 1 балл
Дескриптор 3 балл -сөздердің дұрыс нұсқаларын жазады; -етістіктерді анықтайды; -келер шақта қолданады; «Бас бармақ»
|
Оқулық сөздік слайд
Слайд Оқулық Постер
Оқулық
слайд
|
|||||||||||||||||||
|
Сабақтың соңы 3 минут |
Үй тапсырмасын беру : «Наурыздың сәні-зергерлік бұйымдар» эссе жазу. |
|
|||||||||||||||||||||
|
Кері байланыс
|
Өз деңгейлерін анықтайды. «Өзін-өзі бағалау» әдісі арқылы қорыту «Бүгін сабақтан ұққан 3 тірек сөз» 2.«Бүгінгі сабақтан ойға түйген 2 ұғым» «Бүгінгі сабаққа қатысты 1 сұрақ» 3.«Мені қызықтырған...» 4. «Бүгінгі сабақтан алған бағам...» |
|
|||||||||||||||||||||
|
Бағалау |
Мұғалім формативті бағалауы бойынша қорытынды балын қояды. «Өзін-өзі бағалау Google» арқылы формативті бағалау жүргізіледі. |
||||||||||||||||||||||
|
Менің |
нағашым- зергер
|
|
Нағашым білезік,алқа,шашбау |
сақина,сырғаларды айшықтап жасайды
|
|
Қазақ ою-өрнегін |
Салады
|
|
Асыл тастармен |
Безендіреді
|
|
Қазақ қыздары шашына |
шашбау таққан
|
|
Қазақ зергерлік өнерінің көрмесі |
Болды
|
|
Көрмеге елуге жақын |
бұйымдарын қойды
|
|
Менің әжем күміс білезік пен |
күміс сақина тағады
|
|
Менің |
нағашым- зергер
|
|
Нағашым білезік,алқа,шашбау |
сақина,сырғаларды айшықтап жасайды
|
|
Қазақ ою-өрнегін |
Салады
|
|
Асыл тастармен |
Безендіреді
|
|
Қазақ қыздары шашына |
шашбау таққан
|
|
Қазақ зергерлік өнерінің көрмесі |
Болды
|
|
Көрмеге елуге жақын |
бұйымдарын қойды
|
|
Менің әжем күміс білезік пен |
күміс сақина тағады
|
шағым қалдыра аласыз















