|
ББҰА |
Қ.Әбдіғұлов атындағы жалпы білім беретін 34 орта мектеп-гимназиясы |
|
|
Бөлім |
Бөліп шығару |
|
|
Педагогтың аты-жөні |
Жұмабекқызы Маржан |
|
|
Күні |
|
|
|
Сынып:9 Ә |
Қатысушылар саны |
Қатыспағандар саны |
|
Сабақтың тақырыбы |
Нефронның құрылысы және қызметі. Ультрафильтрация. |
|
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары |
9.1.5.1 нефронның құрылысы мен қызметін сипаттау |
|
|
Сабақтың мақсаты
|
|
|
|
Құндылықтар |
Құндылық: әділдік және жауапкершілік:Құзыреттілік: қоғамға қызмет Құндылық: жасампаздық және жаңашылдық:Құзыреттілік: шығармашылық |
|
|
Аптаның дәйек сөзі: |
«Тура биде туған жоқ!» Мағынасы, билік етуде ешкімді алаламайтын адал, қара қылды қақ жарған әділ шәкірт тәрбиелеу |
|
|
Сабақтың кезеңі/ уақыты |
Мұғалімнің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
Басы 3 мин
|
Ұйымдастыру кезеңі: -Амандасу - Оқушыларды түгендеу Топқа бірігу: Конверттегі суреттер арқылы (суреттерде тақырыпқа сәйкес белгілер болады
|
Мұғаліммен амандасады, шағын топтар бір – біріне бүгінгі сабаққа сәттілік тілеп, тілек айтады Топқа бөлінеді |
1.Қ.Б Жарайсың! Қолдау кері байланыстары.
|
презентация сурет |
|
Үй жұмысын тексеру 5 мин |
2.Үй жұмысына шолу жасау. Ой қозғау. «QR-кодпен сұрақ» әдісі. Өткен тақырыптар бойынша сұраққа жауап аламыз |
2.Сұрақтарға жауап береді. Жаңа тақырыппен, оқу мақсатымен танысады. Тақырыпты дәптерге жазады. Мұғалімді тыңдайды |
2. Бағалау критериі
Қ.Б. Керемет! Қолдау кері байланыстары
Жекелей оқушылар бір-бірін бағалайды 2 балл |
2.Слайд. Видео
|
|
Жаңа сабаққа кіріспе 3 мин
|
Миға шабуыл Сабақтың тақырыбын ашу мақсатында мұғалім оқушыларға тақтаға сабаққа байланысты сурет, терминдер береді. Видео көрсетеді |
Оқушылар өз ойларын ортаға салады. Оқушылар жауаптары арқылы жаңа тақырыпқа көшу. Жаңа тақырыппен танысу үшін оқулық пен видео ақпараттар қолданылады |
Бағалау Қ.Б. Керемет! Қолдау кері байланыстары Үш шапалақ»
|
интербелсенді тақта, видео |
|
Ортасы 27 мин
|
Топтық жұмыс Әр топ өзіне берілген тақырып бойынша постер жасап қорғайды. І топ «Борт-журналы» әдісі (термин-негізгі ақпарат) Мәтінді талқылайды, сол мәтіндегі жаңа терминді және де негізгі ақпаратты борт журналына түсіреді. Дескриптор:
ІІ топ 9 Ромб әдісі. Берілген мәтінге сәйкес негізгі ақпараттарды жоғарыдан төмен орналастырады Дескриптор:
ІІІ.Топ «ПОПС» әдісі 4 сөйлем арқылы мағлұмат береді 1. «Біздің оймызша»...... 2. «Себебі, біз оны былай түсіндіреміз»... 3. «Біз оны былай дәлелдейміз».... 4. «Біздің қорытынды».... Дескриптор:
«Көңілді күлегештер» әдісі арқылы топтар бір-бірін бағалайды
|
Топтық жұмысты жүзеге асырады |
«Көңілді күлегештер» әдісі арқылы топтар бір-бірін бағалайды Бағалау критерийі 3 балл |
Презентация, видео, қосымша таратпа материалдар
|
|
|
3.Тапсырма (Жұптық жұмыс) Екі-үш оқушыдан жұптасады. Жұптық жұмыс.
Берілген ақпарат бойынша қатені табады
Дескриптор: 1.Нефронның анықтамасын біледі 2.Қызметі және құрылысын ажырата алады
Берілген ақпараттарды сәйкестендіреді Дескриптор:
|
Жұптық тапсырмаларды орындайды |
Жеке бағалау парағына әр оқушы бағалайды 3 балл
|
|
|
Бекіту 4 мин |
4. Оқушыларға сілтеме жіберіледі бекіту сұрақтарымен.
|
Wordwall платформасы арқылы https://wordwall.net/ru/resource/81744518 сілтеме: |
4. Қ.Б. Тамаша ! Қолдау кері байланыстары 2 балл |
4. https://wordwall.net/ru/resource/81744518 |
|
Сабақтың соңы 3 мин
|
Рефлексия «3/2/1 әдісі»: 1. Мен білетін үш нәрсе ... 2. Мені таңқалдырған екі нәрсе ... 3. Болашақта тереңірек қарастыратын бір нәрсе.... Үй жұмысы: қосымша тест |
Бүгінгі сабақтан түйген ойлары мен тұжырымдарына байланысты кері байланыс жасайды. |
|
Рефлексия парағы
|
Тексерілді:________________________
Қосымша 1
БӨЛІП ШЫҒАРУ
Нефронның құрылысы мен қызметі
-
Адам және басқа омыртқалылардың құрылымдық әрі қызметтік бүйрегіндегі бірлік:
-
Нефрит
-
Нефрон
-
Нейрон
-
Нейроглия
-
Нефрон сипаттмасы:
-
Кеңейтілген бөлік
-
Шар тәрізді бөлік
-
Капсуладан (ол капиллярлар шумағын қамтитын сияқты) тұрады
-
Ирек бүйрек өзекшесінен тұрады
-
Иығыз өзекшеден тұрады
-
капсидтен тұрады
-
нефроны ұзын ирек өзектен тұратын тірі ағзалар:
-
Сүтқоректілер
-
Құстар
-
Адамдар
-
Жорғалаушылар
-
Бақалар
-
Балықтар
-
Нефрон қабырғасы тұрады:
-
Эпителий жасушаларының бір қабатынан
-
Эпителий жасушаларының екі қабатынан
-
Дәнекер ұлпасынан
-
Тығыз дәнекер ұлпасынан
-
Нефрон қабырғасының маңызды қызметі
-
қан тазартуға қатысады
-
қан жасауға қатысады
-
зәр жинайды
-
зәрді концентрлейді
-
Бірінші реттік зәр түзілу үдерісі:
-
Ультрасүзу
-
Жай сүзу
-
Абсорбция
-
Іріктемелі реабсорбция
-
Тек І
-
Тек ІІ,ІІІ
-
Тек ІІІ,IV
-
Тек І,ІІ
-
Қанның сұйық бөлігінің плазманың капиллярлар шумағынан нефрон капсуласына түсуі:
-
Ультрасүзу
-
Абсорбция
-
Жай сүзу
-
Іріктемелі реабсорбция
-
Тек І
-
Тек І,ІІІ
-
Тек ІІІ,IV
-
Тек І,ІІ
-
Бүйрек сау және оның капсуласының эпителий жасушалары зақымданбаған жағдайда олар нефрон ішіне ешқашан өткізбейді:
-
қан жасушаларын
-
плазма нәруыздарын
-
кератинді
-
овальбуминді
-
Тек І
-
Тек ІІ,IV
-
Тек І,ІІ
-
Тек ІІІ
-
Бүйрек капсуласының ішіне түсіп, әрі қарай бүйрек өзекшесіне ағып кетеді:
-
глюкоза, тұздар (NaCl және т.б.)
-
иондар, несепнар
-
дәрумендер
-
Фибриноген
-
Альбумин
-
Антидене
-
Сүзу үдерісі жүретін басты себеп –
-
Генгле ілмегінде жоғары қысым болады.
-
Шумақ капиллярларында жоғары қысым болады.
-
Дистальды өзекшеде жоғары қысым болады.
Д. Проксималды өзекшеде жоғары қысым болады
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Нефронның құрылысы және қызметі. Ультрафильтрация
Нефронның құрылысы және қызметі. Ультрафильтрация
|
ББҰА |
Қ.Әбдіғұлов атындағы жалпы білім беретін 34 орта мектеп-гимназиясы |
|
|
Бөлім |
Бөліп шығару |
|
|
Педагогтың аты-жөні |
Жұмабекқызы Маржан |
|
|
Күні |
|
|
|
Сынып:9 Ә |
Қатысушылар саны |
Қатыспағандар саны |
|
Сабақтың тақырыбы |
Нефронның құрылысы және қызметі. Ультрафильтрация. |
|
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары |
9.1.5.1 нефронның құрылысы мен қызметін сипаттау |
|
|
Сабақтың мақсаты
|
|
|
|
Құндылықтар |
Құндылық: әділдік және жауапкершілік:Құзыреттілік: қоғамға қызмет Құндылық: жасампаздық және жаңашылдық:Құзыреттілік: шығармашылық |
|
|
Аптаның дәйек сөзі: |
«Тура биде туған жоқ!» Мағынасы, билік етуде ешкімді алаламайтын адал, қара қылды қақ жарған әділ шәкірт тәрбиелеу |
|
|
Сабақтың кезеңі/ уақыты |
Мұғалімнің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
Басы 3 мин
|
Ұйымдастыру кезеңі: -Амандасу - Оқушыларды түгендеу Топқа бірігу: Конверттегі суреттер арқылы (суреттерде тақырыпқа сәйкес белгілер болады
|
Мұғаліммен амандасады, шағын топтар бір – біріне бүгінгі сабаққа сәттілік тілеп, тілек айтады Топқа бөлінеді |
1.Қ.Б Жарайсың! Қолдау кері байланыстары.
|
презентация сурет |
|
Үй жұмысын тексеру 5 мин |
2.Үй жұмысына шолу жасау. Ой қозғау. «QR-кодпен сұрақ» әдісі. Өткен тақырыптар бойынша сұраққа жауап аламыз |
2.Сұрақтарға жауап береді. Жаңа тақырыппен, оқу мақсатымен танысады. Тақырыпты дәптерге жазады. Мұғалімді тыңдайды |
2. Бағалау критериі
Қ.Б. Керемет! Қолдау кері байланыстары
Жекелей оқушылар бір-бірін бағалайды 2 балл |
2.Слайд. Видео
|
|
Жаңа сабаққа кіріспе 3 мин
|
Миға шабуыл Сабақтың тақырыбын ашу мақсатында мұғалім оқушыларға тақтаға сабаққа байланысты сурет, терминдер береді. Видео көрсетеді |
Оқушылар өз ойларын ортаға салады. Оқушылар жауаптары арқылы жаңа тақырыпқа көшу. Жаңа тақырыппен танысу үшін оқулық пен видео ақпараттар қолданылады |
Бағалау Қ.Б. Керемет! Қолдау кері байланыстары Үш шапалақ»
|
интербелсенді тақта, видео |
|
Ортасы 27 мин
|
Топтық жұмыс Әр топ өзіне берілген тақырып бойынша постер жасап қорғайды. І топ «Борт-журналы» әдісі (термин-негізгі ақпарат) Мәтінді талқылайды, сол мәтіндегі жаңа терминді және де негізгі ақпаратты борт журналына түсіреді. Дескриптор:
ІІ топ 9 Ромб әдісі. Берілген мәтінге сәйкес негізгі ақпараттарды жоғарыдан төмен орналастырады Дескриптор:
ІІІ.Топ «ПОПС» әдісі 4 сөйлем арқылы мағлұмат береді 1. «Біздің оймызша»...... 2. «Себебі, біз оны былай түсіндіреміз»... 3. «Біз оны былай дәлелдейміз».... 4. «Біздің қорытынды».... Дескриптор:
«Көңілді күлегештер» әдісі арқылы топтар бір-бірін бағалайды
|
Топтық жұмысты жүзеге асырады |
«Көңілді күлегештер» әдісі арқылы топтар бір-бірін бағалайды Бағалау критерийі 3 балл |
Презентация, видео, қосымша таратпа материалдар
|
|
|
3.Тапсырма (Жұптық жұмыс) Екі-үш оқушыдан жұптасады. Жұптық жұмыс.
Берілген ақпарат бойынша қатені табады
Дескриптор: 1.Нефронның анықтамасын біледі 2.Қызметі және құрылысын ажырата алады
Берілген ақпараттарды сәйкестендіреді Дескриптор:
|
Жұптық тапсырмаларды орындайды |
Жеке бағалау парағына әр оқушы бағалайды 3 балл
|
|
|
Бекіту 4 мин |
4. Оқушыларға сілтеме жіберіледі бекіту сұрақтарымен.
|
Wordwall платформасы арқылы https://wordwall.net/ru/resource/81744518 сілтеме: |
4. Қ.Б. Тамаша ! Қолдау кері байланыстары 2 балл |
4. https://wordwall.net/ru/resource/81744518 |
|
Сабақтың соңы 3 мин
|
Рефлексия «3/2/1 әдісі»: 1. Мен білетін үш нәрсе ... 2. Мені таңқалдырған екі нәрсе ... 3. Болашақта тереңірек қарастыратын бір нәрсе.... Үй жұмысы: қосымша тест |
Бүгінгі сабақтан түйген ойлары мен тұжырымдарына байланысты кері байланыс жасайды. |
|
Рефлексия парағы
|
Тексерілді:________________________
Қосымша 1
БӨЛІП ШЫҒАРУ
Нефронның құрылысы мен қызметі
-
Адам және басқа омыртқалылардың құрылымдық әрі қызметтік бүйрегіндегі бірлік:
-
Нефрит
-
Нефрон
-
Нейрон
-
Нейроглия
-
Нефрон сипаттмасы:
-
Кеңейтілген бөлік
-
Шар тәрізді бөлік
-
Капсуладан (ол капиллярлар шумағын қамтитын сияқты) тұрады
-
Ирек бүйрек өзекшесінен тұрады
-
Иығыз өзекшеден тұрады
-
капсидтен тұрады
-
нефроны ұзын ирек өзектен тұратын тірі ағзалар:
-
Сүтқоректілер
-
Құстар
-
Адамдар
-
Жорғалаушылар
-
Бақалар
-
Балықтар
-
Нефрон қабырғасы тұрады:
-
Эпителий жасушаларының бір қабатынан
-
Эпителий жасушаларының екі қабатынан
-
Дәнекер ұлпасынан
-
Тығыз дәнекер ұлпасынан
-
Нефрон қабырғасының маңызды қызметі
-
қан тазартуға қатысады
-
қан жасауға қатысады
-
зәр жинайды
-
зәрді концентрлейді
-
Бірінші реттік зәр түзілу үдерісі:
-
Ультрасүзу
-
Жай сүзу
-
Абсорбция
-
Іріктемелі реабсорбция
-
Тек І
-
Тек ІІ,ІІІ
-
Тек ІІІ,IV
-
Тек І,ІІ
-
Қанның сұйық бөлігінің плазманың капиллярлар шумағынан нефрон капсуласына түсуі:
-
Ультрасүзу
-
Абсорбция
-
Жай сүзу
-
Іріктемелі реабсорбция
-
Тек І
-
Тек І,ІІІ
-
Тек ІІІ,IV
-
Тек І,ІІ
-
Бүйрек сау және оның капсуласының эпителий жасушалары зақымданбаған жағдайда олар нефрон ішіне ешқашан өткізбейді:
-
қан жасушаларын
-
плазма нәруыздарын
-
кератинді
-
овальбуминді
-
Тек І
-
Тек ІІ,IV
-
Тек І,ІІ
-
Тек ІІІ
-
Бүйрек капсуласының ішіне түсіп, әрі қарай бүйрек өзекшесіне ағып кетеді:
-
глюкоза, тұздар (NaCl және т.б.)
-
иондар, несепнар
-
дәрумендер
-
Фибриноген
-
Альбумин
-
Антидене
-
Сүзу үдерісі жүретін басты себеп –
-
Генгле ілмегінде жоғары қысым болады.
-
Шумақ капиллярларында жоғары қысым болады.
-
Дистальды өзекшеде жоғары қысым болады.
Д. Проксималды өзекшеде жоғары қысым болады
шағым қалдыра аласыз















