|
Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы: 9.2В Бөліп шығару |
Мектеп: БИЛ ІТ – мектеп -лицейі |
||||||||
|
Күні: 26.11.21 |
Мұғалімнің аты-жөні: Кенжетаева З |
||||||||
|
Сынып: 9 а |
Қатысқандар: |
Қатыспағандар: |
|||||||
|
Сабақтың тақырыбы |
Нефронның құрылысы мен қызметі |
||||||||
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары(оқу бағдарламасына сілтеме) |
9.1.5.1 нефронның құрылысы мен қызметін сипаттау; 9.1.5.2 фильтрация және несептің түзілу үдерісін сипаттау. |
||||||||
|
Сабақ мақсаттары |
Барлық оқушылар: Нефронның құрылысы мен қызыметін түсіндіру; Басым көшілігі: Фильтрация үдерісін сипаттау; Кейбір оқушылар: Несептің түзілу процесін анықтау. |
||||||||
|
Бағалау критерийлері |
Оқушылар: 1. Нефронның құрылымын және қызметін атайды; 2. Фильтрацияны сипаттайды; 3. Несеп түзу процесін анықтайды. |
||||||||
|
Дағдылар |
|
||||||||
|
Тілдік мақсаттар |
Тақырыпқа қатысты терминдер: нефрон, мальпиги, денешігі иілген каналша, капсула, бүйрек пирамидалары. Қарастырылатын сұрақтар: 1.Нефрон қандай бөліктерден тұрады? 2.Фильтрация дегеніміз не? 3.Нефронның қызметі қандай? |
||||||||
|
Құндылықтарға баулу |
- шығармашылық және сын тұрғысынан ойлау; - қарым-қатынас жасау қабілеті; - жауапкершілік. |
||||||||
|
Пәнаралық байланыс |
Химия- сүзілу және кері сүзілу үдерісі Физика - диффузия құбылысы |
||||||||
|
Алдыңғы білім |
8.1.5.2 бүйректің құрылымдық бөліктерін танып алу |
||||||||
|
Сабақ барысы |
|||||||||
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері |
Ресурстар |
|||||||
|
Сабақтың басы |
Ұйымдастыру кезеңі - оқушылармен сәлемдесу. - оқушыларды түгелдеу. - зейінін сабаққа аудару мақсатында «Ми» атты ойын ойнату. Бағалау парағын тарату. Үй жұмысын тексеру: Тест әдісі арқылы жүреді. Экраннан дұрыс жауабы көрсетіледі. Оқушылар өзара бағалау жүргізеді. Алдыңғы білімді пысықтау. Суреттер арқылы бөліп шығару мүшелерін анықтаңыз Бөліп шығару жүйесінің қызметі не? Бөліп шығару өнімдеріне не жатады? Бөліп шығару өнімдері қандай заттардың ыдырауынан түзіледі? |
Музыка
MS PowerPoint |
|||||||
|
Сабақтың ортасы |
Жаңа сабақ . Оқушылар сабақтың тақырыбын және мақсатын анықтайды. Бағалау критерийлерін талқылайды . Білу және түсіну Оқушыларға «Бүйректің макроскопиялық құрылысы» атты суреттер таратылады. Олар сол суретті белгілейді. Дұрыс жауаптары беріледі, оқушылар сол арқылы өзара бағалау жүргізеді. Бүгінгі сабақ бойынша онлайн мектеп бағдарламасын қолданып бейнебаян көру. 1-тапсырма «Галереяға саяхат» әдісі арқылы әр топ берілген суреттерге байланысты ой тұжырымын ватманға түсіреді
І – топ ІІ – топ Нефронның құрылымын Несептің түзілу анықтау үдерісін түсіндіру
ІІІ – топ Абсорбция және реабсорбция үдерісін түсіндіру Әр топ қарастырған тапсырмаларын постер түрінде қорғайды. Әрбір топ келесі топты бағалайды. Дескриптор: 1.Нефронның құрылымын ажырата алады; 2.Несептің түзілу үдерісін сипаттай алады; 3.Абсорбция және реабсорбция үдерістерін ажырата алады. ҚБ. Бағалау парақшасы Дескриптор 1.Нефронның құрылымы мен қызметтерін сипаттай алады; 2.Фильтрация және абсорбция, реабсорбция үдерістерін ажырата алады; Қолдану Тапсырма 1. Сурет арқылы нефрон бөліктерін анықтайды. Тапсырма 2. «Нефронның құрылысы мен қызметі» атты жұмыс парақтарын береді. Нефрон бөлімдері мен қызметін сәйкестендіру тапсырмасын орындайды Талдау .Тапсырма 1. Фильтрлеу кезінде қанда қалатын және нефронға өтетін заттарды көрсететін кестені толтырыңдар
Тапсырма 2. Бірінші және екінші реттік зәрді салыстырыңдар Бағалау. Өзін – өзі бағалау |
Оқулық Түрлі – түсті фломастер, плакат, стикер |
|||||||
|
Сабақтың соңы |
Үйге: нефрон құрылысының суретін салып, оның құрылымдық бөліктерін белгілеп және олардың қызметтерін көрсету. |
|
|||||||
|
Рефлексия |
Кері байланыс: Мидың суретіне сабақ кезінде меңгерген білімдерін білдіретін сөздермен толтырыңдар
|
|
|||||||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Нефронның құрылысы мен қызметі
Нефронның құрылысы мен қызметі
|
Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы: 9.2В Бөліп шығару |
Мектеп: БИЛ ІТ – мектеп -лицейі |
||||||||
|
Күні: 26.11.21 |
Мұғалімнің аты-жөні: Кенжетаева З |
||||||||
|
Сынып: 9 а |
Қатысқандар: |
Қатыспағандар: |
|||||||
|
Сабақтың тақырыбы |
Нефронның құрылысы мен қызметі |
||||||||
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары(оқу бағдарламасына сілтеме) |
9.1.5.1 нефронның құрылысы мен қызметін сипаттау; 9.1.5.2 фильтрация және несептің түзілу үдерісін сипаттау. |
||||||||
|
Сабақ мақсаттары |
Барлық оқушылар: Нефронның құрылысы мен қызыметін түсіндіру; Басым көшілігі: Фильтрация үдерісін сипаттау; Кейбір оқушылар: Несептің түзілу процесін анықтау. |
||||||||
|
Бағалау критерийлері |
Оқушылар: 1. Нефронның құрылымын және қызметін атайды; 2. Фильтрацияны сипаттайды; 3. Несеп түзу процесін анықтайды. |
||||||||
|
Дағдылар |
|
||||||||
|
Тілдік мақсаттар |
Тақырыпқа қатысты терминдер: нефрон, мальпиги, денешігі иілген каналша, капсула, бүйрек пирамидалары. Қарастырылатын сұрақтар: 1.Нефрон қандай бөліктерден тұрады? 2.Фильтрация дегеніміз не? 3.Нефронның қызметі қандай? |
||||||||
|
Құндылықтарға баулу |
- шығармашылық және сын тұрғысынан ойлау; - қарым-қатынас жасау қабілеті; - жауапкершілік. |
||||||||
|
Пәнаралық байланыс |
Химия- сүзілу және кері сүзілу үдерісі Физика - диффузия құбылысы |
||||||||
|
Алдыңғы білім |
8.1.5.2 бүйректің құрылымдық бөліктерін танып алу |
||||||||
|
Сабақ барысы |
|||||||||
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері |
Ресурстар |
|||||||
|
Сабақтың басы |
Ұйымдастыру кезеңі - оқушылармен сәлемдесу. - оқушыларды түгелдеу. - зейінін сабаққа аудару мақсатында «Ми» атты ойын ойнату. Бағалау парағын тарату. Үй жұмысын тексеру: Тест әдісі арқылы жүреді. Экраннан дұрыс жауабы көрсетіледі. Оқушылар өзара бағалау жүргізеді. Алдыңғы білімді пысықтау. Суреттер арқылы бөліп шығару мүшелерін анықтаңыз Бөліп шығару жүйесінің қызметі не? Бөліп шығару өнімдеріне не жатады? Бөліп шығару өнімдері қандай заттардың ыдырауынан түзіледі? |
Музыка
MS PowerPoint |
|||||||
|
Сабақтың ортасы |
Жаңа сабақ . Оқушылар сабақтың тақырыбын және мақсатын анықтайды. Бағалау критерийлерін талқылайды . Білу және түсіну Оқушыларға «Бүйректің макроскопиялық құрылысы» атты суреттер таратылады. Олар сол суретті белгілейді. Дұрыс жауаптары беріледі, оқушылар сол арқылы өзара бағалау жүргізеді. Бүгінгі сабақ бойынша онлайн мектеп бағдарламасын қолданып бейнебаян көру. 1-тапсырма «Галереяға саяхат» әдісі арқылы әр топ берілген суреттерге байланысты ой тұжырымын ватманға түсіреді
І – топ ІІ – топ Нефронның құрылымын Несептің түзілу анықтау үдерісін түсіндіру
ІІІ – топ Абсорбция және реабсорбция үдерісін түсіндіру Әр топ қарастырған тапсырмаларын постер түрінде қорғайды. Әрбір топ келесі топты бағалайды. Дескриптор: 1.Нефронның құрылымын ажырата алады; 2.Несептің түзілу үдерісін сипаттай алады; 3.Абсорбция және реабсорбция үдерістерін ажырата алады. ҚБ. Бағалау парақшасы Дескриптор 1.Нефронның құрылымы мен қызметтерін сипаттай алады; 2.Фильтрация және абсорбция, реабсорбция үдерістерін ажырата алады; Қолдану Тапсырма 1. Сурет арқылы нефрон бөліктерін анықтайды. Тапсырма 2. «Нефронның құрылысы мен қызметі» атты жұмыс парақтарын береді. Нефрон бөлімдері мен қызметін сәйкестендіру тапсырмасын орындайды Талдау .Тапсырма 1. Фильтрлеу кезінде қанда қалатын және нефронға өтетін заттарды көрсететін кестені толтырыңдар
Тапсырма 2. Бірінші және екінші реттік зәрді салыстырыңдар Бағалау. Өзін – өзі бағалау |
Оқулық Түрлі – түсті фломастер, плакат, стикер |
|||||||
|
Сабақтың соңы |
Үйге: нефрон құрылысының суретін салып, оның құрылымдық бөліктерін белгілеп және олардың қызметтерін көрсету. |
|
|||||||
|
Рефлексия |
Кері байланыс: Мидың суретіне сабақ кезінде меңгерген білімдерін білдіретін сөздермен толтырыңдар
|
|
|||||||
шағым қалдыра аласыз
















