Мектеп:
|
«Р.Қошқарбаев атындағы
№50 жалпы білім беретін мектеп» коммуналдық мемлекеттік
мекемесі.
|
Педагогтің аты-жөні:
|
А.Накжанова
|
Күні:
|
16.04.2025ж
|
Сыныбы: 8 «Ә»
|
Қатысушылар саны: Қатыспағандар
саны:
|
Пәні:
|
Химия
|
Бөлім:
|
8.4А
Бейорганикалық қосылыстардың негізгі кластары. Генетикалық
байланыс
|
Сабақтың тақырыбы:
|
Негіздер.
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу
мақсаты
|
8.3.4.9-негіздердің жіктелуі
мен қасиеттерін білу және түсіну,
олардың химиялық қасиеттерін сипаттайтын реакция теңдеулерін
құрастыру
|
Сабақтың барысы:
|
Сабақ
кезеңі/
Уақыты
|
Педагогтің іс-әрекеті
|
Оқушының іс-әрекеті
|
Бағалау
|
Ресурстар
|
Сабақтың
басы
Қызығушылықты
ояту
3
мин
Сабақтың
ортасы
Үй тапсырмасын
сұрау.
8-мин
Үй жұмысын
пысықтау
2 мин.
|
І.Ұйымдастыру
кезеңі:
а)
Оқушылармен
сәлемдесу, түгендеу. Психологиялық жағымды ахуал туғызу
үшін «Көңілді кубик» пайдаланып, оқушылар
бір- біріне жақсы тілектер айту арқылы жіпті
лақтырады.
ә). Топ ережесін еске
түсіру.
б).
Топтастыру.
,,Бәйге
сұрақтары,,
|
Сап түзеп тұру арқылы
1, 2 санын реттілікпен саналу арқылы екі топқа
бірігеді.
І-топ:1-негізді
ІІ-топ
2-негізді
III-топ
3-негізді
Топтың
ережесі:
-
ТҚЕ
сақтау.
-
Топ басшысына
бағыну.
-
Белсенді
болу.
-
Бір-бірін тыңдау, өз
пікірімен ашық бөлісу, басқалардың пікіріне құрметпен
қарау.
-
Уақыт шегінде жұмыс
жасау.
1-Топ
1.Қышқылдар қандай
физикалық қасиеттерге ие
2.Қандай табиғи
қышқылдарды білесің
3.Қышқылдармен жұмыс
жасағанда қандай қауіпсіздік техника ережелерін сақтау
қажет
4.күкірт және тұз
қышқылының формуласын жаз.
2-топ
1.Қышқылдар дегеніміз
не
2.Қышқылдар құрамына
қарай қаншаға бөлінеді.
3.Қышқылдар сутегі
санына қарай қаншаға бөлінеді.
4.Азот және фосфор
қышқылының формуласын жаз
3-топ
1.Қышқылдардың химиялық
қасиеттері қандай
2.Қышқылдарды қай жерде
қолданамыз
3.Фторсутек иодсутек
қышқылының формуласын жаз
4.Кез келген металды
қышқылмен әрекеттестір.
Индикатор
жасау.
|
Мақсаты: Оқушылар бір-біріне
тілек білдіреді, тыңдау дағдыларын дамытуға бағытталады, сондай-ақ
барлық оқушылардың қатыстырылуы арқылы сабаққа белсенділігі
артады.
Тиімділігі: Оқушылар бір-біріне
тілек айту арқылы жақындасады, көңіл күйін көтереді және
бауырмалдығын оятады.
Саралау: Бұл жерде
саралаудың «Жіктеу» тәсілі
қолданылады. Оқушылардың оқуға деген қызығушылығын арттыру
мақсатында мүмкіндігінше оларға таңдау еркіндігі
беріледі.
Дискриптор 2-балл
Қышқылдарға анықтама
береді.
Қышқылдар жіктелуін
біледі.
|

Тоқыма
жіп
|
Жаңа сабаққа
кіріспе
10
мин

|
Тақырыбы.
Негіздер.
«Видеоролик
көру» арқылы өткен тақырыппен
жаңа сабақты байланыстыру. .
.
|
Оқушылар тыңдайды және
сұрақтарға жауап береді.
Жұмыс дәптерлерін алып бүгінгі
күнді және тақырыпты жазады.
|
Мақсаты: Жылдам әрі функционалды
түрде сыни ойлануды дамыту.
Тиімділігі: оқушының танымдық
дағдысы артады. Сонымен қатар оқушыға сабақтың өмірмен байланысын
көрсетеді және сабақтың тақырыбы мен мақсатын анықтауға мүмкіндік
береді.
Саралау: Бұл жерде
саралаудың «Диалог және қолдау
көрсету» тәсілі көрінеді. Дұрыс
мағынада жауап беруге бағыттау мақсатында кейбір оқушыларға ашық
сұрақтар, ал кейбір көмек қажет ететін оқушыларға жетелеуші
сұрақтар қойылады.
|
Өз ойын дұрыс
мағынада білдіріп, талқылауға
белсенділікпен қатысқан оқушыға «Жарайсың!» деген
мадақтау
сөзімен ынталандыру.
Интернет желісі арқылы видеоролик
көру.
|
Сабақтың ортасы
10
мин.
Жеке
жұмыс
4 мин
|
,,Торт
тілімдері,,
Оқулықта берілген
тапсырманы орындайды бақылайды,мысал үлгі
көрсетеді
,, Шар үрлеу,, немесе ортаны
анықтау
|
Оқушылар торт
тілімдеріне жапсырылған сұрақтарға жауап береді 3-топта сұрақтарға
жауап береді..Оқулықты оқып танысып шығады. Тірек сөздермен
танысып, өз дәптерлеріне жазып
алады.
170 беттегі тәжірбиені зертханалық дәптерге жазады.
.
|
Дескриптор: Жалпы - 3
балл
1. Негіздердің негіздердің
жіктелуі, алынуы, қасиеттері туралы жан-жақты
түсінеді
|
|
|
|
|
|
|
Бекіту
сұрақтары.
5-мин
|
,,Есептер додасы,,
|
-
ші топ Кім
жылдам
-
ші топСәйкестендіру
тест
-
ші топ Есептер
додасы
|
Дискриптор-4
балл
.Сілтілердің атын
айтады.
Сәкестендіру тестті
орындайды.
Есептерді шығарады.
|
|
Сабақтың
соңы
Ой
толғаныс.
Рефлексия.
Бағалау.
3
мин.

|
«Білім қоржыны»
әдісі. Мұғалім сабақты
қорытындылау мақсатында оқушылардың сабаққа деген көзқарасын,
рефлексиясын тыңдайды.
Мақсаты:Оқушы алған білімін
саралай білуге дағдыланады.
Тиімділігі:Тақырып бойынша
оқушылардың пікірін анықтайды. Жинақталған деректердің құнды болуын
қадағалайды.
Саралау: Бұл кезеңде
саралаудың «Қорытынды» тәсілі
көрінеді.
|
Оқушылар бүгінгі
сабақтың мақсатына жеткізетін тапсырмалар орындауына қарай, өз
түсінгенін, пікірін, өз ойын айту арқылы сабаққа қорытынды
жасайды.
|
Мұғалім оқушыларды. Білім
қоржыны» әдісі арқылы бағалайды.
Яғни «Мен сабақты өте жақсы түсіндім,мен үшін қызықты
болды.», «Мен сабақты жақсы түсіндім»,
«Тақырып бойынша әлі де ізденуім
керек». Сонымен қатар 3-9
баллдық жүйе бойынша оқушылардың сабаққа қатысу белсенділігі
бойынша бағаланады.
|


|
Тексерілді:
|