Қазақ тілі 3 сынып
|
Сабақтың тақырыбы |
Негізгі және туынды сын есім. |
|||||||||||||||||||||||||||||||
|
Мақсаты |
Негізгі және туынды сын есім туралы алған
білімдерін ары қарай тереңдетуге мүмкіндік туғызу. |
|||||||||||||||||||||||||||||||
|
Күтілетін нәтиже |
* негізгі және туынды сын есімнің ержелерін біледі; *негізгі және туынды сын есімдерге сұрақ қоя отырып,айыра алады; *негізгі және туынды сын есімі бар сөйлем құрастырып,топтастыра алады. |
|||||||||||||||||||||||||||||||
|
Әдіс -тәсілдер |
Түсіндіру, сұрақ-жауап, ой қозғау, ойын, салыстыру |
|||||||||||||||||||||||||||||||
|
Түрі |
Қайталау сабағы |
|||||||||||||||||||||||||||||||
|
Керекті жабдықтар |
оқулық, АКТ, А3 форматы |
|||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ барысы: |
I
Ұйымдастыру кезеңі |
|||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ кезеңдері |
Мұғалім әрекеті |
Оқушы әрекеті |
||||||||||||||||||||||||||||||
|
Қызығушылығын ояту |
1.Психологиялық дайындық -Біздің өміріміз қандай? -Тамаша! -Тамаша! -Тамаша! -Тамаша! -Олай болса, бүгін менің де көңіл-күйім тамаша! -Ал,балалар ,үйге қандай тапсырма
берілді? |
Сыныпта ынтымақтас тық атмосферасын қалыптастыру. |
||||||||||||||||||||||||||||||
|
Ой толғаныс |
1.Үй
тапсырмасын сұрау Берілген сын есімдерге зат есімдерді тіркестіру
-Сол қалаларға саяхатқа шыққыларың келе ме?
-Олай
болса, мына суреттердің артындағы сұрақтарға жауап берейік! Өскемен-сын есімдерге мысал келтір. -Өте жақсы. Ережені қайталап
алу. |
Сын есімдерді зат есімдермен тіркестіріп айтады Ойын арқылы ережені қайталау |
||||||||||||||||||||||||||||||
|
Негізгі бөлім |
-Балалар, бугін де осы негізгі және туынды сын есімдерге байланысты жаттығу жұмыстарын орындаймыз. Дәптермен жұмыс Күннің ретін жазу Көркем жазу 1-жаттығу (жеке жұмыс) Симантикалық карта
3-жаттығу Балалы үй, қамысты жер, ақылды оқушы, пайдалы жұмыс, жаңбырлы көктем.
4-жаттығу Биік-биік тауға барып, Көк шөбіне аунадық, Судан балық іздедік
Суық тасын
аударып. Жұмбақты жатқа жазу. Тігіп алып көк шатыр, Қызыл күрең доп жатыр. VII. Сергіту сәті. Сергіту сәті.
«Кірпі
биі»
Танымдық тапсырма. Сын есімдерді түрлеріне қарай ажыратып өз орнына орналастыру. 1.Жұқа 2 . Әдепті 3.Қызыл 4. Өнегелі 5.Таза 5.Қасиетті
|
Ережені тұжырым жасау,пысықтау
Әр оқушы тақтада орындайды.
Өлеңді дұыстап құрастырады.
Жұмбақты жатқа жазады.
Сергіту жаттығуларын жасайды.
Сын есімді түрлеріне қарай ажыртады |
||||||||||||||||||||||||||||||
|
Қорытынды
Рефлексия
|
Графикалық диктант
Оқушыларға сұрақ қою.
Оқушылар алдарындағы гүлдерге сабақтан алған әсерлерін жазу.
Үй тапсырмасы:76 бет 2-тапсырма
Мадақтау. Бағалау. |
Сұраққа –жауап береді
Гүлдер жасайды. |
||||||||||||||||||||||||||||||
Ойын:«Тамшыларды көлшікке
түсіру»
Бұлттан жауған тамшыларда сын есімдер жазылған, негізгі сын есім тамшыларын, негізгі сын есім атауы жазылған көлшікке түсіру, туынды сын есім тамшыларын, туынды сын есім атауы жазылған көлшікке түсіру. (ойын барысында талдап отыру)
«Кім тапқыр,
кім жүйрік» ойыны (Берілген сөздерден жыл мезгілдеріне байланысты
сөйлем құрау. Құраған сөйлемдерін әр топтан бір оқушы тақтаға
жазады.)
Суық, ызғарлы,
ыстық, боранды, жаңбырлы, салқын, дымқыл, шуақты, жасыл, алтындай,
жайдары, қапырық, бұлтты, аязды
үскірік
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Негізгі және туынды сын есім.
Негізгі және туынды сын есім.
Қазақ тілі 3 сынып
|
Сабақтың тақырыбы |
Негізгі және туынды сын есім. |
|||||||||||||||||||||||||||||||
|
Мақсаты |
Негізгі және туынды сын есім туралы алған
білімдерін ары қарай тереңдетуге мүмкіндік туғызу. |
|||||||||||||||||||||||||||||||
|
Күтілетін нәтиже |
* негізгі және туынды сын есімнің ержелерін біледі; *негізгі және туынды сын есімдерге сұрақ қоя отырып,айыра алады; *негізгі және туынды сын есімі бар сөйлем құрастырып,топтастыра алады. |
|||||||||||||||||||||||||||||||
|
Әдіс -тәсілдер |
Түсіндіру, сұрақ-жауап, ой қозғау, ойын, салыстыру |
|||||||||||||||||||||||||||||||
|
Түрі |
Қайталау сабағы |
|||||||||||||||||||||||||||||||
|
Керекті жабдықтар |
оқулық, АКТ, А3 форматы |
|||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ барысы: |
I
Ұйымдастыру кезеңі |
|||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ кезеңдері |
Мұғалім әрекеті |
Оқушы әрекеті |
||||||||||||||||||||||||||||||
|
Қызығушылығын ояту |
1.Психологиялық дайындық -Біздің өміріміз қандай? -Тамаша! -Тамаша! -Тамаша! -Тамаша! -Олай болса, бүгін менің де көңіл-күйім тамаша! -Ал,балалар ,үйге қандай тапсырма
берілді? |
Сыныпта ынтымақтас тық атмосферасын қалыптастыру. |
||||||||||||||||||||||||||||||
|
Ой толғаныс |
1.Үй
тапсырмасын сұрау Берілген сын есімдерге зат есімдерді тіркестіру
-Сол қалаларға саяхатқа шыққыларың келе ме?
-Олай
болса, мына суреттердің артындағы сұрақтарға жауап берейік! Өскемен-сын есімдерге мысал келтір. -Өте жақсы. Ережені қайталап
алу. |
Сын есімдерді зат есімдермен тіркестіріп айтады Ойын арқылы ережені қайталау |
||||||||||||||||||||||||||||||
|
Негізгі бөлім |
-Балалар, бугін де осы негізгі және туынды сын есімдерге байланысты жаттығу жұмыстарын орындаймыз. Дәптермен жұмыс Күннің ретін жазу Көркем жазу 1-жаттығу (жеке жұмыс) Симантикалық карта
3-жаттығу Балалы үй, қамысты жер, ақылды оқушы, пайдалы жұмыс, жаңбырлы көктем.
4-жаттығу Биік-биік тауға барып, Көк шөбіне аунадық, Судан балық іздедік
Суық тасын
аударып. Жұмбақты жатқа жазу. Тігіп алып көк шатыр, Қызыл күрең доп жатыр. VII. Сергіту сәті. Сергіту сәті.
«Кірпі
биі»
Танымдық тапсырма. Сын есімдерді түрлеріне қарай ажыратып өз орнына орналастыру. 1.Жұқа 2 . Әдепті 3.Қызыл 4. Өнегелі 5.Таза 5.Қасиетті
|
Ережені тұжырым жасау,пысықтау
Әр оқушы тақтада орындайды.
Өлеңді дұыстап құрастырады.
Жұмбақты жатқа жазады.
Сергіту жаттығуларын жасайды.
Сын есімді түрлеріне қарай ажыртады |
||||||||||||||||||||||||||||||
|
Қорытынды
Рефлексия
|
Графикалық диктант
Оқушыларға сұрақ қою.
Оқушылар алдарындағы гүлдерге сабақтан алған әсерлерін жазу.
Үй тапсырмасы:76 бет 2-тапсырма
Мадақтау. Бағалау. |
Сұраққа –жауап береді
Гүлдер жасайды. |
||||||||||||||||||||||||||||||
Ойын:«Тамшыларды көлшікке
түсіру»
Бұлттан жауған тамшыларда сын есімдер жазылған, негізгі сын есім тамшыларын, негізгі сын есім атауы жазылған көлшікке түсіру, туынды сын есім тамшыларын, туынды сын есім атауы жазылған көлшікке түсіру. (ойын барысында талдап отыру)
«Кім тапқыр,
кім жүйрік» ойыны (Берілген сөздерден жыл мезгілдеріне байланысты
сөйлем құрау. Құраған сөйлемдерін әр топтан бір оқушы тақтаға
жазады.)
Суық, ызғарлы,
ыстық, боранды, жаңбырлы, салқын, дымқыл, шуақты, жасыл, алтындай,
жайдары, қапырық, бұлтты, аязды
үскірік
шағым қалдыра аласыз













