|
САБАҚ: Қазақ тілі ТАҚЫРЫБЫ: 74-сабақ. Негізгі және туынды зат есім |
МЕКТЕП: |
|||
|
КҮНІ: |
МҰҒАЛІМНІҢ АТЫ-ЖӨНІ: |
|||
|
СЫНЫП: 3 |
қатысқандар саны: |
қатыспағандар саны: |
||
|
ОҚУ МАҚСАТЫ: |
3.2.3.1 мәтін мазмұны бойынша пікір білдіруге бағытталған сұрақтар құрастыру және жауап беру; 3.4.2.4 негізгі, туынды зат есім/сын есім/етістікті анықтау; 3.3.5.1 жіберілген пунктуациялық, орфографиялық, грамматикалық және стилистикалық қателерді мұғалімнің көмегімен тауып, түзету. |
|||
|
САБАҚТЫҢ МАҚСАТЫ: |
Барлық оқушылар жасай алады: Негізгі және туынды зат есімді ажыратады. Жаңа білімді меңгереді. Сауатты, көркем жазады. |
|||
|
Оқушылардың көбі жасай алады: Диалогке қатысады; мұғалімнің көмегімен негізгі ойды анықтай алады. |
||||
|
Оқушылардың кейбірі жасай алады: Берілген тапсырмалар бойынша ой қорыту жасай алады. |
||||
|
Алдыңғы білімдер |
Негізгі және туынды зат есім тақырыбынан игерген білімдеріне негізделіп меңгертіледі. |
|||
|
Жоспар |
||||
|
Жоспарлан- ған уақыт |
Жоспарланған іс-әрекет |
Дереккөздер |
||
|
І. Бағдарлау-мотивациялық кезең (5 минут) |
||||
|
2 минут |
Психологиялық ахуал. – Балалар, бір-біріңе қарап жымиыңдар, жайланып отырып, көздеріңді жұмыңдар. Менің айтқанымды іштеріңнен қайталаңдар: Мен бақытты баламын, Жан дүниемде күн нұрлы, Мейірімім мол бойымда. |
|
||
|
3 минут |
Ұйымдастыру кезеңі. Оқушылардың зейінін сабаққа аудару. Берілген сөздерден мақал құрастыру. Мағынасына талдау жасау. көзі өнер халықта Өнер көзі халықта. |
Интерактивті тақтамен жұмыс |
||
|
ІІ. Операциялық-орындаушылық кезең (30 минут) |
||||
|
6 минут |
3.2.3.1 (МК; Т) Мәтінді түсініп оқу. 31-жаттығу. Мәтінді рөлге бөліп оқиды. Мәтін не туралы екенін әңгімелейді. |
Оқулық |
||
|
4 минут
2 минут |
(Т; Қ) Мәтін мазмұны бойынша сұрақ құрастыру. Сұрақтарға жауап беру. Оқушылардың оқу рефлексиясын дамытуға бағытталған «Аквариум» стратегиясы бойынша сынып екі топқа біріктіріледі. Сұраққа жауап беретін топ шеңбердің ішінде отырады. Сұрақ қоятын топ оларды қоршап тұрады. Ол үшін алдымен бірінші топ мәтін мазмұны бойынша сұрақтар құрастырады. Екінші топ мәтін мазмұнымен жұмыс жасайды. Ары қарай шеңбер ішіндегі екінші топ оқушылары бірінші топтың қойған сұрақтарына жүйелі, толық жауап береді. Мұғалім оқушылардың іс-әрекетін бақылап, бағыт беріп тұрады. (Ө; Ұ; Қ) Бір-бірінің жұмысын бағалау. Екі жақсы жағы мен бір кемшілігіне ұсыныс білдіру арқылы рефлексия жасау. «Екі тілек, бір ұсыныс» стратегиясы арқылы бір- бірінің жұмысын бағалайды. Орындаған жұмыстарының екі жақсы жағы мен бір кемшілігіне ұсыныс білдіру арқылы өз іс-әрекеттеріне кері байланыс жасайды. (Ұ) «Венн диаграммасын» толтыру. Үлгі:
Киіз үй ортақ қасиеті Ағаш үй
Венн диаграммасын интерактивті тақтада толтырып, ой қорыту.
3.4.2.4 (Ө; Ұ; Қ) Қарамен берілген сөздерден туынды зат есімдер жасау. Мәтіндегі қарамен берілген сөздерді тауып, туынды зат есімдер жасайды. |
Интерактивті тақтаның көмегімен «Венн диаграмма- сын» толтыру |
|
6 минут |
3.4.2.4 (Ө; Ұ; Қ) Өлеңді көркем жазу. Өлеңдегі негізгі ойды анықтау. 32-жаттығу. Өлеңді көркем жазу. Өлеңдегі негізгі ойды анықтайды. Өздері білетін киіз үйдің жабдықтарын айтады. Өлеңнен туынды зат есімдерді тауып, астын сызады. Сөз құрамына талдайды. |
Оқулық №3 дәптермен жұмыс |
![]()
|
3.4.2.4 (Ө; Ұ; Қ) Мәтінді оқу. Қарамен жазылған сөздердің түбірін табу. Зат есім жасау. 33-жаттығу. Мәтінді түсініп оқиды. Қарамен жазылған сөздердің түбірін табады. Оларға түрлі жұрнақтар қосу арқылы туынды зат есім жасайды. 3.3.5.1 (Ө; Ұ; Қ) Жұмбақты тауып оқу. Шешуіндегі сөзден сөйлем құрау. Шығармашылық үзіліс. 34-жаттығу. Жасырынған жұмбақты тауып оқиды. Шешуін табады (киіз үй). Шешуіндегі сөзбен сөйлем құрастырып жазады. |
Оқулық Оқулық №3 дәптермен жұмыс |
||
|
ІІІ. Рефлексиялық-бағалау кезеңі (5 минут) |
||||
|
3 минут |
(Ұ; Ө; Қ) Жасырынған мақалды тауып оқу. Мазмұнына талдау жасау. Жасырынған мақалды тауып оқиды: Өнер-білім – ер қанаты. Мазмұнына талдау жасайды. |
№3 дәптермен жұмыс |
||
|
2 минут |
(Ө; Қ) Бағалаудың шартты белгілеріне сәйкес өзін- өзі бағалау. Жұмыстарын топта жариялап, дәлелдеу. Сабақтан игерген білімдеріне рефлексия жасату мақсатында жұмыс дәптеріндегі «Өз жұмысыңды бағала» тапсырмасы орындатылады. Бірінші тұрған «сауатты жазу», екінші тұрған «көркем жазу», үшінші тұрған «шығармашылық жұмыстарды орындау» дөңгелектері тиісті қарындаштармен боятылады. Нәтижелері топта жарияланады. |
№3 дәптермен жұмыс |
||
|
Қосымша ақпарат |
||||
|
Дифференциация: Балаларға қалай көмектесесіз? Қабілетті балаларға қандай тапсырмалар бересіз? |
Бағалау: Оқушылардың білімдерін қадағалауды қалай жоспарлайсыз? |
Пәнаралық байланыс: Денсаулық пен қауіпсіздік АКТ Құндылықтар |
||
|
|
|
|
||
|
|
|
|
||
|
|
|
|
||
|
Бақылау: Сабақ мақсатына жеттім бе? Оқушылар не үйренді? Ынтымақтастық атмосферасы болды ма? Оқушылар арасындағы дифференциациялау бойынша іс- әрекеттер ұтымды болды ма? Жоспарланған уақытты ұстандым ба? Жоспардан қандай шегіністер жасадым және неліктен? |
|
|||
![]()
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Негізгі және туынды зат есім
|
САБАҚ: Қазақ тілі ТАҚЫРЫБЫ: 74-сабақ. Негізгі және туынды зат есім |
МЕКТЕП: |
|||
|
КҮНІ: |
МҰҒАЛІМНІҢ АТЫ-ЖӨНІ: |
|||
|
СЫНЫП: 3 |
қатысқандар саны: |
қатыспағандар саны: |
||
|
ОҚУ МАҚСАТЫ: |
3.2.3.1 мәтін мазмұны бойынша пікір білдіруге бағытталған сұрақтар құрастыру және жауап беру; 3.4.2.4 негізгі, туынды зат есім/сын есім/етістікті анықтау; 3.3.5.1 жіберілген пунктуациялық, орфографиялық, грамматикалық және стилистикалық қателерді мұғалімнің көмегімен тауып, түзету. |
|||
|
САБАҚТЫҢ МАҚСАТЫ: |
Барлық оқушылар жасай алады: Негізгі және туынды зат есімді ажыратады. Жаңа білімді меңгереді. Сауатты, көркем жазады. |
|||
|
Оқушылардың көбі жасай алады: Диалогке қатысады; мұғалімнің көмегімен негізгі ойды анықтай алады. |
||||
|
Оқушылардың кейбірі жасай алады: Берілген тапсырмалар бойынша ой қорыту жасай алады. |
||||
|
Алдыңғы білімдер |
Негізгі және туынды зат есім тақырыбынан игерген білімдеріне негізделіп меңгертіледі. |
|||
|
Жоспар |
||||
|
Жоспарлан- ған уақыт |
Жоспарланған іс-әрекет |
Дереккөздер |
||
|
І. Бағдарлау-мотивациялық кезең (5 минут) |
||||
|
2 минут |
Психологиялық ахуал. – Балалар, бір-біріңе қарап жымиыңдар, жайланып отырып, көздеріңді жұмыңдар. Менің айтқанымды іштеріңнен қайталаңдар: Мен бақытты баламын, Жан дүниемде күн нұрлы, Мейірімім мол бойымда. |
|
||
|
3 минут |
Ұйымдастыру кезеңі. Оқушылардың зейінін сабаққа аудару. Берілген сөздерден мақал құрастыру. Мағынасына талдау жасау. көзі өнер халықта Өнер көзі халықта. |
Интерактивті тақтамен жұмыс |
||
|
ІІ. Операциялық-орындаушылық кезең (30 минут) |
||||
|
6 минут |
3.2.3.1 (МК; Т) Мәтінді түсініп оқу. 31-жаттығу. Мәтінді рөлге бөліп оқиды. Мәтін не туралы екенін әңгімелейді. |
Оқулық |
||
|
4 минут
2 минут |
(Т; Қ) Мәтін мазмұны бойынша сұрақ құрастыру. Сұрақтарға жауап беру. Оқушылардың оқу рефлексиясын дамытуға бағытталған «Аквариум» стратегиясы бойынша сынып екі топқа біріктіріледі. Сұраққа жауап беретін топ шеңбердің ішінде отырады. Сұрақ қоятын топ оларды қоршап тұрады. Ол үшін алдымен бірінші топ мәтін мазмұны бойынша сұрақтар құрастырады. Екінші топ мәтін мазмұнымен жұмыс жасайды. Ары қарай шеңбер ішіндегі екінші топ оқушылары бірінші топтың қойған сұрақтарына жүйелі, толық жауап береді. Мұғалім оқушылардың іс-әрекетін бақылап, бағыт беріп тұрады. (Ө; Ұ; Қ) Бір-бірінің жұмысын бағалау. Екі жақсы жағы мен бір кемшілігіне ұсыныс білдіру арқылы рефлексия жасау. «Екі тілек, бір ұсыныс» стратегиясы арқылы бір- бірінің жұмысын бағалайды. Орындаған жұмыстарының екі жақсы жағы мен бір кемшілігіне ұсыныс білдіру арқылы өз іс-әрекеттеріне кері байланыс жасайды. (Ұ) «Венн диаграммасын» толтыру. Үлгі:
Киіз үй ортақ қасиеті Ағаш үй
Венн диаграммасын интерактивті тақтада толтырып, ой қорыту.
3.4.2.4 (Ө; Ұ; Қ) Қарамен берілген сөздерден туынды зат есімдер жасау. Мәтіндегі қарамен берілген сөздерді тауып, туынды зат есімдер жасайды. |
Интерактивті тақтаның көмегімен «Венн диаграмма- сын» толтыру |
|
6 минут |
3.4.2.4 (Ө; Ұ; Қ) Өлеңді көркем жазу. Өлеңдегі негізгі ойды анықтау. 32-жаттығу. Өлеңді көркем жазу. Өлеңдегі негізгі ойды анықтайды. Өздері білетін киіз үйдің жабдықтарын айтады. Өлеңнен туынды зат есімдерді тауып, астын сызады. Сөз құрамына талдайды. |
Оқулық №3 дәптермен жұмыс |
![]()
|
3.4.2.4 (Ө; Ұ; Қ) Мәтінді оқу. Қарамен жазылған сөздердің түбірін табу. Зат есім жасау. 33-жаттығу. Мәтінді түсініп оқиды. Қарамен жазылған сөздердің түбірін табады. Оларға түрлі жұрнақтар қосу арқылы туынды зат есім жасайды. 3.3.5.1 (Ө; Ұ; Қ) Жұмбақты тауып оқу. Шешуіндегі сөзден сөйлем құрау. Шығармашылық үзіліс. 34-жаттығу. Жасырынған жұмбақты тауып оқиды. Шешуін табады (киіз үй). Шешуіндегі сөзбен сөйлем құрастырып жазады. |
Оқулық Оқулық №3 дәптермен жұмыс |
||
|
ІІІ. Рефлексиялық-бағалау кезеңі (5 минут) |
||||
|
3 минут |
(Ұ; Ө; Қ) Жасырынған мақалды тауып оқу. Мазмұнына талдау жасау. Жасырынған мақалды тауып оқиды: Өнер-білім – ер қанаты. Мазмұнына талдау жасайды. |
№3 дәптермен жұмыс |
||
|
2 минут |
(Ө; Қ) Бағалаудың шартты белгілеріне сәйкес өзін- өзі бағалау. Жұмыстарын топта жариялап, дәлелдеу. Сабақтан игерген білімдеріне рефлексия жасату мақсатында жұмыс дәптеріндегі «Өз жұмысыңды бағала» тапсырмасы орындатылады. Бірінші тұрған «сауатты жазу», екінші тұрған «көркем жазу», үшінші тұрған «шығармашылық жұмыстарды орындау» дөңгелектері тиісті қарындаштармен боятылады. Нәтижелері топта жарияланады. |
№3 дәптермен жұмыс |
||
|
Қосымша ақпарат |
||||
|
Дифференциация: Балаларға қалай көмектесесіз? Қабілетті балаларға қандай тапсырмалар бересіз? |
Бағалау: Оқушылардың білімдерін қадағалауды қалай жоспарлайсыз? |
Пәнаралық байланыс: Денсаулық пен қауіпсіздік АКТ Құндылықтар |
||
|
|
|
|
||
|
|
|
|
||
|
|
|
|
||
|
Бақылау: Сабақ мақсатына жеттім бе? Оқушылар не үйренді? Ынтымақтастық атмосферасы болды ма? Оқушылар арасындағы дифференциациялау бойынша іс- әрекеттер ұтымды болды ма? Жоспарланған уақытты ұстандым ба? Жоспардан қандай шегіністер жасадым және неліктен? |
|
|||
![]()
шағым қалдыра аласыз














