|
Білім беру ұйымының атауы |
Қаспан ОМ |
|||||
|
Пәні: |
Қазақ тілі |
|||||
|
Бөлім: |
Өнер |
|||||
|
Педагогтің аты-жөні: |
Джумадилова А.А. |
|||||
|
Күні: |
23.01.2025 |
|||||
|
Сынып: 3 |
Қатысқандар саны |
Қатыспағандар саны |
||||
|
Тақырыбы |
73. Негізгі және туынды зат есім |
|||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: |
3.1.1.1 тыңдаған материал бойынша тірек сөздерді белгілеу, ашық және жабық сұрақтарға жауап беру 3.4.2.4* негізгі, туынды зат есім/сын есім/етістікті анықтау |
|||||
|
Сабақтың мақсаты |
Оқушылар тыңдаған материал бойынша тірек сөздерді белгілеп, ашық және жабық сұрақтарға жауап береді және негізгі, туынды зат есімді анықтайды. |
|||||
|
|
Сабақтың барысы |
|||||
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||
|
Кіріспе 5 минут |
I.Ұйымдастыру. «Саяхат» тренингі. Саяхат дайынсыңдар ма? (иә) Контакт (қолды созу) Педальді тексереміз (аяқты тарсылдату) Локаторды тексереміз (құлақты уқалау) Желкенді тексереміз (екі қолды көтеру) Дүрбіні тексереміз (көзді уқалау) Экипаж мүшелерін тексереміз (бір-бірін құшақтау) 1-5 ке дейін санағанда у-у-у деңдер,5-10 – ға дейін санағанда ура деңдер. Топта бөлу. «Ұшақтар» әдісі |
Саяхат тренингін орындайды. Топқа бөлінеді |
Жарайсыңдар! |
Слайд Ұшақтар |
||
|
|
Үй тапсырмасын тексеру. «Сиқырлы қалам» платформасы арқылы. 25- жаттығу. Мәтіннің қатесін түзеп жаз Алтын мен күмістен әшекей бұйымдар жасайтын зергердер ел ішінде аса құрметті болған. Олар әйелдерге арналған сырға,сақыйна, білезік,әшекей,белдік,жүзік,ал ерлерге арнап кісе,шақша,балдақ жасаған. Қате сөздер: зергердер,сақыйна. Дескриптор:* 1.Мәтінді оқиды/1 балл 2.Қатесін тексереді/1 балл
Өткен тақырыпты қорытындылау мақсатында «Негізгі және туынды зат есім» тақырыбында бейнеролик көрсету. Сұрақтар қою: 1.Зат есім дегеніміз не? 2. Негізгі зат есім дегеніміз не? 3. Туынды зат есім дегеніміз не? 4.Негізгі және туынды зат есімге мысал келтір.
|
Мәтінді интерактивті тақта арқылы оқып,қателерін тексереді. Бейнероликті көреді. Сұрақтарға ауызша жауап береді. |
ҚБ: жебе арқылы
ҚБ: Жарайсың!Керемет! Ойлан! |
Слайд «Сиқырлы қалам» платформасы Бейнеролик |
||
|
Негізгі бөлім 30 минут |
Оқушыларды оқу мақсаты және бағалау критерийімен таныстырамын. III. Жаңа тақырып. Білу және түсіну . Оқулықпен жұмыс. Дәптермен жұмыс. 28- жаттығу. Мәтінді оқып,негізгі және туынды зат есімдерді теріп жаз. ТЖ. «Фонарик» әдісі. 1-топ: Мүсін- бейнелеу өнерінің ерекші түрі. Мүсіншілер шығармасын әртүрлі материалдан жасайды. Мүсіндер ірі және шағын болып келеді. 2-топ:Ірі мүсіндерді қала көшелерінен,мұражайлардан көруге болады. Алматыда Абайға,Абылай ханға,Әлия Молдағұлова мен Мәншүк Мәметоваға арналған ескерткіштер бар. 3-топ:Қазақстанда шөл дала көп. Бетпақдала,Мойынқұм,Қарақұм,Қызылқұм секілді шөлді,құмды жерлерде тіршілік ету қиын. Дескриптор: 1.Мәтінді оқиды/1 балл 3.Мәтіннен негізгі және туынды зат есімдерді теріп жазады/1 балл
29- жаттығу.ЖЖ«Көгершіннен хат» әдісі. Сәлеметсіз бе, аға! Халіңіз қалай? Жұмысыңыз жақсы жүріп жатыр ма? Аға, мен жазғы демалысымды қалада өткізгім келеді. Сондықтан Астанаға баруды жоспарлап отырмын. Астанадағы ғимараттарды көрсем деймін. Аға, кездескенше сау болыңыз! Қарындасыңыз Мерей.
Дескриптор 1.Көгершіннен келген хаттарды оқиды/1 балл 2. Сұрақтарға жауап береді,өз ойларын айтады/1 балл ҚБ: Жебе арқылы
Сергіту сәті «Қимылды қайтала» әдісі. Суреттердегі қимылдарды қайталау керек.
ТЖ «Голо сағат» әдісі. ЖИ арқылы сағатта берілген тапсырмаларды орындау керек. 1-топ: Негізгі зат есімдерді бір қатарға,туынды зат есімдерді екінші қатарға бөліп жазыңдар. ІІ - топ: Түбір сөздерге тиісті жұрнақтарды қосып,туынды зат есімдер жасаңдар. ІІІ-топ: Негізгі зат есімдерге көп нүктенің орнына жұрнақтар жалғап,сөйлемдерді жаз. Дескриптор: 1.Тапсырмаларды орындайды/2 балл |
Мәтінді оқиды. Мәтіннен негізгі және туынды зат есімдерді теріп жаз.
Көгершіннен келген хаттарды оқиды. Сергіту сәтін іс-қимылмен көрсетеді. ЖИ арқылы берілген тапсырмаларды орындайды.
|
ҚБ: Жебе арқылы
ҚБ: Жебе арқылы
ҚБ: Жебе арқылы
|
Оқулық. Фонарик майшамдар Көгершін,хаттар Голо сағат,тапсырмалар берілген карточкалар |
||
|
Қорытынды 10 минут |
IV.Сабақты қорытындылау. Жеке тапсырма. «Сүйектерді жина» әдісі. Тақтада негізгі зат есім,туынды зат есім деген жазуы бар күшіктер ілініп тұрады. Әр оқушыға зат есімдер жазылған сүйектер беріледі. Әр оқушы келіп сүйектегі сөзді оқып,қай зат есімге жататынын айтып,дәлелдеп күшіктерге жабыстырады. Дескриптор 1.Негізгі зат есімдерді табады/1 балл 2.Туынды зат есімдерді табады/1 балл
Үй тапсырма . 28- жаттығу.
Оқушылардың білімін бағалау Рефлексия
|
Негізгі және туында зат есімдерді іледі.
Үй тапсырмасын жазады.
Өздері кері байланыс жасайды. |
ҚБ жебе арқылы
|
Сүйектер,күшіктер суреті |
||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Негізгі және туынды зат есім
Негізгі және туынды зат есім
|
Білім беру ұйымының атауы |
Қаспан ОМ |
|||||
|
Пәні: |
Қазақ тілі |
|||||
|
Бөлім: |
Өнер |
|||||
|
Педагогтің аты-жөні: |
Джумадилова А.А. |
|||||
|
Күні: |
23.01.2025 |
|||||
|
Сынып: 3 |
Қатысқандар саны |
Қатыспағандар саны |
||||
|
Тақырыбы |
73. Негізгі және туынды зат есім |
|||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: |
3.1.1.1 тыңдаған материал бойынша тірек сөздерді белгілеу, ашық және жабық сұрақтарға жауап беру 3.4.2.4* негізгі, туынды зат есім/сын есім/етістікті анықтау |
|||||
|
Сабақтың мақсаты |
Оқушылар тыңдаған материал бойынша тірек сөздерді белгілеп, ашық және жабық сұрақтарға жауап береді және негізгі, туынды зат есімді анықтайды. |
|||||
|
|
Сабақтың барысы |
|||||
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||
|
Кіріспе 5 минут |
I.Ұйымдастыру. «Саяхат» тренингі. Саяхат дайынсыңдар ма? (иә) Контакт (қолды созу) Педальді тексереміз (аяқты тарсылдату) Локаторды тексереміз (құлақты уқалау) Желкенді тексереміз (екі қолды көтеру) Дүрбіні тексереміз (көзді уқалау) Экипаж мүшелерін тексереміз (бір-бірін құшақтау) 1-5 ке дейін санағанда у-у-у деңдер,5-10 – ға дейін санағанда ура деңдер. Топта бөлу. «Ұшақтар» әдісі |
Саяхат тренингін орындайды. Топқа бөлінеді |
Жарайсыңдар! |
Слайд Ұшақтар |
||
|
|
Үй тапсырмасын тексеру. «Сиқырлы қалам» платформасы арқылы. 25- жаттығу. Мәтіннің қатесін түзеп жаз Алтын мен күмістен әшекей бұйымдар жасайтын зергердер ел ішінде аса құрметті болған. Олар әйелдерге арналған сырға,сақыйна, білезік,әшекей,белдік,жүзік,ал ерлерге арнап кісе,шақша,балдақ жасаған. Қате сөздер: зергердер,сақыйна. Дескриптор:* 1.Мәтінді оқиды/1 балл 2.Қатесін тексереді/1 балл
Өткен тақырыпты қорытындылау мақсатында «Негізгі және туынды зат есім» тақырыбында бейнеролик көрсету. Сұрақтар қою: 1.Зат есім дегеніміз не? 2. Негізгі зат есім дегеніміз не? 3. Туынды зат есім дегеніміз не? 4.Негізгі және туынды зат есімге мысал келтір.
|
Мәтінді интерактивті тақта арқылы оқып,қателерін тексереді. Бейнероликті көреді. Сұрақтарға ауызша жауап береді. |
ҚБ: жебе арқылы
ҚБ: Жарайсың!Керемет! Ойлан! |
Слайд «Сиқырлы қалам» платформасы Бейнеролик |
||
|
Негізгі бөлім 30 минут |
Оқушыларды оқу мақсаты және бағалау критерийімен таныстырамын. III. Жаңа тақырып. Білу және түсіну . Оқулықпен жұмыс. Дәптермен жұмыс. 28- жаттығу. Мәтінді оқып,негізгі және туынды зат есімдерді теріп жаз. ТЖ. «Фонарик» әдісі. 1-топ: Мүсін- бейнелеу өнерінің ерекші түрі. Мүсіншілер шығармасын әртүрлі материалдан жасайды. Мүсіндер ірі және шағын болып келеді. 2-топ:Ірі мүсіндерді қала көшелерінен,мұражайлардан көруге болады. Алматыда Абайға,Абылай ханға,Әлия Молдағұлова мен Мәншүк Мәметоваға арналған ескерткіштер бар. 3-топ:Қазақстанда шөл дала көп. Бетпақдала,Мойынқұм,Қарақұм,Қызылқұм секілді шөлді,құмды жерлерде тіршілік ету қиын. Дескриптор: 1.Мәтінді оқиды/1 балл 3.Мәтіннен негізгі және туынды зат есімдерді теріп жазады/1 балл
29- жаттығу.ЖЖ«Көгершіннен хат» әдісі. Сәлеметсіз бе, аға! Халіңіз қалай? Жұмысыңыз жақсы жүріп жатыр ма? Аға, мен жазғы демалысымды қалада өткізгім келеді. Сондықтан Астанаға баруды жоспарлап отырмын. Астанадағы ғимараттарды көрсем деймін. Аға, кездескенше сау болыңыз! Қарындасыңыз Мерей.
Дескриптор 1.Көгершіннен келген хаттарды оқиды/1 балл 2. Сұрақтарға жауап береді,өз ойларын айтады/1 балл ҚБ: Жебе арқылы
Сергіту сәті «Қимылды қайтала» әдісі. Суреттердегі қимылдарды қайталау керек.
ТЖ «Голо сағат» әдісі. ЖИ арқылы сағатта берілген тапсырмаларды орындау керек. 1-топ: Негізгі зат есімдерді бір қатарға,туынды зат есімдерді екінші қатарға бөліп жазыңдар. ІІ - топ: Түбір сөздерге тиісті жұрнақтарды қосып,туынды зат есімдер жасаңдар. ІІІ-топ: Негізгі зат есімдерге көп нүктенің орнына жұрнақтар жалғап,сөйлемдерді жаз. Дескриптор: 1.Тапсырмаларды орындайды/2 балл |
Мәтінді оқиды. Мәтіннен негізгі және туынды зат есімдерді теріп жаз.
Көгершіннен келген хаттарды оқиды. Сергіту сәтін іс-қимылмен көрсетеді. ЖИ арқылы берілген тапсырмаларды орындайды.
|
ҚБ: Жебе арқылы
ҚБ: Жебе арқылы
ҚБ: Жебе арқылы
|
Оқулық. Фонарик майшамдар Көгершін,хаттар Голо сағат,тапсырмалар берілген карточкалар |
||
|
Қорытынды 10 минут |
IV.Сабақты қорытындылау. Жеке тапсырма. «Сүйектерді жина» әдісі. Тақтада негізгі зат есім,туынды зат есім деген жазуы бар күшіктер ілініп тұрады. Әр оқушыға зат есімдер жазылған сүйектер беріледі. Әр оқушы келіп сүйектегі сөзді оқып,қай зат есімге жататынын айтып,дәлелдеп күшіктерге жабыстырады. Дескриптор 1.Негізгі зат есімдерді табады/1 балл 2.Туынды зат есімдерді табады/1 балл
Үй тапсырма . 28- жаттығу.
Оқушылардың білімін бағалау Рефлексия
|
Негізгі және туында зат есімдерді іледі.
Үй тапсырмасын жазады.
Өздері кері байланыс жасайды. |
ҚБ жебе арқылы
|
Сүйектер,күшіктер суреті |
||
шағым қалдыра аласыз















