|
Бөлім:
|
Өнер
|
|
Педагогтың
аты-жөні
|
Камзаева Лариса
Орынбасаровна
|
|
Күні:
|
01 / 27 / 2026
|
|
Сынып:
3
|
Қатысушылар саны:
|
Қатыспағандар
саны:
|
|
Сабақтың
тақырыбы
|
Негізгі және туынды зат
есім
|
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу
мақсаттары
|
3.2.1.1 – негізгі және туынды зат есімдерді
ажырату;
3.2.2.1 – зат есімдердің жасалу жолдарын
түсіндіру;
3.2.3.1 – зат есімдерді дұрыс
қолдану.
|
|
Сабақ
мақсаты
|
- Негізгі және туынды зат есімдерді
анықтайды.
- Зат есімдердің жасалу жолдарын
түсіндіреді.
- Зат есімдерді сөйлем ішінде дұрыс
қолданады.
|
|
Құндылықтарға
баулу
|
Оқушыларды қазақ тілінің байлығын түсініп, оны
дұрыс қолдануға баулу. Тілдің дамуы мен сақталуына жауапкершілікпен
қарау.
Осы сабақта қолданылатын 2025-2026 оқу жылындағы
құндылықтар:
- еңбекқорлық және кәсіби
біліктілік
|
|
ЖИ
құралдары
|
Copyleaks, Smodin, Turnitin, Gptzero - Тапсырма
жазу кезінде ЖИ қолданылғанын анықтайтын платформалар -
https://copyleaks.com/ https://app.smodin.io/
https://search.vaggar.com/
https://gptzero.me/
|
|
Бағалау
критерийлері
|
✓ Негізгі және туынды зат есімдерді ажырата
алады.
✓ Зат есімдердің жасалу жолдарын түсіндіре
алады.
✓ Зат есімдерді сөйлем ішінде дұрыс қолдана
алады.
|
|
Тілдік
мақсаттар
|
Оқушылар негізгі және туынды зат есімдер туралы
түсінік алады және оларды сөйлемдерде дұрыс қолдана
алады.
|
|
Ойлау дағдыларының
деңгейі
|
– білу, түсіну.
|
|
Сабақтың
барысы
|
|
Сабақтың кезеңі /
уақыты
|
Мұғалімнің
әрекеті
|
Оқушының әрекеті
|
Бағалау
|
Ресурстар
|
|
Сабақтың басы (10 минут),
Ұйымдастыру кезеңі
Қызығушылықты ояту – (3
минут)
Ширату тапсырмалары – (4
минут)
Жаңа сабаққа кіріспе (3
минут)
|
Қызығушылықты ояту:
- Сәлемдесу;
- сыныпты түгелдеу;
- оқушылардың назарын аударту;
- топқа бөлу.
Ширату тапсырмалары:
- Негізгі және туынды зат есімдер туралы қысқаша
түсіндіру.
- Сабақтың мақсаты мен міндеттерін
түсіндіру.
|
Оқушылар сұрақтарға жауап береді, сабақтың
мақсатына назар аударады.
|
Мұғалім оқушылардың сабаққа қатысу белсенділігіне
қарай, қалыптастырушы бағалау жүргізеді.
ҚБ «Мадақтау сэндвичі» әдісі арқылы келесі
тапсырмаларға ынталандырады.
|
Компьютер, проектор,
презентация.
Explainlikeimfive - Күрделі материалды қарапайым
тілмен түсіндіретін платформа -
https://domore.ai/
|
|
Сабақтың ортасы (25 минут), Жаңа
сабақ
|
Мәтінмен жұмыс
Негізгі және туынды зат есімдерді анықтау (5
минут)
|
Оқушылар өз ойларын жазады, талқылайды, қорғауда
белсенділік танытады.
|
Топ динамикасы, қорытындының
сапасы.
|
Шаблон, интернет ресурс, оқу
құралдары.
PrepAI, Teachology, ChatGPT - Емтихан
материалдарын әзірлеуге арналған платформалар -
https://www.prepai.io/ https://www.teachology.ai/
https://chatgpt.com/
|
|
1-тапсырма
Негізгі және туынды зат есімдерді анықтау (5
минут)
Мәтін: «Біздің ауладағы ағаштар өте әдемі.
Көктемде олар гүлдеп, айналаға хош иіс таратады. Жазда жапырақтары
қалыңдап, көлеңке береді. Күзде жапырақтары сарғайып, түседі. Қыста
ағаштар қармен жабылады.»
Дескриптор:
- мәтінді оқу;
- негізгі және туынды зат есімдерді
табу;
- зат есімдерді
ажырату.
|
Оқушылар мәтінді оқып, зат есімдерді
анықтайды.
|
ҚБ «Мадақтау сэндвичі» әдісімен
бағалау.
|
Шаблон, интернет ресурс, оқу
құралдары.
PrepAI, Teachology, ChatGPT - Емтихан
материалдарын әзірлеуге арналған платформалар -
https://www.prepai.io/ https://www.teachology.ai/
https://chatgpt.com/
|
|
2-тапсырма
Зат есімдердің жасалу жолдарын түсіндіру (7
минут)
Берілген сөздер: «бала», «балалық», «оқу»,
«оқушы»
Дескриптор:
- сөздердің негізгі және туынды екенін
анықтау;
- жасалу жолдарын түсіндіру;
- сөйлемде
қолдану.
|
Оқушылар өз ойларын жазады, талқылайды, қорғауда
белсенділік танытады.
|
ҚБ «Алақан-жұлдыз» әдісімен
бағалау.
|
Шаблон, интернет ресурс, оқу
құралдары.
Tome, Gamma, Slidebean - Презентациялар жасауға
арналған платформалар - https://tome.app/ https://gamma.app/
https://slidebean.com
|
|
3-тапсырма
Суретпен жұмыс (8 минут)
Тапсырма: Суретке қарап кемінде 5 сөйлем
құрастырыңыз немесе шағын әңгіме жазыңыз.
Дескриптор:
- сурет мазмұнын сипаттау;
- байланысты сөйлемдер құрау;
- ойды жүйелі
жеткізу.

|
Оқушылар өз ойларын жазады, талқылайды,
қорғауда белсенділік танытады.
|
ҚБ «Ең үздік жауап» әдісімен
бағалау.
|
Шаблон, интернет ресурс, оқу
құралдары.
Adaptemy, Smartsparrow - Оқушылардың жауаптарын
немесе әсерлерін талдай отырып, нақты нәтижелерді көрсетеді -
https://www.adaptemy.com/
https://www.smartsparrow.com/
|
|
4-тапсырма
Түрлі зат есімдерді талдау (10
минут)
Тапсырма: Берілген зат есімдерді үш топқа
(негізгі, туынды, аралас) бөліп, әр топтағы 3-5 мысал
келтіріңіз.
Дескриптор:
- зат есімдерді дұрыс
топтастыру;
- әр топқа мысалдар келтіру;
- топтастырудың негізін
түсіндіру.
|
Оқушылар зат есімдерді топтастыру барысында
жалпылама түсініктер
қалыптастырады.
|
ҚБ «Сәйкестендіру» әдісімен
бағалау.
|
Әдебиет оқулықтары, сөздіктер, интернет
ресурс.
Қазақстан Республикасының Ұлттық ғылыми
кітапханасы - Зат есімдерді зерттеу мен түсіндіру үшін қажетті
әдебиеттер - https://www.nlrk.kz/
|
|
Сабақтың соңы (10
минут),
Қорытынды,
Ой толғаныс,
Кері
байланыс
|
Кері байланыс
Жалғастырыңыз:
Маған ... қызықты болды
Бұл ... қиындық туғызды
Осы ... мені
ойландырды
|
Оқушылар білімдерін сараптайды, рефлексия
жүргізеді. Тақырып бойынша не білетінін, не білгісі келетінін, не
білгенін жазады.
|
Кері байланыстың бар
екендігі.
|
|
|
|
Оқушылар алған білімін ары қарай
шыңдау мақсатында мұғалім үй тапсырмасын
береді.
|
Оқушылар үй жұмысын
орындайды.
|
Кері байланыстың бар
екендігі.
|
|