Бекітемін: о.ж.ж: А.К.Рсалиева
|
Бөлім: |
9.2 Координация және реттелу. Биофизика |
|
|
Педагогтің аты-жөні: |
С.С.Нурбаева |
|
|
Күні: 28.11.2025ж. |
Сыныбы : 9 «Б» |
Қатысушылар саны: Қатыспағандар саны: |
|
Тақырыбы: |
Нейрондардың түрлері мен қызметтері, синапс және медиаторлар |
|
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты |
9.1.7.1- жүйке жасушасының құрылысы мен қызметі арасындағы өзара байланысты орнату; |
|
|
Сабақтың
мақсаты: |
Нейрон құрылымын атап, сызбаға
түсіреді; |
|
|
Құндылық: |
Білім алушыларды әділдікке және жауапкершілікке баулу; |
|
|
Сабақ барысы |
Мұғалімнің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||||||||
|
Сабақтың басы 3 мин |
Ұйымдастыру кезеңі: “Рөл таңдау” психологиялық ойыны Оқушыларға үш бейне көрсетіледі: Баяу ағатын өзен Жарқ еткен шам Жартылай толған батарея Сұрақ: «Сен бүгін қайсысысың? Неге?» Таңдаған образдары бойынша топқа бірігеді. |
Оқушылар өз сезімін ерекше түрде жеткізеді. Өз көңіл күйіне байланысты топқа бірігеді |
Кері байланыс: Мадақтау арқылы бағаланады «Қол шапалақтау» тәсілі |
экран суреттер
|
||||||||
|
4мин |
Үй тапсырмасы. «Wordwall» платформасы арқылы өткен тақырып бойынша жауап алады. Бөліп шығару өнімдері Қызығушылықты ояту кезеңі « |
«Wordwall» платформасы арқылы жауап береді Суретті талдап, өз болжамдарын айтады, сабақтың тақырыбын, мақсатын анықтайды
|
Кері байланыс: Мадақтау арқылы бағаланады «Жарайсың!» «Тамаша жауап»т .б |
Экран Бөліп шығару өнімдері https://wordwall.net/ru/resource/67866017 |
||||||||
|
Сабақтың ортасы 20 мин |
Жаңа сабақ Бейнеролик арқылы ақпарат береді (ЖИ арқылы жасалған) 1-топ: Нейронның құрылысы мен қызметі 2-топ: Аксон мен дендриттің орналасуы мен қызметі 3-топ: Синапс пен медиатор бойынша таныстырылым жасауды ұсынады |
Жаңа ақпаратты тыңдайды, дәптерге жазып алады. Берілген тақырыпты топта талдап, қорғайды |
Кері байланыс: «Стикер» әдісі арқылы беріледі |
|||||||||
|
15мин |
Сабақты бекіту тапсырмалары. 1-тапсырма Жұптық жұмыс Төменде берілген суретті (А және Ә) талдаңдар. Бұл суреттер қандай жіктеу типіне жататынын анықтаңдар
Дескриптор: берілген суретті талдайды; қандай жіктеу типіне жататынын анықтайды;. Жалпы балл-2 2-тапсырма Топтық жұмыс ФС тапсырмасы «Жедел хат» тәсілі Ерлан басын жарақаттап алғаннан кейін оң қолын қозғалта алмай қалды. Дәрігер жүйке жасушаларының бір бөлігінде импульс өтпей тұрғанын айтты. Қозғалыстың жоғалуы нейронның дендриті, аксоны немесе синапсы зақымдалғанда байқалады. Ем тиімді болуы үшін қай бөліктің бұзылғанын анықтау қажет. Сұрақтар:1.Ерланның қолының қозғалмауына нейронның қай бөлігі зақымдалған болуы мүмкін?2.Аксон зақымданса импульс неге жүрмейді?3.Дендрит істемесе не бұзылады?4.Синапс зақымданса қозғалысқа қалай әсер етеді? Дескриптор:
3-тапсырма Жеке жұмыс «Wordwall» платформасы арқылы тапсырма ұсынады ЕБҚ: нейронның құрылысы мен қызметі
|
Берілген суретті талдайды, қандай жіктеу типіне жататынын анықтайды.
Мәтінді оқып,сұраққа жауап береді
«Wordwall» платформасы арқылы тапсырма орындайды
|
ҚБ: Жұптар бірін бірі бағалайды
ҚБ: Мұғалімнің бағалауы
ҚБ: Өзін өзі бағалайды |
Тапсырма жазылған парақтар Нейрон түрлері https://wordwall.net/kk/resource/102388306 |
||||||||
|
Сабақтың соңы 3мин |
Кері байланыс « Бағдаршам» тәсілі арқылы кері байланыс жасауды ұсынады Үй тапсырмасы §22оку. 33-сурет салу |
«Бағдаршам» тәсілі арқылы кері байланыс жасайды |
Кері байланыс: «Білім кітабы» тәсілі арқылы |
слайд |



ТӨРТ ТОПТЫҢ МОДЕЛЬДЕУ ЖҰМЫСЫ (әзір дайын үлгі)
1-топ: Нейрон жасушасы (классикалық нейрон моделі)
✔ Нейронның толық құрылымын жасайды:
-
денесі (сома)
-
ядро
-
дендриттер
-
аксон
-
миелин қабықшасы
-
синапс ұшы
? Мақсаты: Нейронның әр бөлігінің қызметін түсіндіру.
2-топ: Нейрон–нейрон синапсы моделі
✔ Бір нейронның аксоны → екінші нейронның
дендритіне жалғасады
✔
Синапс саңылауын, медиатор көпіршіктерін
көрсетеді
✔
Рецептор мембраналарын көрсетеді
? Мақсаты: Нейрондар арасындағы импульстің берілу процесін модельдеу.
3-топ: Нейрон–бұлшықет синапсы (нейромышечный синапс)
✔ Нейронның аксоны
✔
Бұлшықет талшығының (миофибрилла)
моделі
✔
Ацетилхолин медиаторы
✔
Бұлшықет жиырылу бағытын көрсететін
стрелкалар
? Мақсаты: Қозғалыстың қалай басталатынын көрсету.
4-топ: Нейрон–безді жасуша синапсы (нейросекреторлық модель)
✔ Нейрон аксоны
✔
Без жасушасы (мысалы, бүйрек үсті, қалқанша
т.б.)
✔
Гормон бөлінуін көрсететін модель
✔ Везикулалар → қан
тамырына қарай бағытталған стрелкалар
? Мақсаты: Нейрондардың гормон бөлуді қалай реттейтінін түсіндіру.


ҚАРМАҚШЫ АУДАНДЫҚ БІЛІМ БӨЛІМІНІҢ «274 ОРТА МЕКТЕБІ» КОММУНАЛДЫҚ МЕМЛЕКЕТТІК МЕКЕМЕСІ
Ашық сабақ
Тақырыбы:
Нейрондардың түрлері мен
қызметтері, синапс және медиаторлар
Биология пәні мұғалімі: С.С.Нурбаева




жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Нейрондардың түрлері мен қызметтері, синапс және медиаторлар 9 сынып
Бекітемін: о.ж.ж: А.К.Рсалиева
|
Бөлім: |
9.2 Координация және реттелу. Биофизика |
|
|
Педагогтің аты-жөні: |
С.С.Нурбаева |
|
|
Күні: 28.11.2025ж. |
Сыныбы : 9 «Б» |
Қатысушылар саны: Қатыспағандар саны: |
|
Тақырыбы: |
Нейрондардың түрлері мен қызметтері, синапс және медиаторлар |
|
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты |
9.1.7.1- жүйке жасушасының құрылысы мен қызметі арасындағы өзара байланысты орнату; |
|
|
Сабақтың
мақсаты: |
Нейрон құрылымын атап, сызбаға
түсіреді; |
|
|
Құндылық: |
Білім алушыларды әділдікке және жауапкершілікке баулу; |
|
|
Сабақ барысы |
Мұғалімнің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||||||||
|
Сабақтың басы 3 мин |
Ұйымдастыру кезеңі: “Рөл таңдау” психологиялық ойыны Оқушыларға үш бейне көрсетіледі: Баяу ағатын өзен Жарқ еткен шам Жартылай толған батарея Сұрақ: «Сен бүгін қайсысысың? Неге?» Таңдаған образдары бойынша топқа бірігеді. |
Оқушылар өз сезімін ерекше түрде жеткізеді. Өз көңіл күйіне байланысты топқа бірігеді |
Кері байланыс: Мадақтау арқылы бағаланады «Қол шапалақтау» тәсілі |
экран суреттер
|
||||||||
|
4мин |
Үй тапсырмасы. «Wordwall» платформасы арқылы өткен тақырып бойынша жауап алады. Бөліп шығару өнімдері Қызығушылықты ояту кезеңі « |
«Wordwall» платформасы арқылы жауап береді Суретті талдап, өз болжамдарын айтады, сабақтың тақырыбын, мақсатын анықтайды
|
Кері байланыс: Мадақтау арқылы бағаланады «Жарайсың!» «Тамаша жауап»т .б |
Экран Бөліп шығару өнімдері https://wordwall.net/ru/resource/67866017 |
||||||||
|
Сабақтың ортасы 20 мин |
Жаңа сабақ Бейнеролик арқылы ақпарат береді (ЖИ арқылы жасалған) 1-топ: Нейронның құрылысы мен қызметі 2-топ: Аксон мен дендриттің орналасуы мен қызметі 3-топ: Синапс пен медиатор бойынша таныстырылым жасауды ұсынады |
Жаңа ақпаратты тыңдайды, дәптерге жазып алады. Берілген тақырыпты топта талдап, қорғайды |
Кері байланыс: «Стикер» әдісі арқылы беріледі |
|||||||||
|
15мин |
Сабақты бекіту тапсырмалары. 1-тапсырма Жұптық жұмыс Төменде берілген суретті (А және Ә) талдаңдар. Бұл суреттер қандай жіктеу типіне жататынын анықтаңдар
Дескриптор: берілген суретті талдайды; қандай жіктеу типіне жататынын анықтайды;. Жалпы балл-2 2-тапсырма Топтық жұмыс ФС тапсырмасы «Жедел хат» тәсілі Ерлан басын жарақаттап алғаннан кейін оң қолын қозғалта алмай қалды. Дәрігер жүйке жасушаларының бір бөлігінде импульс өтпей тұрғанын айтты. Қозғалыстың жоғалуы нейронның дендриті, аксоны немесе синапсы зақымдалғанда байқалады. Ем тиімді болуы үшін қай бөліктің бұзылғанын анықтау қажет. Сұрақтар:1.Ерланның қолының қозғалмауына нейронның қай бөлігі зақымдалған болуы мүмкін?2.Аксон зақымданса импульс неге жүрмейді?3.Дендрит істемесе не бұзылады?4.Синапс зақымданса қозғалысқа қалай әсер етеді? Дескриптор:
3-тапсырма Жеке жұмыс «Wordwall» платформасы арқылы тапсырма ұсынады ЕБҚ: нейронның құрылысы мен қызметі
|
Берілген суретті талдайды, қандай жіктеу типіне жататынын анықтайды.
Мәтінді оқып,сұраққа жауап береді
«Wordwall» платформасы арқылы тапсырма орындайды
|
ҚБ: Жұптар бірін бірі бағалайды
ҚБ: Мұғалімнің бағалауы
ҚБ: Өзін өзі бағалайды |
Тапсырма жазылған парақтар Нейрон түрлері https://wordwall.net/kk/resource/102388306 |
||||||||
|
Сабақтың соңы 3мин |
Кері байланыс « Бағдаршам» тәсілі арқылы кері байланыс жасауды ұсынады Үй тапсырмасы §22оку. 33-сурет салу |
«Бағдаршам» тәсілі арқылы кері байланыс жасайды |
Кері байланыс: «Білім кітабы» тәсілі арқылы |
слайд |



ТӨРТ ТОПТЫҢ МОДЕЛЬДЕУ ЖҰМЫСЫ (әзір дайын үлгі)
1-топ: Нейрон жасушасы (классикалық нейрон моделі)
✔ Нейронның толық құрылымын жасайды:
-
денесі (сома)
-
ядро
-
дендриттер
-
аксон
-
миелин қабықшасы
-
синапс ұшы
? Мақсаты: Нейронның әр бөлігінің қызметін түсіндіру.
2-топ: Нейрон–нейрон синапсы моделі
✔ Бір нейронның аксоны → екінші нейронның
дендритіне жалғасады
✔
Синапс саңылауын, медиатор көпіршіктерін
көрсетеді
✔
Рецептор мембраналарын көрсетеді
? Мақсаты: Нейрондар арасындағы импульстің берілу процесін модельдеу.
3-топ: Нейрон–бұлшықет синапсы (нейромышечный синапс)
✔ Нейронның аксоны
✔
Бұлшықет талшығының (миофибрилла)
моделі
✔
Ацетилхолин медиаторы
✔
Бұлшықет жиырылу бағытын көрсететін
стрелкалар
? Мақсаты: Қозғалыстың қалай басталатынын көрсету.
4-топ: Нейрон–безді жасуша синапсы (нейросекреторлық модель)
✔ Нейрон аксоны
✔
Без жасушасы (мысалы, бүйрек үсті, қалқанша
т.б.)
✔
Гормон бөлінуін көрсететін модель
✔ Везикулалар → қан
тамырына қарай бағытталған стрелкалар
? Мақсаты: Нейрондардың гормон бөлуді қалай реттейтінін түсіндіру.


ҚАРМАҚШЫ АУДАНДЫҚ БІЛІМ БӨЛІМІНІҢ «274 ОРТА МЕКТЕБІ» КОММУНАЛДЫҚ МЕМЛЕКЕТТІК МЕКЕМЕСІ
Ашық сабақ
Тақырыбы:
Нейрондардың түрлері мен
қызметтері, синапс және медиаторлар
Биология пәні мұғалімі: С.С.Нурбаева




шағым қалдыра аласыз
Суретті
талда! тәсілі


