Нейрондық желілердің әрекет ету қағидалары

Тақырып бойынша 11 материал табылды

Нейрондық желілердің әрекет ету қағидалары

Материал туралы қысқаша түсінік
Нейрондық желілердің әрекет ету қағидалары
Материалдың қысқаша нұсқасы

Қысқа мерзімді жоспары

Бөлім

Жасанды интеллект

Педагогтың аты-жөні


Күні


Сынып

Қатысушылар саны


Қатыспағандар саны


Сабақтың тақырыбы:

Нейрондық желілердің әрекет ету қағидалары

Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары


11.3.4.1 - мәшинелік оқыту қағидалары, нейрондық желілерді (нейрондар мен синапстарды) түсіндіру

11.3.4.2 - өнеркәсіпте, білім беруде, ойын индустриясында, қоғамда жасанды интеллект қолдану саласын

сипаттау

11.3.4.4 - жасанды интеллектіні әзірлеуде «мұғаліммен оқыту» әдісін қолдану ауқымын сипаттау

Сабақтың мақсаты:

Барлық оқушылар:

Мәшинелік оқыту, нейрондық желілердің қағидаларын түсіндіре алады.

Көптеген оқушылар:

ЖНЖ қолдануға мысал келтіре алады.

Кейбір оқушылар:

Өте қарапайым нейрондық желі жасай алады.


Сабақтың барысы:


Сабақтың кезені/ уақыт

Педагогтың әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Сабақтың басы

1.Оқушылармен амандасу.

2.Сабақтың тақырыбы мен мақсаттарымен таныстыру.

3.Үй тапсырмасын тексеру.

Оқушылар дәптерлерді өзара ауыстырады, үй тапсырмасын тексереді.


ҚБ: жұлдыз / 2 балл/


1.Мұғаліммен амандасады.

2.Сабақтың тақырыбын дәптерге жазады.

3.Сабақтың мақсаттарымен танысады.

4.Дәптерлерін өзара ауыстырады, үй тапсырмасын тексереді.

5.Бағалайды.





Жұлдыз

2 балл




Жұмыс дәптері

Сабақтың ортасы


Оқулықтағы материалды өз бетінше оқу.

«Тыңдаушы үштік» әдісі

Топтық жұмыс

Оқушылар үштен топ болып отырады, соның ішінде екеуі бір-біріне қарама-

қарсы отырады да, үшіншісі алыстау жерде отырады, ол қатыспайды, бірақ

бақылап отырады.

Бұл қалай жұмыс істейді:

Оқушылар үш топта жұмыс істейді. Әр оқушы сөйлеуші, сұрақ қоятын және

жазатын рөл атқарады. Сөйлеуші бір мәселені түсіндіреді немесе оған түсінік

береді немесе пікір білдіреді. Сұрақ қоятын адам түсініктеме беруді өтінеді.

Жазатын адам ескертпе жасайды да, әңгіменің соңында нәтиже береді.

Келесі жолы рөлдер өзгереді.

Жұптық жұмыс:

1 тапсырма: Анықтамада қалып қойған сөздержді жаз.

_______________ - кіріс сигналдарының олардың сәйкес салмақтарына

көбейтілген қосындысы.

_______________ - өлшенген соманың нәтижесіне байланысты нейронныі

кірісі тек 1 немесе о болатын белсендіру функциясының түрі.

_______________ - нейрондық желінің оқытуға арналған деректер жиынтығы.

2 тапсырма: Егер нейрондардың кіру деректері, салмағы және 5-ке тең

белсендіру функциясының шекті мәні белгілі болса, нейрондардың шығу мәнін

есепте.

Білу және түсіну

1. Нейрондық желілер әрекетінің негізгі қағидаларын ата.

2. «Белсендіру функциясы» деген не және ол не үшін қажет?

3. ЖНЖ-да қандай негізгі белсендіру функциясы қолданылады?

4. Мына терминдерге анықтама бер: оқыту іріктелімі, итерация, кезең,

қате.

Қолдану

Оқулық

Оқушының ДК-сы

Сұрақтар

Таратпа материалдар -

1

Деңгейлік тапсырмалар:

А деңгейі. Берілгені: бір жасырын қабатты нейрондық желі. Желіде кіріс, 3

жасырын нейрон, шығыс бар. Егер кірісте барлық салмақ 1-ге тең болса, онда

желінің шығысында не болады?

В деңгейі. J нейроны кіруге қозу дәрежесінің мәндері 10, -20, 5, 4 және

сәйкес байланыс салмақтары тиісінше 0,8, 0,5, 0,7 және -0,5-ке теі басқа төрт

нейронынан сигнал алады. Егер нейрондарды белсендіру функциясы

логистикалық сигмоидте болса, онда j нейронының шығысындағы сигеалды

есепте. Кіріктірілген функцияны қолдана отырып, шешуін MS Excel-ге жаз.

Берілгені:

I1, I2 – кіріс нейрондар

H1, H2 – жасырын нейрондар

O1 – шығыс нейрон

I1 = 1, I2 = 0,

w1 = 0.21, w2 = 0.64, w3 = -0.51, w4 = 0.11, w5 = 1.7, w6 = -1.9.

Кіріктірілген функцияны қолданып, шешуін MS Excеl-ге жаз.

C деңгейі. Параграфта айтылған, киноға бару немесе бармау керектігін

анықтайтын қарапайым бірқабатты нейрондық желіні құр. Желіде 4 кіріс

нейроны болады. Бірінші жағдайда бір реттік секіру функциясын қолдан.

Кіріктірілген ЕГЕР функциясын қолдан. Бірақ жауабын ЕГЕР функциясының

көмегімен жаз (егер белсенділік функциясы 0,7-ден көп болса, онда киноға

бару туралы хабарлама беріледі, керісінше – жоқ).

Жоғарғы деңгейдегі дағдыларын дамыту

Пікірлерін дәлелдеп, тұжырымдайды.

1. Бір рет секіру функциясы сигмоидті (логистикалық) функциялардан несімен

ерекшелінеді?

2. Нейрондық желіні оқыту барысында неліктен оқыту іріктелімінен басқа

сынақтама іріктелімі қажет?

3. Нейрондардың салмағының алғашқы мәні неліктен еркін беріледі?

Топтық жұмыс

Топта талқылап, келесі проблеманың шешімін ұсыныңдар:

- ЖОО-ның рейтингісін анықтайтын нейрондық желі жасау қажет болса,

қандай параметрге назар аудару қажет.

Мұғалімді тыңдайды





























1-тапсырманы орындайды












2- тапсырманы орындайды








3-тапсырманы орындайды








































































Презентация






















































Сабақтың соңы

1.Оқушыларға өзін-өзі бағалауды ұйымдастырады.

2.Кері байланыс: «Смайлик»

барлығын түсіндім

менде сұрақтар қалды

Өзін-өзі бағалау.


Плакат /слайд/

Үй тапсырмасы

(таңдауына қарай)

1. Python санаттарының көмегімен нейрондық желіні іске асыратын

материалды оқып, оны орында.

2. «ЖНЖ-да қолданылатын негізгі белсендіру функциясы» таныстырылымын

жас









Жүктеу
bolisu
Бөлісу
ЖИ арқылы жасау
Файл форматы:
docx
27.05.2025
99
Жүктеу
ЖИ арқылы жасау
Бұл материалды қолданушы жариялаған. Ustaz Tilegi ақпаратты жеткізуші ғана болып табылады. Жарияланған материалдың мазмұны мен авторлық құқық толықтай автордың жауапкершілігінде. Егер материал авторлық құқықты бұзады немесе сайттан алынуы тиіс деп есептесеңіз,
шағым қалдыра аласыз
Қазақстандағы ең үлкен материалдар базасынан іздеу
Сіз үшін 400 000 ұстаздардың еңбегі мен тәжірибесін біріктіріп, ең үлкен материалдар базасын жасадық. Төменде керек материалды іздеп, жүктеп алып сабағыңызға қолдана аласыз
Материал жариялап, аттестацияға 100% жарамды сертификатты тегін алыңыз!
Ustaz tilegi журналы министірліктің тізіміне енген. Qr коды мен тіркеу номері беріледі. Материал жариялаған соң сертификат тегін бірден беріледі.
Оқу-ағарту министірлігінің ресми жауабы
Сайтқа 5 материал жариялап, тегін АЛҒЫС ХАТ алыңыз!
Қазақстан Республикасының білім беру жүйесін дамытуға қосқан жеке үлесі үшін және де Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық материалыңызбен бөлісіп, белсенді болғаныңыз үшін алғыс білдіреміз!
Сайтқа 25 материал жариялап, тегін ҚҰРМЕТ ГРОМАТАСЫН алыңыз!
Тәуелсіз Қазақстанның білім беру жүйесін дамытуға және білім беру сапасын арттыру мақсатында Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық жұмысын жариялағаны үшін марапатталасыз!
Министірлікпен келісілген курстар тізімі