Материалдар / Неке қандай жағдайда қиылады және тоқтатылады?
2023-2024 оқу жылына арналған

қысқа мерзімді сабақ жоспарларын

жүктеп алғыңыз келеді ма?
ҚР Білім және Ғылым министірлігінің стандартымен 2022-2023 оқу жылына арналған 472-бұйрыққа сай жасалған

Неке қандай жағдайда қиылады және тоқтатылады?

Материал туралы қысқаша түсінік
Неке ұғымын оқушылар түсінеді,некеге қандай жағдайда қиылады және тоқтатылатыны туралы толық мағлұмат алады
Авторы:
Автор материалды ақылы түрде жариялады.
Сатылымнан түскен қаражат авторға автоматты түрде аударылады. Толығырақ
18 Қаңтар 2022
3076
4 рет жүктелген
Бүгін алсаңыз 25% жеңілдік
беріледі
770 тг 578 тг
Тегін турнир Мұғалімдер мен Тәрбиешілерге
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Бұл бетте материалдың қысқаша нұсқасы ұсынылған. Материалдың толық нұсқасын жүктеп алып, көруге болады
logo

Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады



Білім беру ұйымының атауы


Пәні:

Құқық негіздері

Бөлім:

9.2 Некені қию және тоқтату жолдары

Педагогтің аты-жөні:

Диханбаева Назира Биәділқызы

Күні: 8.12.2021 жыл


Сынып: 9

Қатысушылар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы:

Неке қандай жағдайда қиылады және тоқтатылады?

Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты:

9.5.2.1-некені қию және тоқтатылу шарттарын анықтау

Сабақтың мақсаты

Неке және отбасы туралы заңның ерекшеліктерін талдау.


Сабақтың барысы

Сабақтың кезеңі//уақыты

Педагогтің әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Ұйымдастыру

2 мин

Өзін-өзі тексеру


3 мин


Өткен білімді еске түсіру

3 мин

Оқушылармен амандасу,түгендеу

Топқа бөлу

Үй тапсырмасын сұрау:

«Бұл жауабы болса,сұрағы қандай» әдісі

«Қара жәшік» әдісі арқылы жаңа тақырыпты ашу

Жаңа сабақтың тақырыбын анықтау үшін оқушыларға жаңа бейнебаян көрсетеді. Осылайша, мұғалім оқушылардың болжам сұрақтарын тыңдап, жаңа сабақ тақырыбына көшеді.

  • Берілген бейнебаянның негізгі мазмұны қандай?

  • Қандай қорытындыға келдіңіз?

Мұғалім, сабақтың тақырыбымен, оқу мақсатымен және бағалау критерийлерімен таныстырады.

Оқушылар өз ойларын ортаға салады.

Оқушылар жауаптары арқылы жаңа тақырыпқа көшу


ҚБОқушылар жауабына бірден ауызша кері байланыс беріледі.

1-10 баллдық жүйе бойынша бағалау


https://www.youtube.com/watch?v=61ELOQQbHdk

Неке және отбасы туралы бейнебаян

Жаңа білім

7 мин












6 мин
















10 мин

















5 мин




1-тапсырма. Топтық жұмыс

Төменде берілген ұғымдарға Қазақстан Республикасының 2011 жылғы 26 желтоқсандағы № 518-ІV Кодексі бойынша түсініктемені жазыңыз:


1– топ некеге тұру шарттары


2 – топ Ерлі зайыптылардың құқытары мен міндеттері


3 – топ некені тоқтату.



Жұппен жұмыс 3мин.

2-тапсырма. Сәйкестендіру кестесі

Төменде берілген сөздерді қажетті бағанға орналастыр.

Некеге тұру шарттары

Некеге тұруға жол берілмейтін жағдайлар

Некені тоқтату


Кілт сөздер:

некені бұзу, бір жынысты адамдар, некелі адам, жақын туыс, асырау алушылар, асырап алынғандар, кейде жағдайларда 16 жас, сот шешімімен жүйке ауруына шалдыққан адам, ерлі-зайыптының бірінің өлімі, 18 жасқа толған, ерлі-зайыптының бірінің өмірден өткенін соттың хабарлауы




Сыныппен жұмыс 10мин.

3-тапсырма

«Үштік (Ойлан –Жұптас – Бөліс)» әдісі. Пікірталас

1.Қазақ халқында жеті атасына дейінгі туыстар арасында некеге тұруға неге тыйымсалынады. Бұл ұстаным неге «Жеті ата» деп аталады. Бұл немен байланысты?


2. Берілген мәтіндерді оқып, талқылаңдар. Балаларды

тәрбиелеу туралы өз ойларыңды айтыңдар. Бүгінгі күні бала тәрбиесінің қандай қағидаттарын қолдану қажет?

а) жеті атасын білмеген жетесіз

в) жеті атасын білген ұл,жеті жұрттың қамын жер.

с) жеті атасын білмеген –білімсіздіктік белгісі

3.Белгілі тарихшы Ж.Артықбаев өзінің «Қазақ қоғамы: дәстүрлер мен жаңарулар»

атты еңбегін талдау

4-тапсырма. Жағдаяттарды талдау.

Мәтінмен жұмыс



Мәтіннен негізгі идеяны анықтайды

Дескриптор:

Ерлі-зайыптылардың ажырасу себептерін анықтайды;

Ерлі-зайыптылардың ажырасудың салдарын сипаттайды;




Оқушылар жағдаяттар шешеді









Бағалау критерийі

Дескриптор

Жеті атасынан дейінгі туыстар арасындағы неге туралы ақпараттар береді;


Ұлттық дәстүрге сәйкес кейбір тыйымдарға өз ойларын қорытындылап, баға бере алады.


Ұлттық дәстүрге сәйкес кейбір тыйымдарды анықтайды.

Ұлттық дәстүрге сәйкес кейбір тыйымдарға баға береді.












ҚБ Мұғалім оқушылар жауабын мұқият тыңдап кері байланыс беріп отырады









1-10 баллдық жүйе бойынша бағалау




Тақырыптық ақпараттық мтіндер









Таратпа материалдар







Неке (ерлі-зайыптылардың) және отбасы туралы. Қазақстан Республикасының Кодексі. – Алматы: ЮРИСТ, 2013. http://adilet.zan.kz/kaz/docs/K1100000518;


Тақырыптық кесте




Үлестірмелі қағаздар





Суреттер



Таратпа материалдар



Бекіту

3 мин












1 мин

Сабақты қорытындылау


1. Некеге тұру үшін қандай шарттар қажет? Мәжбүрлеу арқылы некеге тұруға

бола ма? Неке барлық жағдайда сүйіспеншілік арқылы бола ма? Некеге тұратын

жастарға қандай кеңес беруге болады?

2. Некеге тұрудың шарттары мен туындайтын кедергілерді ашып көрсетіңдер. Жақын

туыстарға неге некеге тұруға болмайды?

3. Ажырасу деген не? Неге мемлекет пен қоғам ажырасуды қолдамайды?


Үйге тапсырма

Неке қандай жағдайда қиылады және тоқтатылады?


Сабақтың тақырыбын қорытындылау

«Ең үздік жауап»

Ақпараттық карточка






Кері байланыс

3 мин

«Табыс ағашы»


жасыл жапырақ- түсіндім

сары жапырақ- түсінген жоқпын


«Табыс ағашы»

Кері байланыс

Оқушылар бағалайды


А4, конспект














































сы сабақта қолжеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)

9.5.2.1 некені қию және тоқтатылу шарттарын анықтау

Сабақтың мақсаты

Некеге тұру және тоқтатылу шарттарын анықтау.


Бағалау критерийі

Некеге тұру және тоқтатылу шарттарын анықтай алады

Тілдікмақсаттар


Пәндік лексика мен терминология:

Неке, некеге тұру, некені бұзу, некені тоқтату



Тыңдалым: ауызша пікірлерді тыңдау.

Оқылым: мәтіндік мәліметпен жұмыс.

Жазылым: жазба жұмыстарын орындау.

Айтылым: барлық сыныппен жұпта/топта ұжымдық талқылау, сондай-ақ сұрақтарға жауап беру кезінде.

Құндылықтарға баулу




Тарихтың, мәдениет пен тілдің біртұтастығы

Топтық жұмыс барысында өзарасыйластық, ынтымақтастық, құрметпен қарау, ашықтық, жауапкершілікті сезіну құндылықтары қалыптасады.

Пәнаралық байланыс

Қазақстан тарихы

Алдыңғы білім


9.5.1.1. неке және отбасы ұғымдарын түсіндіру

Сабақ барысы

Сабақтың жоспарланғанкезеңдері

Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері


Ресурстар








Сабақтың басы


І. Ұйымдастыру кезеңі 3мин.

1.Сәлемдесу

2.Оқушылардың сабаққа дайындығын тексеру.


Психологиялық ахуал туғызу «Шаттық шеңбер» әдісі (Оқушылар бір-біріне жылы лебіздерін білдіреді)


ІІ.Үй тапсырмасын сұрау 3

Материал жариялап тегін сертификат алыңыз!
Бұл сертификат «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық жұмысын жарияланғанын растайды. Журнал Қазақстан Республикасы Ақпарат және Қоғамдық даму министрлігінің №KZ09VPY00029937 куәлігін алған. Сондықтан аттестацияға жарамды
Ресми байқаулар тізімі
Республикалық байқауларға қатысып жарамды дипломдар алып санатыңызды көтеріңіз!