Неліктен Александр Македонский скифтерді бағындыра алмады?

Тақырып бойынша 15 материал табылды

Неліктен Александр Македонский скифтерді бағындыра алмады?

Материал туралы қысқаша түсінік
Неліктен Александр Македонский скифтерді бағындыра алмады? тақырыбында сабақ жоспары
Материалдың қысқаша нұсқасы

Бекітемін:

Мұғалімнің аты-жөні:

Айғалиев Ербол

Пән/Сынып: 5 «В»

Дүниежүзі тарихы, 5 сынып

Күні

24.02.2025 ж.

Тарау немесе бөлім атауы:

3 В бөлімі – Ежелгі Грекия

Сабақтың тақырыбы:

Неліктен Александр Македонский скифтерді бағындыра алмады?

Оқу мақсаты:

5.3.2.1 – ежелгі заман тарихындағы мемлекетаралық қатынастарды түсіндіру үшін «империя» ұғымын білу және пайдалану;

5.3.2.2 – басқыншылық соғыстар мен империялардың пайда болуы мемлекеттердің шекараларын қалай өзгертетінін түсіндіру

Сабақтың мақсаты

  • Ұлы Александрдың өмірі мен «ұлы» істері, сондай-ақ сақтар ғана (Геродот жазбалары бойынша скифтер) оған төтеп бере алғаны жайында білетін болады

  • Ежелгі замандағы мемлекетаралық қатынастарды түсіне отырып, «империя» ұғымы туралы біледі және неліктен мемлекеттердің шекараларының өзгергенін түсіндіреді

  • Басқыншылық соғыстар мен империялардың пайда болуы , мемлекеттердің шекаралары қалай өзгертетінін түсінеді

Құндылықтарға баулу



Уақыты

Педагогтің әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

5 минут



















3 минут

Ұйымдастыру кезеңі

Сәлемдесу, сыныпты түгендеу.

Оқушылардың назарын шоғырландыру

Өткен сабақты сұрау

1. Полисиер деген не? ( дербес шағын қала мемлекеттер)
2.
Мемлекетті халық (демос) басқаратын билік түрі қалай аталады? ( демократия)
3.Афины азаматы дегенді қалай түсінесіз? ( ата-анасы да афинылық болып табылатын Афины тұрғыны)
4.
Афиныдағы биліктің ежелгі органы? ( ареопаг)
5.
Полистер неше түрге бөлінеді? (2)
6. Демократияның негізін қалаушы кім болды?
( Солон)

7. Илоттар дегеніміз кімдер? ( Бағынышты жұмысшылар)

8.Спарталықтар балаларын жастайынан неге тәрбиеледі? (жауынгерлікке)

9.Лаконикалық сөйлеу дегеніміз не? (нақты, қысқа, айқын сөйлеу)


«Миға шабуыл» (ынталандыру үшін)

Александр Македонскийдің «Мен жеңістерді ұрлап алмаймын!» деген сөзін таныстыру

Оқушылар суреттерге қарап сабақ тақырыбын анықтайды






Не меңгергенін білу үшін

Сұрақтарға жауап береді












Сабақ тақырыбы мен мақсаттарын анықтау.


Дұрыс жауап берген оқушыларды мадақтау

Презентация № 1бет


16 минут








3 минут











5 минут








5 минут


ІІІ. Жаңа тақырыпты түсіндіру. Мұғалім пікірі

Мәтінмен жұмыс.
Александр Македонскийдің өмірі

Александр Македонскийдің жорықтары

Картада болған өзгерістерді талдау



1-тапсырма.

Картаны пайдаланып, Александр Македонскийдің жаулап алуы нәтижесінде картада болған өзгерістерге талдау жасау


2-тапсырма. Термин сөздермен жұмыс жасау

Фаланга-әскерлердің тығыз жиналма сапы.(16 қатар сапқа тұрған әскер)

монархия-бір адамның билігі дегенді білдіреді

отар- бiр елге тәуелді ел (тәуелді аймақ)

империя-бірнеше елдер мен халықтарды бір басқару жүйесіне біріктіретін ірі мемлекеттік құрылым.

Басқыншылық-  белгілі бір мемлекет екінші бір мемлекетке күш қолдану,басып кіру

Александрия-қала атауы


3-тапсырма. Жылдармен жұмыс
Б.з.б. 334 жыл-Грек-македон әскері Кіші Азияға басып кірді
Б.з.б. 332 жыл-
Ескендірді Мысырлықтар парсы езгісінен құтқарушы ретінде қарсы алды.
Б.з.б. 331 жыл-Ескендір Мысырдан шығып Қосөзен бойына беттеді
Б.з.б. 330 жыл-
ІІІ Дарийдің өз адамдарының қолынан қаза болуы

Б.з.б. 328 жыл-Маракандта өзінің сенімді қолбасшысы Клитті өлтірді.
Б.з.б. 327 жыл-
Үндістанға жорық жасады
Б.з.б. 324 жыл-
Қосөзенге қайтып келді

Дескриптор:

-Александр Македонскийдің өміріне сипаттама береді.
-Александр Македонскийдің жорықтарына сипаттама береді

- Александр Македонскийдің жаулап алуы нәтижесінде картада болған өзгерістерге талдау жасайды


Дескриптор:
- Александр Македонскийдің жаулап алуы

картада болған өзгерістерге талдау жасайды

Дескриптор:

-Мәтіндегі тірек сөздерді тауып, анықтамасын жазады




Дескриптор:

-Берілген жылдарда болған оқиғаларды анықтайды

Оқушылар бірін-бірі бағалайды










Мадақтау









Өзін-өзі бағалау
6 балл








7 балл

Презентация № 2 бет






Презентация № 3 бет





Таратпа материалдар



Презентация № 5 бет





Презентация № 6 бет









Презентация № 7 бет


7 минут


Сабақты бекіту: Фишбоун әдісі бойынша

1.басы –Александр кім? 2.қанаттары – қандай адам болды?(сипаттама береді)

3.құйрығы- қай жерлерге жорық жасады?

Сабақ соңындағы оқушылардың рефлексиясы:

  • Бүгінгі күнді осы мейрамханада өткізгенін елестету ұсынылады, енді мейрамхана иесі бірер сұрақтарға жауап күтуде:

  • Осыны тағы алар едім ...

  • Бәрінен ... ұнаттым.

  • Бұны көп алдым .. дәмі ұнады Мәзірге ... қосуыңызды сұраймын

Тақырыпты меңгергенін анықтау

Рисунок 1

Презентация № 8 бет

1 минут

Үйге тапсырма:

Егер мен Македонский болсам……. Эссе жазып келу



Презентация № 9 бет






Жүктеу
bolisu
Бөлісу
ЖИ арқылы жасау
Файл форматы:
docx
24.02.2025
210
Жүктеу
ЖИ арқылы жасау
Бұл материалды қолданушы жариялаған. Ustaz Tilegi ақпаратты жеткізуші ғана болып табылады. Жарияланған материалдың мазмұны мен авторлық құқық толықтай автордың жауапкершілігінде. Егер материал авторлық құқықты бұзады немесе сайттан алынуы тиіс деп есептесеңіз,
шағым қалдыра аласыз
Қазақстандағы ең үлкен материалдар базасынан іздеу
Сіз үшін 400 000 ұстаздардың еңбегі мен тәжірибесін біріктіріп, ең үлкен материалдар базасын жасадық. Төменде керек материалды іздеп, жүктеп алып сабағыңызға қолдана аласыз
Материал жариялап, аттестацияға 100% жарамды сертификатты тегін алыңыз!
Ustaz tilegi журналы министірліктің тізіміне енген. Qr коды мен тіркеу номері беріледі. Материал жариялаған соң сертификат тегін бірден беріледі.
Оқу-ағарту министірлігінің ресми жауабы
Сайтқа 5 материал жариялап, тегін АЛҒЫС ХАТ алыңыз!
Қазақстан Республикасының білім беру жүйесін дамытуға қосқан жеке үлесі үшін және де Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық материалыңызбен бөлісіп, белсенді болғаныңыз үшін алғыс білдіреміз!
Сайтқа 25 материал жариялап, тегін ҚҰРМЕТ ГРОМАТАСЫН алыңыз!
Тәуелсіз Қазақстанның білім беру жүйесін дамытуға және білім беру сапасын арттыру мақсатында Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық жұмысын жариялағаны үшін марапатталасыз!
Министірлікпен келісілген курстар тізімі