Бекітемін:
|
Мұғалімнің аты-жөні: |
Айғалиев Ербол |
||||
|
Пән/Сынып: 5 «В» |
Дүниежүзі тарихы, 5 сынып |
||||
|
Күні |
24.02.2025 ж. |
||||
|
Тарау немесе бөлім атауы: |
3 В бөлімі – Ежелгі Грекия |
||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Неліктен Александр Македонский скифтерді бағындыра алмады? |
||||
|
Оқу мақсаты: |
5.3.2.1 – ежелгі заман тарихындағы мемлекетаралық қатынастарды түсіндіру үшін «империя» ұғымын білу және пайдалану; 5.3.2.2 – басқыншылық соғыстар мен империялардың пайда болуы мемлекеттердің шекараларын қалай өзгертетінін түсіндіру |
||||
|
Сабақтың мақсаты |
|
||||
|
Құндылықтарға баулу |
Тәуелсіздік және Отаншылдық |
||||
|
Уақыты |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
|
5 минут 3 минут |
Ұйымдастыру кезеңі Сәлемдесу, сыныпты түгендеу. Оқушылардың назарын шоғырландыру Өткен сабақты сұрау 1.
Полисиер деген
не? (
дербес шағын қала
мемлекеттер) 7. Илоттар дегеніміз кімдер? ( Бағынышты жұмысшылар) 8.Спарталықтар балаларын жастайынан неге тәрбиеледі? (жауынгерлікке) 9.Лаконикалық сөйлеу дегеніміз не? (нақты, қысқа, айқын сөйлеу) «Миға шабуыл» (ынталандыру үшін) Александр Македонскийдің «Мен жеңістерді ұрлап алмаймын!» деген сөзін таныстыру Оқушылар суреттерге қарап сабақ тақырыбын анықтайды
|
Не меңгергенін білу
үшін Сабақ тақырыбы мен мақсаттарын анықтау. |
Дұрыс жауап берген оқушыларды мадақтау |
Презентация № 1бет |
|
|
16 минут 3 минут 5 минут 5 минут |
ІІІ. Жаңа тақырыпты түсіндіру. Мұғалім пікірі Мәтінмен
жұмыс. Александр Македонскийдің жорықтары Картада болған өзгерістерді талдау *1-тапсырма. Картаны пайдаланып, Александр Македонскийдің жаулап алуы нәтижесінде картада болған өзгерістерге талдау жасау
Фаланга-әскерлердің тығыз жиналма сапы.(16 қатар сапқа тұрған әскер) монархия-бір адамның билігі дегенді білдіреді отар- бiр елге тәуелді ел (тәуелді аймақ) империя-бірнеше елдер мен халықтарды бір басқару жүйесіне біріктіретін ірі мемлекеттік құрылым. Басқыншылық- белгілі бір мемлекет екінші бір мемлекетке күш қолдану,басып кіру Александрия-қала атауы 3-тапсырма. Жылдармен жұмыс
Б.з.б. 328
жыл-Маракандта өзінің сенімді
қолбасшысы Клитті өлтірді. *4-тапсырма.)Тарихи диктант Ескендір Зұлқарнайын ................... өмір сүрген.ІІ Филипп әйгілі ғұлама-ғалым ....................... 13 жастағы Ескендірді оқытып,тәрбиелеуге шақырды.Ол бірнеше жыл ................... ғылым мен өнердің барлық салаларымен таныстырды.Ескендір әсіресе ................ дастанын жақыс көрді, тіпті үзінділерін жатқа айта алды.Ескендір 20 жасқа толғанда .......... отырды. Ескендір Зұлқарнайын б.з.б.336-323жылдар аралығында .......... жыл патша болды. |
Дескриптор: -Александр Македонскийдің
өміріне сипаттама береді. - Александр Македонскийдің жаулап алуы нәтижесінде картада болған өзгерістерге талдау жасайды Дескриптор: картада болған өзгерістерге талдау жасайды Дескриптор: -Мәтіндегі тірек сөздерді тауып, анықтамасын жазады Дескриптор: -Берілген жылдарда болған оқиғаларды анықтайды
Дескриптор: |
Оқушылар бірін-бірі бағалайды Мадақтау
Өзін-өзі бағалау 7 балл 6 балл |
Презентация № 2 бет Презентация № 3 бет Таратпа материалдар Презентация № 5 бет Презентация № 6 бет Презентация № 7 бет |
|
|
7 минут |
Сабақты бекіту: Фишбоун әдісі бойынша 1.басы –Александр кім? 2.қанаттары – қандай адам болды?(сипаттама береді) 3.құйрығы- қай жерлерге жорық жасады? Сабақ соңындағы оқушылардың рефлексиясы:
|
Тақырыпты меңгергенін анықтау |
|
Презентация № 8 бет |
|
|
1 минут |
Үйге тапсырма: Егер мен Македонский болсам……. Эссе жазып келу |
|
|
Презентация № 9 бет |
|
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Неліктен Александр Македонский скифтерді бағындыра алмады?
Неліктен Александр Македонский скифтерді бағындыра алмады?
Бекітемін:
|
Мұғалімнің аты-жөні: |
Айғалиев Ербол |
||||
|
Пән/Сынып: 5 «В» |
Дүниежүзі тарихы, 5 сынып |
||||
|
Күні |
24.02.2025 ж. |
||||
|
Тарау немесе бөлім атауы: |
3 В бөлімі – Ежелгі Грекия |
||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Неліктен Александр Македонский скифтерді бағындыра алмады? |
||||
|
Оқу мақсаты: |
5.3.2.1 – ежелгі заман тарихындағы мемлекетаралық қатынастарды түсіндіру үшін «империя» ұғымын білу және пайдалану; 5.3.2.2 – басқыншылық соғыстар мен империялардың пайда болуы мемлекеттердің шекараларын қалай өзгертетінін түсіндіру |
||||
|
Сабақтың мақсаты |
|
||||
|
Құндылықтарға баулу |
Тәуелсіздік және Отаншылдық |
||||
|
Уақыты |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
|
5 минут 3 минут |
Ұйымдастыру кезеңі Сәлемдесу, сыныпты түгендеу. Оқушылардың назарын шоғырландыру Өткен сабақты сұрау 1.
Полисиер деген
не? (
дербес шағын қала
мемлекеттер) 7. Илоттар дегеніміз кімдер? ( Бағынышты жұмысшылар) 8.Спарталықтар балаларын жастайынан неге тәрбиеледі? (жауынгерлікке) 9.Лаконикалық сөйлеу дегеніміз не? (нақты, қысқа, айқын сөйлеу) «Миға шабуыл» (ынталандыру үшін) Александр Македонскийдің «Мен жеңістерді ұрлап алмаймын!» деген сөзін таныстыру Оқушылар суреттерге қарап сабақ тақырыбын анықтайды
|
Не меңгергенін білу
үшін Сабақ тақырыбы мен мақсаттарын анықтау. |
Дұрыс жауап берген оқушыларды мадақтау |
Презентация № 1бет |
|
|
16 минут 3 минут 5 минут 5 минут |
ІІІ. Жаңа тақырыпты түсіндіру. Мұғалім пікірі Мәтінмен
жұмыс. Александр Македонскийдің жорықтары Картада болған өзгерістерді талдау *1-тапсырма. Картаны пайдаланып, Александр Македонскийдің жаулап алуы нәтижесінде картада болған өзгерістерге талдау жасау
Фаланга-әскерлердің тығыз жиналма сапы.(16 қатар сапқа тұрған әскер) монархия-бір адамның билігі дегенді білдіреді отар- бiр елге тәуелді ел (тәуелді аймақ) империя-бірнеше елдер мен халықтарды бір басқару жүйесіне біріктіретін ірі мемлекеттік құрылым. Басқыншылық- белгілі бір мемлекет екінші бір мемлекетке күш қолдану,басып кіру Александрия-қала атауы 3-тапсырма. Жылдармен жұмыс
Б.з.б. 328
жыл-Маракандта өзінің сенімді
қолбасшысы Клитті өлтірді. *4-тапсырма.)Тарихи диктант Ескендір Зұлқарнайын ................... өмір сүрген.ІІ Филипп әйгілі ғұлама-ғалым ....................... 13 жастағы Ескендірді оқытып,тәрбиелеуге шақырды.Ол бірнеше жыл ................... ғылым мен өнердің барлық салаларымен таныстырды.Ескендір әсіресе ................ дастанын жақыс көрді, тіпті үзінділерін жатқа айта алды.Ескендір 20 жасқа толғанда .......... отырды. Ескендір Зұлқарнайын б.з.б.336-323жылдар аралығында .......... жыл патша болды. |
Дескриптор: -Александр Македонскийдің
өміріне сипаттама береді. - Александр Македонскийдің жаулап алуы нәтижесінде картада болған өзгерістерге талдау жасайды Дескриптор: картада болған өзгерістерге талдау жасайды Дескриптор: -Мәтіндегі тірек сөздерді тауып, анықтамасын жазады Дескриптор: -Берілген жылдарда болған оқиғаларды анықтайды
Дескриптор: |
Оқушылар бірін-бірі бағалайды Мадақтау
Өзін-өзі бағалау 7 балл 6 балл |
Презентация № 2 бет Презентация № 3 бет Таратпа материалдар Презентация № 5 бет Презентация № 6 бет Презентация № 7 бет |
|
|
7 минут |
Сабақты бекіту: Фишбоун әдісі бойынша 1.басы –Александр кім? 2.қанаттары – қандай адам болды?(сипаттама береді) 3.құйрығы- қай жерлерге жорық жасады? Сабақ соңындағы оқушылардың рефлексиясы:
|
Тақырыпты меңгергенін анықтау |
|
Презентация № 8 бет |
|
|
1 минут |
Үйге тапсырма: Егер мен Македонский болсам……. Эссе жазып келу |
|
|
Презентация № 9 бет |
|
шағым қалдыра аласыз

















