|
Білім беру ұйымының атауы |
«№37жалпы орта білім беретін мектебі» ШЖҚ МКК |
|
Пәні |
Жаратылыстану |
|
Бөлімі |
«Заттар және олардың қасиеттері» бөлімі |
|
Сыныбы |
2В |
|
Педагогтің аты-жөні: |
Машгулова А.К. |
|
Күні: |
12.12.25ж |
|
Сабақтың тақырыбы |
Неліктен ауаны қорғау қажет? |
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
2.3.2.3 - ауаның кеңістікті толтыру қасиетін және жылуөткізгіштігін зерттеу 2.1.2.3 - бақылау нәтижелерін шартты белгілердің көмегімен белгілей білу; |
|
Сабақ мақсаты (Бағалау критерийлері) |
|
|
Ойлау дағдыларының деңгейі |
Білу. Түсіну. Қолдану. |
|
Құндылықтар |
Желтоқсан – бірлік және ынтымақ айы; Апта дәйексөзі:Өсер елдің баласы бірін-бірі батыр дер... |
Сабақтың барысы
|
Сабақтың кезеңдері (уақыты) |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
|||||||||||||
|
Сабақтың басы: 1 мин |
Психологиялық дайындық Мақсаты: Қуанамын мен де, Қуанасың сен де. Қуанайық достарым, Арайлап атқан әр күнде |
Оқушылар орындарынан тұрады, өлеңді бірге айтады. Орындарына отырады. |
Мұғалімнің ауызша мадақтауы үздіксіз жүріп отырады. |
|
|
|||||||||||||
|
3 мин |
(Жеке жұмыс) БК: Жұмбақтарды шешеді. Шешуіндегі сөзге ассоциация жасайды. ОД: білу «Ойлан,тап» ойыны Нұсқау: Жұмбақтарды шешіңіз. Шешуіндегі сөз туралы не білесіңіз?
Көзге ілінбейді, Жұтсаң білінбейді. (Ауа)
Ауа
ЕББҚЕ оқушыға нұсқау: ауа туралы не білесің? Айтып беріңіз.. |
Оқушылар алдыңғы білімдеріне сүйеніп, тапсырманы орындайды. Жұмбақты шешеді. Ауа сөзіне ассоциация жасайды. ЕББҚЕ оқушы ауа жайында білетінін ортаға салады. |
ҚБ. «Бас бармақ» әдісі арқылы оқушылар бірін-бірі бағалайды Дескриптор: - жұмбақты шешеді; - ауа сөзіне ассоциация жасайды. |
Жұмбақтар А4 қағазы |
|
|||||||||||||
|
Сабақтың ортасы: 2 мин |
«Бір ауыз сөз» әдісі
|
Оқушылар мұғалімнің сұрақтарына жауап беру арқылы сабақтың тақырыбын анықтайды және сабақ мақсатын мұғаліммен бірлесе талдайды. Презентация арқылы жаңа сабақты түсінеді. Мәтінді түсініп оқып шығады . |
|
Жаратылыстану Презентация |
|
|||||||||||||
|
20 мин 5 минут |
1-тапсырма (Топтық жұмыс) БК: ауаны не үшін қорғау керек екенін дәлелдейді. ОД: білу, түсіну «Түсіндір,көрсет,дәлелде!» әдісі. Нұсқау: 1-топ – ПОПС формуласы арқылы ауаны қорғаудың қажеттілігі жөнінде өз ойларын жазады. 2-топ – РАФТ әдісі арқылы ауаны қорғауға шақырып, достарына хат жазады. 3-топ – Ауаны қорғауға арналған қабырға газетін жасайды. ЕББҚЕ оқушыға нұсқау: ауаны қорғаудың қажеттілігі жөнінде өз ойын білдіреді. -Функционалдық сауаттылыққа арналған тапсырма.
Кабинетке ілінетін ақпараттар:
-Балалар, сендер жинаған «Сарыға таста» акциясы жөніндегі ақпараттарда не туралы айтылған? -Дұрыс, балалар, жылына бірнеше мыңдаған ағашты қағаз шығару үшін кеседі. Ал бұлай кете берсе ауаны тазартатын ағаштар саны сиреп кетеді. Ендеше, біз қағаз қалдықтарын жинап, сары қоқыс салғышқа салып, оларға қайта өмір сыйлауға үлес қоссақ ол біздің өзіміз үшін екен. -Ендеше, бүгіннен бастап, сынып болып, басқа сыныптарға «Сарыға таста» челленджін ұйымдастырайық. |
Оқушылар топ ережесін сақтайды. Әр топ өздеріне берілген тапсырманы мұқият орындайды. ЕББҚЕ оқушы 1-топта жұмыс істеп, ПОПС формуласының «Себебі,...» деп басталатын түсіндірме бөліміне араласады. Оқушылар функционалдық сауаттылыққа берілген тапсырмаларды орындайды. Яғни олар алған білімдерін сыныптан тыс жерде, кез келген жағдайда тиімді пайдалана білетін болады. |
ҚБ. Топтық бағалау Дескриптор: - Топ ережесін сақтайды; - ПОПС формуласына сай тақырыптың мазмұнын ашады; -РАФТ әдісі арқылы хатты жүйелі жазады; -Қабырға газетін дайындайды Топтар аралап жүріп, бір-бірін түрлі- түсті стикерлер арқылы бағалайды.
Мұғалім ауызша үздіксіз мадақтап отырады. Дескриптор: - «Сарыға таста» жөнінде ақпараттарды жинайды; - мағынасын ашады; Мақсатын біледі; - әрекетке көшеді
|
А3 қағазы, маркерлер, суреттер
|
||||||||||||||
|
5 мин |
Қалыптастырушы бағалау тапсырмасы 1-тапсырма Сөйлемді толықтыр. Ірі қалаларда өнеркәсіп орындарынан шыққан түтін мен шаң-тозаңнан ......... түзіледі. Жел тұман тұмша 2-тапсырма Ауаның ластану жолдарын жікте
Керекті сөздер: өрт, тау жыныстарының үгілуі, жылу электр стансаларының түтіні, өнеркәсіп орындарынан ауаға шығарылатын түтін,тірі ағзалардың шіру үдерісі 3-тапсырма Желдетілмеген бөлмеде ұзақ отырған адам шаршайды. Шаршауды болдырмау үшін қандай шаралар қолдану қажет.
Дұрыс жауап саны: 2 Бөлмеге салқындатқыш қосу Бөлмені желдету Бөлмеде тазалық жұмыстарын жүргізу Бөлмеге аэрозольдар себу |
|
ҚБ. Мұғалімнің бағалауы
Дескриптор: -шаң-тозаңнан не түзілетінін табады; - ауаның ластану жолдарын жіктейді; - желдетілмеген бөлмеде шаршамай ұзақ отырудың жолын табады
|
ҚБ тапсырмасы |
||||||||||||||
|
Бағалау крийтериі |
• ауаның кеңістікті толтыру қасиетін зерттейді; • ауаның жылу өткізгіштігін зерттейді; • бақылау нәтижелерін шартты белгілердің көмегімен белгілей біледі. |
|||||||||||||||||
|
Сабақтың соңы Рефлексия 3 мин |
«Мұғалімге смс» әдісі. Қағаздан жасалған ұялы телефон суреттеріне бүгінгі сабақтан алған әсерлерін жазады.
|
Оқушылар алдарында тұрған ұялы телефонның қағаз нұсқасына бүгінгі сабақтан алған әсерлерін жазады
|
|
«Мұғалімге смс»
|
||||||||||||||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Неліктен ауаны қорғау қажет?
|
Білім беру ұйымының атауы |
«№37жалпы орта білім беретін мектебі» ШЖҚ МКК |
|
Пәні |
Жаратылыстану |
|
Бөлімі |
«Заттар және олардың қасиеттері» бөлімі |
|
Сыныбы |
2В |
|
Педагогтің аты-жөні: |
Машгулова А.К. |
|
Күні: |
12.12.25ж |
|
Сабақтың тақырыбы |
Неліктен ауаны қорғау қажет? |
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
2.3.2.3 - ауаның кеңістікті толтыру қасиетін және жылуөткізгіштігін зерттеу 2.1.2.3 - бақылау нәтижелерін шартты белгілердің көмегімен белгілей білу; |
|
Сабақ мақсаты (Бағалау критерийлері) |
|
|
Ойлау дағдыларының деңгейі |
Білу. Түсіну. Қолдану. |
|
Құндылықтар |
Желтоқсан – бірлік және ынтымақ айы; Апта дәйексөзі:Өсер елдің баласы бірін-бірі батыр дер... |
Сабақтың барысы
|
Сабақтың кезеңдері (уақыты) |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
|||||||||||||
|
Сабақтың басы: 1 мин |
Психологиялық дайындық Мақсаты: Қуанамын мен де, Қуанасың сен де. Қуанайық достарым, Арайлап атқан әр күнде |
Оқушылар орындарынан тұрады, өлеңді бірге айтады. Орындарына отырады. |
Мұғалімнің ауызша мадақтауы үздіксіз жүріп отырады. |
|
|
|||||||||||||
|
3 мин |
(Жеке жұмыс) БК: Жұмбақтарды шешеді. Шешуіндегі сөзге ассоциация жасайды. ОД: білу «Ойлан,тап» ойыны Нұсқау: Жұмбақтарды шешіңіз. Шешуіндегі сөз туралы не білесіңіз?
Көзге ілінбейді, Жұтсаң білінбейді. (Ауа)
Ауа
ЕББҚЕ оқушыға нұсқау: ауа туралы не білесің? Айтып беріңіз.. |
Оқушылар алдыңғы білімдеріне сүйеніп, тапсырманы орындайды. Жұмбақты шешеді. Ауа сөзіне ассоциация жасайды. ЕББҚЕ оқушы ауа жайында білетінін ортаға салады. |
ҚБ. «Бас бармақ» әдісі арқылы оқушылар бірін-бірі бағалайды Дескриптор: - жұмбақты шешеді; - ауа сөзіне ассоциация жасайды. |
Жұмбақтар А4 қағазы |
|
|||||||||||||
|
Сабақтың ортасы: 2 мин |
«Бір ауыз сөз» әдісі
|
Оқушылар мұғалімнің сұрақтарына жауап беру арқылы сабақтың тақырыбын анықтайды және сабақ мақсатын мұғаліммен бірлесе талдайды. Презентация арқылы жаңа сабақты түсінеді. Мәтінді түсініп оқып шығады . |
|
Жаратылыстану Презентация |
|
|||||||||||||
|
20 мин 5 минут |
1-тапсырма (Топтық жұмыс) БК: ауаны не үшін қорғау керек екенін дәлелдейді. ОД: білу, түсіну «Түсіндір,көрсет,дәлелде!» әдісі. Нұсқау: 1-топ – ПОПС формуласы арқылы ауаны қорғаудың қажеттілігі жөнінде өз ойларын жазады. 2-топ – РАФТ әдісі арқылы ауаны қорғауға шақырып, достарына хат жазады. 3-топ – Ауаны қорғауға арналған қабырға газетін жасайды. ЕББҚЕ оқушыға нұсқау: ауаны қорғаудың қажеттілігі жөнінде өз ойын білдіреді. -Функционалдық сауаттылыққа арналған тапсырма.
Кабинетке ілінетін ақпараттар:
-Балалар, сендер жинаған «Сарыға таста» акциясы жөніндегі ақпараттарда не туралы айтылған? -Дұрыс, балалар, жылына бірнеше мыңдаған ағашты қағаз шығару үшін кеседі. Ал бұлай кете берсе ауаны тазартатын ағаштар саны сиреп кетеді. Ендеше, біз қағаз қалдықтарын жинап, сары қоқыс салғышқа салып, оларға қайта өмір сыйлауға үлес қоссақ ол біздің өзіміз үшін екен. -Ендеше, бүгіннен бастап, сынып болып, басқа сыныптарға «Сарыға таста» челленджін ұйымдастырайық. |
Оқушылар топ ережесін сақтайды. Әр топ өздеріне берілген тапсырманы мұқият орындайды. ЕББҚЕ оқушы 1-топта жұмыс істеп, ПОПС формуласының «Себебі,...» деп басталатын түсіндірме бөліміне араласады. Оқушылар функционалдық сауаттылыққа берілген тапсырмаларды орындайды. Яғни олар алған білімдерін сыныптан тыс жерде, кез келген жағдайда тиімді пайдалана білетін болады. |
ҚБ. Топтық бағалау Дескриптор: - Топ ережесін сақтайды; - ПОПС формуласына сай тақырыптың мазмұнын ашады; -РАФТ әдісі арқылы хатты жүйелі жазады; -Қабырға газетін дайындайды Топтар аралап жүріп, бір-бірін түрлі- түсті стикерлер арқылы бағалайды.
Мұғалім ауызша үздіксіз мадақтап отырады. Дескриптор: - «Сарыға таста» жөнінде ақпараттарды жинайды; - мағынасын ашады; Мақсатын біледі; - әрекетке көшеді
|
А3 қағазы, маркерлер, суреттер
|
||||||||||||||
|
5 мин |
Қалыптастырушы бағалау тапсырмасы 1-тапсырма Сөйлемді толықтыр. Ірі қалаларда өнеркәсіп орындарынан шыққан түтін мен шаң-тозаңнан ......... түзіледі. Жел тұман тұмша 2-тапсырма Ауаның ластану жолдарын жікте
Керекті сөздер: өрт, тау жыныстарының үгілуі, жылу электр стансаларының түтіні, өнеркәсіп орындарынан ауаға шығарылатын түтін,тірі ағзалардың шіру үдерісі 3-тапсырма Желдетілмеген бөлмеде ұзақ отырған адам шаршайды. Шаршауды болдырмау үшін қандай шаралар қолдану қажет.
Дұрыс жауап саны: 2 Бөлмеге салқындатқыш қосу Бөлмені желдету Бөлмеде тазалық жұмыстарын жүргізу Бөлмеге аэрозольдар себу |
|
ҚБ. Мұғалімнің бағалауы
Дескриптор: -шаң-тозаңнан не түзілетінін табады; - ауаның ластану жолдарын жіктейді; - желдетілмеген бөлмеде шаршамай ұзақ отырудың жолын табады
|
ҚБ тапсырмасы |
||||||||||||||
|
Бағалау крийтериі |
• ауаның кеңістікті толтыру қасиетін зерттейді; • ауаның жылу өткізгіштігін зерттейді; • бақылау нәтижелерін шартты белгілердің көмегімен белгілей біледі. |
|||||||||||||||||
|
Сабақтың соңы Рефлексия 3 мин |
«Мұғалімге смс» әдісі. Қағаздан жасалған ұялы телефон суреттеріне бүгінгі сабақтан алған әсерлерін жазады.
|
Оқушылар алдарында тұрған ұялы телефонның қағаз нұсқасына бүгінгі сабақтан алған әсерлерін жазады
|
|
«Мұғалімге смс»
|
||||||||||||||
шағым қалдыра аласыз






