Қазақстан Республикасының Оқу-ағарту министрлігі
«Қ.Мүсірепов атындағы №20 жалпы орта мектебі» КММ
Қысқа мерзімді жоспар
|
Бөлім: |
Экология және тұрақы даму |
|
|
Мұғалімнің аты-жөні |
Кенжебекова Баян Көбейқызы |
|
|
Күні: |
10.04.2023 жыл |
|
|
Сынып:5 «Ә» |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
|
Сабақтың тақырыбы |
Неліктен біздің ғаламшардағы жанды табиғат әртүрлі, сонымен қатар бір-біріне ұқсас. |
|
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
5.6.2.1– ағзаларды тірі табиғат дүниелеріне жіктеу |
|
|
Сабақтың мақсаты |
|
|
Сабақтың барысы
|
Сабақтың кезеңі/ уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
Ұйымдастыру, өзін – өзі тексеру 0-2 мин 3 мин 5 мин |
Ынтымақтастық атмосферасын Сәлемдесу, Түгелдеу. Сыныпта психологиялық ахуал орнату: «Тик-ток» әдісі арқылы оқушылардың көңіл күйлерін реттеу. І. Топқа біріктіру. «Түстер қиындысы» әдісі. Қиындыларды таңдап,түстері ұқсас оқушылар топтасып бірігеді. 1-топ: Жануарлар патшалығы 2-топ: Өсімдіктер патшалығы 3-топ:Саңырауқұлақтар патшалығы «Түрлі мемлекет секілді Сәлемдесу» әдісі. Әр түрлі мемлекеттің сәлемдесуімен топқа орналасады. ІІ. Өткен тақырыпқа шолу және жаңа тақырыпты ашу «Slides Mania» әдісі және «Табиғатты даралау» әдісімен, «Quiver» әдісі өтеді. Смайликтерді таңдап, өткен сабақты еске түсіреді. 1.Жансыз табиғатта белгілі бір жағдайда өмір сүріп, онымен энергия алмасуға қатысатын тірі организмдер қоғамдастығы дегеніміз не? (Экожүйе) 2. «Экожүйе» терминін ұсынған ғалым кім? (1935 жылы А.Тенсли) 3.Экожүйелер шығу тегі бойынша нешеге бөлінеді ата? (2 бөлінді, жасанды және табиғи экожүйе) 4.Экожүйе көлемі бойынша нешеге бөлінеді және ата? (4 ке бөлінеді, Микроэкожүйе, Мезоэкожүйе, Макроэкожүйе, Ғаламдық деңгейдегі экожүйе.). 5.Экожүйелер энергия көзінің типі бойынша қалай бөлінеді? (4-ке . Күннің әсерінен қалыптасатын. Күннің әсерінен және басқа да табиғи көздер әсерінен қалыптасатын. Күннің әсерінен және адам іс-әрекетінен қалыптасатын. Жанармай әсерінен қалыптасатын.) 6.Паразитизм, симбиоз, тамырлардың тұтасып өсуі және т.б. секілді өсімдіктер арасындағы өзара байланысты қай түрткіжайттарға жатқызуға болады. (Фитогендік( өсімдік)түрткіжайттар) 7.Жануарлардың бір-біріне және қоршаған ортаға әсері. Оған сонымен қатар жанурлардың өсімдікті тағамға қолдануы қандай түрткіжайттарға жатқызамыз? ( Зоогенді(жануар) түрткіжайттар) 8. Экологиялық түрткіжайттар- тірі организмдерге әсер ететін қоршаған орта жағдайларының кешенін ата. (Антропогенді, Абиотикалық, Биотикалық). 9. Ғаламшардағы адамның дамуы әрқашан да қоршаған ортаға әсер етуімен байланысты болды, алайда қазір ол үдеріс айтарлықтай күшейген бұл қай түрткіжайттарға жатады? (Антропогендік түрткі жайттар.) 10.Организмнің қоршаған ортаға икемделуін не деп атаймыз? (Бейімделу) |
Мұғаліммен сәлемдеседі. Оқушылар парта жанында тұрып , трендтегі билерді билету көрінісін жасайды. Оқушылар қиынды қағаздарды таңдап алып, түсі ұқсас оқушылар топтасады. Қиынды түсіне қарап әр мемлекеттің сәлемдесуі жасырынған ашып топпен сәлемдеседі. Оқушылар жасырынған сұрақтарға жауап беріп, табиғатқа өз үлесін қосады. |
Мұғалім тарапынан «Жарайсың», «Тамаша», «керемет» жауап алады. «Білім заряды» әдісі «Quiver» әдісі Түссіз суретке рең беру. |
Слайд №1 Плакаттағы өсімдіктер, жануарлар, саңырауқұлақтар, бактериялар. |
|
Жаңа білім 5 мин 5 мин 5 мин 5 мин 3 мин Бекіту 7 мин |
(Ұ) ІІІ. Табиғатты бейнеленген плакат және «Сөздерді іздеп табу» әдісі арқылы орындалады. «Неліктен біздің ғаламшардағы жанды табиғат әртүрлі, сонымен қатар бір-біріне ұқсас» тақырыбында видео көрсетілім көрсету. 3Д Слайдпен түсіндіру. Жұптық жұмыс. «Ғылымдар сыры» әдісі. -Статистика-сандар сөйлейді. -Биологтар-құрылысы мен қызметі. -Дәрігерлер-әсер ететін пайдасы зияны. -Географтар-таралу аймағы, тіршілік ету, мекенін айту. 4-тапсырмада Топтық жұмыс «Merge Object Viewer» 3Д кубик әдісі жүзеге асырылады. №1 Жануарлар патшалығының организмдеріне сипаттама бер? Дескриптор -Дәптермен жұмыс. -жануарлар әлеміне таниды. -топпен жұмысты үйренеді. №2 Өсімдіктер патшалығының өкілдеріне мәлімет бер. Дескриптор -Дәптермен жұмыс. - Өсімдіктер танып, түрлерімен танысады. -топпен жұмысты үйренеді. №3 Бактериялар патшалығы туралы мәлімет беру. Дескриптор -Дәптермен жұмыс. -Көзге көрінбейтін тірі организмдермен танысады. -топпен жұмысты
үйренеді. «BilimLand» онлайн мектептегі тапсырмаларды орындайды |
Плакаттағы табиғат, жануар, өсімдік,бактериялардан босатамыз. Адасқан сөздерді құрастыру арқылы тақырып шығады. «Неліктен біздің ғаламшардағы жанды табиғат әртүрлі.» тақырыбында видео көрсетілімді мұқият қарап, танысады. Жұппен жұмыста тақырыпты тереңінен мәліметтерді жазып, қорғайд. Топпен бірлесе. Дәптерге Сұрақтарға жауап береді.
«Қаламсап»ойыны миға шабуыл жасайды.
«BilimLand» онлайн мектептегі тапсырмаларды қорытынды |
1-топ,2-топ,3-топ: Оқушыларға Табиғат бейнеленген сурет таратылады, тапсырмаларды орындау барысында суретке рең, қоршаған ортаны таза ұстау керектігін үйренеді, өзін -өзі бағалайды. |
Сөздер, плакат |
|
Қорытынды 5 мин |
Кері байланысты «Табиғатқа тірі организмдерді жапсыру» әдісі арқылы береді. Пікірлерін білдіреді. Оқу тапсырмасы: Мәтінді түсініп оқу. Теорияларлық сөздерді дәптерге түсіріп, жұмыс жүргізеді. |
Түсінгені туралы ой қорытады. Тапсырманы жазып алады. |
|
|
Тексерген:___________А.Жораева
__________________14.04.2023 жыл
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Неліктен біздің ғаламшардағы жанды табиғат әртүрлі, сонымен қатар бір-біріне ұқсас.
Неліктен біздің ғаламшардағы жанды табиғат әртүрлі, сонымен қатар бір-біріне ұқсас.
Қазақстан Республикасының Оқу-ағарту министрлігі
«Қ.Мүсірепов атындағы №20 жалпы орта мектебі» КММ
Қысқа мерзімді жоспар
|
Бөлім: |
Экология және тұрақы даму |
|
|
Мұғалімнің аты-жөні |
Кенжебекова Баян Көбейқызы |
|
|
Күні: |
10.04.2023 жыл |
|
|
Сынып:5 «Ә» |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
|
Сабақтың тақырыбы |
Неліктен біздің ғаламшардағы жанды табиғат әртүрлі, сонымен қатар бір-біріне ұқсас. |
|
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
5.6.2.1– ағзаларды тірі табиғат дүниелеріне жіктеу |
|
|
Сабақтың мақсаты |
|
|
Сабақтың барысы
|
Сабақтың кезеңі/ уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
Ұйымдастыру, өзін – өзі тексеру 0-2 мин 3 мин 5 мин |
Ынтымақтастық атмосферасын Сәлемдесу, Түгелдеу. Сыныпта психологиялық ахуал орнату: «Тик-ток» әдісі арқылы оқушылардың көңіл күйлерін реттеу. І. Топқа біріктіру. «Түстер қиындысы» әдісі. Қиындыларды таңдап,түстері ұқсас оқушылар топтасып бірігеді. 1-топ: Жануарлар патшалығы 2-топ: Өсімдіктер патшалығы 3-топ:Саңырауқұлақтар патшалығы «Түрлі мемлекет секілді Сәлемдесу» әдісі. Әр түрлі мемлекеттің сәлемдесуімен топқа орналасады. ІІ. Өткен тақырыпқа шолу және жаңа тақырыпты ашу «Slides Mania» әдісі және «Табиғатты даралау» әдісімен, «Quiver» әдісі өтеді. Смайликтерді таңдап, өткен сабақты еске түсіреді. 1.Жансыз табиғатта белгілі бір жағдайда өмір сүріп, онымен энергия алмасуға қатысатын тірі организмдер қоғамдастығы дегеніміз не? (Экожүйе) 2. «Экожүйе» терминін ұсынған ғалым кім? (1935 жылы А.Тенсли) 3.Экожүйелер шығу тегі бойынша нешеге бөлінеді ата? (2 бөлінді, жасанды және табиғи экожүйе) 4.Экожүйе көлемі бойынша нешеге бөлінеді және ата? (4 ке бөлінеді, Микроэкожүйе, Мезоэкожүйе, Макроэкожүйе, Ғаламдық деңгейдегі экожүйе.). 5.Экожүйелер энергия көзінің типі бойынша қалай бөлінеді? (4-ке . Күннің әсерінен қалыптасатын. Күннің әсерінен және басқа да табиғи көздер әсерінен қалыптасатын. Күннің әсерінен және адам іс-әрекетінен қалыптасатын. Жанармай әсерінен қалыптасатын.) 6.Паразитизм, симбиоз, тамырлардың тұтасып өсуі және т.б. секілді өсімдіктер арасындағы өзара байланысты қай түрткіжайттарға жатқызуға болады. (Фитогендік( өсімдік)түрткіжайттар) 7.Жануарлардың бір-біріне және қоршаған ортаға әсері. Оған сонымен қатар жанурлардың өсімдікті тағамға қолдануы қандай түрткіжайттарға жатқызамыз? ( Зоогенді(жануар) түрткіжайттар) 8. Экологиялық түрткіжайттар- тірі организмдерге әсер ететін қоршаған орта жағдайларының кешенін ата. (Антропогенді, Абиотикалық, Биотикалық). 9. Ғаламшардағы адамның дамуы әрқашан да қоршаған ортаға әсер етуімен байланысты болды, алайда қазір ол үдеріс айтарлықтай күшейген бұл қай түрткіжайттарға жатады? (Антропогендік түрткі жайттар.) 10.Организмнің қоршаған ортаға икемделуін не деп атаймыз? (Бейімделу) |
Мұғаліммен сәлемдеседі. Оқушылар парта жанында тұрып , трендтегі билерді билету көрінісін жасайды. Оқушылар қиынды қағаздарды таңдап алып, түсі ұқсас оқушылар топтасады. Қиынды түсіне қарап әр мемлекеттің сәлемдесуі жасырынған ашып топпен сәлемдеседі. Оқушылар жасырынған сұрақтарға жауап беріп, табиғатқа өз үлесін қосады. |
Мұғалім тарапынан «Жарайсың», «Тамаша», «керемет» жауап алады. «Білім заряды» әдісі «Quiver» әдісі Түссіз суретке рең беру. |
Слайд №1 Плакаттағы өсімдіктер, жануарлар, саңырауқұлақтар, бактериялар. |
|
Жаңа білім 5 мин 5 мин 5 мин 5 мин 3 мин Бекіту 7 мин |
(Ұ) ІІІ. Табиғатты бейнеленген плакат және «Сөздерді іздеп табу» әдісі арқылы орындалады. «Неліктен біздің ғаламшардағы жанды табиғат әртүрлі, сонымен қатар бір-біріне ұқсас» тақырыбында видео көрсетілім көрсету. 3Д Слайдпен түсіндіру. Жұптық жұмыс. «Ғылымдар сыры» әдісі. -Статистика-сандар сөйлейді. -Биологтар-құрылысы мен қызметі. -Дәрігерлер-әсер ететін пайдасы зияны. -Географтар-таралу аймағы, тіршілік ету, мекенін айту. 4-тапсырмада Топтық жұмыс «Merge Object Viewer» 3Д кубик әдісі жүзеге асырылады. №1 Жануарлар патшалығының организмдеріне сипаттама бер? Дескриптор -Дәптермен жұмыс. -жануарлар әлеміне таниды. -топпен жұмысты үйренеді. №2 Өсімдіктер патшалығының өкілдеріне мәлімет бер. Дескриптор -Дәптермен жұмыс. - Өсімдіктер танып, түрлерімен танысады. -топпен жұмысты үйренеді. №3 Бактериялар патшалығы туралы мәлімет беру. Дескриптор -Дәптермен жұмыс. -Көзге көрінбейтін тірі организмдермен танысады. -топпен жұмысты
үйренеді. «BilimLand» онлайн мектептегі тапсырмаларды орындайды |
Плакаттағы табиғат, жануар, өсімдік,бактериялардан босатамыз. Адасқан сөздерді құрастыру арқылы тақырып шығады. «Неліктен біздің ғаламшардағы жанды табиғат әртүрлі.» тақырыбында видео көрсетілімді мұқият қарап, танысады. Жұппен жұмыста тақырыпты тереңінен мәліметтерді жазып, қорғайд. Топпен бірлесе. Дәптерге Сұрақтарға жауап береді.
«Қаламсап»ойыны миға шабуыл жасайды.
«BilimLand» онлайн мектептегі тапсырмаларды қорытынды |
1-топ,2-топ,3-топ: Оқушыларға Табиғат бейнеленген сурет таратылады, тапсырмаларды орындау барысында суретке рең, қоршаған ортаны таза ұстау керектігін үйренеді, өзін -өзі бағалайды. |
Сөздер, плакат |
|
Қорытынды 5 мин |
Кері байланысты «Табиғатқа тірі организмдерді жапсыру» әдісі арқылы береді. Пікірлерін білдіреді. Оқу тапсырмасы: Мәтінді түсініп оқу. Теорияларлық сөздерді дәптерге түсіріп, жұмыс жүргізеді. |
Түсінгені туралы ой қорытады. Тапсырманы жазып алады. |
|
|
Тексерген:___________А.Жораева
__________________14.04.2023 жыл
шағым қалдыра аласыз













