Дүниежүзі тарихы
|
Бөлім: |
Ежелгі Египет |
|
Сабақтың тақырыбы |
Неліктен Египет «Қара жер» деп аталған? |
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаттары |
5.2.4.2 ғылымдардың (арифметика, геометрия, астрономия, медицина) пайда болып, дамуына шаруашылық іс-әрекет пен әлеуметтік өзгерістердің ықпалын сипаттау; |
|
Сабақтың мақсаты |
Египет тарихын қысқаша түсіндіреді; Египеттіктердің тұрмысы мен шаруашылығын біледі; Неліктен Египет «қара жер» деп алғанын анықтайды; Египет елінің тұрмысы мен шаруашылығының өз сөзімен тұжырымдайды
|
|
Құндылықтар |
Ұлттық мүдде:Қазақстан мемлекеттілігін нығайтуға атсалысу; Талап: Сыни және креативті ; Ар-ұят: Академиялық адалдық қағидасын қолдау;
|
Сабақтың барысы
|
Сабақтың кезеңі/ уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
|
Ұйымдас-тыру 3 мин Өткен білімді еске түсіру 7 минут |
Сәлемдесу ұйымдастыру. Сергіту сәті:Шаттық шенбері оқушылар бір біріне қарап жақсы тілектер білдіреді. Топқа бөлу:1 топ Ефрат 2 топ Тигр 3 топ Ніл Үй тапсырмасын Кім жылдам тәсілі арқылы кессте тоолтыру. |
Оқушылар өз ойларын ортаға салады.
Оқушылар жауаптары арқылы жаңа тақырыпқа көшу |
мадақтау |
Видео слайд
Үлестірмелі қағаздар |
|
|
Өркениетке дейінгі |
Өркениетке жеткендегі жағдайы |
||||
|
1. 2. 3 4 5 |
1 2 3 4 5 |
||||
|
|
|||||
|
Сабақтың ортасы Жаңа білім 15 минут 15 мин |
Жаңа сабақ желгі Мысыр тарихы Ніл өзенінің екі жағалауында орналасқан бұл ел б.з.б. 3200-ші жылы біртұтас мемлекет болып бірікті. Ніл өзені әр жылда тасып, жағалаудағы егістік жерлерді шайып кетіп отырған, тасу мезгілі аяқталған соң тұрғындардың жерін қайта өлшеп, бөлу керек болады, ұзақ жылғы жер өлшеу тәжірибесінің арқасында геометрия ғылымы пайда болған (геометрия – грекше «гео — жер, метро — өлшеу» деген мағына береді). Египеттіктедің өздері «Қызыл жерге», яғни шөл далаға қарағанда бұл жердің топырағын құнарлығын көрсетпек ниетпен өз елін «Қара жер» де атаған. Ежелгі Египет суреттерінен қолөнердің барлық түрінің дамығанын көреміз. Олар өзінің қолынан жасап шығарған затына қарай бөлінген. Мысалы: мыс қорытушылар, тоқымашылар, балташылар, тері илеушілер, кеме жасаушылар, құмырашылар жəне зеогерлер. Мемлекет күшейіп , нығайған сайын қолөнершілерді қанау да күшейген. Тапсырма Топтық: үш топқа бөлеміз. 1 топ Ніл өзені ежелгі Египет тұрғындарының өмір сүріп жатқан ортасына қалай әсер етті және олар тауарды Ніл өзенімен қалай тасығаны түсіндір Ніл өзені егіншілікпен айналысқан адамдардың әдіс-тәсілдеріне және егіншіліктің ұйымдасуына қаншалықты ықпалын тигізуін түсіндіремін. Ніл өзенінің ежелгі египеттіктердің рухани өмірі мен діни сенімдеріне қаншалықты әсерін тигізгеніне презентация дайындайтындарын түсіндіремін. |
Дескриптор Ежелгі Мысыр қоғамның әлеуметтік құрылымын ніл дің құрылымын түсіндіреді |
Мұғалім оқушылар жауабын мұқият тыңдап кері байланыс беріп отырады «Ең үздік жауап» |
Кесте
карта |
|
|
Сабақтың соңы 5 минут |
Кері байланыс
|
|
|
|
|
|
Үй тапсырмасы |
Ежелгі Мысырдағы шаруашылықтың жүйесін сипаттау математика, геометрия, астрономия, медицина ғылымдарының пайда болуы оның қоғамға әсерін анықтау. |
||||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Неліктен Египет Қара жер деп аталды?
Неліктен Египет Қара жер деп аталды?
Дүниежүзі тарихы
|
Бөлім: |
Ежелгі Египет |
|
Сабақтың тақырыбы |
Неліктен Египет «Қара жер» деп аталған? |
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаттары |
5.2.4.2 ғылымдардың (арифметика, геометрия, астрономия, медицина) пайда болып, дамуына шаруашылық іс-әрекет пен әлеуметтік өзгерістердің ықпалын сипаттау; |
|
Сабақтың мақсаты |
Египет тарихын қысқаша түсіндіреді; Египеттіктердің тұрмысы мен шаруашылығын біледі; Неліктен Египет «қара жер» деп алғанын анықтайды; Египет елінің тұрмысы мен шаруашылығының өз сөзімен тұжырымдайды
|
|
Құндылықтар |
Ұлттық мүдде:Қазақстан мемлекеттілігін нығайтуға атсалысу; Талап: Сыни және креативті ; Ар-ұят: Академиялық адалдық қағидасын қолдау;
|
Сабақтың барысы
|
Сабақтың кезеңі/ уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
|
Ұйымдас-тыру 3 мин Өткен білімді еске түсіру 7 минут |
Сәлемдесу ұйымдастыру. Сергіту сәті:Шаттық шенбері оқушылар бір біріне қарап жақсы тілектер білдіреді. Топқа бөлу:1 топ Ефрат 2 топ Тигр 3 топ Ніл Үй тапсырмасын Кім жылдам тәсілі арқылы кессте тоолтыру. |
Оқушылар өз ойларын ортаға салады.
Оқушылар жауаптары арқылы жаңа тақырыпқа көшу |
мадақтау |
Видео слайд
Үлестірмелі қағаздар |
|
|
Өркениетке дейінгі |
Өркениетке жеткендегі жағдайы |
||||
|
1. 2. 3 4 5 |
1 2 3 4 5 |
||||
|
|
|||||
|
Сабақтың ортасы Жаңа білім 15 минут 15 мин |
Жаңа сабақ желгі Мысыр тарихы Ніл өзенінің екі жағалауында орналасқан бұл ел б.з.б. 3200-ші жылы біртұтас мемлекет болып бірікті. Ніл өзені әр жылда тасып, жағалаудағы егістік жерлерді шайып кетіп отырған, тасу мезгілі аяқталған соң тұрғындардың жерін қайта өлшеп, бөлу керек болады, ұзақ жылғы жер өлшеу тәжірибесінің арқасында геометрия ғылымы пайда болған (геометрия – грекше «гео — жер, метро — өлшеу» деген мағына береді). Египеттіктедің өздері «Қызыл жерге», яғни шөл далаға қарағанда бұл жердің топырағын құнарлығын көрсетпек ниетпен өз елін «Қара жер» де атаған. Ежелгі Египет суреттерінен қолөнердің барлық түрінің дамығанын көреміз. Олар өзінің қолынан жасап шығарған затына қарай бөлінген. Мысалы: мыс қорытушылар, тоқымашылар, балташылар, тері илеушілер, кеме жасаушылар, құмырашылар жəне зеогерлер. Мемлекет күшейіп , нығайған сайын қолөнершілерді қанау да күшейген. Тапсырма Топтық: үш топқа бөлеміз. 1 топ Ніл өзені ежелгі Египет тұрғындарының өмір сүріп жатқан ортасына қалай әсер етті және олар тауарды Ніл өзенімен қалай тасығаны түсіндір Ніл өзені егіншілікпен айналысқан адамдардың әдіс-тәсілдеріне және егіншіліктің ұйымдасуына қаншалықты ықпалын тигізуін түсіндіремін. Ніл өзенінің ежелгі египеттіктердің рухани өмірі мен діни сенімдеріне қаншалықты әсерін тигізгеніне презентация дайындайтындарын түсіндіремін. |
Дескриптор Ежелгі Мысыр қоғамның әлеуметтік құрылымын ніл дің құрылымын түсіндіреді |
Мұғалім оқушылар жауабын мұқият тыңдап кері байланыс беріп отырады «Ең үздік жауап» |
Кесте
карта |
|
|
Сабақтың соңы 5 минут |
Кері байланыс
|
|
|
|
|
|
Үй тапсырмасы |
Ежелгі Мысырдағы шаруашылықтың жүйесін сипаттау математика, геометрия, астрономия, медицина ғылымдарының пайда болуы оның қоғамға әсерін анықтау. |
||||
шағым қалдыра аласыз















