|
Сабақ:1 |
Мектеп:№14 |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Күні: |
Мұғалімнің аты-жөні: |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сынып: |
Қатысқандар саны: |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Неліктен Египет «Қара жер» деп аталған? |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ негізделген оқу мақсаты: |
5.2.4.2.ғылымдардың (арифметика, геометрия, астрономия, медицина) пайда болып, дамуына шаруашылық іс-әрекет пен әлеуметтік өзгерістердің ықпалын сипаттау. 5.4.1.2. Ежелгі өркениеттердің шаруашылық жүйесін сипаттау. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ мақсаттары: |
Барлық оқушылар: Ғылымдардың (арифметика, геометрия, астрономия, медицина) пайда болып, дамуына шаруашылық іс-әрекет пен әлеуметтік өзгерістердің ықпалын сипаттайды. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Оқушылардың басым бөлігі: Шаруашылық іс-әрекет пен әлеуметтік өзгерістердің ықпалын анықтайды. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Кейбір оқушылар: Ежелгі өркениеттердің шаруашылық жүйесін ажырата алады. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Бағалау критерийлері: |
Ежелгі Египеттегі Ніл өзенінің географиялық орынын сипаттайды. Ежелгі Египеттегі ғылымдардың (математика,геометрия,астрономия,медицина) қалай пайда болып дамығандығын түсіндіреді |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Тілдік мақсаттар |
Оқылым:Мәтінді оқи отырып, Нілдің тасуының тарихын түсінеді. Жазылым:Тірек сөздерді анықтайды,дәптерге жазады.Тыңдалым:Бейнематериалдарды көріп,бір-бірінің пікірін тыңдайды. Айтылым:Оқушылар Ніл өзенінің оңтүстіктен солтүстікке қарай ағатынын айта алады. Термин сөздер: бөгет, арық, өзен лайы, папирус |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Құндылықтарға баулу |
Тарихымызды тануға, Отанды сүюге баулу. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
|
География, әлем мәдениет тарихы. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Алдыңғы білім |
Өзен алқаптарындағы ұлы өркениеттер туралы қалай біле аламыз |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Жоспар: |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Жоспарланған уақыт: 45 минут |
Жоспарланған жаттығулар ( төменде жоспарланған жаттығулармен қатар, ескертпелерді жазыңыз) |
Ресурстар |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Басталуы: 3 мин 10 мин |
І. Ұйымдастыру кезеңі: Сәлемдесу,оқушыларды түгелдеу,сынып ішіндегі тазалық пен сынып оқушыларының сабаққа қатысымын қадағалау. ІІ.Ынтымақтастықты қалыптастыру Топқа бөлу. Сурет арқылы бөлемін. -топ басшы сайлау -топ ережесін айту ІІІ. Үй тапсырмасын сұрау. «Өрмекші торы» әдісі бойынша пысықтау. Мақсаты:Оқушылар ойын еркін жеткізу,қарым-қатынас қабілетін,дағдыларын,жеке жұмыс істеу қабілетін қалыптастыру. Оқушылар шеңбер тәріздес болып тұрып, өткен тақырып бойынша мәлімет айтады, мәлімет айтқан адам келесі оқушыға бума жіпті ұзатады. Нәтижесінде жіптер шырмалып, өрмекшінің торына ұқсап қалуы тиіс. |
суреттер Бір бума жіп |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Ортасы: 20 мин |
ІУ. Жаңа сабақ. Мұғалімбейнеролик көрсетіп , жаңа сабақпен таныстырады.Оқушыларға сұрақ қояды. Египетті неліктен «Қара жер» деп атаған?. (Оқушылар өз ойларын айтады) 1.Тапсырма Оқулықпен жұмыс.(Постер қорғайды). 1-топ. Неліктен Египеттіктер үшін Нілдің тасуы маңызды болғанын түсіндіріңдер. 2- топ. Не үшін Египеттіктердің Астрономияны зерттегенін анықтаңдар. 3-топ. Ежелгі Египетте егіншіліктің қандай болғанын сипаттаңдар. 4-топ. «Қара жерге» қатысты қандай діни көзқарастар дамыды? |
Интербелсенді тақта Оқулық Маркер Флипчарт |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
5 мин |
2.Тапсырма: «Ойлан-жұптас-бөліс-жаз» әдісі. Мақсаты: Өз ойымен жұпта бөлісуі,өзгелердің көзқарасына құрметпен қарау,айналадағыларға қамқорлық көрсету. 1. Картамен жұмыс Ніл өзенін көрсет. Ніл өзенінің сағасын тап. Жерорта теңізі қайда орналасқан? 2.Кестеде берілген ғылымдарға сипаттама беру
Критерийалды бағалау
10-12 «5», 9 -6 «4», 5-3 «3» |
Карта |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Соңы 5 мин |
V. Қорытындылау 3.Тапсырма:Ақиқат па,әлде жалған ба?(+,-)ӘДІСІ
Мақсаты:Сын тұрғысынан ойлайды,проблемаларды шешу қабілеті дамиды,қарым-қатынас дағдыларын шыңдайды.
|
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
|
Керібайланыс БББ кестесі
|
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Үйге тапсырма 2 мин |
Неліктен Египет «Қара жер» деп аталған? 10 тест құрастыру |
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Саралау-сіз қосымша көмек көрсетуді қалай жоспарлайсыз?Сіз қабілеті жоғары оқушыларға тапсырманы күрделендіруді қалай жоспарлайсыз? |
Бағалау- Оқушылардың үйренгенін тексеруді қалай жоспарлайсыз? Бағалау: Оқушыларды критерийалды бағалау.
Смайликпен бағалау
|
Пәнаралық байланыс.АКТ – мен байланыс. Құндылықтардағы байланыс. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
«Ойлан-жұптас-бөліс-жаз» әдісі Дарынды оқушылар жұптаса отырып ежелгі Египеттің не үшін «Қара жер» деп аталғанын түсіндіреді. Орташа оқушылар Египет сияқты тағы қайсы елдерді «Қара жер» деп аталғанын анықтайды. Қабілеті төмен оқушылар ежелгі Египеттің қандай жер байлығы бар айтады. |
|
Өзара әрекеттестік, ынтымақтастық, бір-бірінің пікірін тыңдау, өзін-өзі таныту, басқаларды қолдау, идеялармен алмасу, бірлескен нәтижелі жұмыстарға қол жеткізу |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Рефлекси Сабақ –оқу мақсаттары шынайы ма? Бүгін оқушылар не білді?Сыныптағы ахуал қалай болды?Мен жоспарланған саралау шаралары тиімді болды ма? |
Өз сабағыңызды талдау үшін бос орынды пайдаланыңыз.Сол жақта берілген сұрақтарға жауап беріңіз. |
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Жалпы бағалау Қандай екі нәрсе табысты болды (Оқытуды да оқудыда ескеріңіз) 1. 2. Қандай екі нәрсе сабақты жақсарта алады(Оқытуды да оқудыда ескеріңіз) 1. 2. Сабақ барысында мен сынып немесе жекелеген оқушылар туралы менің келесі сабағымды жетілдіре көмектесетін не білдім? (Оқытуды да оқудыда ескеріңіз)
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
1
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Неліктен Египет «Қара жер» деп аталған?
Неліктен Египет «Қара жер» деп аталған?
|
Сабақ:1 |
Мектеп:№14 |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Күні: |
Мұғалімнің аты-жөні: |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сынып: |
Қатысқандар саны: |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Неліктен Египет «Қара жер» деп аталған? |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ негізделген оқу мақсаты: |
5.2.4.2.ғылымдардың (арифметика, геометрия, астрономия, медицина) пайда болып, дамуына шаруашылық іс-әрекет пен әлеуметтік өзгерістердің ықпалын сипаттау. 5.4.1.2. Ежелгі өркениеттердің шаруашылық жүйесін сипаттау. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ мақсаттары: |
Барлық оқушылар: Ғылымдардың (арифметика, геометрия, астрономия, медицина) пайда болып, дамуына шаруашылық іс-әрекет пен әлеуметтік өзгерістердің ықпалын сипаттайды. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Оқушылардың басым бөлігі: Шаруашылық іс-әрекет пен әлеуметтік өзгерістердің ықпалын анықтайды. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Кейбір оқушылар: Ежелгі өркениеттердің шаруашылық жүйесін ажырата алады. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Бағалау критерийлері: |
Ежелгі Египеттегі Ніл өзенінің географиялық орынын сипаттайды. Ежелгі Египеттегі ғылымдардың (математика,геометрия,астрономия,медицина) қалай пайда болып дамығандығын түсіндіреді |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Тілдік мақсаттар |
Оқылым:Мәтінді оқи отырып, Нілдің тасуының тарихын түсінеді. Жазылым:Тірек сөздерді анықтайды,дәптерге жазады.Тыңдалым:Бейнематериалдарды көріп,бір-бірінің пікірін тыңдайды. Айтылым:Оқушылар Ніл өзенінің оңтүстіктен солтүстікке қарай ағатынын айта алады. Термин сөздер: бөгет, арық, өзен лайы, папирус |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Құндылықтарға баулу |
Тарихымызды тануға, Отанды сүюге баулу. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
|
География, әлем мәдениет тарихы. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Алдыңғы білім |
Өзен алқаптарындағы ұлы өркениеттер туралы қалай біле аламыз |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Жоспар: |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Жоспарланған уақыт: 45 минут |
Жоспарланған жаттығулар ( төменде жоспарланған жаттығулармен қатар, ескертпелерді жазыңыз) |
Ресурстар |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Басталуы: 3 мин 10 мин |
І. Ұйымдастыру кезеңі: Сәлемдесу,оқушыларды түгелдеу,сынып ішіндегі тазалық пен сынып оқушыларының сабаққа қатысымын қадағалау. ІІ.Ынтымақтастықты қалыптастыру Топқа бөлу. Сурет арқылы бөлемін. -топ басшы сайлау -топ ережесін айту ІІІ. Үй тапсырмасын сұрау. «Өрмекші торы» әдісі бойынша пысықтау. Мақсаты:Оқушылар ойын еркін жеткізу,қарым-қатынас қабілетін,дағдыларын,жеке жұмыс істеу қабілетін қалыптастыру. Оқушылар шеңбер тәріздес болып тұрып, өткен тақырып бойынша мәлімет айтады, мәлімет айтқан адам келесі оқушыға бума жіпті ұзатады. Нәтижесінде жіптер шырмалып, өрмекшінің торына ұқсап қалуы тиіс. |
суреттер Бір бума жіп |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Ортасы: 20 мин |
ІУ. Жаңа сабақ. Мұғалімбейнеролик көрсетіп , жаңа сабақпен таныстырады.Оқушыларға сұрақ қояды. Египетті неліктен «Қара жер» деп атаған?. (Оқушылар өз ойларын айтады) 1.Тапсырма Оқулықпен жұмыс.(Постер қорғайды). 1-топ. Неліктен Египеттіктер үшін Нілдің тасуы маңызды болғанын түсіндіріңдер. 2- топ. Не үшін Египеттіктердің Астрономияны зерттегенін анықтаңдар. 3-топ. Ежелгі Египетте егіншіліктің қандай болғанын сипаттаңдар. 4-топ. «Қара жерге» қатысты қандай діни көзқарастар дамыды? |
Интербелсенді тақта Оқулық Маркер Флипчарт |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
5 мин |
2.Тапсырма: «Ойлан-жұптас-бөліс-жаз» әдісі. Мақсаты: Өз ойымен жұпта бөлісуі,өзгелердің көзқарасына құрметпен қарау,айналадағыларға қамқорлық көрсету. 1. Картамен жұмыс Ніл өзенін көрсет. Ніл өзенінің сағасын тап. Жерорта теңізі қайда орналасқан? 2.Кестеде берілген ғылымдарға сипаттама беру
Критерийалды бағалау
10-12 «5», 9 -6 «4», 5-3 «3» |
Карта |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Соңы 5 мин |
V. Қорытындылау 3.Тапсырма:Ақиқат па,әлде жалған ба?(+,-)ӘДІСІ
Мақсаты:Сын тұрғысынан ойлайды,проблемаларды шешу қабілеті дамиды,қарым-қатынас дағдыларын шыңдайды.
|
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
|
Керібайланыс БББ кестесі
|
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Үйге тапсырма 2 мин |
Неліктен Египет «Қара жер» деп аталған? 10 тест құрастыру |
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Саралау-сіз қосымша көмек көрсетуді қалай жоспарлайсыз?Сіз қабілеті жоғары оқушыларға тапсырманы күрделендіруді қалай жоспарлайсыз? |
Бағалау- Оқушылардың үйренгенін тексеруді қалай жоспарлайсыз? Бағалау: Оқушыларды критерийалды бағалау.
Смайликпен бағалау
|
Пәнаралық байланыс.АКТ – мен байланыс. Құндылықтардағы байланыс. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
«Ойлан-жұптас-бөліс-жаз» әдісі Дарынды оқушылар жұптаса отырып ежелгі Египеттің не үшін «Қара жер» деп аталғанын түсіндіреді. Орташа оқушылар Египет сияқты тағы қайсы елдерді «Қара жер» деп аталғанын анықтайды. Қабілеті төмен оқушылар ежелгі Египеттің қандай жер байлығы бар айтады. |
|
Өзара әрекеттестік, ынтымақтастық, бір-бірінің пікірін тыңдау, өзін-өзі таныту, басқаларды қолдау, идеялармен алмасу, бірлескен нәтижелі жұмыстарға қол жеткізу |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Рефлекси Сабақ –оқу мақсаттары шынайы ма? Бүгін оқушылар не білді?Сыныптағы ахуал қалай болды?Мен жоспарланған саралау шаралары тиімді болды ма? |
Өз сабағыңызды талдау үшін бос орынды пайдаланыңыз.Сол жақта берілген сұрақтарға жауап беріңіз. |
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Жалпы бағалау Қандай екі нәрсе табысты болды (Оқытуды да оқудыда ескеріңіз) 1. 2. Қандай екі нәрсе сабақты жақсарта алады(Оқытуды да оқудыда ескеріңіз) 1. 2. Сабақ барысында мен сынып немесе жекелеген оқушылар туралы менің келесі сабағымды жетілдіре көмектесетін не білдім? (Оқытуды да оқудыда ескеріңіз)
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
1
шағым қалдыра аласыз













