4A бөлімі
–
Рим
империясының
гүлденуі
|
Сабақ
тақырыбы
|
Ежелгі Рим қоғамы Рим
мәдениетінде қалай көрініс тапқан
|
|
Күні:17.04.2018ж
|
Мектебі: « Шетпе лицейі»
ММ
|
Сабақ түрі
: аралас
|
Сыныбы: 5 «а»
«ә»
|
Мұғалімнің аты жөні: Рамазан
А
|
Берілген сабақтағы іске асырылатын мақсаттар (оқу бағдарламасына сілтеме)
|
5.1.2.1 ежелгі қоғамның әлеуметтік ұйымдасуын
сипаттау
5.2.2.3 Ежелгі дүниенің
мәдениетіне сипаттама беру
|
Сабақ
мақсаттары
|
Ежелгі
рим
мәдениетінің ескерткіштері негізінде
римдік
қоғамды
сипаттау
|
Бағалау
критерийлері
|
-
Римдік империяның әлеуметтік
ұйымдастырылуының 3 ерекшелігін анықтайды;
-
Мәдени жетістіктері арқылы
римдік қоғамға тән белгілерін анықтайды.
|
Тілдік
мақсаттар
|
Оқушылар жүзеге
асыра алады:
Римнің қуатты мемлекет болып
қалыптасуының себептерін анықтап, жіктеп
өз
жазбаларына сүйеніп алдымен
өзінің пікірін қалыптастырып кейін бүкіл сыныпқа ауызша түрде
ұсыну
Тілдік лексика және
терминология:
Ғұндардың баса көктеп кіруі ,
Римдік Империя, ғұндар, қажетті және жеткілікті
жағдайлары.
Алдыңғы факторлары мен
жағдайлары
Уақыт есебі
/катализаторлар
Әлеуметтік, экономикалық және
саяси себептері мен /факторлары
Қысқа мерзімді /орта мерзімді
/ ұзақ мерзімді себептер мен факторлар
Диалог пен жазуға арналған
қажетті сөздік тіркестер:
Келесі себептер / факторлар
….. әлеуметтік / зкономикалық / саяси /
мәдени болып табылады
Келесі себептер /
факторлар…… қысқа мерзімді / орта
мерзімді / ұзақ мерзімді болып
табылады
Кейбір факторлар басқа да
факторларға әсерін тигізеді мәселен
-,…..
Ең өзекті себептері /
факторлары бұл
…,
өйткені…
…. алдыңғы
факторлары / жағдайлары
болған , уақыт есебінің
басы /катализаторлар
болғанда
|
Құндылықтар
|
Толеранттылық, дінге
сенушілік
|
Пән аралық
байланыс
|
Қазақстан тарихы, 5 сыныпта
ғұндардың басып кіруін оқып саралау арқылы жүзеге
асырылады
|
АКТ қолдану дағдылары
|
Интернете мәліметтер іздестіру
|
Оқушылырдың алдыңғы біл
білімдері
|
Оқушылардың Римнің түрлі
кезеңдеріндегі басқару формаларының: монархия, республика, империя
орын алғаны туралы мәліметтері бар
|
Сабақ
барысы
|
Сабақтың жоспарланған
кезендері
|
Сабақта жоспарланған іс-
әрекет
|
Ресурстар
|
№1
Сабақтың
басы
5
мин.
5
мин.
|
(К) Үй тапсырмасын тексеру.
Оқушылар жұптасып Римнің кейінгі кұлдырауына
әкеліп соқтыратын Римнің күшею себептерін
қарастырады.
Дескриптор: 1
себепті атап оның Римнің әлсіреуіне
әкелетінің растайтын бір пікір
құрайды.
Күшею себебі Рим
аристократиялық мемлекетке айналды.
Салдары: Аристократтық басқару
түрі халықтың наразылығын тудырып халық тық көтерілу мен биліктің
әлсіреуіне әкеледі
К)
Оқушылар Римдік империяның түрлі
бөліктерінде орналастырылған акведуктардың суреттеріне қарап отырып
оларды құрудың мақсаттары жөніндегі гипотезаны ұсынады Бұл сөздің
мағынасын ашқаннан соң мұғалім диалог түрінде сұрақ қояды: осындай
құрылыстар мемлекеттің дамуын қалай сипаттай алады
?
(К) «Акведук» сөзінің
мағынасын ашу. Brainstorm
әдісімен оқушыларға «акведук» сөзінің мағынасын
ашык көруді ұсыну.
Дескриптор: бұл құрылыстардың неге
арналғанын нақты немесе жақындай келе
анықтайды.
Акведук- тұрғын орындарға,
суландыру мен гидроэнергетикалық жүйелерге олардан жоғары
орналасқан көздерге су жеткізетін құрылыс. Акведуктар—Рим
Империясының Ұлылығының басты дәлелі. Акведуктар ежелгі римде
өнеркәсіп орындары мен қалаларына су жеткізуге арналып
соғылған.
(К) Оқушылар сабақ тақырыбын
жазып сабақ мақсатын белгілейді.
|
Слайд
№1
Слайд №
2
Римнің күшеюі мен әлсіреуінің
себептерін терең түсініуі бойынша дескрипторларда жасырын
дифференциация орын алады
Слайд №3 «акведук» сөзінің
мағынасын түсінуін тексереді
Жасырын Скрытая
дифференциация:
бұл құрылыстардың неге
арналғандығы жөніндегі нақты мәлімет
Слайд №4 -
5
|
Сабақтың
ортасы
10
мин.
10
мин.
|
(Г) Оқушылар Римдегі
жетістіктер туралы мәтінді оқып оларды келесі категорияларға
бөледі: әлеуметтің, саяси, экономикалық,
мәдени.
Оқушылар бұл жетістіктердің
римдік қоғамды қалай сипаттайтынын
түсіндіреді.
Олар бірнеше дерек көздеріне
сүйене алады.
1
топ:
• иллюстрацияларды
қарастырады
2 :
• құжаттар бойынша
деректер
3
топ:
• суреттер сипатындағы дерек
көздер Дескрипторлар:
-
Римдік коғамдағы кем дегенде 3
жетістігін анықтайды;
-
Римдік қоғамға тән кем дегенде
3 белгісін анықтайды;
(К) Топтар римдік қоғамның
дамуы туралы өз түсініктерін ұсынады.
Оқушылар Римдік мәдениет арқылы ежелгі
римдік қоғам бейнесін талқылайды.
Жауап
үлгілері:
-
Алтын дәуірдің орын алуы
мемлекетте білімнің дамуы туралы түсінік
қалыптастырады;
-
Тит Ливий және Тацит
тарихшыларының еңбектері римдіктердің өзіндік тарихы мен өткендерін
бағалап қызығушылық танытқандарын
мәлімдейді;
-
Архитектуралық кұрылыстар
қоғамдағы сауық сайран қажеттіліктерін қанағаттандыруға ықпал
еткен
|
http://www.historie.ru/civilizaci/rimskya-imperia/84-rimskya-imperia-drevniy-rim.html
Ресурс
2.
Слайд
№6
Оқу мақсатына бағытталған іс
әрекет: жетістігі негізінде римдік қоғамның даму сатысын
анықтайды
Жасырын дифференциация; римдік
қоғамның даму сатыларын терең түсіну
бойынща
http://antiquehistory.ru/istoriya-drevnego-mira-kratko/drevniy-rim-kratko/
|
Сабақтың
соңы
15
мин.
|
Бөлім бойынша тексеру
жұмысы
|
Ресурс
3.
|
Дифференциация – ерекше қолдау көрсетуді қалай жоспарлайсыз? Қабілетті оқушылар алдына
қандай міндеттерді қоюды жоспарлайсыз
?
|
Бағалау – оқушылардың материалды меңгеруін қалай тексеруді жоспарлайсыз?
|
Қауіпсіздік техникасы мен
денсаулық сақтау
технологиялары
|
Барлық оқушылар екі империяның
құлауы мен мәнгілігінің себептерін
анықтайды;
Топ
ішінде
дарынды
оқушылар
басқаларын қысқа
мерзімді
және
ұзақ
мерзімді
себептерді ажыратып
жіктеуге
үйретеді
Кейбіреулері ең
қиын
тапсырма
түрін
орындауға
кіріседі
/ сценарий
жазу
мен
ондағы
ролдерді
бөлу
|
Жұптық
жұмыс
Сараптау
Себептерді анықтау
Карточкаларды бөліп
жіктеу
Көрініс
қою
|
Көзге арналған физикалық
жаттығу;
Үзіліс кезіндегі оқушылар
тәртібі
|
Сабақ бойынша
рефлексия
Оқыту мақсаттары шынайы қол
жетімді болды ма?
Барлық оқушылар оқыту
мақсатына жетті ме ?
Егер жетпесе, неліктен
?
Сабақтағы дифференциация дұрыс
өтті ме?
Сабақтың уақыт кезеңдері
сақталды ма?
Сабақ жоспарынан ауытқушылық
болды ма? Болса неліктен ?
|
Бұл бөлім сабақ бойынша
рефлексия жүргізуге арналған Сол жақтағы ең маңызду сұрақарға жауап
беріңіз.
|
|
Жалпы
бағасы
Сабақтың қандай екі
аспектісі жақсы өтті (оқыту мен оқу жөнінде ой
жүргізіңіз)?
1:
2:
Сабақты жетілдіруге қандай
ықпал жасауға болады ( оқыту мен оқу жөнінде ой жүргізіңіз)
?
1:
2:
Сабақ барысында мен нені
анықтадым ; сынып туралы жеке оқушылардың жетістіктері мен
қиындықтары , келесі сабақтарда кімге және неге басты назар аудару
қажет ?
|