Бөлім:
|
Терімшілер-аңшылардан бастап
егіншілер мен мал өсірушілерге
дейін
|
Мұғалімнің
аты-жөні:
|
|
Күні:
|
|
Сынып: 5
|
Қатысқан оқушылар
саны:
|
Қатыспағандар:
|
Сабақтың
тақырыбы
|
Неліктен ежелгі
адамдар Ласко үңгірінің қабырғаларына сурет
салған?
|
Осы сабақ арқылы жүзеге асырылатын оқу мақсаттары (оқу жоспарына
сілтеме)
|
5.2.2.1 ежелгі адамдардың тұрмыс салтын
сипаттау үшін «алғашқы қауымдық өнер» ұғымын
пайдалану;
5.2.1.2 тотемизм, анимизм,
фетишизм, магия сияқты ежелгі діни наным-сенімдерді
білу
|
Сабақтың
мақсаты
|
Оқушылар:
-
алғашқы қауымдық өнер
туындыларын қолдану арқылы ежелгі адамдардың өмірі мен тұрмыс
салтын сипаттайды
-
ежелгі адамдардың діни
түсініктері туралы біледі, оларды ажырата
алады.
|
Тілдік
мақсаттар
|
Оқушылар:
|
Құндылықтарды
дарыту
|
-
бірлік пен ынтымақтастықты
сақтауға, бірлесе еңбектенуге баулу;
-
Алғашқы адамдардың
тұрмыс-тіршілігі, еңбегіне, тарихи ескерткіштеріне құрметпен
қарау.
|
Пәнаралық
байланыстар
|
География, Қазақстан
тарихы
|
Алдыңғы меңгерілген
білім
|
Алғашқы адамдардың пайда
болуы, эволюция теориясы мен түрлердіңқалыптасуы, континенттердің
қалыптасуы мен климаттық өзгерістер туралы
біледі.
|
Сабақ
барысы
|
Сабақтың
кезеңдері
|
Сабақта орындалатын
іс-әрекеттер
|
Оқыту
ресурстары
|
Сабақтың
басы
|
(БЫМ) Сыныптағы
жарықты
өшіріп, оқушыларды тыныштықта Ласко
үңгірінің
суреттерін көрсетіңіз. Бұл
суреттерді Францияда
балалар
1940 жылы
тапқандығы туралы
айтыңыз. Оқушыларға жұпта ақылдасып,
келесі сұрақтарға жауап беруін сұраңыз:
-
Не көріп
тұрсыз?
-
Нені
сезіндіңіз?
Оқушылардың айтқан болжамдарын
тақтаға жазып, бүкіл сыныппен талқылаңыз.
|
Ласко үңгірінің
суреттері
|
Сабақтың
ортасы
|
(С) Оқушыларға аңшылықты
бейнелейтін қазіргі
уақыттағы
суреттерді таратыңыз. Жартастағы және
қазіргі
суреттерді салыстырып, ұқсастықтары мен
айырмашылықтарын анықтауға
тапсырма
беріңіз. Қандай
аңдарды
көруге
мүмкін
болатындығын сұраңыз.
(С) Сыныпқа
Ласко
үңгірі
туралы
презентациямен қысқаша
сабақ
түсіндіріңіз, оқушыларға жартастарға
салынған суреттерді таратыңыз.
(Ж) Оқушыларды жұпқа
біріктіріп, бұл
суреттерден сол
тарихи
кезеңде
өмір
сүрген
адамдардың өмірі
туралы
нені
білуге
болатындығын талқылап, пікір
алмасуға
тапсырма
беріңіз. Оқушылардың болжамдарын бүкіл
сыныппен
талқылаңыз.
Бағалау
критерийлері:
Дескрипторлар:
-
Қойылған сұрақтарға жауап
береді.
-
Мысалдар
келтіреді.
3. Қорытынды
шығарады.
(С) Суреттердің шығу себептеріне
байланысты тарихшылардың берген нұсқаларын қарап
шығыңыздар. Оқушылардың пікірінше сенімді
болып табылатын себептерді (суреттердің салынуына қатысты)
талқылаңыздар.
(Ж) Ежелгі діни түсініктер мен
олардың анықтамалары жазылған карточкалар мен осы түсініктердің
бейнелейтін суреттерді таратып, оларды сәйкестендіруді
тапсырыңыз.
Сенімнің атауларын
табу.
табиғат күштері мен өлмейтін жанның барына
сену.
|
|
сиқыр, дұға, ырымдар арқылы табиғатқа,
адамға, жануарларға әсер етуге арларған
рәсімдер.
|
|
жансыз заттарды тылсым күшке ие деп
сену.
|
|
рудың немесе тайпаның шығу тегіне байланысты
адам мен жануардың арасында тылсым күш арқылы байланыс бар деп
сену.
|
|
(С) Ежелгі адамдардың діни
түсініктерінің қалыптасу себептерін сыныппен
талқылаңыздар.
Бағалау
критерийлері:
Дескрипторлар:
-
Карточкаларды дұрыс
сәйкестендіреді.
-
Мысалдар
келтіреді.
-
Қорытынды
шығарады.
|
Ласко үңгірі туралы
презентация
https://youtu.be/ENR3c6Ouyk0?si=Ba0_B5XXCDZFuWxq
|
Сабақтың
соңы
|
Рефлексия
Бағдаршам. Сабақ
мазмұнын
толық
түсінген
оқушылар
жасыл
карточкаларды тапсырады. Сары
карточкаларға тақырыпқа
қатысты
сұрақтарды, қызыл
карточкаларға сабақ
бойынша
ескертпелерін жазып, мұғалімге
береді.
|
|
Дифференциациялап оқыту –
Оқушыларға көбірек қолдау көрсетуді қалай жоспарлайсыз? Қабілеті
жоғары оқушыларға қандай міндеттер қоюды
жоспарлайсыз?
|
Бағалау – Оқушылардың
білімін қалай тексересіз?
|
Пәнаралық
байланыс
Қауіпсіздік
ережелері
АКТ-ны
қолдану
Құндылықтармен байланыс
(тәрбие
элементі)
|
|
|
|
Рефлексия
Сабақ мақсаты/оқу мақсаты
қаншалықты жүзеге асты? Бүгін оқушылар нені үйренді? Оқыту ортасы
қандай болды? Дифференциациялап оқыту өз мәнінде жүзеге асты ма? Өз
уақытымды ұтымды пайдалана алдым ба? Жоспарыма қандай өзгерістер
енгіздім және неліктен?
|
Төменде берілген бос орынды
өз сабағыңызға рефлексия жүргізу үшін пайдаланыңыз. Сабағыңызға
қатысты сол жақ бағанда келтірілген сұрақтарға жауап
беріңіз.
|
|
Қорытынды
бағалау
Қорытынды
бағалау
Ең жақсы өткен екі нәрсені
атап көрсетіңіз (оқытуға және үйренуге
қатысты)
1:
2:
Қандай екі нәрсе немесе
тапсырма сабақтың одан да жақсы өтуіне ықпалын тигізер еді (оқытуға
және үйренуге қатысты)?
1:
2:
Осы сабақтың барысында
барлық сынып немесе жекелеген оқушылар туралы келесі сабағыма қажет
болуы мүмкін қандай ақпаратты білдім?
|