|
Бөлім: |
Экология және тұрақты даму |
|
Педагогтің аты-жөні: |
|
|
Күні: |
|
|
Сыныбы: 5 |
Қатысушылар саны: Қатыспағандар саны: |
|
Сабақтың тақырыбы: |
Неліктен экожүйелер өзгереді? |
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты |
5.6.1.3 –экологиялық факторлардың экожүйе қызметіне ықпал етуін түсіндіру |
|
Сабақтың мақсаты: |
Әр түрлі экологиялық түрткіжайттардың экожүйеге әсері қандай екенін білу қажет |
|
Құндылықтарға баулу: |
«Мәңгілік ел» жалпыұлттық идеясы бойынша «Жалпыға бірдей еңбек қоғамы» құндылығына баулу. Бұл арқылы оқушыларда шығармашылық және сын тұрғысынан ойлауы, функционалдық сауаттылығы, қарым-қатынас жасау қабілеті мен жауапкершілігі артады. Сонымен қатар өмір бойы оқуға, еңбеу етуге, Қазақстандық патриотизм және азаматтық жауапкершілікке деген дағдысы қалыптасады. |
Сабақтың барысы:
|
Сабақ кезеңі/Уақыты |
Педагогтің іс-әрекеті |
Оқушының іс-әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың басы Қызығушылықты ояту 3 мин
|
Ұйымдастыру кезеңі: Оқушылармен амандасу, түгендеу. Сынып тәртібін қадағалау. Ынтымақтастық атмосферасын қалыптастыруда «Менен бір мотивациялық сөз» атты психологиялық ахуал туғызу. Топқа бөлу. «Банкомат» әдісі бойынша 3 топқа бөліну 1 топ. Абиотикалық 2 топ. Биотикалық 3 топ. Антропогендік |
Оқушылар ұстазымен амандасады. Сынып тәртібін сақтайды, мотивациялық сөздер айтады. Оқушылар банкомат карталарын таңдау арқылы 3 топқа бөлінеді. |
Мақсаты: оқушылар бойында идея немесе тілек білдіру, тыңдау дағдыларын дамытуға бағыттау, сондай-ақ барлық оқушыларды қатыстыру арқылы оқыту жағдайларын теңестіру. Тиімділігі: оқушыны бір-біріне тілек айту арқылы жақындастырады, көңіл күйін көтереді, бауырмалдығын оятады. «Глобус» әдісімен оқушыларды бағалау |
Мотивациялық сөздер
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Жаңа сабаққа кіріспе Мағынаны білу
|
«Тест» әдісі. “Lumio” онлайн платформасы арқылы үй тапсырмасын еске түсіре отырып жаңа сабақты байланыстыру мақсатында ой талқылау.
|
Онлайн платформадағы жасырылған сұрақтарға жауап береді |
Мақсаты: Функционалды түрде сыни ойлануды дамыту. Тиімділігі: оқушының танымдық дағдысы артады. Сонымен қатар оқушыға сабақтың өмірмен байланысын көрсетеді және сабақтың тақырыбы мен мақсатын анықтауға мүмкіндік береді. Белсенділіктеріне қарай бағаланады «Жарайсың», «Жақсы», «Қанағаттанарлық» |
Ойынға сілтеме https://lum.io/share/ae876d89-71f1-4a68-a4c1-6b523cd65f8e?confirmed_country=KZ |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың ортасы мағынаны түсіну
|
Жаңа сабақтың тақырыбын ашу үшін сұрақтар қойылады. Экологиялық түрткіжайттар дегеніміз не? Жанды және жансыз табиғат түрткіжайттарын қалай ажыратамыз? Түр дегеніміз не?- секілді сұрақтар қойылады. Оқулықтан алған білімдерін толықтыру мақсатында тапсырмалар беріледі. |
Сұрақтарға жауап беру арқылы оқушылар өз ойымен бөліседі. Бір-бірінің пікірін толықтырып, пікір алмасады |
|
Презентация
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
топтық жұмыс |
1 тапсырма. «Жасанды интеллект» әдісі. Берілген мәтінде экологиялық түрткіжайттардың 3 түріне мысалдар келтірілген бейнематериал ұсынылып әр түрлі сурет қималары беріледі. Экологиялық түрткіжайттардың қай түрі екенін дәлелдеңдер? |
Оқушылар бейнематериалды тыңдап түрткіжайттарға келтірілген мысалдарды ажыратып, әр топ өздеріне берілген қима суреттерді қай түріне жататындығын қорғап шығады. |
Дескриптор: 1. биотикалық факторлардың экожүйе қызметіне ықпал етуін түсінді; 2. абиотикалық факторлардың экожүйе қызметіне ықпал етуін түсінді; 3. антропогендік факторлардың экожүйе қызметіне ықпал етуін түсінді. Бағалау. Оқушылар Берілген бағалау парақтарын алып өз-өздерін бағалап отырады. Жалпы балл – 3 балл |
Қима суреттер Бейнематериал бағалау парақтары |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың ортасы Жұптық жұмыс |
2 тапсырма. «Түймедақ» әдісі Адамның табиғатқа жағымды және кері әсерлерін түймедақтың әр күлтесіне мысалдар келтіріп жазып шығыңдар?
|
Оқушылар түймедақтың әр күлтесіне жағымды және кері әсерлерін жазып шығады. Әр топтан екі жұптан айтып қорғайды. |
Дескриптор: 1. адамның табиғатқа жағымды әсеріне мысал келтіре алды; 2. адамның табиғатқа кері әсеріне мысал келтіре алды; 3. антропогендік факторлар мысалдарын дұрыс ажыратты Бағалау. Оқушылар Берілген бағалау парақтарын алып өз-өздерін бағалап отырады. Жалпы балл – 3 балл |
Түймедақ суреттері бағалау парақтары |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың ортасы Жеке жұмыс
|
«Дәптермен жұмыс» . мұғалімнің көмегімен әр оқушы жеке тапсырма орындайды. Төзімділік заңын түсіндіріңдер? Бақаның тыныс алу қозғалысын жиілігіннің су температурасына тәуелділігін анықтаңдар?
|
Оқушылар дәптерлеріне оқулықтың 125 беттегі берілген бақаның тыныс алу қозғалысын жиілігіннің су температурасына тәуелділігін анықтап графигін дәптер бетіне түсіреді. |
Дескриптор:
- төзімділік заңын түсінді; - тыныс алу жиілігін анықтай алды. Жалпы балл – 2 балл;
Баллдық жүйені бояп, жылжытып бағалап отырады
|
Оқушы алдындағы оқулықтар, оқушының жұмыс дәптері бағалау парақтары |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың соңы Бекіту
|
“Телефон” ойыны
|
















