Неліктен І Карл мен ІІ Осман шексіз монарх бола алмады

Тақырып бойынша 13 материал табылды

Неліктен І Карл мен ІІ Осман шексіз монарх бола алмады

Материал туралы қысқаша түсінік
Неліктен І Карл мен ІІ Осман шексіз монарх бола алмады? тақырыбында сабақ жоспары
Материалдың қысқаша нұсқасы

Бекітемін:

Бөлім:

Абсолютизм: Батыс пен Шығыс

Педагогтің аты-жөні:

Айғалиев Е.

Күні:

10.02.2025 ж

Сынып: 6 «Г»

Қатысушылар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы:

Неліктен І Карл мен ІІ Осман шексіз монарх бола алмады?

Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты:

6.3.1.2 Батыс пен Шығыстағы монархия формаларын (сословиелік-өкілдік және шексіз билік) ажырату;

6.3.1.5 саяси биліктің ерекшеліктерін анықтау үшін әртүрлі елдердің билеушілерінің қызметін салыстыру

Сабақтың мақсаты

- Батыс пен Шығыстағы монархия формаларын ажыратады ;
-
Саяси биліктің ерекшеліктерін анықтау үшін батыс билеушіліері мен шығыс билеушілерінің қызметін салыстырады

Құндылықтар

Тәуелсіздік және Отаншылдық

Сабақтың барысы

Сабақтың кезеңі//уақыты

Педагогтің әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Ұйымдастыру

Өзін-өзі тексеру


7 минут


Жаңа сабаққа өту


Оқушылармен сәлемдесу, түгелдеу, зейіндерін сабаққа аудару.

Топқа бөлу:
Ретімен санау арқылы 3 топқа бөлінеді, сабақтың мақсатымен танысады. 
Өткен тақырыптан сұрақтар қою

1.Индонезия мен Үндіқытай түбегін мекендеген тайпалар қай халықтың қалыптасуында маңызды рөл атқарды? (Жапония)

2. «Нихон» немесе «Ниппон» деген сөз нені білдіреді? (Күн шығыс елі)
3.Жапонияда феодалдық қоғамның қалыптасуы аяқталған ғасыр. (
ХІІІ ғ.)
4. Сёэн дегеніміз не?
(Мұрагерлік жер иеліктері)
5.Жапонияда шаруаның неше түрі болды? (екі түрі)
6.Жапонияда ең ірі феодалды қалай атады? (
даймё )
7.Жапонияда микадо (император) билігі орнаған ғасыр
(VІІ ғ.)
10.Токугава әулетінің сегундары Жапонияны қанша жыл биледі? (
265 жыл)
11.Қытайда біртұтас феодалдық мемлекет құрылған жыл (
581 жыл)
12.Ескі дәстүр бойынша қытайда императорды ...... деп түсінген.
(Көктің баласы)


«Ой қозғау» әдісі.
Интербелсенді тақтадан жаңа сабаққа байланысты суреттер ұсыну

Оқушыларға сабақтың тақырыбы мен мақсатын таныстыру.

Оқушылар өз ойларын ортаға салады.




Оқушылар жауаптары арқылы жаңа тақырыпқа көшу


ҚБ Мұғалім оқушылар жауабын мұқият тыңдап кері байланыс беріп отырады

Тақырып

тық суреттер

Жаңа білім

19 минут







5 минут









5 минут






5 минут











Жаңа сабақ. Топтық жұмыс. Тізбектеп айту стратегиясы

  1. І-топ: Осман империясының құрылуы

  2. ІІ-топ: Осман империясының құрылымы

  1. ІІ-топ: Империяның батыс елдерден айырмашылығы


1-тапсырма. Термин сөздермен жұмыс
қайы-ру атауы
санжак-
жерді облыстарға бөлу
бейлер-
түрік сұлтандары тағайындаған санжакты басқарушы
вакуф-
мешіт иелігіндегі жер
харадж-
жер салығы
ұшыр-
өнімнің оннан бірі алынатын салық түрі
лен-уақытша берілген жер
сипахилер-леннің иелері
гайдуктер-болгар және серб партизандары


2-тапсырма. І Сүлеймен кезіндегі Осман империясының күш-қуатын арттырған 3 себепті анықта
1)
2)
3)

3-тапсырма. Тест тапсырмасы

1.Осман империясындағы салық түріне жатпайды?
а)харадж
в)оброк с)ұшыр

2.Оқиғалар мен мерзімдерді сәйкестендіріңдер?
1)Түріктер Сербияға шабуыл жасады
2)Түрік әскері Константинополь қаласын қоршады
3)Осман мемлекеті құрылды
а)1389 ж в)1453ж с)1299ж
3.Тарихи ұғымдар мен мазмұнын сәйкестендіріңдер
1)Санжак 2)Сипахи 3)Вақф
а)облыс в)феодалдық жер иелігі с)мешіт иелігіндегі жерлер
4.Осман империясында жоғарғы сот кімнің қолында болды?
а)қазы
в)уәзір с)шейх-уль-ислам

5.Осман империясы қай сұлтанның тұсында 21 уәлаяттан тұрды?
а)І Сүлейман в)ІІ Мехмед с)Ертоғрұл
6.Соғыс майданында көрсеткен ерлігі үшін оған Иылдырым (Найзағай) деген ат берген?
а)І Мұрад
в)Баязит с)ІІ Мехмед
Жауабы:1)в, 2) 1а, 2в, 3с, 3)1а, 2в, 3с, 4)в 5)а 6)в

Мәтіннен негізгі идеяны анықтайды;
Топтар берілген тақырыптарды қорғайды


Дескриптор:
Оқулықтан термин сөздерді анықтап, сипаттама жазады







Дескриптор:
І Сүлеймен кезіндегі Осман империясының күш-қуатын арттырған 3 себепті анықтайды


ҚБ Мұғалім оқушылар жауабын мұқият тыңдап кері байланыс беріп отырады

Тортар бірін-бірі бағалайды



Өзін-өзі бағалау

9 балл








3 балл









6 балл


балл

баға

16-18

5

12-15

4

8-11

3


Ақпараттық мәтін


Жалпы біліп беретін мектептің 6-сыныбына арналған оқулық.
Авторы: Айтбай Р.Т. , т.б.
Алматы «Атамұра» 2018ж


ҚБ парағы


Бекіту

3 минут

Сабақты қорытындылау


Үйге тапсырма

зерттеу

Сабақтың тақырыбын қорытындылау

«Ең үздік жауап»

Ақпараттық карточка



Кері байланыс
1 минут

  • ҚҚҚ кестесі арқылы кері байланыс жасаймын:

Қызық болған үш нәрсе

Қиын болған үш нәрсе

Құнды болған үш нәрсе






Тақырып бойынша не білетінін, не білгісі келетінін, не білгенін жазады


Оқушылар бағалай критерийлерімен өз деңгейлерін бағалайды


ҚҚҚ кестесі



Жүктеу
bolisu
Бөлісу
ЖИ арқылы жасау
Файл форматы:
docx
09.02.2025
265
Жүктеу
ЖИ арқылы жасау
Бұл материалды қолданушы жариялаған. Ustaz Tilegi ақпаратты жеткізуші ғана болып табылады. Жарияланған материалдың мазмұны мен авторлық құқық толықтай автордың жауапкершілігінде. Егер материал авторлық құқықты бұзады немесе сайттан алынуы тиіс деп есептесеңіз,
шағым қалдыра аласыз
Қазақстандағы ең үлкен материалдар базасынан іздеу
Сіз үшін 400 000 ұстаздардың еңбегі мен тәжірибесін біріктіріп, ең үлкен материалдар базасын жасадық. Төменде керек материалды іздеп, жүктеп алып сабағыңызға қолдана аласыз
Материал жариялап, аттестацияға 100% жарамды сертификатты тегін алыңыз!
Ustaz tilegi журналы министірліктің тізіміне енген. Qr коды мен тіркеу номері беріледі. Материал жариялаған соң сертификат тегін бірден беріледі.
Оқу-ағарту министірлігінің ресми жауабы
Сайтқа 5 материал жариялап, тегін АЛҒЫС ХАТ алыңыз!
Қазақстан Республикасының білім беру жүйесін дамытуға қосқан жеке үлесі үшін және де Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық материалыңызбен бөлісіп, белсенді болғаныңыз үшін алғыс білдіреміз!
Сайтқа 25 материал жариялап, тегін ҚҰРМЕТ ГРОМАТАСЫН алыңыз!
Тәуелсіз Қазақстанның білім беру жүйесін дамытуға және білім беру сапасын арттыру мақсатында Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық жұмысын жариялағаны үшін марапатталасыз!
Министірлікпен келісілген курстар тізімі