|
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: XІX ғасырдағы Ресейдегі қоғамдық-саяси ойдың дамуы |
|
|
Күні: |
Мұғалімнің аты-жөні: |
|
Сынып: 7 |
Қатысқандар саны: Қатыспағандар саны: |
|
Сабақ тақырыбы |
Неліктен ІІ Александр патша «Халық еркі» ұйымының құрбаны болды? |
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) |
7.2.3.1 - Ресейде жаңа қоғамдық-саяси ағымдардың (халықшылдық, либерализм) пайда болу себептерін анықтау; 7.3.1.3 - тарихи оқиғаны түсіндіру үшін «басыбайлы құқық», «декабристер», «халықшылдар», «жеке террор», «пролетариат диктатурасы» ұғымдарын қолдану |
|
Тарихи концепт |
Себеп пен салдар |
|
Сабақ мақсаттары |
ІІ Александрді «халықшылдардың» өлтіру себептерін анықтау |
|
Бағалау критерийлері |
ІІ Александрдің өлімін түсіндіруде «басыбайлы құқық», «желтоқсаншылар», «жеке террор», «пролетариат диктатурасы» ұғымдарын қолданады |
|
Құндылықтарды дарыту |
жұптық/топтық жұмыстарды және бағалауды ұйымдастыру арқылы ынтымақтастық, сыйластық пен академиялық шындықты дамыту |
Сабақ барысы
|
Сабақ элементтері, уақыт |
Мұғалімнің әрекеті |
Оқушы әрекеті |
Бағалау |
Ресурс |
|||||||||||||||||||
|
Сабақтың басы Ұйымдастыру кезеңі |
1. Сәлемдесу 2. Оқушылардың сабаққа дайындығын тексеру. |
|
|
|
|||||||||||||||||||
|
|
Оқушылардан II Александр туралы білетіндерін сұрау (Қазақстан тарихы) II Александр қай жылдары билік құрды? Оның билігі кезінде Қазақстан аумағында қандай өзгерістер орын алды? Қазақстан тарихынан Александр патша туралы білетіндеріңнен ол туралы қандай ой қалыптасты? Және тағы да басқа сұрақтар арқылы тақырыпқа қызығушылығын арттыру Жұмыс дәптеріне сабақ тақырыбын жазып, зерттеу жұмысының қадамдарымен, сабақ мақсаты мен бағалау критерийлерімен, тарихи концептімен танысу. |
II Александр патша туралы білетін мәліметтерін ортаға салады |
ҚҚБ Мұқият тыңдау Кері байланыс ұсыну
|
Тақырыптық презентация
|
|||||||||||||||||||
|
Сабақтың ортасы |
Б Халықшылдыққа қатысты фактілерді оқушыларға еске түсіріңіз: Ресейдегі революциялық қозғалыстың екінші кезеңінде құрылған ұйымдардың атауы; өз идеяларын насихаттау әдістері туралы және билікпен күрес әдістері жайлы. Оқушылармен «жеке террор» ұғымын талқылау Тапсырма-1 .Оқушылар ІІ Александр өлтірудің себептерін анықтау үшін оны өлімге әкелген іс-әрекеттерді анықтау керек. Реформалардың оң және теріс әсерін анықтауды тапсыру
Тапсырма-2 Талқылауға арналған сұрақтар: - Неліктен осы реформалар «ұлы» деп аталды? - Патша реформалары қаншалықты либералды болды? - Осы реформаларды халық қолдады ма? - Неліктен халықшылдар реформаға қарсы шықты? Тапсырма-3 жұптарға төменде берілген тапсырмалардың біреуін таңдауды сұраңыз: 1. «Халық еркі» ұйымының II Александрді өлтіру туралы шешім қабылдаған себептер туралы қорытынды; 2. «Халық еркі» ұйымы террорлық әдістерді қолдану қаншалықты әділетті? Оқушылардың пікірін тыңдау Кері байланыс ұсыну |
Бүкілсыныптық талқылау
жұмыс нәтижелерін талқылап, топтарға қорғауға мүмкіндік беріңіз, ал басқа оқушылар жауаптарды толықтырады. |
Дескриптор: - кем дегенде бес реформаны анықтайды; -реформалардың оң және теріс әсерін түсіндіреді
Дескриптор: Реформалардың ерекшеліктерін анықтайды; Лиералдылығына түсінік береді; Халықтың көзқарасын талдайды; Халықшылдардың наразылығының себебін анықтайды Дескриптор: «Халық еркі» ұйымының мақсаттарын айқындайды; Патша өліміне әділеттілік тұрғысынан қорытынды жасайды |
Тақырыпқа байланысты суреттер
Қосымша деректер Оқулық
|
|||||||||||||||||||
|
Сабақтың соңы
|
Рефлексия Ж Оқушылардың оқу мақсаттарына және бағалау критерийлеріне, сабақ мақсаттарына назар аудартыңыз. Оқушыларға оқу мақсаттары мен сабақ мақсаттарына жету деңгейін бағалауға шақырыңыз. Сөйлемдерді жалғастырыңыз: • Бүгін мен ... • ... қиын болды • Мен түсіндім ... • Мен қалаймын ... |
|
|
||||||||||||||||||||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Неліктен ІІ Александр патша «Халық еркі» ұйымының құрбаны болды?
Неліктен ІІ Александр патша «Халық еркі» ұйымының құрбаны болды?
|
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: XІX ғасырдағы Ресейдегі қоғамдық-саяси ойдың дамуы |
|
|
Күні: |
Мұғалімнің аты-жөні: |
|
Сынып: 7 |
Қатысқандар саны: Қатыспағандар саны: |
|
Сабақ тақырыбы |
Неліктен ІІ Александр патша «Халық еркі» ұйымының құрбаны болды? |
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) |
7.2.3.1 - Ресейде жаңа қоғамдық-саяси ағымдардың (халықшылдық, либерализм) пайда болу себептерін анықтау; 7.3.1.3 - тарихи оқиғаны түсіндіру үшін «басыбайлы құқық», «декабристер», «халықшылдар», «жеке террор», «пролетариат диктатурасы» ұғымдарын қолдану |
|
Тарихи концепт |
Себеп пен салдар |
|
Сабақ мақсаттары |
ІІ Александрді «халықшылдардың» өлтіру себептерін анықтау |
|
Бағалау критерийлері |
ІІ Александрдің өлімін түсіндіруде «басыбайлы құқық», «желтоқсаншылар», «жеке террор», «пролетариат диктатурасы» ұғымдарын қолданады |
|
Құндылықтарды дарыту |
жұптық/топтық жұмыстарды және бағалауды ұйымдастыру арқылы ынтымақтастық, сыйластық пен академиялық шындықты дамыту |
Сабақ барысы
|
Сабақ элементтері, уақыт |
Мұғалімнің әрекеті |
Оқушы әрекеті |
Бағалау |
Ресурс |
|||||||||||||||||||
|
Сабақтың басы Ұйымдастыру кезеңі |
1. Сәлемдесу 2. Оқушылардың сабаққа дайындығын тексеру. |
|
|
|
|||||||||||||||||||
|
|
Оқушылардан II Александр туралы білетіндерін сұрау (Қазақстан тарихы) II Александр қай жылдары билік құрды? Оның билігі кезінде Қазақстан аумағында қандай өзгерістер орын алды? Қазақстан тарихынан Александр патша туралы білетіндеріңнен ол туралы қандай ой қалыптасты? Және тағы да басқа сұрақтар арқылы тақырыпқа қызығушылығын арттыру Жұмыс дәптеріне сабақ тақырыбын жазып, зерттеу жұмысының қадамдарымен, сабақ мақсаты мен бағалау критерийлерімен, тарихи концептімен танысу. |
II Александр патша туралы білетін мәліметтерін ортаға салады |
ҚҚБ Мұқият тыңдау Кері байланыс ұсыну
|
Тақырыптық презентация
|
|||||||||||||||||||
|
Сабақтың ортасы |
Б Халықшылдыққа қатысты фактілерді оқушыларға еске түсіріңіз: Ресейдегі революциялық қозғалыстың екінші кезеңінде құрылған ұйымдардың атауы; өз идеяларын насихаттау әдістері туралы және билікпен күрес әдістері жайлы. Оқушылармен «жеке террор» ұғымын талқылау Тапсырма-1 .Оқушылар ІІ Александр өлтірудің себептерін анықтау үшін оны өлімге әкелген іс-әрекеттерді анықтау керек. Реформалардың оң және теріс әсерін анықтауды тапсыру
Тапсырма-2 Талқылауға арналған сұрақтар: - Неліктен осы реформалар «ұлы» деп аталды? - Патша реформалары қаншалықты либералды болды? - Осы реформаларды халық қолдады ма? - Неліктен халықшылдар реформаға қарсы шықты? Тапсырма-3 жұптарға төменде берілген тапсырмалардың біреуін таңдауды сұраңыз: 1. «Халық еркі» ұйымының II Александрді өлтіру туралы шешім қабылдаған себептер туралы қорытынды; 2. «Халық еркі» ұйымы террорлық әдістерді қолдану қаншалықты әділетті? Оқушылардың пікірін тыңдау Кері байланыс ұсыну |
Бүкілсыныптық талқылау
жұмыс нәтижелерін талқылап, топтарға қорғауға мүмкіндік беріңіз, ал басқа оқушылар жауаптарды толықтырады. |
Дескриптор: - кем дегенде бес реформаны анықтайды; -реформалардың оң және теріс әсерін түсіндіреді
Дескриптор: Реформалардың ерекшеліктерін анықтайды; Лиералдылығына түсінік береді; Халықтың көзқарасын талдайды; Халықшылдардың наразылығының себебін анықтайды Дескриптор: «Халық еркі» ұйымының мақсаттарын айқындайды; Патша өліміне әділеттілік тұрғысынан қорытынды жасайды |
Тақырыпқа байланысты суреттер
Қосымша деректер Оқулық
|
|||||||||||||||||||
|
Сабақтың соңы
|
Рефлексия Ж Оқушылардың оқу мақсаттарына және бағалау критерийлеріне, сабақ мақсаттарына назар аудартыңыз. Оқушыларға оқу мақсаттары мен сабақ мақсаттарына жету деңгейін бағалауға шақырыңыз. Сөйлемдерді жалғастырыңыз: • Бүгін мен ... • ... қиын болды • Мен түсіндім ... • Мен қалаймын ... |
|
|
||||||||||||||||||||
шағым қалдыра аласыз













