ҚЫСҚА МЕРЗІМДІ ЖОСПАР
|
|
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: 6.2A Крест жорықтары |
Мектеп:« |
|
|||||
|
|
Сынып: 6 |
Мұғалімі: |
|
|||||
|
|
Күні: |
Қатысқандар саны: Қатыспағандар саны: |
|
|||||
|
|
Сабақ тақырыбы: |
Неліктен крест жорықтары ұйымдастырылды? |
|
|||||
|
|
Оқу мақсаттары |
6.3.2.6 - Картада оқиғаларды даму динамикасында белгілей отырып, 1-4 жорықтар мысалында крест жорықтарының себеп-салдарларын анықтау |
|
|||||
|
|
Сабақ мақсаттары |
Барлығы:Крест жорықтарынұйымдастырусебептерінбіледі .Көпшілігі:Крест жорықтарыныңсебептері мен салдарынанықтап, 1-4 жорықтардыкартадан даму динамикасынбелгілейді Кейбірі:Картада оқиғаларды белгілей отырып, крест жорықтарының батыс және шығыс елдеріне тигізген зардаптарынжіктейді |
|
|||||
|
|
Ойлау дағдылары |
Білу, түсіну |
|
|||||
|
|
Бағалаукритериі |
|
|
|||||
|
|
Тілдікмақсаттар |
Оқушылароқыған ақпаратты өз сөздерімен баяндайды, тақырып бойынша мәтінмен жұмыс жасайды, өз білімін кестеге түсіре алады Пәнге тән лексика мен терминдер: Крест жорықтары, Крестшілер Ордені, Қасиетті жер, Құдай қабірі Рим папасы Талқылауға арналған сұрақтар: Барлық крест жорықтарыдінисебептергенегізделдіме? Жазылымға арналған тапсырмалар: «Толықтыру кестесі» |
|
|||||
|
|
Құндылықтарға баулу |
«Мәңгілік ел» 6. Тарихтың мәдениетпен тілдің бір тұтастығы. |
|
|||||
|
|
Пәнаралық байланыс |
Қазақстан тарихы- Ислам мәдениетінің Еуропаға таралуы, география- ХІ-ХІІІ ғ Еуропаның саяси картасы, |
|
|||||
|
|
Бастапқы білім |
ислам және христиан дінімен наным -сенімдер жүйесі ретінде, оның пайда болу мен таралу тарихымен таныс |
|
|||||
|
|
Сабақбарысы |
|
||||||
|
|
Жоспарланғанкезеңдері |
Сабақтағыжоспарланғаніс-әрекет |
Ресурстар |
|
||||
|
|
Басталуы 3 мин |
«Бүгін саған тілеймін» әдісі бойынша оқушылар кезектесе отырып , бір –біріне жақсы тілектер білдіреді . Шеңберде тұрған ретімен топқа бөлу І-топ «Азия» ІІ- топ «Ислам» ІІІ-топ «Еуропа» Б.Тапсырма-1 «Ия Жоқ »әдісі 1,Арабия түбегі табиғат жағдайына қарай екі бөлікке бөлінеді. 2, Көшпелі арабтарды исламдар (бәдәуилер) деп атады. 3, Тайпаларды сейидтер немесе шейхтер басқарды. 4, Исламға дейінгі дәуірде арабтар пұтқа табынушы халық болды. 5, Қағба орналасқан қала Медине қаласы арабтар үшін маңызды болды. 6, 610 жылы Құранның алғашқы аяттары түседі. 7, Мұсылмандықтардың Меккеден Мединеге қоныс аударуы Хижра деп аталды. Қ Смайлик |
Крест жорық тары:http://vikidalka.ru/1-82414. html Крест жорық тарының карта сы:https://www.google.kz/ .Урбан II папа ның сөйлеген сөзі. http://ww w. vostlit.info/ Texts/rus3/Robert/frametext.htm |
|
||||
|
|
Сабақтың ортасы 3 мин 10мин
10 мин
10 минут
|
Мұғалім түсіндірмесі : Тақырыбы:Неліктен крест жорықтары ұйымдастырылды? Мақсаты:Картада оқиғаларды даму динамикасында белгілей отырып, 1-4 жорықтар мысалында крест жорықтарының себеп-салдарларын анықтау БТ Тапсырма 2. Мәтінмен жұмыс «Ақпаратты сүзу» әдісі Ислам әлеміне қарсы жорыққа аттануды II Урбан папа бастады. Ол 1095 ж.Клермон қаласында (Франция) шіркеу жиынында мыңдаған дінбасылар мен халыктың алдында сөз сөйледі. Халықты Византияның түрік салжүқтарына карсы күресіне көмектесуге, Иса табыты жатқан Иерусалимді мұсылмандардан азат етуге шақырды. Папа бұл жорыққа қатысқандардың барлық күнәсі кешіріледі, шайқаста қаза тапқандар о дүниеде пейішке барып, рахатқа бөленеді деп жариялады. Папа киеліжердіңбайлығы мен құнарлылығытуралы да ескесалды. II Урбан- ныңкаһарлысөзіжиынғақатысушыларғаерекшеәсеретті. Олартізерлепотырып, Құдайтабы-тын азатетуүшінөмірлерінаямайтынытуралы ант берді. «Құдайосынықалайды» депайқай-лап жүріп, солжердематалардан крест қиыпалып, оны киімдерінетігебастады. Бұл христиан жауларынакарсыжорыққааттанушыныңбелгісіболды. Шіркеу крест жорықшыларынакөпте- ген жеңілдікжасады. Оларқарыздарынтөлеуденбосатылды, олардыңдүние-мүліктері мен отбасыларышіркеуқамқорлығынаалынды. ПапаныңШығыселдерініңшұрайлыжерітуралы, ондакедейлердің тез байыпкететінітуралыүндеуікедейлерарасындарахатөміргебөленуүмітінтудырды. БТ Тапсырма 3«Конверттегі сұрақ» әдісі Ітоп 1.Ислам дініне қарсы крест жорығына аттануды бастаған папа? Дескриптор: 1.Ислам дініне қарсы крест жорығын ұйымдастырушы есімін анықтайды 2. Папаның сөзі жиынға қатысушыларға ерекше әсер еткендігін түсінеді. ІІтоп 1. Шаруалар мен рыцарлар неліктен крест жорықтарына қатысты? Дескриптор: -Шаруалардың неліктен крест жорықтарына қатысқанын анықтайды -Папаның бекіткен билік түрін анықтайды, ІІІ топ 1,крестжорықтарыныңбасқыншылықсипатыннеденбайқауғаболады, Дескриптор 1,Батысеуропалықтардыңмұсылмандарғадегенөшпенділігінбіледі. 2.Еуропаның ең бай қаласыниемденгенкресшілер Византиядаөзмемлектінқұрып, «Латынимпериясы» депаталғандығынтүсінеді. Таныстырылым Бағалаукритерийі 1.Тапсырманың нақтыорындалуы. 2Уақытты тиімдіпайдалану. 3.Дәлелдерді жүйеліқолданаалды. Саралаутүрі;диалогжәнеқолдау Қ\БТүрлітүстісмайликтерменбағалау. Т\Ж .Тапсырма-4 «Ойлан, жұптас, бөліс » 1. Крест жорықтары сөзінің мағынасын түсіндір,Крест жорықтарының себептері неде 2. Крест жорықтары неше рет жүргізілді? 3.Крест жорықтарының тиімді, тиімсіз жақтары: Дескриптор:
Саралау: дереккөздер Таныстырылым Қ Өзара бағалау |
Әр топқа қаже тіне қарай ноутбук . Крест жорықтары:http://vikidalka.ru/1-82414. html Крест жорықтарының картасы:https://www.google.kz/ .Урбан II папаның сөйлеген сөзі. http://www.vostlit.info/Texts/rus3/Robert/frametext.htm |
|
||||
|
|
Сабақтың аяғы 3мин 1 мин |
Кері байланыс - «Басбармақ» әдісі Үй тапсырмасы:Крест жорықтарының басты бағыттарын кескін картаға түсіру. |
|
|
||||
|
|
|
|
|
|
||||
|
Қосымша ақпарат |
||||||||
|
Саралау – оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз? |
Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгей-ін қалай тексеруді жоспар-лайсыз? |
Денсаулық және қауіпсіздік
техникасының сақталуы |
||||||
|
Барлығы: Крест жорықтарын ұйымдастыру себептерін біледі .Көпшілігі: Крест жорықтарының себептері мен салдарын анықтап, 1-4 жорықтарды картадан даму динамикасын белгілейді Кейбірі: Картада оқиғаларды белгілей отырып, крест жорықтарының батыс және шығыс елдеріне тигізген зардаптарына дәлелдемелер айтады Саралау түрі;диалог және қолдау,дереккөздер |
Түрлі түсті смайликтермен бағалау.Өзін-өзі бағалау.ҚБ өзара бағалау
|
АКТ қолданғанда техникалық қауіпсіздікті сақтау. |
||||||
|
Сабақ бойынша рефлексия Сабақ мақсаттары/ оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба? Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткіз ді ме? Жеткізбесе, неліктен? Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме? Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма? Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен? |
|
|||||||
|
Қорытынды бағамдау |
||||||||
|
Қандай екі нәрсе табысты болды (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)? 1. 2. Қандай екі нәрсе сабақты жақсарта алды (оқытуды да оқуды да ескеріңіз)? 1. 2. Сабақ барысында мен сынып немесе жекелеген оқушылар туралы менің келесі сабағымды жетілдіруге көмектесетін не білдім? |
||||||||
Қалыптастырушы бағалау парағы
|
Тақырып |
Неліктен крест жорықтары ұйымдастырылды |
|||||||||||||||||||||||||||
|
Оқу мақсаты |
6.3.2.6 Картада оқиғаларды даму динамикасында белгілей отырып, 1-4 жорықтар мысалында крест жорықтарының себеп-салдарларын анықтау |
|||||||||||||||||||||||||||
|
ОДД |
Білужәнетүсіну |
|||||||||||||||||||||||||||
|
Бағалаукритериі |
Крест жорықтарыныңсебептерінсипаттайды |
|||||||||||||||||||||||||||
|
Тапсырма 1. Мәтінді оқып, төмендегі сұрақтарға жауап беріңіз. Ислам әлеміне қарсы жорыққа аттануды II Урбан папа бастады. Ол 1095 ж.Клермон қаласында (Франция) шіркеу жиынында мыңдаған дінбасылар мен халыктың алдында сөз сөйледі. Халықты Византияның түрік салжүқтарына карсы күресіне көмектесуге, Иса табыты жатқан Иерусалимді мұсылмандардан азат етуге шақырды. Папа бұл жорыққа қатысқандардың барлық күнәсі кешіріледі, шайқаста қаза тапқандар о дүниеде пейішке барып, рахатқа бөленеді деп жариялады. Папа киеліжердіңбайлығы мен құнарлылығытуралы да ескесалды. II Урбан- ныңкаһарлысөзіжиынғақатысушыларғаерекшеәсеретті. Олартізерлепотырып, Құдайтабы-тын азатетуүшінөмірлерінаямайтынытуралы ант берді. «Құдайосынықалайды» депайқай-лап жүріп, солжердематалардан крест қиыпалып, оны киімдерінетігебастады. Бұл христиан жауларынакарсыжорыққааттанушыныңбелгісіболды. Шіркеу крест жорықшыларынакөпте- ген жеңілдікжасады. Оларқарыздарынтөлеуденбосатылды, олардыңдүние-мүліктері мен отбасыларышіркеуқамқорлығынаалынды. ПапаныңШығыселдерініңшұрайлыжерітуралы, ондакедейлердің тез байыпкететінітуралыүндеуікедейлерарасындарахатөміргебөленуүмітінтудырды. 1. Ислам дінінеқарсы крест жорығынааттанудыбастаған папа? 2. Шаруалар мен рыцарларнеліктен крест жорықтарынақатысты? ________________________________________________________________________________ ________________________________________________________________________________ _______________________________________________________________________________ 2.Кестедегі тарихидаталардыоқиғаларменсәйкестендіріңіз.
3. Крест жорықтарыныңхронологиялықшеңберін, ұйымдастырушыларын, мақсатын, себебін, салдарынжіктепкестегежазыныз.
|
||||||||||||||||||||||||||||
|
Бағалаукритериі |
Дескриптор |
|||||||||||||||||||||||||||
|
Крест жорықтарыныңсебептерінсипаттайды |
- крест жорықтарының хронологиялық шеңберін атайды; - крест жорықтарының ұйымдастырушыларын атайды; - крест жорықтарының себептерін анықтайды; - крест жорықтарының мақсатын атайды; - крест жорықтарындағы басты оқиғаларды сипаттайды. |
|||||||||||||||||||||||||||
|
Қосымша ақпарат |
||
|
Саралау – оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз? |
Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгей-ін қалай тексеруді жоспар-лайсыз? |
Денсаулық және қауіпсіздік
техникасының сақталуы |
|
|
|
|
|
Сабақ бойынша рефлексия Сабақ мақсаттары/ оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба? Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткіз ді ме? Жеткізбесе, неліктен? Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме? Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма? Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен? |
|
|
|
Қорытынды бағамдау |
||
|
Қандай екі нәрсе табысты болды (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)? 1. 2. Қандай екі нәрсе сабақты жақсарта алды (оқытуды да оқуды да ескеріңіз)? 1. 2. Сабақ барысында мен сынып немесе жекелеген оқушылар туралы менің келесі сабағымды жетілдіруге көмектесетін не білдім? |
||
Дереккөз нені хабарлайды/ көрсетеді? ң
Еуропалық католиктердің исламға қарсы не крест жорықтарын ұйымдастырудың бірінші себебі, .... болды.
Басқа да себептері.... болды.
Мен бұл дереккөздерден қандай қорытынды шығара аламын?
Бұл дерек .... көрсетеді.
Мен тағы қандай сұрақтарды қоя аламын ?
Менің .....тағы да білуімқажетболыптабылады
Бұлтұжырым / болжамнақтыма?
Осы дәлелдімаған /сізгетексеру/толықтыруқажетпе?
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Неліктен крест жорықтары ұйымдастырылды?
Неліктен крест жорықтары ұйымдастырылды?
ҚЫСҚА МЕРЗІМДІ ЖОСПАР
|
|
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: 6.2A Крест жорықтары |
Мектеп:« |
|
|||||
|
|
Сынып: 6 |
Мұғалімі: |
|
|||||
|
|
Күні: |
Қатысқандар саны: Қатыспағандар саны: |
|
|||||
|
|
Сабақ тақырыбы: |
Неліктен крест жорықтары ұйымдастырылды? |
|
|||||
|
|
Оқу мақсаттары |
6.3.2.6 - Картада оқиғаларды даму динамикасында белгілей отырып, 1-4 жорықтар мысалында крест жорықтарының себеп-салдарларын анықтау |
|
|||||
|
|
Сабақ мақсаттары |
Барлығы:Крест жорықтарынұйымдастырусебептерінбіледі .Көпшілігі:Крест жорықтарыныңсебептері мен салдарынанықтап, 1-4 жорықтардыкартадан даму динамикасынбелгілейді Кейбірі:Картада оқиғаларды белгілей отырып, крест жорықтарының батыс және шығыс елдеріне тигізген зардаптарынжіктейді |
|
|||||
|
|
Ойлау дағдылары |
Білу, түсіну |
|
|||||
|
|
Бағалаукритериі |
|
|
|||||
|
|
Тілдікмақсаттар |
Оқушылароқыған ақпаратты өз сөздерімен баяндайды, тақырып бойынша мәтінмен жұмыс жасайды, өз білімін кестеге түсіре алады Пәнге тән лексика мен терминдер: Крест жорықтары, Крестшілер Ордені, Қасиетті жер, Құдай қабірі Рим папасы Талқылауға арналған сұрақтар: Барлық крест жорықтарыдінисебептергенегізделдіме? Жазылымға арналған тапсырмалар: «Толықтыру кестесі» |
|
|||||
|
|
Құндылықтарға баулу |
«Мәңгілік ел» 6. Тарихтың мәдениетпен тілдің бір тұтастығы. |
|
|||||
|
|
Пәнаралық байланыс |
Қазақстан тарихы- Ислам мәдениетінің Еуропаға таралуы, география- ХІ-ХІІІ ғ Еуропаның саяси картасы, |
|
|||||
|
|
Бастапқы білім |
ислам және христиан дінімен наным -сенімдер жүйесі ретінде, оның пайда болу мен таралу тарихымен таныс |
|
|||||
|
|
Сабақбарысы |
|
||||||
|
|
Жоспарланғанкезеңдері |
Сабақтағыжоспарланғаніс-әрекет |
Ресурстар |
|
||||
|
|
Басталуы 3 мин |
«Бүгін саған тілеймін» әдісі бойынша оқушылар кезектесе отырып , бір –біріне жақсы тілектер білдіреді . Шеңберде тұрған ретімен топқа бөлу І-топ «Азия» ІІ- топ «Ислам» ІІІ-топ «Еуропа» Б.Тапсырма-1 «Ия Жоқ »әдісі 1,Арабия түбегі табиғат жағдайына қарай екі бөлікке бөлінеді. 2, Көшпелі арабтарды исламдар (бәдәуилер) деп атады. 3, Тайпаларды сейидтер немесе шейхтер басқарды. 4, Исламға дейінгі дәуірде арабтар пұтқа табынушы халық болды. 5, Қағба орналасқан қала Медине қаласы арабтар үшін маңызды болды. 6, 610 жылы Құранның алғашқы аяттары түседі. 7, Мұсылмандықтардың Меккеден Мединеге қоныс аударуы Хижра деп аталды. Қ Смайлик |
Крест жорық тары:http://vikidalka.ru/1-82414. html Крест жорық тарының карта сы:https://www.google.kz/ .Урбан II папа ның сөйлеген сөзі. http://ww w. vostlit.info/ Texts/rus3/Robert/frametext.htm |
|
||||
|
|
Сабақтың ортасы 3 мин 10мин
10 мин
10 минут
|
Мұғалім түсіндірмесі : Тақырыбы:Неліктен крест жорықтары ұйымдастырылды? Мақсаты:Картада оқиғаларды даму динамикасында белгілей отырып, 1-4 жорықтар мысалында крест жорықтарының себеп-салдарларын анықтау БТ Тапсырма 2. Мәтінмен жұмыс «Ақпаратты сүзу» әдісі Ислам әлеміне қарсы жорыққа аттануды II Урбан папа бастады. Ол 1095 ж.Клермон қаласында (Франция) шіркеу жиынында мыңдаған дінбасылар мен халыктың алдында сөз сөйледі. Халықты Византияның түрік салжүқтарына карсы күресіне көмектесуге, Иса табыты жатқан Иерусалимді мұсылмандардан азат етуге шақырды. Папа бұл жорыққа қатысқандардың барлық күнәсі кешіріледі, шайқаста қаза тапқандар о дүниеде пейішке барып, рахатқа бөленеді деп жариялады. Папа киеліжердіңбайлығы мен құнарлылығытуралы да ескесалды. II Урбан- ныңкаһарлысөзіжиынғақатысушыларғаерекшеәсеретті. Олартізерлепотырып, Құдайтабы-тын азатетуүшінөмірлерінаямайтынытуралы ант берді. «Құдайосынықалайды» депайқай-лап жүріп, солжердематалардан крест қиыпалып, оны киімдерінетігебастады. Бұл христиан жауларынакарсыжорыққааттанушыныңбелгісіболды. Шіркеу крест жорықшыларынакөпте- ген жеңілдікжасады. Оларқарыздарынтөлеуденбосатылды, олардыңдүние-мүліктері мен отбасыларышіркеуқамқорлығынаалынды. ПапаныңШығыселдерініңшұрайлыжерітуралы, ондакедейлердің тез байыпкететінітуралыүндеуікедейлерарасындарахатөміргебөленуүмітінтудырды. БТ Тапсырма 3«Конверттегі сұрақ» әдісі Ітоп 1.Ислам дініне қарсы крест жорығына аттануды бастаған папа? Дескриптор: 1.Ислам дініне қарсы крест жорығын ұйымдастырушы есімін анықтайды 2. Папаның сөзі жиынға қатысушыларға ерекше әсер еткендігін түсінеді. ІІтоп 1. Шаруалар мен рыцарлар неліктен крест жорықтарына қатысты? Дескриптор: -Шаруалардың неліктен крест жорықтарына қатысқанын анықтайды -Папаның бекіткен билік түрін анықтайды, ІІІ топ 1,крестжорықтарыныңбасқыншылықсипатыннеденбайқауғаболады, Дескриптор 1,Батысеуропалықтардыңмұсылмандарғадегенөшпенділігінбіледі. 2.Еуропаның ең бай қаласыниемденгенкресшілер Византиядаөзмемлектінқұрып, «Латынимпериясы» депаталғандығынтүсінеді. Таныстырылым Бағалаукритерийі 1.Тапсырманың нақтыорындалуы. 2Уақытты тиімдіпайдалану. 3.Дәлелдерді жүйеліқолданаалды. Саралаутүрі;диалогжәнеқолдау Қ\БТүрлітүстісмайликтерменбағалау. Т\Ж .Тапсырма-4 «Ойлан, жұптас, бөліс » 1. Крест жорықтары сөзінің мағынасын түсіндір,Крест жорықтарының себептері неде 2. Крест жорықтары неше рет жүргізілді? 3.Крест жорықтарының тиімді, тиімсіз жақтары: Дескриптор:
Саралау: дереккөздер Таныстырылым Қ Өзара бағалау |
Әр топқа қаже тіне қарай ноутбук . Крест жорықтары:http://vikidalka.ru/1-82414. html Крест жорықтарының картасы:https://www.google.kz/ .Урбан II папаның сөйлеген сөзі. http://www.vostlit.info/Texts/rus3/Robert/frametext.htm |
|
||||
|
|
Сабақтың аяғы 3мин 1 мин |
Кері байланыс - «Басбармақ» әдісі Үй тапсырмасы:Крест жорықтарының басты бағыттарын кескін картаға түсіру. |
|
|
||||
|
|
|
|
|
|
||||
|
Қосымша ақпарат |
||||||||
|
Саралау – оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз? |
Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгей-ін қалай тексеруді жоспар-лайсыз? |
Денсаулық және қауіпсіздік
техникасының сақталуы |
||||||
|
Барлығы: Крест жорықтарын ұйымдастыру себептерін біледі .Көпшілігі: Крест жорықтарының себептері мен салдарын анықтап, 1-4 жорықтарды картадан даму динамикасын белгілейді Кейбірі: Картада оқиғаларды белгілей отырып, крест жорықтарының батыс және шығыс елдеріне тигізген зардаптарына дәлелдемелер айтады Саралау түрі;диалог және қолдау,дереккөздер |
Түрлі түсті смайликтермен бағалау.Өзін-өзі бағалау.ҚБ өзара бағалау
|
АКТ қолданғанда техникалық қауіпсіздікті сақтау. |
||||||
|
Сабақ бойынша рефлексия Сабақ мақсаттары/ оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба? Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткіз ді ме? Жеткізбесе, неліктен? Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме? Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма? Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен? |
|
|||||||
|
Қорытынды бағамдау |
||||||||
|
Қандай екі нәрсе табысты болды (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)? 1. 2. Қандай екі нәрсе сабақты жақсарта алды (оқытуды да оқуды да ескеріңіз)? 1. 2. Сабақ барысында мен сынып немесе жекелеген оқушылар туралы менің келесі сабағымды жетілдіруге көмектесетін не білдім? |
||||||||
Қалыптастырушы бағалау парағы
|
Тақырып |
Неліктен крест жорықтары ұйымдастырылды |
|||||||||||||||||||||||||||
|
Оқу мақсаты |
6.3.2.6 Картада оқиғаларды даму динамикасында белгілей отырып, 1-4 жорықтар мысалында крест жорықтарының себеп-салдарларын анықтау |
|||||||||||||||||||||||||||
|
ОДД |
Білужәнетүсіну |
|||||||||||||||||||||||||||
|
Бағалаукритериі |
Крест жорықтарыныңсебептерінсипаттайды |
|||||||||||||||||||||||||||
|
Тапсырма 1. Мәтінді оқып, төмендегі сұрақтарға жауап беріңіз. Ислам әлеміне қарсы жорыққа аттануды II Урбан папа бастады. Ол 1095 ж.Клермон қаласында (Франция) шіркеу жиынында мыңдаған дінбасылар мен халыктың алдында сөз сөйледі. Халықты Византияның түрік салжүқтарына карсы күресіне көмектесуге, Иса табыты жатқан Иерусалимді мұсылмандардан азат етуге шақырды. Папа бұл жорыққа қатысқандардың барлық күнәсі кешіріледі, шайқаста қаза тапқандар о дүниеде пейішке барып, рахатқа бөленеді деп жариялады. Папа киеліжердіңбайлығы мен құнарлылығытуралы да ескесалды. II Урбан- ныңкаһарлысөзіжиынғақатысушыларғаерекшеәсеретті. Олартізерлепотырып, Құдайтабы-тын азатетуүшінөмірлерінаямайтынытуралы ант берді. «Құдайосынықалайды» депайқай-лап жүріп, солжердематалардан крест қиыпалып, оны киімдерінетігебастады. Бұл христиан жауларынакарсыжорыққааттанушыныңбелгісіболды. Шіркеу крест жорықшыларынакөпте- ген жеңілдікжасады. Оларқарыздарынтөлеуденбосатылды, олардыңдүние-мүліктері мен отбасыларышіркеуқамқорлығынаалынды. ПапаныңШығыселдерініңшұрайлыжерітуралы, ондакедейлердің тез байыпкететінітуралыүндеуікедейлерарасындарахатөміргебөленуүмітінтудырды. 1. Ислам дінінеқарсы крест жорығынааттанудыбастаған папа? 2. Шаруалар мен рыцарларнеліктен крест жорықтарынақатысты? ________________________________________________________________________________ ________________________________________________________________________________ _______________________________________________________________________________ 2.Кестедегі тарихидаталардыоқиғаларменсәйкестендіріңіз.
3. Крест жорықтарыныңхронологиялықшеңберін, ұйымдастырушыларын, мақсатын, себебін, салдарынжіктепкестегежазыныз.
|
||||||||||||||||||||||||||||
|
Бағалаукритериі |
Дескриптор |
|||||||||||||||||||||||||||
|
Крест жорықтарыныңсебептерінсипаттайды |
- крест жорықтарының хронологиялық шеңберін атайды; - крест жорықтарының ұйымдастырушыларын атайды; - крест жорықтарының себептерін анықтайды; - крест жорықтарының мақсатын атайды; - крест жорықтарындағы басты оқиғаларды сипаттайды. |
|||||||||||||||||||||||||||
|
Қосымша ақпарат |
||
|
Саралау – оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз? |
Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгей-ін қалай тексеруді жоспар-лайсыз? |
Денсаулық және қауіпсіздік
техникасының сақталуы |
|
|
|
|
|
Сабақ бойынша рефлексия Сабақ мақсаттары/ оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба? Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткіз ді ме? Жеткізбесе, неліктен? Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме? Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма? Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен? |
|
|
|
Қорытынды бағамдау |
||
|
Қандай екі нәрсе табысты болды (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)? 1. 2. Қандай екі нәрсе сабақты жақсарта алды (оқытуды да оқуды да ескеріңіз)? 1. 2. Сабақ барысында мен сынып немесе жекелеген оқушылар туралы менің келесі сабағымды жетілдіруге көмектесетін не білдім? |
||
Дереккөз нені хабарлайды/ көрсетеді? ң
Еуропалық католиктердің исламға қарсы не крест жорықтарын ұйымдастырудың бірінші себебі, .... болды.
Басқа да себептері.... болды.
Мен бұл дереккөздерден қандай қорытынды шығара аламын?
Бұл дерек .... көрсетеді.
Мен тағы қандай сұрақтарды қоя аламын ?
Менің .....тағы да білуімқажетболыптабылады
Бұлтұжырым / болжамнақтыма?
Осы дәлелдімаған /сізгетексеру/толықтыруқажетпе?
шағым қалдыра аласыз













