Материалдар / Неліктен Мұстафа Кемалді «Ататүрік» деп атады?

Неліктен Мұстафа Кемалді «Ататүрік» деп атады?

Материал туралы қысқаша түсінік
Неліктен Мұстафа Кемалді «Ататүрік» деп атады? -тақырыбында сабақ жоспары
Авторы:
Автор материалды ақылы түрде жариялады. Сатылымнан түскен қаражат авторға автоматты түрде аударылады. Толығырақ
15 Қараша 2023
224
0 рет жүктелген
700 ₸
Бүгін алсаңыз
+35 бонус
беріледі
Бұл не?
Бүгін алсаңыз +35 бонус беріледі Бұл не?
Тегін турнир Мұғалімдер мен Тәрбиешілерге
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Бұл бетте материалдың қысқаша нұсқасы ұсынылған. Материалдың толық нұсқасын жүктеп алып, көруге болады
logo

Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады

ҰМЖ: 2-бөлім.

Бірінші дүниежүзілік соғыстан кейінгі Ресей мен Азия елдері

Түркістан облысы, Шардара ауданы, Ұзын –Ата ауылы

Ұзын Ата жалпы орта мектебі

Күні:

Мұғалімнің аты-жөні:Ералиева Айгүл

Сынып: 9

Қатысқандар саны: 18 Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы:

Неліктен Мұстафа Кемалді «Ататүрік» деп атады?

Сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары /оқу бағдарламасына сілтеме/

8.4.2.2. - экономика және саясаттағы өзгерістердегі сипаттау үшін "этатизм" (мемлекеттік капитализм) түсінігін қолдану

Сабақтың мақсаттары:

Мұстафа Кемал Ататүрік реформаларын сипаттау арқылы Түркияның экономикасы мен дәстүрлі қоғамына енгізген өзгерістерді анықтап, Ататүрік реформаларын анықтау.

Бағалау критерийі:

Кемал Ататүрік реформалары нәтижесіндегі түріктердің дәстүрлі қоғамдық құрылымындағы өзгерістерді сипаттайды.

Кемализм идеологиясы қалыптасуы мен мемлекеттің саяси және экономикалық жағдайына тигізген ықпалын жіктейді.

Тілдік мақсаттар:

Пәнге қатысты лексика мен терминология

Ататүрік, кемализм, республикашылдық, ұлтшылдық, этатизм, түрік халқының бірлігі, революцияшылдық, Конституция

Айтылым және тыңдалым дағдысы:

Айтылым дағдысы - неліктен Түркияда Кемал Ататүрік реформалары жүргізілгенін талқылап, сынып алдында жариялайды.

Тыңдалым дағдысы – топтық жұмыс барысында Кемал Ататүрік реформалары нәтижесіндегі түріктердің дәстүрлі қоғамдық құрылымындағы өзгерістерді сипаттауда жаңа ақпаратты тыңдайды.

Оқылым-жазылым дағдысы: Жұптық жұмыстар орындау барысында Кемал Ататүрік реформалары нәтижесіндегі түріктердің дәстүрлі қоғамдық құрылымына әкелген өзгерістерді кестеге түсіруде оқушының жазылым дағдысы дамиды.

Диалогтық сұрақтар:

1. 1924 жылы тұңғыш қабылданған Конституция мемлекеттің қоғамдық дамуына қандай өзгерістер алып келді?

2. Кемал Ататүрік реформасының жүзеге асыруының қандай салдарлары болды?

Құндылықтарға баулу

«Мәңгілік ел»ұлттық идеясындағы «Индустрияландыру мен инновацияларға негізделген экономикалық өсу», «Тарихтың,мәдениет пен тілдің ортақтығы» құндылықтарын насихаттай отырып, оқушыларды бәсекеге қабілеттілікке, татулыққа,өзара сыйластыққа тәрбиелеу.

Пәнаралық байланыс

География, құқық негіздері пәндері

АКТ қолдану дағдылары

Интерактивті тақтамен жұмыс жасау дағдысы, қосымша ғаламтордағы дереккөздерді зерттеу дағдысы дамиды.

Алдыңғы білім

Осман империясының бұрынғы отарларындағы сұлтан билігінің жойылуы және шетел интервенттеріне қарсы күресін меңгерген.

Сабақтың барысы:

Сабақтың жоспарлан-ған кезеңдері

Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері

Ресурстар

Сабақтың басы

5 мин


Оқушылармен сәлемдесу

«Шашу» әдісі арқылы топқа бөлу.

«Сәлем хат» әдісі арқылы ынтымақтастық атмосферасын қалыптастыру.

М. Оқушыларға « Серпілген сұрақтар» әдісі арқылы үй тапсырмасын пысықтау.

«1917-1924 жылдарда Ресейдің әлеуметтік құрылымның өзгеруіне Қазан социалистік революциясының әсерін сипаттау».

Сабақтың ортасы

32мин



«Галереяда ой шарлау»

-Суреттерде кім бейнеленген?

- Қай мемлекеттің туы?

-Суреттер қандай тақырыпқа арналған деп ойлайсыздар?

1 тапсырма

Жеке жұмыс

«Жылқы сұлбасы» стратегиясы.


Мәтінмен жұмыс.

Дескриптор:

-Жылқының төрт аяғына мәтіндегі тірек сөздерді жазады.

- Жылқының басына мәтіндегі маңызды ақпаратты жазады.

- Жылқының ішкі құрылысына мәтіндегі қосымша ақпаратты жазады.

- Жылқының құйрығына мәтін бойынша қорытынды жазады.

2 тапсырма

Топтық жұмыс

Белсенді тапсырмалар бекеті

А – бекеті видеоматериал көреді

Б – мақаламен танысады

В – картамен жұмыс жасайды

Дескриптор:

- Мұстафа Кемал Түркияның ұлт-азаттық қозғалысында қандай рөл атқарғанын анықтайды.

- Ататүрік реформаларына талдау жасайды.

- Этатизм саясатының Түрік Республикасындағы нәтижелерін көрсетеді.

3 Деңгейлік тапсырмалар

1 гетерогенді топ

Кемал Ататүріктің реформалары Түркияның дәстүрлі қоғамын қалай өзгерткенін дәлелдеу. «Гамбургердегі жазба»

«Басты идея/ой....»

«Бірінші деталь...»

«Екінші деталь...»

«Үшінші деталь...»

«Қорытындылайтын сөйлем...»


Дескриптор:

- Ататүрік реформаларының басты идеясын талдайды.

- Ататүрік реформаларының ерекшеліктерін анықтайды

- Ататүрік реформаларының мемлекет пен діннің өзара қатынасына тигізген жағымды екі әсерін атайды.

- Ататүрік реформаларының мемлекет пен діннің өзара қатынасына тигізген екі кері әсерін атайды.

- Ататүрік реформаларына талдау жасайды.

2гомогенді топ

1924 жылы тұңғыш қабылданған Конституция мемлекеттің қоғамдық дамуына қандай өзгерістер алып келді?

«Плюс – минус» кестесі

Плюс

Минус





Дескриптор:

- 1924 жылы тұңғыш қабылданған Конституция мемлекеттің қоғамдық дамуына тигізген жағымды әсерін анықтайды.

-1924 жылы тұңғыш қабылданған Конституция мемлекеттің қоғамдық дамуына тигізген жағымсыз әсерін анықтайды.


3 гетерогенді топ

«Қосжазба күнделігі» әдісі арқылы мағынаны тану.

Кемализм


Республикашылдық


Ұлтшылдық


Этатизм


Лаицизм


Революцияшылдық


Дескриптор:

Кемализм ұғымының мәнін анықтап жазу

Республикашылдық ұғымының мәнін анықтап жазу

Ұлтшылдық ұғымының мәнін анықтап жазу

Этатизм ұғымының мәнін анықтап жазу

Лаицизм ұғымының мәнін анықтап жазу

Революцияшылдық ұғымының мәнін анықтап жазу

Сабақты денотатты графика әдісін қолдану арқылы қорытындылау

1.Негізгі ұғым Мұстафа Кемал Ататүрік түйінді сөз арқылы беріледі

2. Мұстафа Кемал Ататүрік жүргізген саясатын жіктейді

3. Мұстафа Кемалды неліктен « Ататүрік» деп аталғанына талдау жасайды.



Shape1













Дескриптор:

  • Мұстафа Кемал Ататүріктің мемлекетті басқарудағы ерекшеліктерін анықтайды.

  • Мұстафа Кемалды неліктен « Ататүрік» деп атағанын сипаттайды.

Қ.Б. жұптық бағалау



https://massaget.kz

https://www.wikiwand./





http://engime.org/








Алдабек Н.А, Мақашева К.Н, Байзақова Қ.И

Дүниежүзі тарихы

А: «Мектеп»2019ж.70б





https://portal.dilimal/kz/


бағалау парағы




https://www.youtube.com/

https://kerey.kz/

https://infourok.ru/






бағалау парағы









https://mail.kz/


Алдабек Н.А, Мақашева К.Н, Байзақова Қ.И

Дүниежүзі тарихы

А: «Мектеп»2019ж.70-74б







700 ₸ - Сатып алу

Ресми байқаулар тізімі
Республикалық байқауларға қатысып жарамды дипломдар алып санатыңызды көтеріңіз!
Осы аптаның ең үздік материалдары
Педагогтардың біліктілігін арттыру курстары
Аттестацияда (ПББ) 100% келетін
тақырыптармен дайындаймыз
Аттестацияда (ПББ) келетін тақырыптар бойынша жасалған тесттермен дайындалып, бізбен бірге тестілеуден оңай өтесіз
Өткен жылы бізбен дайындалған ұстаздар 50/50 жинап рекорд жасады
Толығырақ