|
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: 5.3A Сақтар |
БЕКІТЕМІН |
||||||||||||||||||||
|
Пән: Қазақстан тарихы |
Мұғалімнің аты-жөні: Н.Х. Габбасова |
||||||||||||||||||||
|
Күні: |
Сынып: 5 «А» «Б» |
Қатысқандар саны: Қатыспағандар саны: |
|||||||||||||||||||
|
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі |
|
||||||||||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы |
Неліктен Шілікті мен Бесшатыр «патша қорғандары» деп аталады? Тарихи концепт (фокус): дәлел |
||||||||||||||||||||
|
Бастапқы білім |
Қазақстан территориясындағы ерте темір дәуіріндегі ескерткіштерді біледі |
||||||||||||||||||||
|
Оқу мақсаттары |
Оқушы археологиялық ескерткіштерді сипаттау Оқушы ежелгі тайпалардың дүниетанымын сипаттау |
||||||||||||||||||||
|
Бағалау критерийлері |
Археологиялық ескерткіштерді картаға орналастырады, салыстырады. Әлеуметтік топтардың ерекшелгін көрсетеді. |
||||||||||||||||||||
|
Дескрипторлар |
Археологиялық ескерткіштерді картаға орналастырып, макет түрінде қорғайды. Әлеуметтік топтардың ерекшелгін импровизациялық қойылым арқылы сипаттайды. |
||||||||||||||||||||
|
Тілдік мақсаттар
|
1. Грек, парсы, рим жазба деректерімен жұмыс жасайды (оқылым дағдысы). 2. Шығармашылық жұмыстарын қорғайды, сақтардың ерлігін, әскери жетістіктерін, өнер туындыларын сипаттайды (тыңдалым және айтылым дағдысы). 3. «Берел өңірінің тарихқа берер мағлұматы мол» тақырыбында ой-толғау жазады. (жазылым дағдысы). Тайпа тайпалық бірлестік, абыздар,жауынгерлер,егіншілер мен малшылар,мемлекет, көсем, патша, әскери демократия, археология, оба, қорған, ескерткіш |
||||||||||||||||||||
|
Құндылықтарды дарыту |
Адалдық, серіктестік, толеранттылық, үштілділік, денсаулық, құрмет, жауапкершілік және үздіксіз оқу. Құндылықтарды дарыту берілген тапсырмалар арқылы жүзеге асады (іс-әрекетті немесе/және тақырытың мазмұнын сипаттау). |
||||||||||||||||||||
|
Пәнаралық байланыстар |
Пән |
Кезең |
|||||||||||||||||||
|
география |
Қорымдарды кескін картаға түсіру. |
||||||||||||||||||||
|
Дифференциация |
- тапсырма таңдау барысында: жеке оқушыға, топқа арналған әр түрлі деңгейлі тапсырмалар дайындау; - оқушының жеке күтілетін нәтижесін белгілеу; - оқушыға жеке көмек көрсету; - оқу материалдары мен ресурстарды оқушылардың жеке қабілеттерін ескере отырып таңдау. |
||||||||||||||||||||
|
Сабақтың барысы |
|||||||||||||||||||||
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет |
Ресурстар |
|||||||||||||||||||
|
Сабақтың басы Қызығушылықты ояту кезеңі |
Бастапқы стимул. Оқушылармен амандасу. Б. Ой шақыру мақсатында өткен тақырыпты еске түсіру үшін сұрақтар қойылады. Оқушылар жауабынан кейін сабақтың тақырыбы мен оқу мақсаты, бағалау критерийлері, дескрипторлар түсіндіріледі. Ж. Өткен тақырыпты еске түсіру мақсатында төмендегі берілген сұрақтарға жауап беріп, Венн диаграммасын толтырыңыз.
2) Венн диаграммасы Шілікті Бесшатыр
|
Презентация
|
|||||||||||||||||||
|
Сабақтың ортасы Мағынаны тану кезеңі
|
Зерттеу мен талдау Тапсырма Шілікті мен Бесшатыр қорғандарын кескін картаға түсіру, макетін жасап, жобаны қорғау. (Тапсырма қолдану дағдысына құрылған) (Оқушыларға макет жасау үшін түрлі-түсті қағаз, қайшы,қарындаш, сызғыш, желім т.б беріледі.) 1-топ. Шілікті қорғаны. 2-топ. Бесшатыр қорғаны.
Оқушыларды бағалау.
Құрылысты сипатта Бесшатыр құрылысын сипаттауды сурет арқылы орындату.Топтық жұмыс. Соңынан «Сіздерді не таңқалдырды?», «Ойландыратын не?» сұрақтармен қорытындылау. Жауаптары. Меңгір-қорғанды айналдыра тұрғызылған үлкен тастар қатары.Үйінді қабаттар қабірдің үстінде үйіледі.Дромос жер астынан қазылған лақатқа срттан кіру үшін жасалған жол. Лақат-қабір мәйітті жерлеуге арналған орын. Екі қорғанды салыстыр. Екі қорғанды: орналасқан жері, обалар саны, құрылыс көлемі, табылған олжалары бойынша салыстырады. 2) Венн диаграммасы Шілікті Бесшатыр
Жауаптары. Екі қорған патша қорғандары.Құрылыстары үлкен және күрделі.Шілікті қорғанынан птша билігінің белгісі болып табылатын бесжұлдыз табылған. Қорғаннан мәйіттермен бірге алтын бұйымдар тыбылған. Қосымша тапсырма. «Синквейн» немесе бес жолды өлең стратегиясын қолданып «патша қорғаны», лақат, дромос, меңгір үйінді қорған кілті сөздердің кез келгенімен жұмыс жасату. 1.Зат есім-1 сөзден тұрады. 2.Сын есім-2 сөзден тұрады. 3.Етістік-3 сөзден тұрады 4.Сезімді-білдіретін сөздер 4 сөзден тұрады. 5.Синоним-1 сөйлемнен тұрады. Жауаптары. 1.Патша қорғаны 2.Алып, үлкен. 3.Салынды,қазылды, табылды. 4.Қорған құрмет, қорқыныш сезімін ұялатады. 5. «Патша обасы» |
|
|||||||||||||||||||
|
Соңы қорытындылау. |
«Білемін», «білгім келеді», «білідм» кестесінің соңғы бағанын толтыру. Бағалау . |
|
|||||||||||||||||||
|
Ой-толғау
|
Рефлексия. Оқушылар кері байланыс парағына өздерінің білімдері қандай дәрежеде игергендерін көрсетеді. Мысалы, «Мен барлығын түсіндім» деген тұста оқушылар тапсырмаларды толық, түгел орындадым десе, «Мен орташа түсіндім» деген тұста оқушылар тапсырмаларды орындауда кішкене қиналдым, ал «Ешнәрсе түсінбедім» деген тұста оқушылар тапсырмаларды орындауда қатты қиналдым деп жауап беруі мүмкін. Үлгі:
|
|
|||||||||||||||||||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Неліктен Шілікті мен Бесшатыр "патша қорғандары" деп аталады?
Неліктен Шілікті мен Бесшатыр "патша қорғандары" деп аталады?
|
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: 5.3A Сақтар |
БЕКІТЕМІН |
||||||||||||||||||||
|
Пән: Қазақстан тарихы |
Мұғалімнің аты-жөні: Н.Х. Габбасова |
||||||||||||||||||||
|
Күні: |
Сынып: 5 «А» «Б» |
Қатысқандар саны: Қатыспағандар саны: |
|||||||||||||||||||
|
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі |
|
||||||||||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы |
Неліктен Шілікті мен Бесшатыр «патша қорғандары» деп аталады? Тарихи концепт (фокус): дәлел |
||||||||||||||||||||
|
Бастапқы білім |
Қазақстан территориясындағы ерте темір дәуіріндегі ескерткіштерді біледі |
||||||||||||||||||||
|
Оқу мақсаттары |
Оқушы археологиялық ескерткіштерді сипаттау Оқушы ежелгі тайпалардың дүниетанымын сипаттау |
||||||||||||||||||||
|
Бағалау критерийлері |
Археологиялық ескерткіштерді картаға орналастырады, салыстырады. Әлеуметтік топтардың ерекшелгін көрсетеді. |
||||||||||||||||||||
|
Дескрипторлар |
Археологиялық ескерткіштерді картаға орналастырып, макет түрінде қорғайды. Әлеуметтік топтардың ерекшелгін импровизациялық қойылым арқылы сипаттайды. |
||||||||||||||||||||
|
Тілдік мақсаттар
|
1. Грек, парсы, рим жазба деректерімен жұмыс жасайды (оқылым дағдысы). 2. Шығармашылық жұмыстарын қорғайды, сақтардың ерлігін, әскери жетістіктерін, өнер туындыларын сипаттайды (тыңдалым және айтылым дағдысы). 3. «Берел өңірінің тарихқа берер мағлұматы мол» тақырыбында ой-толғау жазады. (жазылым дағдысы). Тайпа тайпалық бірлестік, абыздар,жауынгерлер,егіншілер мен малшылар,мемлекет, көсем, патша, әскери демократия, археология, оба, қорған, ескерткіш |
||||||||||||||||||||
|
Құндылықтарды дарыту |
Адалдық, серіктестік, толеранттылық, үштілділік, денсаулық, құрмет, жауапкершілік және үздіксіз оқу. Құндылықтарды дарыту берілген тапсырмалар арқылы жүзеге асады (іс-әрекетті немесе/және тақырытың мазмұнын сипаттау). |
||||||||||||||||||||
|
Пәнаралық байланыстар |
Пән |
Кезең |
|||||||||||||||||||
|
география |
Қорымдарды кескін картаға түсіру. |
||||||||||||||||||||
|
Дифференциация |
- тапсырма таңдау барысында: жеке оқушыға, топқа арналған әр түрлі деңгейлі тапсырмалар дайындау; - оқушының жеке күтілетін нәтижесін белгілеу; - оқушыға жеке көмек көрсету; - оқу материалдары мен ресурстарды оқушылардың жеке қабілеттерін ескере отырып таңдау. |
||||||||||||||||||||
|
Сабақтың барысы |
|||||||||||||||||||||
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет |
Ресурстар |
|||||||||||||||||||
|
Сабақтың басы Қызығушылықты ояту кезеңі |
Бастапқы стимул. Оқушылармен амандасу. Б. Ой шақыру мақсатында өткен тақырыпты еске түсіру үшін сұрақтар қойылады. Оқушылар жауабынан кейін сабақтың тақырыбы мен оқу мақсаты, бағалау критерийлері, дескрипторлар түсіндіріледі. Ж. Өткен тақырыпты еске түсіру мақсатында төмендегі берілген сұрақтарға жауап беріп, Венн диаграммасын толтырыңыз.
2) Венн диаграммасы Шілікті Бесшатыр
|
Презентация
|
|||||||||||||||||||
|
Сабақтың ортасы Мағынаны тану кезеңі
|
Зерттеу мен талдау Тапсырма Шілікті мен Бесшатыр қорғандарын кескін картаға түсіру, макетін жасап, жобаны қорғау. (Тапсырма қолдану дағдысына құрылған) (Оқушыларға макет жасау үшін түрлі-түсті қағаз, қайшы,қарындаш, сызғыш, желім т.б беріледі.) 1-топ. Шілікті қорғаны. 2-топ. Бесшатыр қорғаны.
Оқушыларды бағалау.
Құрылысты сипатта Бесшатыр құрылысын сипаттауды сурет арқылы орындату.Топтық жұмыс. Соңынан «Сіздерді не таңқалдырды?», «Ойландыратын не?» сұрақтармен қорытындылау. Жауаптары. Меңгір-қорғанды айналдыра тұрғызылған үлкен тастар қатары.Үйінді қабаттар қабірдің үстінде үйіледі.Дромос жер астынан қазылған лақатқа срттан кіру үшін жасалған жол. Лақат-қабір мәйітті жерлеуге арналған орын. Екі қорғанды салыстыр. Екі қорғанды: орналасқан жері, обалар саны, құрылыс көлемі, табылған олжалары бойынша салыстырады. 2) Венн диаграммасы Шілікті Бесшатыр
Жауаптары. Екі қорған патша қорғандары.Құрылыстары үлкен және күрделі.Шілікті қорғанынан птша билігінің белгісі болып табылатын бесжұлдыз табылған. Қорғаннан мәйіттермен бірге алтын бұйымдар тыбылған. Қосымша тапсырма. «Синквейн» немесе бес жолды өлең стратегиясын қолданып «патша қорғаны», лақат, дромос, меңгір үйінді қорған кілті сөздердің кез келгенімен жұмыс жасату. 1.Зат есім-1 сөзден тұрады. 2.Сын есім-2 сөзден тұрады. 3.Етістік-3 сөзден тұрады 4.Сезімді-білдіретін сөздер 4 сөзден тұрады. 5.Синоним-1 сөйлемнен тұрады. Жауаптары. 1.Патша қорғаны 2.Алып, үлкен. 3.Салынды,қазылды, табылды. 4.Қорған құрмет, қорқыныш сезімін ұялатады. 5. «Патша обасы» |
|
|||||||||||||||||||
|
Соңы қорытындылау. |
«Білемін», «білгім келеді», «білідм» кестесінің соңғы бағанын толтыру. Бағалау . |
|
|||||||||||||||||||
|
Ой-толғау
|
Рефлексия. Оқушылар кері байланыс парағына өздерінің білімдері қандай дәрежеде игергендерін көрсетеді. Мысалы, «Мен барлығын түсіндім» деген тұста оқушылар тапсырмаларды толық, түгел орындадым десе, «Мен орташа түсіндім» деген тұста оқушылар тапсырмаларды орындауда кішкене қиналдым, ал «Ешнәрсе түсінбедім» деген тұста оқушылар тапсырмаларды орындауда қатты қиналдым деп жауап беруі мүмкін. Үлгі:
|
|
|||||||||||||||||||
шағым қалдыра аласыз














