Қысқа мерзімді (сабақ)
жоспары
|
Бөлім: |
Ислам тарихы |
|
Педагогтің Т.А.Ә. |
Сәрсенбаева Ұлжан Ұланбекқызы |
|
Күні: |
|
|
Сынып:6 |
Қатысушылар саны: Қатыспағандар саны: |
|
Сабақтың тақырыбы |
Неліктен VIII-XII ғасырды ислам мәдениетінің "алтын ғасыры" деп атайды? |
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаттары |
6.2.2.1 тарихи оқиғалардың өзара байланысын орнату арқылы діндерің әлемдік мәдениетке ықпалын анықтау; 6.2.2.4 Шығыстың ортағасырлық мәдениетінің ерекшеліктерін сипаттау; 6.2.3.1 Шығыс ойшылдары жетістіктерінің маңызын бағалау |
|
Сабақтың мақсаты |
Барлығы: Ислам мәдениетінің өрлеу кезеңіндегі күнделікті өзгерістер мен жетістіктерді атайды; Архитектура, философия, ғылым саласындағы жетістіктерді сипаттайды; «Алтын ғасыр» дәуірінің негізгі жетістіктерінің маңызын өздігінше тұжырымдайды |
Сабақтың барысы
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Неліктен VIII-XII ғасырды ислам мәдениетінің алтын ғасыры деп атайды
Неліктен VIII-XII ғасырды ислам мәдениетінің алтын ғасыры деп атайды
Қысқа мерзімді (сабақ)
жоспары
|
Бөлім: |
Ислам тарихы |
|
Педагогтің Т.А.Ә. |
Сәрсенбаева Ұлжан Ұланбекқызы |
|
Күні: |
|
|
Сынып:6 |
Қатысушылар саны: Қатыспағандар саны: |
|
Сабақтың тақырыбы |
Неліктен VIII-XII ғасырды ислам мәдениетінің "алтын ғасыры" деп атайды? |
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаттары |
6.2.2.1 тарихи оқиғалардың өзара байланысын орнату арқылы діндерің әлемдік мәдениетке ықпалын анықтау; 6.2.2.4 Шығыстың ортағасырлық мәдениетінің ерекшеліктерін сипаттау; 6.2.3.1 Шығыс ойшылдары жетістіктерінің маңызын бағалау |
|
Сабақтың мақсаты |
Барлығы: Ислам мәдениетінің өрлеу кезеңіндегі күнделікті өзгерістер мен жетістіктерді атайды; Архитектура, философия, ғылым саласындағы жетістіктерді сипаттайды; «Алтын ғасыр» дәуірінің негізгі жетістіктерінің маңызын өздігінше тұжырымдайды |
Сабақтың барысы
|
Сабақтың кезеңі/ уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Ұйымдас-тыру Өткен білімді еске түсіру 7 минут Жаңа тақырыпқа қадам 3 минут |
Ой шақыру Мұғалім араб мәдениетінің жетістіктерін көрсетеді. Сұрақтар: Сіз осы суреттерден қандай әсер алдыңыз? Неліктен VIII-XII ғғ. ислам мәдениетінің «алтын дәуірі» деп атайды? Жұмыс дәптеріне сабақ тақырыбын жазып, зерттеу жұмысының қадамдарымен, сабақ мақсаты мен бағалау критерийлерімен, тарихи концептімен танысу. Оқушылармен бірлесіп, зерттеу сұрақтары анықталады: 1. Ислам өркениет жетістіктерін ғылым, мәдениет және күнделікті өмірдегі әсерін қарастыру; 2. Бұл кезең «алтын дәуірі» екендігін дәлелдеу. 3.«Алтын ғасыр» кезеңінде ислам мәдениеті өнертабыстарының жетістіктерін зерттеу. Оқушыларды сабақтың тақырыбы және мақсатымен таныстыру |
Оқушылар өз ойларын ортаға салады. Оқушылар жауаптары арқылы жаңа тақырыпқа көшу Оқушылар өз болжамдарын айтып, талқылау жүргізеді |
ҚБ «Мадақтау сэндвичі»
|
Тақырыптық суреттер |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың ортасы Жаңа білім 5 минут 10 минут 5 минут 10 минут |
Мәтінмен жұмыс 1-тапсырма «Зерттеу» әдісі 1 «Ислам өркениетінің аманаты» атты бейнероликтікөру; 2 ислам мәдениетінің алтын ғасырына зерттеу жүргізу және дәптерге тӛмендегі берілгенсұрақтарға жауапберу:
ЕБҚ оқушы (есту, көру, ойлау қабілеті) тапсырманы саралау арқылы орындайды 2-тапсырма «Толықтыру кестесі» Шығыс ойшылдарының жетістіктері мен маңызды- лығын төменде берілген кестеде талдаңыз
Берілген мәліметтер арқылы орта ғасырлық өнердегі діннің үлесін анықтап, дін рөлінің өзгеру себептеріне түсіндірме жасаңыз. Орта ғасырлық өнердегі тақырып пен стиль түгелдей дерлік дінмен анықталған болса, ал содан кейінгі уақытта діни бағдар әлсізденді. Бейнелеу және мүсіндеуде діни өнердің үлес салмағы
|
Оқушылар ақпараттық мәтінмен жұмыс жасайды
Оқушылар өз жұмыстарының қорытындыларын сынып алдында қорғайды. Оқушылар бір-біріне қосымша сұрақтар, қойып, бір-бірін толықтырады.
|
ҚБ Мұғалім оқушылар жауабын мұқият тыңдап кері байланыс беріп отырады «Ең үздік жауап» ҚБ«ҚАҚ» («Қосу.Азайту. Қызықты») ҚБ «Өзін-өзі бағалау» |
Ақпараттық мәтін
Үлестірмелі қағаздар
Суреттер
Тірек-сызбалар Кесте
Карта
ҚБ парағы |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың соңы 5 минут |
Кері байланыс «QR код» әдісі бойынша оқушылар өздері жаңа тақырыптан алғандарын ой елегінен өткізеді
|
Тақырып бойынша не білетінін, не білгісі келетінін, не білгенін жазады
|
Оқушылар бағалай критерийлерімен өз деңгейлерін бағалайды |
Ұялы телефон |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Үй тапсырмасы |
Неліктен VIII-XII ғасырды ислам мәдениетінің "алтын ғасыры" деп атайды? |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
шағым қалдыра аласыз













