|
Білім беру ұйымының атауы |
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Пәні: |
Әліппе |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Бөлім: |
Әліппе кезеңі |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Педагогтің аты-жөні: |
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Күні: |
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сынып: |
1 сынып. |
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
№57 сабақ. Ң дыбысы және әрпі |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: |
1.1.2.1* көмекші құралдар (тірек сызба, сюжетті сурет) арқылы оқиғаның ретін сақтай отырып баяндау; 1.2.8.1 дыбыстың таңбасы – әріпті тану, дыбыс пен әріпті бір-бірінен ажырату; 1.3.3.1* сызба, сурет, белгілер арқылы шағын мәтін құрастыру; |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың мақсаты |
ң дыбыс және әрпін таныстыру, үйрету |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың барысы |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың кезеңі// уақыты |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ тың басы 5 минут Өткенді пысықтау 5 минут Сабақ тың ортасы 20 минут Сергіту сәті 2 минут Сабақты қорыту 6минут Қосымша тапсырма 2минут Кері байланыс 5 минут |
Сабаққа дайындық жасау Психологиялық ахуалды жақсарту «Зообақтағы аңдар» ойыны. Үстел үстіндегі жабайы аңдарды зообақ торына, үй жануарларын қораға орналастырады. Өткенді пысықтау І-рі еш-кі ер-лік І-ні ес-кі тір-лік Е-лік бі-лек сурет-ші Е-тік ті-лек етік-ші Тақырыпты ашу Дыбыстық талдау дағдыларын дамыту жұмысы. ФС тапсырмасы 1-тапсырма.
«Аңсар атасымен зообаққа барды. Зообақта әртүрлі аңдар мен құстар бар. Оған сұңқар ұнады».
Жаңа тақырып 2-тапсырма. Оқылым. 1.Оқулықтың 60-бетінде берілген сөздер мен мәтінді мұғалімнің оқушылармен бірге буындап, тұтас оқуы. 2.«ң» дыбысының сөз ортасында, соңында келетін орнын оқушылардың өздіктерінен табуына мүмкіндік жасау. 3.Сөз мағынасымен жұмысты берілген сөздермен ұйымдастыру. Сөздің басына (аң – шаң), сөз соңына (оң – оңаша) тиісті дыбысты немесе буынды қосу арқылы оның мағынасы өзгеретінін түсіну. ЕБҚ Кеспе әріптерден сөз құра: Аң, таң, шаң, маң, оң, тоң, қоң,соң. 3-тапсырма. Геометриялық фигуралардың ішіне жазылған буындардан сөздер құрау. Сөздерге дыбыстық талдау жасау: қайың, аңшы, еңбек. Жазылым 1.Оқулықтағы «ң» әрпінің таңбалануына назар аудару. 2.«ң» әрпін тақтаға жазып көрсету. 3.«ң» әрпін ауада жазып көрсету. 4.Жазу дәптерімен жұмысты ұйымдастыру. Тіл ұстарту жаттығулары Аң-аң-аң, атты таң Оң-оң-оң, еріді тоң Ең-ең-ең, екі жағы тең Ың-ың-ың, бұл сан-мың ЕҚБ «ң» дыбысы бар сөздерді көрсет жіне оларды жаз Саңырауқұлақ, қоңырау, қайың, жаңғақ.
Саралау тапсырмасы 1-деңгей: Дыбыстық сызбадағы жасырынып тұрған сөзді тап. Қайың 2-деңгей: «ң» дыбысының сөздегі орнын анықта. Ортасында, алдында, соңында. 3-деңгей Қайың сөзімен сөйлем құра. Қайың орманда өседі. ҚЖ: Қима өағаздармен жұмыс жаса.
|
Жабайы аңдар мен үй жануарларын бөліп орналасты рады. Әрбір дыбысты естіп, әріпті көріп, өздігінен саналы оқиды Оқушылар сюжетті сурет бойынша әңгіме құрайды: «Аңсар атасымен зообаққа барды. Әңгімені сөйлемдерге талдайды: Құраған әңгімелерің неше сөйлемнен тұрады? (3). Сұң» бірінші буынын «сұң-ң-ң» деп созып айтып, «ң» дыбысын анық естиді. Әр буындағы дыбыстарды тұтастырып, «бір дыбыс» сияқты қосып, яғни дауыссыздан дауыстыға қарай және дауыстымен үндестіріп оқиды. Жеке жұмыс жасайды Буындардан сөздер құрайды. Құраған сөздерге дыбыстық талдау жасайды. Оқушылар жазу дәптеріндегі тапсырмалар ды орындайды Жаттығулар орындайды Жеке жұмыс жасайды Оқушылар өздеріне берілген саралау тапсырмала рын орындайды. Қосымша жұмыс жасайды Кері байаныс береді |
Мақтап, мадақтап отыру
Дескриптор: Буындарды жеке тұтас сөздегі айтылуымен оқыды Іі дыбысы мен әрпін меңгерген Дескриптор: Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Білім беру
ұйымының атауы
Пәні:
Әліппе
Бөлім:
Әліппе
кезеңі
Педагогтің
аты-жөні:
Күні:
Сынып:
1
сынып.
Сабақтың
тақырыбы:
№57 сабақ. Ң
дыбысы және әрпі
Оқу
бағдарламасына сәйкес оқыту
мақсаты: 1.1.2.1* көмекші құралдар
(тірек сызба, сюжетті сурет) арқылы оқиғаның ретін сақтай отырып
баяндау; 1.2.8.1 дыбыстың таңбасы –
әріпті тану, дыбыс пен әріпті бір-бірінен
ажырату;
1.3.3.1* сызба,
сурет, белгілер арқылы шағын мәтін
құрастыру;
Сабақтың
мақсаты
ң дыбыс және әрпін
таныстыру, үйрету
Сабақтың
барысы Сабақтың
кезеңі//
уақыты
Педагогтің
әрекеті
Оқушының
әрекеті
Бағалау
Ресурстар Сабақ тың
басы 5
минут Өткенді
пысықтау 5
минут Сабақ тың
ортасы 20
минут Сергіту
сәті 2
минут Сабақты
қорыту 6минут Қосымша
тапсырма 2минут Кері
байланыс 5
минут Сабаққа дайындық
жасау Психологиялық ахуалды
жақсарту «Зообақтағы аңдар»
ойыны. Үстел үстіндегі жабайы аңдарды
зообақ торына, үй жануарларын қораға
орналастырады. Өткенді
пысықтау І-рі еш-кі
ер-лік І-ні ес-кі
тір-лік Е-лік бі-лек
сурет-ші Е-тік ті-лек
етік-ші Тақырыпты
ашу Дыбыстық талдау дағдыларын
дамыту жұмысы. ФС
тапсырмасы 1-тапсырма. Сурет бойынша әңгіме
құрау. «Аңсар атасымен зообаққа
барды. Зообақта әртүрлі аңдар мен құстар бар. Оған сұңқар
ұнады». Әңгімені сөйлемдерге талдау.
Сөйлем санын анықтау. Бір сөйлемді сөздерге талдау.
Сөйлемдегі сөз санын
анықтау. Өтілетін жаңа дыбысы бар
«сұңқар» сөзіне дыбыстық талдау
жасау. Сөзді буынға бөліп, жаңа
дыбыстың орнын анықтау. «ң» дыбысының айтылу
ерекшелігімен танысу. «ң» дыбысының таңбасы – оның
әрпімен танысу. Жіптен «ң» әрпін
жасау. Жаңа
тақырып 2-тапсырма.
Оқылым. 1.Оқулықтың 60-бетінде
берілген сөздер мен мәтінді мұғалімнің оқушылармен бірге буындап,
тұтас оқуы. 2.«ң» дыбысының сөз ортасында,
соңында келетін орнын оқушылардың өздіктерінен табуына мүмкіндік
жасау. 3.Сөз мағынасымен жұмысты
берілген сөздермен ұйымдастыру. Сөздің басына (аң – шаң), сөз
соңына (оң – оңаша) тиісті дыбысты немесе буынды қосу арқылы оның
мағынасы өзгеретінін түсіну. ЕБҚ Кеспе әріптерден сөз
құра: Аң, таң, шаң, маң, оң, тоң,
қоң,соң. 3-тапсырма. Геометриялық фигуралардың
ішіне жазылған буындардан сөздер құрау. Сөздерге дыбыстық талдау
жасау: қайың, аңшы, еңбек. Жазылым 1.Оқулықтағы «ң» әрпінің
таңбалануына назар аудару. 2.«ң» әрпін тақтаға жазып
көрсету. 3.«ң» әрпін ауада жазып
көрсету. 4.Жазу дәптерімен жұмысты
ұйымдастыру. Тіл ұстарту
жаттығулары Аң-аң-аң, атты
таң Оң-оң-оң, еріді
тоң Ең-ең-ең, екі жағы
тең Ың-ың-ың, бұл
сан-мың ЕҚБ «ң» дыбысы бар сөздерді көрсет
жіне оларды жаз Саңырауқұлақ, қоңырау, қайың,
жаңғақ.
Саралау
тапсырмасы 1-деңгей: Дыбыстық сызбадағы жасырынып
тұрған сөзді тап. Қайың 2-деңгей: «ң» дыбысының сөздегі орнын
анықта. Ортасында, алдында,
соңында. 3-деңгей Қайың сөзімен сөйлем
құра. Қайың орманда
өседі. ҚЖ: Қима өағаздармен жұмыс
жаса.
Жабайы аңдар мен үй
жануарларын бөліп орналасты рады. Әрбір дыбысты естіп, әріпті
көріп, өздігінен саналы
оқиды Оқушылар сюжетті сурет бойынша
әңгіме құрайды: «Аңсар атасымен зообаққа барды. Әңгімені
сөйлемдерге талдайды: Құраған әңгімелерің неше сөйлемнен тұрады?
(3). Сұң» бірінші буынын «сұң-ң-ң»
деп созып айтып, «ң» дыбысын анық
естиді. Әр буындағы дыбыстарды
тұтастырып, «бір дыбыс» сияқты қосып, яғни дауыссыздан дауыстыға
қарай және дауыстымен үндестіріп
оқиды. Жеке жұмыс
жасайды Буындардан сөздер құрайды.
Құраған сөздерге дыбыстық талдау
жасайды. Оқушылар жазу дәптеріндегі
тапсырмалар ды
орындайды Жаттығулар
орындайды Жеке жұмыс
жасайды Оқушылар өздеріне берілген
саралау тапсырмала рын
орындайды. Қосымша жұмыс
жасайды
Кері байаныс
береді Мақтап, мадақтап
отыру
Дескриптор: Буындарды жеке тұтас сөздегі
айтылуымен оқыды Іі дыбысы мен әрпін
меңгерген Дескриптор: | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||


















