Қысқа мерзімді дуэт сабақ жоспары 9 сынып Алгебра-Физика
Бекітемін:
|
Бөлім: |
Комбинаторика элементтері, Динамика. |
||||||
|
Педагогтің аты-жөні: |
Қайбалиева Ж.Қ.Сүлеймен М. |
||||||
|
Күні: |
17.10.2025ж |
||||||
|
Сынып: 9 «Ә» |
Қатысқандар саны: 27 Қатыспағандар саны: |
||||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Ньютон биномы және оның қасиеттері,Ньютон заңдары. |
||||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары: |
9.3.1.6. Ньютон биномы формуласын және оның қасиеттерін білу және қолдану; 9.2.2.2 Ньютонның бірінші заңын тұжырымдау және оны есептер шығаруда қолдану; 9.2.2.3 Ньютонның екінші заңын тұжырымдау және оны есептер шығаруда қолдану; 9.2.2.5 Ньютонның үшінші заңын тұжырымдау және оны есептер шығаруда қолдану. |
||||||
|
Сабақтың мақсаты: |
Ньютон биномы формуласын қолданады; Ньютон биномы қасиеттерін қолданады. Заңдарды өмірмен, ұлттық ойындармен және күнделікті мысалдармен байланыстыра біледі. |
||||||
|
Құндылықтарға баулу: |
Тәуелсіздік және отаншылдық: Оқушыларға Қазақстанның тәуелсіздігі – ел дамуының негізгі құндылығы екенін түсіндіру, математикалық тапсырмаларды елдің жетістіктерімен байланыстыру (тәуелсіздік жылдарына қатысты сандар, еліміздің атаулы күндері, тарихи даталар арқылы есептер құрастыру). |
||||||
|
Сабақ барысы: |
|||||||
|
Уақыты/ кезеңдері |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|||
|
Ұйымдас- тыру кезеңі 3 мин |
Сәлемдесу; Сыныптағы оқушылардың көңіл күйлерін сұрап, жағымды ахуал туындату; Оқушыларды түгелдеу; Сабақтың мақсатымен таныстыру |
Мұғаліммен сәлемдесу; Сыныпта жағымды ахуал туындату, бір-біріне жақсы тілектерін білдіру; Сабақтың мақсатын мұғаліммен бірге ашу, сұрақтар туындаса мұғалімнің көмегіне жүгіну |
Ауызша бағалауды қоданамын «Өте жақсы» «Жарайсың» |
Тақта; Оқулық; |
|||
|
Сабақтың басы 10 минут |
Үй тапсырмасы: Берілген жауаптар арқылы әр оқушы өзін тексеріп шығады.
Жаңа сабақ:Оқушыларды алмалар арқылы 4 топқа бөлу. Бүгінгі тақырыпты қысқаша ЖИ көмегімен түсіндіру, мысалдар келтіру. Оқушылар берілген тапсырмаларды орындайды; көмек керек болса мұғалім көмегіне жүгінеді Ньтон биномы Биномның анықтамасын тұжырымдайық. Көпмүшеліктер теориясында бином деп екімүшелікті айтады.
Орындалған амалдарға қарап заңдылықты көруге болады. Мысалы,
Ньютон биномы формуласымен және оның қасиеттерімен танысайық. Ньютон биномы формуласы – биномды дәрежеге шығару формуласы Ньютонның биномиальді формуласы:
Ньютон биномының қасиеттері:
Ньютон биномының жіктелуіндегі
коэффициенттерді Паскаль үшбұрышы арқылы да табуға
болады. |
Дискриптор: Өз-өзін тексереді2 балл Ньютон-Күш, Үдеу-Әрекет ,Паскаль,Бином деген 4 топқа бөлу |
Тақта; Слайд; Оқулық 9-сынып, Алгебра, авторы Солтан Г.Н.-«Келешек»-2030,2019 9-сынып, Физика |
||||
|
Сабақтың ортасы 15 минут 5 мин Сабақтың соңы 3 мин |
Оқулықтан бекіту тапсырмаларын орындату Жұптық тапсырма: №272 дәрежені көпмүше түрінде жаз (а+1)6 (1-в)7
Дескрипторлар: • Көпмүшеге жіктелетін өрнектің мүшелер санын және ретін анықтайды; • Көпмүшені мүшелерге жіктеп, ұқсас мүшелерді біріктіреді; • Нәтижені дәрежелері кемімелі ретпен стандарт көпмүше түрінде жазады; • Әр мүшенің таңбасын және дәрежесін мұқият тексереді Топтық тапсырма: 1-топ:Арбаша, динамометр,жүк. Осы құралдарды қолданып дененің үдеуін анықтау. 2-топ: Шардың көмегімен Ньютонның 3-ші заңын түсіндіру. 3-топ: Шахмат ойыны арқылы Ньютонның заңын түсіндіру. 4-топ: Асық ойнау Ньютонның қай заңдарына келеді? QR код арқылы жеке жұмыс. Сабақты бекіту. Рефлексия: Бағдаршам әдісі арқылы Қорытынды бөлім. Бағалау 10 баллдық жүйе бойынша күнделікке бағалау Үй тапсырмасы. Тақырыпты оқу. |
Берілген тапсырмаларды орындайды №273 Жіктеудің ең үлкен биномдық коэффициентін табыңдар (m+n)8 (x+y)7 Дескрипторлар: • Берілген өрнектегі х дәрежесін қадағалап, x^n шығады‑ау деген мүшені табады; • Таңдалған мүшедегі сандық көбейткішті анықтап, оны коэффициент ретінде алады; • Таңба өзгерісін ескереді (теріс таңбалар болған жағдайда); • Түбір және бөлшек дәрежелер кездессе, х дәрежелерінің қосындысын тексереді. Дескрипторлар: Әр топ берілген құрал бойынша тапсырмаларды орындайды. Ньютон заідарын ажырата алады. Оқушылар бүгінгі сабаққа кері байланыс береді.
Жасыл
түс тақырып түсінікті
болды. |
Дұрыс жауаптар арқылы өз-өзін тексереді Балл: 3 Балл:3 Дискриптор: QR код арқылы тапсырманы орындайды. 2 балл |
Тақта; Слайд; Оқулық 9-сынып, Алгебра, ав Солтан Г.Н.-«Келешек»-2030,2019торы Арбаша, салмағы әр түрлі жүктер жиынтығы, динамометр, асық, шар,арқан.
|
|||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Ньютон биномы және оның қасиеттері,Ньютон заңдары.
Ньютон биномы және оның қасиеттері,Ньютон заңдары.
Қысқа мерзімді дуэт сабақ жоспары 9 сынып Алгебра-Физика
Бекітемін:
|
Бөлім: |
Комбинаторика элементтері, Динамика. |
||||||
|
Педагогтің аты-жөні: |
Қайбалиева Ж.Қ.Сүлеймен М. |
||||||
|
Күні: |
17.10.2025ж |
||||||
|
Сынып: 9 «Ә» |
Қатысқандар саны: 27 Қатыспағандар саны: |
||||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Ньютон биномы және оның қасиеттері,Ньютон заңдары. |
||||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары: |
9.3.1.6. Ньютон биномы формуласын және оның қасиеттерін білу және қолдану; 9.2.2.2 Ньютонның бірінші заңын тұжырымдау және оны есептер шығаруда қолдану; 9.2.2.3 Ньютонның екінші заңын тұжырымдау және оны есептер шығаруда қолдану; 9.2.2.5 Ньютонның үшінші заңын тұжырымдау және оны есептер шығаруда қолдану. |
||||||
|
Сабақтың мақсаты: |
Ньютон биномы формуласын қолданады; Ньютон биномы қасиеттерін қолданады. Заңдарды өмірмен, ұлттық ойындармен және күнделікті мысалдармен байланыстыра біледі. |
||||||
|
Құндылықтарға баулу: |
Тәуелсіздік және отаншылдық: Оқушыларға Қазақстанның тәуелсіздігі – ел дамуының негізгі құндылығы екенін түсіндіру, математикалық тапсырмаларды елдің жетістіктерімен байланыстыру (тәуелсіздік жылдарына қатысты сандар, еліміздің атаулы күндері, тарихи даталар арқылы есептер құрастыру). |
||||||
|
Сабақ барысы: |
|||||||
|
Уақыты/ кезеңдері |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|||
|
Ұйымдас- тыру кезеңі 3 мин |
Сәлемдесу; Сыныптағы оқушылардың көңіл күйлерін сұрап, жағымды ахуал туындату; Оқушыларды түгелдеу; Сабақтың мақсатымен таныстыру |
Мұғаліммен сәлемдесу; Сыныпта жағымды ахуал туындату, бір-біріне жақсы тілектерін білдіру; Сабақтың мақсатын мұғаліммен бірге ашу, сұрақтар туындаса мұғалімнің көмегіне жүгіну |
Ауызша бағалауды қоданамын «Өте жақсы» «Жарайсың» |
Тақта; Оқулық; |
|||
|
Сабақтың басы 10 минут |
Үй тапсырмасы: Берілген жауаптар арқылы әр оқушы өзін тексеріп шығады.
Жаңа сабақ:Оқушыларды алмалар арқылы 4 топқа бөлу. Бүгінгі тақырыпты қысқаша ЖИ көмегімен түсіндіру, мысалдар келтіру. Оқушылар берілген тапсырмаларды орындайды; көмек керек болса мұғалім көмегіне жүгінеді Ньтон биномы Биномның анықтамасын тұжырымдайық. Көпмүшеліктер теориясында бином деп екімүшелікті айтады.
Орындалған амалдарға қарап заңдылықты көруге болады. Мысалы,
Ньютон биномы формуласымен және оның қасиеттерімен танысайық. Ньютон биномы формуласы – биномды дәрежеге шығару формуласы Ньютонның биномиальді формуласы:
Ньютон биномының қасиеттері:
Ньютон биномының жіктелуіндегі
коэффициенттерді Паскаль үшбұрышы арқылы да табуға
болады. |
Дискриптор: Өз-өзін тексереді2 балл Ньютон-Күш, Үдеу-Әрекет ,Паскаль,Бином деген 4 топқа бөлу |
Тақта; Слайд; Оқулық 9-сынып, Алгебра, авторы Солтан Г.Н.-«Келешек»-2030,2019 9-сынып, Физика |
||||
|
Сабақтың ортасы 15 минут 5 мин Сабақтың соңы 3 мин |
Оқулықтан бекіту тапсырмаларын орындату Жұптық тапсырма: №272 дәрежені көпмүше түрінде жаз (а+1)6 (1-в)7
Дескрипторлар: • Көпмүшеге жіктелетін өрнектің мүшелер санын және ретін анықтайды; • Көпмүшені мүшелерге жіктеп, ұқсас мүшелерді біріктіреді; • Нәтижені дәрежелері кемімелі ретпен стандарт көпмүше түрінде жазады; • Әр мүшенің таңбасын және дәрежесін мұқият тексереді Топтық тапсырма: 1-топ:Арбаша, динамометр,жүк. Осы құралдарды қолданып дененің үдеуін анықтау. 2-топ: Шардың көмегімен Ньютонның 3-ші заңын түсіндіру. 3-топ: Шахмат ойыны арқылы Ньютонның заңын түсіндіру. 4-топ: Асық ойнау Ньютонның қай заңдарына келеді? QR код арқылы жеке жұмыс. Сабақты бекіту. Рефлексия: Бағдаршам әдісі арқылы Қорытынды бөлім. Бағалау 10 баллдық жүйе бойынша күнделікке бағалау Үй тапсырмасы. Тақырыпты оқу. |
Берілген тапсырмаларды орындайды №273 Жіктеудің ең үлкен биномдық коэффициентін табыңдар (m+n)8 (x+y)7 Дескрипторлар: • Берілген өрнектегі х дәрежесін қадағалап, x^n шығады‑ау деген мүшені табады; • Таңдалған мүшедегі сандық көбейткішті анықтап, оны коэффициент ретінде алады; • Таңба өзгерісін ескереді (теріс таңбалар болған жағдайда); • Түбір және бөлшек дәрежелер кездессе, х дәрежелерінің қосындысын тексереді. Дескрипторлар: Әр топ берілген құрал бойынша тапсырмаларды орындайды. Ньютон заідарын ажырата алады. Оқушылар бүгінгі сабаққа кері байланыс береді.
Жасыл
түс тақырып түсінікті
болды. |
Дұрыс жауаптар арқылы өз-өзін тексереді Балл: 3 Балл:3 Дискриптор: QR код арқылы тапсырманы орындайды. 2 балл |
Тақта; Слайд; Оқулық 9-сынып, Алгебра, ав Солтан Г.Н.-«Келешек»-2030,2019торы Арбаша, салмағы әр түрлі жүктер жиынтығы, динамометр, асық, шар,арқан.
|
|||
шағым қалдыра аласыз






–
-
















