|
Мұғалімнің аты-жөні: Сыныбы:9 Пәні:Физика Сабақтың тақырыбы |
Бурамбаева Базаркуль Оспановна Ньютонның 3-ші заңы |
|
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) |
Ньютонның үшінші заңын тұжырымдау және оны есептер шығаруда қолдану |
|
|
Бағалау критерийлері |
|
|
|
Тілдік мақсаттар
|
Пәндік лексика және терминология: Сила, деформация, растяжение, предел упругости, закон Гука, пропорциональность, жесткость пружины force, mass load, extension, elastic limit, Hooke’s law, proportionality, spring constant Күш, деформация, созылу , серпімділік шегі, Гук заңы, пропорционалдылық, серіппенің қатаңдығы |
|
|
Құндылықтарды дарыту |
Өзін-өзі реттеу және бақылау дағдыларын дамыту; зияткерлік, зерттеу және ақпараттық мәдинетін қалыптастыру; пәнге тұлғалық-мағыналық қарым-қатынасын қалыптастыру; басқалармен өзара әрекеттесу, дискуссия жасау; өз пікірін дәлелдеу, бір-бірін тыңдау және сыйлау |
|
|
Пәнаралық байланыстар |
Математика, спорт, биология |
|
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Сабақтың жоспарланған әрекеттері |
Ресурстар |
|
Сабақтың басы 0-5мин |
. Ұйымдастыру кезеңі. (Сәлемдесу,түгендеу) Жағымды ахуал қалыптастыру. «Жүректен жүрекке» әдісі Оқушылар бір-біріне бүгінгі күнге байланысты жағымды тілектер айтады. Оқушылар «Смайликтер» арқылы көңіл күйлерін білдіреді. ІІ.Топты біріктіру. (Суреттер арқылы топты біріктіру)
ІІІ.Үй жұмысын тексеру. «Өрмекшінің торы» әдісімен үй тапсырмасын қайталау. Әрбір оқушы келесі оқушыға сұрақ қою арқылы жіптің ұшын ұстады. Осылайша үй тапсырмасын қайталап, сұрақтарға жауап береді. Жіптің көмегімен өрмекшінің торы пайда болады.
|
|
|||||||||||||||||||||
|
Сабақтың ортасы 20 мин Жаңа сабақ 12 мин |
«Миға шабуыл» әдісі Суретті сипаттаңыз.Оқушылар суретті сипаттайды, жаңа тақырыпты бастайды.
Ньютонның 3-ші заңы былайша тұжырымдалады: Әрекет етуші күшке әрқашан тең қарсы әрекет етуші күш бер болады. Басқаша айтқанда, денелердің бір-біріне әрекет етуші күштері модулі бойынша өзара тең және бағыттары қарама-қарсы:
Әрекет және қарсы әрекет күштерінің ерекшелігі:
Деңгейлік есептер 1.Белгілі бір күш бос арбаға 1,5 м / с2, ал жүгі бар арбаға 0,5 м / с2 үдеу береді. Жүктің массасы арбаның массасынан неше есе ерекшеленеді? 2.40 Н күш денеге 0,6 м / с2 үдеу береді. Бұл денеге күштің қандай мәнінде үдеуі 1,8 м / с2 болады? 3.Дене жылдамдығының проекциясы оның қозғалыс бағыты бойынша Vх=1,2t заңы бойынша өзгереді. Бұл бағытқа байланысты күштің проекциясын анықтаңдар, егер дененің массасы 1,5 кг тең болса. Жаңа тақырыпты сәйкестендіру әдісі арқылы анықтау.
Бағалау: «Бағдаршам»
|
А4 үлестірмелі материал
|
|||||||||||||||||||||
|
Сабақтың аяғы Рефлексия.3 мин
|
Сабақты пысықтау «Кластер әдісін» әдісін қолдану арқылы сабақты пысықтайды. Жай механизмнің түрлерін сипаттайды. Механиканың алтын ережесін тұжырымдайды.
Үй жұмысы § 1.2қайталау Есептер жинағы
|
|
|
Саралау – оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жос-парлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз? |
Бағалау – оқушылардың мате-риалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз? |
Денсаулық және қауіп-сіздік техникасының сақталуы |
|
|
Орта деңгей – Ньютонның үшінші заңын тұжырымдау. Мысал келтіру. Жоғары деңгейлі оқушылар – қосымша есептер шығару. |
Үй жұмысы – өзара бағалау. Ой қозғау – мұғалімнің кері байланыс жасауы. Жаңа тақырыпты меңгеру – өз өзін бағалау. Рефлекися «Динамометр». |
Физика кабинетінде қауіпсіздік техника мен тәртіп сақтау ережелері ескеру |
|
|
Сабақ бойынша рефлексия Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба? Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме? Жеткізбесе, неліктен? Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме? Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма? Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен? |
|
||
|
Жалпы баға Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? 1: 2: Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? 1: 2: Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет? |
|||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Ньютонның 3-ші заңы 9- сынып
|
Мұғалімнің аты-жөні: Сыныбы:9 Пәні:Физика Сабақтың тақырыбы |
Бурамбаева Базаркуль Оспановна Ньютонның 3-ші заңы |
|
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) |
Ньютонның үшінші заңын тұжырымдау және оны есептер шығаруда қолдану |
|
|
Бағалау критерийлері |
|
|
|
Тілдік мақсаттар
|
Пәндік лексика және терминология: Сила, деформация, растяжение, предел упругости, закон Гука, пропорциональность, жесткость пружины force, mass load, extension, elastic limit, Hooke’s law, proportionality, spring constant Күш, деформация, созылу , серпімділік шегі, Гук заңы, пропорционалдылық, серіппенің қатаңдығы |
|
|
Құндылықтарды дарыту |
Өзін-өзі реттеу және бақылау дағдыларын дамыту; зияткерлік, зерттеу және ақпараттық мәдинетін қалыптастыру; пәнге тұлғалық-мағыналық қарым-қатынасын қалыптастыру; басқалармен өзара әрекеттесу, дискуссия жасау; өз пікірін дәлелдеу, бір-бірін тыңдау және сыйлау |
|
|
Пәнаралық байланыстар |
Математика, спорт, биология |
|
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Сабақтың жоспарланған әрекеттері |
Ресурстар |
|
Сабақтың басы 0-5мин |
. Ұйымдастыру кезеңі. (Сәлемдесу,түгендеу) Жағымды ахуал қалыптастыру. «Жүректен жүрекке» әдісі Оқушылар бір-біріне бүгінгі күнге байланысты жағымды тілектер айтады. Оқушылар «Смайликтер» арқылы көңіл күйлерін білдіреді. ІІ.Топты біріктіру. (Суреттер арқылы топты біріктіру)
ІІІ.Үй жұмысын тексеру. «Өрмекшінің торы» әдісімен үй тапсырмасын қайталау. Әрбір оқушы келесі оқушыға сұрақ қою арқылы жіптің ұшын ұстады. Осылайша үй тапсырмасын қайталап, сұрақтарға жауап береді. Жіптің көмегімен өрмекшінің торы пайда болады.
|
|
|||||||||||||||||||||
|
Сабақтың ортасы 20 мин Жаңа сабақ 12 мин |
«Миға шабуыл» әдісі Суретті сипаттаңыз.Оқушылар суретті сипаттайды, жаңа тақырыпты бастайды.
Ньютонның 3-ші заңы былайша тұжырымдалады: Әрекет етуші күшке әрқашан тең қарсы әрекет етуші күш бер болады. Басқаша айтқанда, денелердің бір-біріне әрекет етуші күштері модулі бойынша өзара тең және бағыттары қарама-қарсы:
Әрекет және қарсы әрекет күштерінің ерекшелігі:
Деңгейлік есептер 1.Белгілі бір күш бос арбаға 1,5 м / с2, ал жүгі бар арбаға 0,5 м / с2 үдеу береді. Жүктің массасы арбаның массасынан неше есе ерекшеленеді? 2.40 Н күш денеге 0,6 м / с2 үдеу береді. Бұл денеге күштің қандай мәнінде үдеуі 1,8 м / с2 болады? 3.Дене жылдамдығының проекциясы оның қозғалыс бағыты бойынша Vх=1,2t заңы бойынша өзгереді. Бұл бағытқа байланысты күштің проекциясын анықтаңдар, егер дененің массасы 1,5 кг тең болса. Жаңа тақырыпты сәйкестендіру әдісі арқылы анықтау.
Бағалау: «Бағдаршам»
|
А4 үлестірмелі материал
|
|||||||||||||||||||||
|
Сабақтың аяғы Рефлексия.3 мин
|
Сабақты пысықтау «Кластер әдісін» әдісін қолдану арқылы сабақты пысықтайды. Жай механизмнің түрлерін сипаттайды. Механиканың алтын ережесін тұжырымдайды.
Үй жұмысы § 1.2қайталау Есептер жинағы
|
|
|
Саралау – оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жос-парлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз? |
Бағалау – оқушылардың мате-риалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз? |
Денсаулық және қауіп-сіздік техникасының сақталуы |
|
|
Орта деңгей – Ньютонның үшінші заңын тұжырымдау. Мысал келтіру. Жоғары деңгейлі оқушылар – қосымша есептер шығару. |
Үй жұмысы – өзара бағалау. Ой қозғау – мұғалімнің кері байланыс жасауы. Жаңа тақырыпты меңгеру – өз өзін бағалау. Рефлекися «Динамометр». |
Физика кабинетінде қауіпсіздік техника мен тәртіп сақтау ережелері ескеру |
|
|
Сабақ бойынша рефлексия Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба? Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме? Жеткізбесе, неліктен? Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме? Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма? Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен? |
|
||
|
Жалпы баға Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? 1: 2: Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? 1: 2: Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет? |
|||
шағым қалдыра аласыз


















