|
Пәні |
Физика |
|
|
Білім беру ұйымының атауы |
№103 жоббм |
|
|
Бөлім: |
Динамика негіздері |
|
|
Педагогтің аты-жөні |
||
|
Күні: |
|
|
|
Сынып: 9-сынып |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
Сабақтың тақырыбы |
Ньютонның бiрiншi заңы, инерциялық санақ жүйелерi |
|
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары: |
9.2.2.1-инерция, инерттілік және инерциялық санақ жүйесі ұғымдарының мағынасын түсіндіру. 9.2.2.2-Ньютонның бірінші заңын тұжырымдау және оны есептер шығаруда қолдану |
|
|
Сабақтың мақсаты: |
|
|
Сабақтың барысы
|
Сабақтың кезеңі/ уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
3 минут - ұйымдастыру, - топтастыру (әдісті анықтау), |
а) Оқушылармен сәлемдесу, оқушыларды тугелдеу. «Өрмекшінің торы» әдісі оқушыларға бір-біріне жақсы тілектер айтуын тапсырады ә ) Топтастыру. б)Топ ережесін еске түсіру. |
Оқушылар бір-бірлеріне тілек білдіре отырып жіпті лақтырады. Сап түзеп тұрып 1,2 санын реттілікпен саналу арқылы екі топқа бірігеді. І- топ: Инерция ІІ- топ. Ньютон |
Оқушылар бір- біріне тілек білдіреді, тыңдау дағдыларын дамытуға бағытталады, барлық оқушылардың қатыстырылуы арқылы сабаққа белсенділігі артады. |
Тоқыма жіп. |
|
Сабақтың басы: 5 минут - үй жұмысын сұрау (әдісті анықтау) қалай бағалайсыз? - жаңа тақырыпты ашу үшін ойды шоғырландыру (қандай мақсатта) |
“Конверттегі сұрақ″ әдісі Мұғалім конверттің ішіндегі өткен сабаққа байланысты сұрақтар арқылы үй жұмысын пысықтайды. Сұрақтар. 2.Механикалық қозғалыс дегеніміз не? 3.Қозғалыстың кинематикалық сипаттамалары дегеніміз не? “Миға шабуыл” әдісі арқылы Тапсырма№1 (Ресурс1 ) Мұғалім өткен тақырыппен жаңа сабақты байланыстыру мақсатында ой қозғау сұрақтарын береді. |
Оқушылар сұрақтарға кезекпен жауап береді, тапсырманы орындайды. Оқушылар сүретке қарап өз ойларын айтады.Сұрақтарға жауап береді. |
Дескриптор: -механикалық қозғалысты айтады -мазмұнын толық ашады. -өмірден мысалдар келтіреді. Мақсаты: Жылдам әрі функционалды түрде сыни ойлауды дамыту.Бүл суретте қандай құбылыс бейнеленген және неліктен адам алдына құлайды? |
Сұрақтар салынған конверт, жұмыс дәптері, АКТ Тапсыырмаға байланысты слайд. https://videouroki.net/razrabotki/n-iutonnyn-birinshi-zan-y-iniertsiialyk-sanak-zhuiielieri.html |
|
Сабақтың ортасы: 30 минут - Жаңа тақырып бойынша оқу мақсаты мен бағалау критерийін хабарлау, - жаңа тақырып мазмұнын ашу үшін оқулықтағы мәтінмен топта не жұпта жұмыс (әдіс, жұмыс түрі), қалай бағалайсыз? ҚБ әдісі - жаңа тақырыпты бекіту мақсатында бағалау критерийін ашатын тапсырмалар (саралау, қажеттіліктері бар балалар ерекшелігін ескеру), (ҚБ, дескриптор) - есептер шығару, эксперимент, талдау жұмыстары (саралау, ПИЗА тапсырмасын енгізу) (ҚБ, дескриптор) |
Бағалау критерийі -инерция құбылысына мысал болады -велосипед кенеттен тоқтады және адам өз қалпын жоғалтты. « Топтас, Ойлан, Талқыла» әдісі І- топ: Инерция тобы. Тапсырма№2 (Ресурс2 ) Мұғалім топтарға тапсырма береді оқушылардың инерция түрлері, және инерттілік инерциялық құбылыстарға келтірген мысалдарын тыңдайды. ІІ- топ. Тапсырма 3 (ресурс3) Мұғалім оқушылардың тапсырманы орындау барысындағы қадамдарын бақылайды. |
Оқулықты оқып, танысып шығады. Тірек сөздермен танысып,өз дәптерлеріне жазып алады.
Оқушылар суреттен инерция түрлері, және инерттілік инерциялық мысалдар келтіреді Суреттегі Ньютоннің бірінші заңына сыпаттама жазады және есептерді шығарады |
Дескриптор: - инерция құбылысына мысал келтіреді. -кез келген дененің қозғалысы салыстырмалы қозғалысын анықтайды -автобус ішінде жолаушылардің әрекеті сыпаттама жазады. -Ньютоннің бірінші заңына сыпаттама жазады және өмірден мысалдар келтіреді. -Спортшының таспен соқтығысқандан кейін күш компенсациядан кейін 0 ге тенг болғанын дәлелдейді. |
Оқушылар суреттен инерция түрлері, және инерттілік инерциялық мысалдар келтіреді https://videouroki.net/razrabotki/n-iutonnyn-birinshi-zan-y-iniertsiialyk-sanak-zhuiielieri.html тарқатпа материалдар, http://sverh-zadacha.ucoz.ru/lessons/Contents/mech/din/z1.html |
|
Сабақты қорытындылау 4-минут |
Тапсырма 4 (ресурс4) «Еркін талқылау» әдісі суретке қарап көкпар ойнау барысында ат жылдамдығын бірден азайтқан кезде Ержанның не себепті алдына қарай құлағанын сипаттап жаздыру. |
Оқушылар суретке қарап өздерінің сипаттамаларын дәптерге жазады |
Оқушылар суретке қарап суреттегі Ержанның не себептен алдына қарай құлағанын өмірліік мысалдар мен сипаттай алады. |
Суреттер |
|
Сабақтың соңы: 3 минут
|
Кері байланыс: Тараздан пайдаланып, егер сабақ түсінікті болса, жасыл денешікті таразының оң жағына және сабақ туралы сұрақтар туындаса сары денешікті, сабақ қызық болмаса қызыл денешікті таразының сол жақтарына салу аркылы оқушылардан кері байланыс алынады. Үйге тапсырма 8-жаттығу 1-2 есептер. |
|
Қорытынды бағалау: сабақта оқушылардың үлгерімін қорытындылай келе сабаққа өте жақсы қатысқан оқушылар жасыл тұсті шаммен, жақсы қатысқан оқушы сары түсті шаммен, белсенді бола алмаған оқушыларды қызыл түсті шаммен бағаланады. |
Тараз, түрлі -түсті денешіктер. Қызыл,сары, жасыл түсті шамдар. |
Ресурс1.Тапсырма№1

1.Бүл суретте қандай құбылыс бейнеленген?
__________________________________________
2.Бүл суретте неліктен адам алдына құлайды?
________________________________________
Русурс2. Тапсырма№ 2.
Руслан қала ішінде белгілі бір жылдамдықта автобус жүргізіп келе жатып, жолында кірпі тұрғанын байқадыда бірден тежегішті басты, автобус кенеттен тоқтап қалды.
1Кезкелген дененің қозғалысы салыстырмалы қозғалыс
бола алама? Мысал келтіріңіз________________________________________________________________________
________________________________________________________________________________
2. Автобус ішіндегі жолаушылардың әрекетін сипаттаңыз. ЕҚБҮ ________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________
3. Автобуста отырған жолаушылардің инерциялы жүйесі орындығына байланыстыма түсіндіріңіз______________________________________________________________________________________________________________________________________________________
4.Бул суретте Руслан жылдамдығын арттырғанда немесе азайтқанда, онымен байланысқан санақ жүйесі және инерциялық жүйесін түсіндіріңіз.ЕҚБҮ _____________________________________________________________________________________________________________________________________________________
5.Сурете Ньютоннің бірінші заңы орындалатын санақ жүйелері инерциялық санақ жүйелеріне мысалдар келтіріңіз._______________________________________________________________________________________________________________________________________________________
Ресурс3 Тапсырма№3

Тұрақты жылдамдықпен алаңда келе жатқан спортшы кенеттен тасқа соқтығысты.
А. Ньютонның бірінші заңын сипаттаңыз _______________________________________________________________________
В.Бүл суреттегі спортшының таспен
соқтығысқаннан кейінгі әрекетін сипаттаңыз және күшті есептеңіз________________________________________________
С.Спортшы соқтығысқандан кейінгі жылдамдығын
анықтаңыз?_______________________________________________________________________________________________
D.Спортшының құлауы дене салмағына
байланыстыма? сипаттама беріңіз. ___________________________________________________________________________
Тапсырма 4 (ресурс4)
1.Суретке қарап көкпар ойнау барысында ат жылдамдығын бірден азайтқан кезде Ержанның не себепті алдына қарай құлағанын сипаттап жазыңыз
____________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________
2.Инерция сөзінің мағынасы_____________________________________________________________________________.
3.Инерция дегеніміз не?_____________________________________________________________________________
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Ньютонның бірінші заңы, инерциялық санақ жүйелері
Ньютонның бірінші заңы, инерциялық санақ жүйелері
|
Пәні |
Физика |
|
|
Білім беру ұйымының атауы |
№103 жоббм |
|
|
Бөлім: |
Динамика негіздері |
|
|
Педагогтің аты-жөні |
||
|
Күні: |
|
|
|
Сынып: 9-сынып |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
Сабақтың тақырыбы |
Ньютонның бiрiншi заңы, инерциялық санақ жүйелерi |
|
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары: |
9.2.2.1-инерция, инерттілік және инерциялық санақ жүйесі ұғымдарының мағынасын түсіндіру. 9.2.2.2-Ньютонның бірінші заңын тұжырымдау және оны есептер шығаруда қолдану |
|
|
Сабақтың мақсаты: |
|
|
Сабақтың барысы
|
Сабақтың кезеңі/ уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
3 минут - ұйымдастыру, - топтастыру (әдісті анықтау), |
а) Оқушылармен сәлемдесу, оқушыларды тугелдеу. «Өрмекшінің торы» әдісі оқушыларға бір-біріне жақсы тілектер айтуын тапсырады ә ) Топтастыру. б)Топ ережесін еске түсіру. |
Оқушылар бір-бірлеріне тілек білдіре отырып жіпті лақтырады. Сап түзеп тұрып 1,2 санын реттілікпен саналу арқылы екі топқа бірігеді. І- топ: Инерция ІІ- топ. Ньютон |
Оқушылар бір- біріне тілек білдіреді, тыңдау дағдыларын дамытуға бағытталады, барлық оқушылардың қатыстырылуы арқылы сабаққа белсенділігі артады. |
Тоқыма жіп. |
|
Сабақтың басы: 5 минут - үй жұмысын сұрау (әдісті анықтау) қалай бағалайсыз? - жаңа тақырыпты ашу үшін ойды шоғырландыру (қандай мақсатта) |
“Конверттегі сұрақ″ әдісі Мұғалім конверттің ішіндегі өткен сабаққа байланысты сұрақтар арқылы үй жұмысын пысықтайды. Сұрақтар. 2.Механикалық қозғалыс дегеніміз не? 3.Қозғалыстың кинематикалық сипаттамалары дегеніміз не? “Миға шабуыл” әдісі арқылы Тапсырма№1 (Ресурс1 ) Мұғалім өткен тақырыппен жаңа сабақты байланыстыру мақсатында ой қозғау сұрақтарын береді. |
Оқушылар сұрақтарға кезекпен жауап береді, тапсырманы орындайды. Оқушылар сүретке қарап өз ойларын айтады.Сұрақтарға жауап береді. |
Дескриптор: -механикалық қозғалысты айтады -мазмұнын толық ашады. -өмірден мысалдар келтіреді. Мақсаты: Жылдам әрі функционалды түрде сыни ойлауды дамыту.Бүл суретте қандай құбылыс бейнеленген және неліктен адам алдына құлайды? |
Сұрақтар салынған конверт, жұмыс дәптері, АКТ Тапсыырмаға байланысты слайд. https://videouroki.net/razrabotki/n-iutonnyn-birinshi-zan-y-iniertsiialyk-sanak-zhuiielieri.html |
|
Сабақтың ортасы: 30 минут - Жаңа тақырып бойынша оқу мақсаты мен бағалау критерийін хабарлау, - жаңа тақырып мазмұнын ашу үшін оқулықтағы мәтінмен топта не жұпта жұмыс (әдіс, жұмыс түрі), қалай бағалайсыз? ҚБ әдісі - жаңа тақырыпты бекіту мақсатында бағалау критерийін ашатын тапсырмалар (саралау, қажеттіліктері бар балалар ерекшелігін ескеру), (ҚБ, дескриптор) - есептер шығару, эксперимент, талдау жұмыстары (саралау, ПИЗА тапсырмасын енгізу) (ҚБ, дескриптор) |
Бағалау критерийі -инерция құбылысына мысал болады -велосипед кенеттен тоқтады және адам өз қалпын жоғалтты. « Топтас, Ойлан, Талқыла» әдісі І- топ: Инерция тобы. Тапсырма№2 (Ресурс2 ) Мұғалім топтарға тапсырма береді оқушылардың инерция түрлері, және инерттілік инерциялық құбылыстарға келтірген мысалдарын тыңдайды. ІІ- топ. Тапсырма 3 (ресурс3) Мұғалім оқушылардың тапсырманы орындау барысындағы қадамдарын бақылайды. |
Оқулықты оқып, танысып шығады. Тірек сөздермен танысып,өз дәптерлеріне жазып алады.
Оқушылар суреттен инерция түрлері, және инерттілік инерциялық мысалдар келтіреді Суреттегі Ньютоннің бірінші заңына сыпаттама жазады және есептерді шығарады |
Дескриптор: - инерция құбылысына мысал келтіреді. -кез келген дененің қозғалысы салыстырмалы қозғалысын анықтайды -автобус ішінде жолаушылардің әрекеті сыпаттама жазады. -Ньютоннің бірінші заңына сыпаттама жазады және өмірден мысалдар келтіреді. -Спортшының таспен соқтығысқандан кейін күш компенсациядан кейін 0 ге тенг болғанын дәлелдейді. |
Оқушылар суреттен инерция түрлері, және инерттілік инерциялық мысалдар келтіреді https://videouroki.net/razrabotki/n-iutonnyn-birinshi-zan-y-iniertsiialyk-sanak-zhuiielieri.html тарқатпа материалдар, http://sverh-zadacha.ucoz.ru/lessons/Contents/mech/din/z1.html |
|
Сабақты қорытындылау 4-минут |
Тапсырма 4 (ресурс4) «Еркін талқылау» әдісі суретке қарап көкпар ойнау барысында ат жылдамдығын бірден азайтқан кезде Ержанның не себепті алдына қарай құлағанын сипаттап жаздыру. |
Оқушылар суретке қарап өздерінің сипаттамаларын дәптерге жазады |
Оқушылар суретке қарап суреттегі Ержанның не себептен алдына қарай құлағанын өмірліік мысалдар мен сипаттай алады. |
Суреттер |
|
Сабақтың соңы: 3 минут
|
Кері байланыс: Тараздан пайдаланып, егер сабақ түсінікті болса, жасыл денешікті таразының оң жағына және сабақ туралы сұрақтар туындаса сары денешікті, сабақ қызық болмаса қызыл денешікті таразының сол жақтарына салу аркылы оқушылардан кері байланыс алынады. Үйге тапсырма 8-жаттығу 1-2 есептер. |
|
Қорытынды бағалау: сабақта оқушылардың үлгерімін қорытындылай келе сабаққа өте жақсы қатысқан оқушылар жасыл тұсті шаммен, жақсы қатысқан оқушы сары түсті шаммен, белсенді бола алмаған оқушыларды қызыл түсті шаммен бағаланады. |
Тараз, түрлі -түсті денешіктер. Қызыл,сары, жасыл түсті шамдар. |
Ресурс1.Тапсырма№1

1.Бүл суретте қандай құбылыс бейнеленген?
__________________________________________
2.Бүл суретте неліктен адам алдына құлайды?
________________________________________
Русурс2. Тапсырма№ 2.
Руслан қала ішінде белгілі бір жылдамдықта автобус жүргізіп келе жатып, жолында кірпі тұрғанын байқадыда бірден тежегішті басты, автобус кенеттен тоқтап қалды.
1Кезкелген дененің қозғалысы салыстырмалы қозғалыс
бола алама? Мысал келтіріңіз________________________________________________________________________
________________________________________________________________________________
2. Автобус ішіндегі жолаушылардың әрекетін сипаттаңыз. ЕҚБҮ ________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________
3. Автобуста отырған жолаушылардің инерциялы жүйесі орындығына байланыстыма түсіндіріңіз______________________________________________________________________________________________________________________________________________________
4.Бул суретте Руслан жылдамдығын арттырғанда немесе азайтқанда, онымен байланысқан санақ жүйесі және инерциялық жүйесін түсіндіріңіз.ЕҚБҮ _____________________________________________________________________________________________________________________________________________________
5.Сурете Ньютоннің бірінші заңы орындалатын санақ жүйелері инерциялық санақ жүйелеріне мысалдар келтіріңіз._______________________________________________________________________________________________________________________________________________________
Ресурс3 Тапсырма№3

Тұрақты жылдамдықпен алаңда келе жатқан спортшы кенеттен тасқа соқтығысты.
А. Ньютонның бірінші заңын сипаттаңыз _______________________________________________________________________
В.Бүл суреттегі спортшының таспен
соқтығысқаннан кейінгі әрекетін сипаттаңыз және күшті есептеңіз________________________________________________
С.Спортшы соқтығысқандан кейінгі жылдамдығын
анықтаңыз?_______________________________________________________________________________________________
D.Спортшының құлауы дене салмағына
байланыстыма? сипаттама беріңіз. ___________________________________________________________________________
Тапсырма 4 (ресурс4)
1.Суретке қарап көкпар ойнау барысында ат жылдамдығын бірден азайтқан кезде Ержанның не себепті алдына қарай құлағанын сипаттап жазыңыз
____________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________
2.Инерция сөзінің мағынасы_____________________________________________________________________________.
3.Инерция дегеніміз не?_____________________________________________________________________________
шағым қалдыра аласыз













