№79 жалпы орта білім беретін мектеп
Тексерілді_______________
ДОІЖО: С.Б.Жуматаева
Ашық сабақ
Тақырыбы: Ньютонның екінші заңы. Масса
Сынып: 9 «А»
Пән мұғалімі: Ноғайбаева А.А
Шымент қаласы
2022-2023 оқу жылы
Сабақ жоспары
|
Бөлімі: |
Динамика негіздері |
|
Педагогтің аты-жөні: |
Ноғайбаева А.А |
|
Күні: |
16.11.2022ж |
|
Сыныбы:9А |
Қатысушылар саны: Қатыспағандар саны: |
|
Сабақтың тақырыбы: |
Ньютонның екiншi заңы, масса |
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты |
9.2.2.2 Ньютонның екінші заңын тұжырымдау және оны есептер шығаруда қолдану |
|
Сабақтың мақсаты |
Барлық оқушылар: Механикалық күштер туралы, олардың формуласын, бағытын түсіндіреді; Көптеген оқушылар: Ньютонның екінші заңын тұжырымдап; масса ұғымынын физикалық мағынасын ашады. Кейбір оқушылар:Ньютонның екінші заңына сапалы есептер шығарады. |
|
Бағалау критерийі |
|
|
Құндылықтарға баулу |
Оқушыларды еңбек және шығармашылық,ынтымақтастыққа баулу |
|
Алдыңғы білім |
7.2.2.2 – күнделікті өмірден күштердің әрекет етуіне мысалдар келтіру |
|
Сабақ кезеңі/ Уақыты |
Педагогтің іс-әрекеті |
Оқушының іс-әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың басталуы Қызығушылықты ояту кезеңі. Үй тапсырмасын тексеру (миға шабуыл стратегиясы) А) топтастыру стратегиясы Ә) кестемен жұмыс (оқулықпен жұмыс) |
Психологиялық ахуал: Үйге берген тапсырманы сұрау Әр оқушыға таратпа қағаздармен маркерлер тарату.
А
КҮШ
Қ
Түрлері Құралы
|
Оқушылар сұрақтарға жеке-жеке жауап береді
Оқушыларкүштердің түрлеріне мысладар келтіреді, тәжірибе көрсетеді.
Кестедегі сұрақтарға жауап беру арқ топқа бөлінеді.
|
Мұғалім оқушыларды 1-10 баллдық жүйе бойынша оқушылардың сабаққа қатысу белсенділігі бойынша бағаланады.
|
Презентация
Оқулық, Динамометр, Екі түрлі салмақтағы доп
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың ортасы |
Тақырыпты ашу: видеокөрсетілім Ньютонның екінші заңы» :
Ньютонның екінші заңының формуласын
Бұл
теңдеу динамиканың негізгі
заңы деп
аталады. Бұдан теңәрекетті күш
үдеудің шамасы Ньютонның ІІ заңының негізінде күш бірлігі енгізіледі. Күш бірлігіне массасы 1 кг дене 1 м/с2 үдеу тудыратынын күш алынған. Си жүйесіндегі күш бірлігі Ньютон (Н) деп аталады. Сонымен, 1Н= 1 кг*м/с2 Топтық жұмыс: «PRES» әдісі
1)Егер m 1 = m2 = 2кг , ал Ғ = 12Н болса , онда денелер қандай үдеумен қозғалады? 2)Массасы 1 кг денеге Жер қандай күшпен әсер ететінін есептеңдер. 3)Массасы 4 кг дене қандай да бір күшті әрекетінен 2м/с2 үдеу алады. Массасы 8 кг денеге дәл осындай күшпен әрекет еткенде , ол қандай үдеу алады? 4)60Н күш денеге 0,8 м/с 2 үдеу береді. Осы денеге қандай күш 2 м/с 2 үдеу бере алады? 5)Реактивті ұшақтың массасы 60т қозғалтқышының тарту күші 90 кН болса , ол екпін алғанда қандай үдеумен қозғалады ? 6) Ньютонның 2-заңының формуласы? 7) Кг,т,г,ц-қай физикалық шаманы өлшем бірлігі?
8) Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз №79 жалпы орта білім беретін
мектеп Тексерілді_______________ ДОІЖО:
С.Б.Жуматаева Ашық
сабақ
Тақырыбы: Ньютонның екінші заңы.
Масса
Сынып: 9
«А»
Пән мұғалімі:
Ноғайбаева А.А Шымент
қаласы 2022-2023 оқу
жылы Сабақ
жоспары Бөлімі: Динамика
негіздері Педагогтің
аты-жөні: Ноғайбаева
А.А Күні: 16.11.2022ж Сыныбы:9А Қатысушылар саны: Қатыспағандар
саны: Сабақтың
тақырыбы: Ньютонның екiншi заңы,
масса Оқу
бағдарламасына сәйкес оқу
мақсаты 9.2.2.2 Ньютонның екінші заңын тұжырымдау және
оны есептер шығаруда қолдану Сабақтың
мақсаты Барлық
оқушылар:
Механикалық күштер туралы,
олардың формуласын, бағытын
түсіндіреді; Көптеген
оқушылар: Ньютонның екінші заңын
тұжырымдап; масса ұғымынын физикалық мағынасын
ашады. Кейбір
оқушылар:Ньютонның екінші заңына сапалы
есептер шығарады. Бағалау
критерийі Механикалық күштерге мысал
келтіріп, бағытына сипаттама
береді. Күш пен үдеудің байланысын
талдайды; Ньютонның екінші заңын
қолданып есептер шығарады. Құндылықтарға
баулу Оқушыларды еңбек және
шығармашылық,ынтымақтастыққа
баулу Алдыңғы
білім 7.2.2.2
–
күнделікті өмірден күштердің
әрекет етуіне мысалдар
келтіру Сабақ
кезеңі/ Уақыты Педагогтің
іс-әрекеті Оқушының
іс-әрекеті Бағалау Ресурстар
Сабақтың
басталуы
Қызығушылықты
ояту кезеңі.
Үй тапсырмасын
тексеру (миға шабуыл
стратегиясы)
А) топтастыру
стратегиясы
Ә) кестемен
жұмыс (оқулықпен
жұмыс) Ұйымдастыру
кезеңі
Психологиялық
ахуал:
Үйге берген
тапсырманы сұрау
Әр оқушыға
таратпа қағаздармен маркерлер
тарату.
А
КҮШ
Қ
Түрлері
Құралы Анықтамасы: Дененің басқа денелер
тарапынан болатын әрекеттің нәтижесінде үдеу алатынын сипаттайтын
және осы әркеттің өлшемі болып табылатын физикалық
шама. Күш – векторлық
шама Өлшем
бірлігі: Ньютон Өлшейтін
құрал: динамометр Белгіленуі: F Түрлері: Ауырлық күші, үйкеліс күші,
серпімділік күші, тіректің реакция
күші
Р/с
Күштің
түрлері
Белгіленуі
Формуласы
Анықтамасы
1
Ауырлық
күші
2
Серпімділік
күші
3
Үйкеліс
күші
4
Тіректің реакция
күші
5
Теңәрекетті
күш
Оқушылар сұрақтарға жеке-жеке
жауап береді
Оқушыларкүштердің түрлеріне
мысладар келтіреді, тәжірибе
көрсетеді.
Кестедегі сұрақтарға жауап
беру арқ топқа
бөлінеді.
Мұғалім оқушыларды 1-10
баллдық жүйе бойынша оқушылардың сабаққа қатысу белсенділігі
бойынша бағаланады.
Презентация
Оқулық,
Динамометр,
Екі түрлі салмақтағы
доп
Сабақтың
ортасы Тақырыпты ашу:
видеокөрсетілім
Ньютонның екінші
заңы» : Күштің өзінің алатын
үдеуіне ықпал ететін қасиетін инерттілік деп
аталады. Масса
– дененің инерттілігінің
өлшемі Ньютонның екінші
заңы: денеде туындайтын үдеу оған
әрекет етуші күшке тура
пропорционал.
Ньютонның екінші заңының
формуласын
Бұл
теңдеу динамиканың негізгі
заңы деп
аталады. Бұдан теңәрекетті күш
үдеудің шамасы Ньютонның ІІ заңының
негізінде күш бірлігі
енгізіледі. Күш бірлігіне массасы 1
кг дене 1 м/с2 үдеу тудыратынын күш
алынған. Си жүйесіндегі күш бірлігі Ньютон (Н) деп
аталады. Сонымен, 1Н= 1
кг*м/с2 Топтық жұмыс: «PRES»
әдісі
Р- өз көзқарасын
білдіру;
R-Себеп салдарын
анықтайды;
E-Өзіндік пікірлерін
қорытындылайды;
S-шешу шолдарын
ұсынады.
Есептер шығару «Бірге
ойлаймыз» Жұптық жұмыс :
1)Егер m
1
= m2
= 2кг , ал
Ғ = 12Н болса , онда денелер
қандай үдеумен қозғалады?
2)Массасы 1 кг
денеге Жер қандай күшпен әсер ететінін
есептеңдер.
3)Массасы 4 кг дене
қандай да бір күшті әрекетінен 2м/с2
үдеу алады. Массасы 8 кг
денеге дәл осындай күшпен әрекет еткенде , ол қандай үдеу
алады?
4)60Н күш денеге 0,8
м/с 2
үдеу береді. Осы денеге қандай
күш 2 м/с 2
үдеу бере
алады?
5)Реактивті ұшақтың
массасы 60т қозғалтқышының тарту күші 90 кН болса , ол екпін
алғанда қандай үдеумен қозғалады ?
6) Ньютонның 2-заңының
формуласы?
7) Кг,т,г,ц-қай физикалық шаманы
өлшем бірлігі?
8) |















