Назар аударыңыз. Бұл материалды сайт қолданушысы жариялаған. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзса, осында жазыңыз. Біз ең жылдам уақытта материалды сайттан өшіреміз
Жақын арада сайт әкімшілігі сізбен хабарласады
Бонусты жинап картаңызға (kaspi Gold, Halyk bank) шығарып аласыз
Ньютонның екiншi заңы. Масса
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады
Білім беру ұйымының атауы |
|
|||||
Пәні: |
Физика |
|||||
Бөлім: |
Динамика негіздері |
|||||
Педагогтің аты-жөні: |
Жұмаева Н.Ә. |
|||||
Күні: |
|
|||||
Сынып: 9 |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
||||
Сабақтың тақырыбы: |
Ньютонның екiншi заңы. Масса |
|||||
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: |
9.2.2.2 Ньютонның екінші заңын тұжырымдау және оны есептер шығаруда қолдану |
|||||
Сабақтың мақсаты |
Масса мен үдеу ұғымдарын түсіне отырып Ньютонның екінші заңын тұжырымдау; Ньютонның екінші заңының математикалық өрнегін есептер шығаруда қолдану; |
|||||
Бағалау критерийлері: |
Дене жылдамдығының өзгеруі мен оның массасы арасындағы байланысты түсіндіре алады. Дене қозғалысы жылдамдығының өзгеру себебін біледі. Ньютонның екінші заңы бойынша мысалдарды түсіндіріп,оны есептер шығаруда қолдана алады. |
|||||
Бастапқы білім |
Механикадағы күштер |
|||||
Сабақтың барысы |
||||||
Сабақтың кезеңі//уақыты |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||
Сабақтың басы 6 минут Ұйымдастыру Өткен білімді еске түсіру
|
-оқушылармен сәлемдесу,; -оқушыларды түгелдеу; «Жүректен жүрекке» әдісі. «Flippity» программасы арқылы оқушыларды топқа бөлу.
«Қайталау-оқу анасы» Сәйкестігін тап. Жауабы: 1.B 2.D 3.A 4.C 5.G 6.E 7.F 8.H |
Оқушылар шаттық шеңберін құра отырып, бір-біріне деген тілегін бір ауыз сөзбен жеткізу. Оқушылар арнайы программа арқылы 2 топқа бөлінеді. Оқушылар тапсырма бойынша жұмыс жасайды. Бір-бірімен алмасып, жауаптын дұрыс-бұрыстығын тексереді. Түсінбеген сұрақтарын мұғаліммен бірге талқылайды. |
6-8 балл 5-3 балл 2-1 балл Жалпы балл-8 Дескриптор: Физикалық шамалар, терминдер мен олардың анықтамалар арасындағы байланысты анықтай алады. |
https://flippity.net/rp.php?c=%D0%90%D2%9B%D0%B4%D0%B8%D0%B4%D0%B0%D1%80,%D0%90%D2%9B%D1%82%D0%BE%D0%BB%D2%9B%D1%8B%D0%BD,%D0%93%D1%83%D0%BB%D0%BD%D0%BE%D0%B7%D0%B0,%D0%9C%D0%B8%D0%BB%D0%B0%D0%BD%D0%B0,%D0%A8%D1%8B%D0%BD%D0%B0%D1%80,%D0%9C%D0%B0%D0%B4%D0%B8%D0%BD%D0%B0,%D0%91%D0%B0%D1%80%D0%BD%D0%BE,%D0%90%D1%8F%D1%83%D0%BB%D1%8B%D0%BC,%D0%90%D0%BB%D0%B8%D0%BD%D0%B0,%D0%9D%D0%B5%D1%81%D1%96%D0%B1%D0%B5%D0%BB%D1%96,%D0%90%D2%9B%D0%BD%D2%B1%D1%80,%D0%9D%D0%B0%D2%93%D0%B8%D0%BC%D0%B0,%D3%98%D1%81%D0%B5%D1%82,%D0%AB%D1%80%D1%8B%D1%81%D0%B4%D3%99%D1%83%D0%BB%D0%B5%D1%82,%D0%9D%D2%B1%D1%80%D1%81%D2%B1%D0%BB%D1%82%D0%B0%D0%BD,%D0%9D%D0%B0%D0%B7%D1%8B%D0%BC,%D0%90%D0%B8%D0%B4%D0%B0,%D0%90%D1%80%D0%B0%D0%B9,%D2%B0%D0%BB%D0%B4%D0%B0%D1%80,%D3%98%D1%81%D0%B5%D0%BC&t=Random%20Name%20Picker Слайд Оқушының дәптері |
||
Сабақтың ортасы (Жаңа сабақ) 10 минут (Есептер шығару) 15 минут |
«Жаңа сабақ»
Ньютонның екінші заңының формуласын
Бұл теңдеу динамиканың негізгі
заңы деп аталады. Бұдан теңәрекетті күш үдеудің шамасы Ньютонның ІІ заңының негізінде күш бірлігі енгізіледі. Күш бірлігіне массасы 1 кг дене 1 м/с2 үдеу тудыратынын күш алынған. Си жүйесіндегі күш бірлігі Ньютон (Н) деп аталады. Сонымен, 1Н= 1 кг*м/с2 Анимация бойынша талдау жасау https://phet.colorado.edu/sims/html/forces-and-motion-basics/latest/forces-and-motion-basics_en.html
«Джигсо» әдісі бойынша Ньютонның екінші заңына есептер шығару. (Дамыта оқыту, дидактикалық бірліктерді ірлендіру, деңгейлеп оқыту технологиясы) 1 топ «Динамометр» А деңгейі №1 Реактивті ұшақтың массасы 60т қозғалтқышының тарту күші 90 кН болса , ол екпін алғанда қандай үдеумен қозғалады? Бер:
Шешуі:
В деңгейі №2 60 Н күш денеге 0,8 м/с 2 үдеу береді. Осы денеге қандай күш 2 м/с 2 үдеу бере алады? Бер: Шешуі: 2 топ «Таразы» А деңгейі №1 Массасы 4 кг дене қандай да бір күшті әрекетінен 2м/с2 үдеу алады. Массасы 8 кг денеге дәл осындай күшпен әрекет еткенде, ол қандай үдеу алады? Бер: Шешуі:
Жеңіл автомобильдің массасы 2 тонна, ал жүк көлігі 8 тонна.Егер жүк көлігінің тарту күші жеңіл автомобильдікінен 2 есе артық болса, жеңіл автомобильдердің үдеулерін салыстырыңдар. В деңгейі №2 Жеңіл автомлобильдің массасы 2 тонна, ал жүк көлігі 8 тонна.Егер жүк көлігінің тарту күші жеңіл автомобильдікінен 2 есе артық болса, жеңіл автомобильдердің үдеулерін салыстырыңдар. Бер:
Шешуі:
|
Оқушылар жаңа сабақты түсініп, мұғалімнің айтқандарын дәптерге жазып отырады. Түсінбеген сұрақтарын мұғаліммен бірге талқылайды.
Жеке топтар бір-бірінің есептер тексеріп, түсіндіріп, критерийге сүйеніп бас бармақ белгісі бойынша өзара бағалау жүргізеді. |
Дене жылдамдығының дене массасына байланысын түсіндіреді; Қозғалыс жылдамдығының өзгерісін тұжырымдайды Дескриптор ■Есептің шартын түзеді ■ХБЖ-ға келтіреді ■Есептің формуланысын түрлендіре алады. ■Есептің жауабын табады
■Есептің шартын түзеді ■ХБЖ-ға келтіреді ■Есептің формуланысын түрлендіре алады. ■Есептің жауабын табады ■Есеп шарты бойынша үдеуді табады. ■Есептің шартын түзеді ■ХБЖ-ға келтіреді ■Есептің формуланысын түрлендіре алады. ■Есептің жауабын табады ■Есеп шарты бойынша үдеуді табады. ■Есептің шартын түзеді ■ХБЖ-ға келтіреді ■Есептің формуланысын түрлендіре алады. ■Есептің жауабын табады ■Есеп шарты бойынша үдеуді салыстырады. |
https://phet.colorado.edu/sims/html/forces-and-motion-basics/latest/forces-and-motion-basics_en.html Слайд 770 ₸ - Сатып алу
Материал ұнаса әріптестеріңізбен бөлісіңіз
Ашық сабақ, ҚМЖ, көрнекілік, презентация
жариялап табыс табыңыз!
Материалдарыңызды сатып, ақша табыңыз.
(kaspi Gold, Halyk bank)
Ресми байқаулар тізімі
Республикалық байқауларға қатысып жарамды дипломдар алып санатыңызды көтеріңіз!
Материал іздеу Сіз үшін 400 000 ұстаздардың еңбегі мен тәжірибесін біріктіріп, ең үлкен материалдар базасын жасадық. Төменде пәніңізді белгілеп, керек материалды алып сабағыңызға қолдана аласыз Барлығы 663 959 материал жиналған
Осы аптаның ең үздік материалдары Педагогтардың біліктілігін арттыру курстары
Аттестацияда (ПББ) 100% келетін тақырыптармен дайындаймыз Аттестацияда (ПББ) келетін тақырыптар бойынша жасалған тесттермен дайындалып, бізбен бірге тестілеуден оңай өтесіз Өткен жылы бізбен дайындалған ұстаздар 50/50 жинап рекорд жасады Толығырақ |