Ньютонның екінші заңы, масса

Тақырып бойынша 31 материал табылды

Ньютонның екінші заңы, масса

Материал туралы қысқаша түсінік
ашық сабаққа дайын қысқа мерзімді жоспар
Материалдың қысқаша нұсқасы

Қысқа мерзімді жоспар

Сабақтың тақырыбы: Ньютонның екінші заңы, масса

Бөлімі:

Динамика негіздері

Педагогтің аты-жөні:

Тажибаева У

Күні:


Сыныбы: 9 з, 9е

Қатысушылар саны: Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы:

Ньютонның екінші заңы, масса

Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты

9.2.2.4 Ньютонның екінші заңын тұжырымдау және оны есептер шығаруда қолдану

Сабақтың мақсаты:

- Ньютонның екінші заңының мағынасын түсіну

- Ньютонның екінші заңының формуласын есептер шығаруда қолдану

Құндылықтарға баулу

  • Бірлік және ынтымақ –командамен топтық тапсырмаларды орындап ,басқалармен бірлескен жұмыстың нәтижесін қорғай алады;

Сабақтың барысы:


Сабақ кезеңі/

Уақыты

Педагогтің іс-әрекеті

Оқушының іс-әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Сабақтың басы







Өткенге шолу















Жаңа сабаққа дайындық




Ұйымдастыру кезеңі

Оқушылармен сәлемдесу, түгелдеу, сабаққа дайындығын тексеру.





Өткен тақырыпты қайталау мақсатында google форма арқылы сұрақтарға жауап береді


  1. Ауырлық күшінің формуласы

  2. Серпімділік күшінің формуласын ата

  3. Үйкеліс күшінің формуласы

  4. Үйкеліс коэффициентінің белгіленуі

  5. Қатаңдық коэффициентінің белгіленуі



Ой қозғау” әдісі

Сұрақтар қою арқылы оқушылармен бірге сабақ тақырыбы мен сабақ мақсатын жариялаймыз. Әр оқушыға бағалау парағы таратылады.


  1. Футбол құрамасында қанша адам ойнайды

  2. Волейбол құрамасында қанша адам ойнайды

  3. Баскетбол құрамасында қанша адам ойнайды

Қысқа видео көрсетіледі.

Сәлемдесу. Сабаққа дайындалады.








Өткен тақырып бойынша сұрақтарға жауап береді













Сұрақтарға жауап беру арқылы сабақтың тақырыбы мен сабақ мақсатын болжап айтады.





ҚБ: Мадақтау әдісі арқылы бағалау.

Жарайсың! Керемет!

Сен мықтысың!



Дискриптор:

Механикалық күштерді біледі











ҚБ: Мадақтау әдісі арқылы бағалау.

Жарайсың! Керемет!

Сен мықтысың!





Интербелсенді тақта









Ұялы телефон,

Интербелсенді тақта
















Сабақтың ортасы

Жаңа сабақ















Топтық жұмыс




















Жұптық жұмыс


Тапсырма №1

Demonstration + Questioning” әдісі арқылы

Мұғалім тәжірибені көрсетеді,

сабақ тақырыбының мазмұны ашылады. Тәжірибеге байланысты сұрақтар қойылады.

  1. Машинаға қандай күштер әсер етеді, күштердің бағыты қалай бағытталған.

  2. Неге жүгі бар машина баяу қозғалады.


Слайд арқылы формулаларды түсіндіру.



Тапсырма №2

Әр топ “Video-Based Learning” (Видео арқылы оқыту) әдісі арқылы видеоны көріп, сұрақтарға жауап береді. (Қосымша №1)
















Тапсырма №3

«Кім жылдам ?» әдісі бойынша есептер шығару


  1. Массасы 400г дене қандай да бір күштің әсерінен 2 м/с² үдеу алады. Осы денеге әсер ететін күшті анықта?

  2. Массасы 5т денеге 10 кН күш әсер етеді. Дененің үдеуі қандай?


Тәжірибеде арқылы оқушылар бүгінгі сабақтың мазмұнын талқылайды. Ньютонның екінші заңының мағынасын түсінеді. Формулаларын жазады.










Видеоны көріп, мағынасын түсінеді, топпен талқылайды, сұрақтарға жауап береді.


















Оқушылар жұппен Ньютонның екінші заңының формуласын пайдаланып есептер шығарады


Дискриптор:

1.Ньютонның екінші заңының мағынасын түсінеді.

2. Формуласының мағынасын біледі









Дискриптор:

  1. Ньютонның екінші заңын тұжырымдайды

  2. Ньютонның екінші заңын өмірде қолданылуын біледі

3.Ньютонның екінші заңы негізінде үдеудің өзгеруін түсіндіреді.





Дискриптор:

  1. Есептің берілгенін жазады

  2. ХБЖ-ға келтіреді

  3. Ньютонның екінші заңының формуласын қолданады

  4. Есептің шешімін дұрыс шығарады


Тақтайша, машина, жүк, жіп















Интербелсенді тақта, ноутбук, қима қағаздар

















Тақта, дәптер, қима қағаздар

Сабақтың соңы










Рефлексия: «Аргумен

т» әдісі арқылы ауызша

Бугінгі сабақта менің көңіл –күйім болды .............................., себебі.............................

Сабақта мен ...................................... жұмыс жасадым, себебі .........................

Сабақтағы мен үшін ........................................., себебі .................................................... .

Үй тапсырмасы. Тақырыпты оқу. 2,3-тапсырма


Оқушылар бүгінгі сабаққа кері байланыс береді. Бағалау парағына өзін өзі бағалап, жинаған балын ауызша айтады.


Бағалау парағы арқылы өзін-өзі бағалау

10 балл










Бағалау парағы, қима қағаз



Қосымша №1

? Жағдай 1. Автобустың тоқтауы 1-топ

Таңертең мектепке бара жатқанда автобус кенет тежеледі. Ылғалды жолда жүргізуші тежегішті жұмсақ басады, себебі қатты басса, автобус күрт тоқтап, жолаушылар алға қарай ұмтылып кетуі мүмкін. Автобустың массасы өте үлкен болғандықтан, оны тез тоқтату үшін өте үлкен тежелу күші керек болады. Жүргізуші аз күшпен тежесе, автобустың тежелу үдеуі де аз болады, яғни ол баяу тоқтайды. Жолаушылардың алға ұмтылуы – олардың бастапқы қозғалысын тоқтату үшін қажет күштің бірден артқанын сезінуі.

Сұрақтар:

1.Неліктен автобустың тоқтауы үшін үлкен күш қажет?

2.Тежелу күші артса, үдеу қалай өзгереді?

3.Егер автобустың массасы екі есе аз болса, тежелу үдеуі қалай өзгерер еді?

Жағдай 2. Мектеп сатысын көтеру 2-топ

Мектепте жаңа спорт құралдарын жеткізген күні Асқар мен Диана еден швабраларын жоғары қабатқа көтеріп бара жатыр. Асқар 8 кг жүк, Диана 4 кг жүктi көтереді. Екі оқушы да баспалдақпен бірдей жылдамдықпен жүргісі келеді, бірақ Асқарға жоғары көтерілу қиындау болып көрінеді. Себебі оның көтерген массасы үлкен болғандықтан, сол массаны үдету үшін көбірек күш қажет болады. Асқар баспалдақтың ортасына жеткенде жүкті біршама тезірек көтеру үшін күшті көбірек жұмсайды — осы кезде оның үдеуі артады.

Сұрақтар:

1.Асқар мен Диананың жүктері қалай әсер етеді? Неліктен Асқарға жүру қиынырақ?

2.Егер Асқар өзінің жүгін 2 есе күшпен көтерсе, оның үдеуі қалай өзгереді?

3.Ньютонның екінші заңы бұл жағдайды қалай түсіндіреді?

? Жағдай 3. Арбамен дүкенде қозғалу 3-топ

Аяжан дүкеннен азық-түлік алып, арбаны итеріп бара жатыр. Бастапқыда арба бос болғанда ол жеңіл қозғалды. Біраздан соң арбаға ауыр сулар мен жемістер салынғандықтан, массасы артты. Аяжан бұрынғыдай күшпен итергенімен, арба бұрынғыдай тез үдемейді. Өйткені масса артқан сайын сол күшке сәйкес үдеу азаяды. Аяжан күшті көбірек жұмсаған кезде арба бірден тезірек қозғала бастайды.


Сұрақтар:

1.Арбаның массасы артқанда үдеу қалай өзгереді?

2.Неге бос арба ауыр арбаға қарағанда тез қозғалады?

3.Аяжан күшті екі есе арттырса, арбаның үдеуі қалай өзгереді?


Қосымша тапсырмалар

Есептер

1. Тарту күші 15 кН болатын трактор прицепке 0,5 м/сүдеу береді. Егер трактор 60 кН тарту күшіне ие болса, онда ол осы прицепке қандай үдеу береді?

2. 60 Н күш денеге 0,8 м/с² үдеу береді. Осы денеге қандай күш 2 м/с² үдеу бере алады?

3. Бірдей күштің әсерінен массасы 4 кг дене 2 м/с² үдеу алады. Егер массасы 8 кг денеге осы күш әсер етсе, оның үдеуі қандай болады?



Физикалық шаманың атауы


Өлшем бірлігі

Формуласы

1


Күш



2


Үдеу



3


Масса




Жүктеу
bolisu
Бөлісу
ЖИ арқылы жасау
Файл форматы:
docx
03.12.2025
11
Жүктеу
ЖИ арқылы жасау
Бұл материалды қолданушы жариялаған. Ustaz Tilegi ақпаратты жеткізуші ғана болып табылады. Жарияланған материалдың мазмұны мен авторлық құқық толықтай автордың жауапкершілігінде. Егер материал авторлық құқықты бұзады немесе сайттан алынуы тиіс деп есептесеңіз,
шағым қалдыра аласыз
Қазақстандағы ең үлкен материалдар базасынан іздеу
Сіз үшін 400 000 ұстаздардың еңбегі мен тәжірибесін біріктіріп, ең үлкен материалдар базасын жасадық. Төменде керек материалды іздеп, жүктеп алып сабағыңызға қолдана аласыз
Материал жариялап, аттестацияға 100% жарамды сертификатты тегін алыңыз!
Ustaz tilegi журналы министірліктің тізіміне енген. Qr коды мен тіркеу номері беріледі. Материал жариялаған соң сертификат тегін бірден беріледі.
Оқу-ағарту министірлігінің ресми жауабы
Сайтқа 5 материал жариялап, тегін АЛҒЫС ХАТ алыңыз!
Қазақстан Республикасының білім беру жүйесін дамытуға қосқан жеке үлесі үшін және де Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық материалыңызбен бөлісіп, белсенді болғаныңыз үшін алғыс білдіреміз!
Сайтқа 25 материал жариялап, тегін ҚҰРМЕТ ГРОМАТАСЫН алыңыз!
Тәуелсіз Қазақстанның білім беру жүйесін дамытуға және білім беру сапасын арттыру мақсатында Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық жұмысын жариялағаны үшін марапатталасыз!
Министірлікпен келісілген курстар тізімі