Сабақтың тақырыбы: Ньютонның үшінші заңы
|
Бөлімі: |
Динамика негіздері |
|
Педагогтің аты-жөні: |
Жапарова Салтанат Бақытқызы |
|
Күні: |
21.11.2024 |
|
Сыныбы: 9 |
Қатысушылар саны: Қатыспағандар саны: |
|
Сабақтың тақырыбы: |
Ньютонның үшінші заңы |
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты |
9.2.2.5 Ньютонның үшінші заңын тұжырымдау және оны есептер шығаруда қолдану |
|
Сабақтың мақсаты: |
|
|
Бағалау критерийлері |
Ньютонның үшінші заңын тұжырымдайды және оны есеп және оны есептер шығаруда қолданады. |
Сабақтың барысы:
|
Сабақ кезеңі/ уақыты |
Педагогтің іс-әрекеті |
Оқушының іс-әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
Сабақтың басы 2 мин Өткенді қайталау 3 мин 3 мин Сабақтың ортасы 10 мин 10 мин Сергіту сәті 3 мин 5 мин 6 мин Кері байланс 3 мин Бағалау Үй тапсырмасы |
Ұйымдастыру кезеңі. Оқушылармен амандасу, түгендеу, сабаққа дайындығын бақылау. Мини викторина «Серпілген сауал»
I.Білу кезеңі. «Мюнстенберг» әдісі Экраннан араласқан әріптер көрсетіледі. II.Түсіну. «Ой қозғау» «Ньютонның үшінші заңы» туралы видео көрсетіледі, тақырыпқа кіріспе жасалады. «Додекаэдр» әдісі Тақырып бойынша экранда көрсетілген сұрақтарға жауап беруді сұрайды.
Ж: шам аспаға әсер етеді, оны төмен тартады. Нәтижесінде серпімділік күші пайда болады.
Ж: қысым күші
Ж: тіректің реакция күші.
Ж: әсерге әрқашан оған тең және қарама-қарсы бағытталған қарсы әсер пайда болады – екі дененің өзара әсерлері бір-біріне тең, бағыттары қарама-қарсы.
Ж: F1=-F2
Ж: инерциялық жүйелерде орындалады.
Ж: Динамометр
Ж:F=ma IV. Талдау «Практикалық жұмыс» Жұптық жұмыс. Оқулықтың 95-беттегі 15-жаттығу сұрақтары мен есептерін орындаңдар. Ньютонның үшінші заңын ұлттық ойындармен байланыстырып ортаға көрсетіңдер. Экранға Ньютонның үшінші заңына сәйкес мақал-мәтелдер көрсетеді. V. Жинақтау «Wordwall» әдісі Тақтаға жеке оқушыдан шығып экранда шыққан сұрақтарға жауап беріңдер. Қосымша есептер шығару 1.Массасы 350 кг вагон қозғалысқа кедергі күші 12 Н болғанда 0,15м/с2 үдеумен қозғалғанда қандай күш әсер етеді? Берілгені Шешуі Шығарылуы: a=0.15м/с2 m=350кг F2=ma F2=350*0.15=52.5н F1=12Н F=F1+F2 F=12+52.5=64.5 Н 2.Массасы 80кг шаңғышы төбеден сырғанап түскенде етектегі жылдамдығы 8м/с-қа тең болды. Егер шаңғышы сырғанау басталғаннан кейін 20с өткенде төбе етегіне тоқтаса, қозғалысқа кедергі күштің шамасын анықтаңдар. Берілгені Шешуі Шығарылуы: m=80 кг ᶹ=8м/с a=ᶹ/t а=8/20=0.4м/с2 F=ma F=80*0.4=32 н t=20c F-? «Асықтар» Арнайы үш түсте ілінген қоржындарға асықтар салып, кері байланыс беріңдер «Медаль әісі» арқылы мұғалім оқушыларды марапаттайды Ньютон заңдарына мысалдар келтіре отырып қосымша ақпарат жазып келу |
Мұғаліммен сәлемдеседі. Сабаққа дайындалып отырады. Сұрақтарға жауап береді Оқушылар әріптерден дұрыс сөз құрастырып тақырыпты табады. Видео соңында сұрақтарға жауап береді. Стендтен Ньютон туралы ақпарат алып, айтады. Көрсетілген сұрақтар бойынша кітаппен жұмыс жасайды, сұрақтарға жауап береді. Оқулықтағы жаттығу тапсырмаларын дәптерге орындайды, тақтаға жазады. Оқушылар арқан тартыс, қол күрес сияқты ойындарды көрсетеді. «Wordwall» әдісі Арқылы оқушылар тест сұрақтарына жауап береді. Экранда көрсетілген есептерді шығарады Оқушылар қоржын түстеріне сәйкес асықтарды салады. Жасыл қоржын «Өте жақсы түсіндім», сары қоржын «Жақсы түсіндім», қызыл қоржын «Әлі де іздену керек» Оқушылар «Өте жақсы», «Жақсы», «Талпын» медальдарымен марапатталады. |
Әр дұрыс жауапқа 1 балл Дұрыс жауапқа 1 балл Дискриптор -экранда көрсетілген сұрақтарға оқулықтан жауап іздейді. -сұрақтарға жауап берді Әрбір дұрыс жауапқа 1 балл Дискриптор -тапсырмалар мен сұрақтарды оқиды -Ньютонның үшінші заңын қолдана отырып есептер шығарады -сұрақтарға жауап жазады. Әрбір дұрыс есепке 2 балл Дискриптор -экраннан сұрақ таңдайды -сұрақтарға жауап береді. Әр дұрыс жауапқа 1 балл Дискриптор -есептің шартын оқып, танысады -формулалар қолданып есептер шығарады. Дұрыс жауапқа 2 балл |
Физика 9-сынып. Д.М.Қазақбаева., Ш.Б.Насохова, Н.Бекбасар. Алматы «Мектеп» 2019ж. Бағалау парағы. Доп Презентация Панельді тақта Оқулық Панельді тақта Додекаэдр Оқулық Оқулық Презентация Арқан Панельді тақта Қоржын, асықтар Презентация Медальдар Презентация |
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Ньютонның үшінші заңы
Ньютонның үшінші заңы
Сабақтың тақырыбы: Ньютонның үшінші заңы
|
Бөлімі: |
Динамика негіздері |
|
Педагогтің аты-жөні: |
Жапарова Салтанат Бақытқызы |
|
Күні: |
21.11.2024 |
|
Сыныбы: 9 |
Қатысушылар саны: Қатыспағандар саны: |
|
Сабақтың тақырыбы: |
Ньютонның үшінші заңы |
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты |
9.2.2.5 Ньютонның үшінші заңын тұжырымдау және оны есептер шығаруда қолдану |
|
Сабақтың мақсаты: |
|
|
Бағалау критерийлері |
Ньютонның үшінші заңын тұжырымдайды және оны есеп және оны есептер шығаруда қолданады. |
Сабақтың барысы:
|
Сабақ кезеңі/ уақыты |
Педагогтің іс-әрекеті |
Оқушының іс-әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
Сабақтың басы 2 мин Өткенді қайталау 3 мин 3 мин Сабақтың ортасы 10 мин 10 мин Сергіту сәті 3 мин 5 мин 6 мин Кері байланс 3 мин Бағалау Үй тапсырмасы |
Ұйымдастыру кезеңі. Оқушылармен амандасу, түгендеу, сабаққа дайындығын бақылау. Мини викторина «Серпілген сауал»
I.Білу кезеңі. «Мюнстенберг» әдісі Экраннан араласқан әріптер көрсетіледі. II.Түсіну. «Ой қозғау» «Ньютонның үшінші заңы» туралы видео көрсетіледі, тақырыпқа кіріспе жасалады. «Додекаэдр» әдісі Тақырып бойынша экранда көрсетілген сұрақтарға жауап беруді сұрайды.
Ж: шам аспаға әсер етеді, оны төмен тартады. Нәтижесінде серпімділік күші пайда болады.
Ж: қысым күші
Ж: тіректің реакция күші.
Ж: әсерге әрқашан оған тең және қарама-қарсы бағытталған қарсы әсер пайда болады – екі дененің өзара әсерлері бір-біріне тең, бағыттары қарама-қарсы.
Ж: F1=-F2
Ж: инерциялық жүйелерде орындалады.
Ж: Динамометр
Ж:F=ma IV. Талдау «Практикалық жұмыс» Жұптық жұмыс. Оқулықтың 95-беттегі 15-жаттығу сұрақтары мен есептерін орындаңдар. Ньютонның үшінші заңын ұлттық ойындармен байланыстырып ортаға көрсетіңдер. Экранға Ньютонның үшінші заңына сәйкес мақал-мәтелдер көрсетеді. V. Жинақтау «Wordwall» әдісі Тақтаға жеке оқушыдан шығып экранда шыққан сұрақтарға жауап беріңдер. Қосымша есептер шығару 1.Массасы 350 кг вагон қозғалысқа кедергі күші 12 Н болғанда 0,15м/с2 үдеумен қозғалғанда қандай күш әсер етеді? Берілгені Шешуі Шығарылуы: a=0.15м/с2 m=350кг F2=ma F2=350*0.15=52.5н F1=12Н F=F1+F2 F=12+52.5=64.5 Н 2.Массасы 80кг шаңғышы төбеден сырғанап түскенде етектегі жылдамдығы 8м/с-қа тең болды. Егер шаңғышы сырғанау басталғаннан кейін 20с өткенде төбе етегіне тоқтаса, қозғалысқа кедергі күштің шамасын анықтаңдар. Берілгені Шешуі Шығарылуы: m=80 кг ᶹ=8м/с a=ᶹ/t а=8/20=0.4м/с2 F=ma F=80*0.4=32 н t=20c F-? «Асықтар» Арнайы үш түсте ілінген қоржындарға асықтар салып, кері байланыс беріңдер «Медаль әісі» арқылы мұғалім оқушыларды марапаттайды Ньютон заңдарына мысалдар келтіре отырып қосымша ақпарат жазып келу |
Мұғаліммен сәлемдеседі. Сабаққа дайындалып отырады. Сұрақтарға жауап береді Оқушылар әріптерден дұрыс сөз құрастырып тақырыпты табады. Видео соңында сұрақтарға жауап береді. Стендтен Ньютон туралы ақпарат алып, айтады. Көрсетілген сұрақтар бойынша кітаппен жұмыс жасайды, сұрақтарға жауап береді. Оқулықтағы жаттығу тапсырмаларын дәптерге орындайды, тақтаға жазады. Оқушылар арқан тартыс, қол күрес сияқты ойындарды көрсетеді. «Wordwall» әдісі Арқылы оқушылар тест сұрақтарына жауап береді. Экранда көрсетілген есептерді шығарады Оқушылар қоржын түстеріне сәйкес асықтарды салады. Жасыл қоржын «Өте жақсы түсіндім», сары қоржын «Жақсы түсіндім», қызыл қоржын «Әлі де іздену керек» Оқушылар «Өте жақсы», «Жақсы», «Талпын» медальдарымен марапатталады. |
Әр дұрыс жауапқа 1 балл Дұрыс жауапқа 1 балл Дискриптор -экранда көрсетілген сұрақтарға оқулықтан жауап іздейді. -сұрақтарға жауап берді Әрбір дұрыс жауапқа 1 балл Дискриптор -тапсырмалар мен сұрақтарды оқиды -Ньютонның үшінші заңын қолдана отырып есептер шығарады -сұрақтарға жауап жазады. Әрбір дұрыс есепке 2 балл Дискриптор -экраннан сұрақ таңдайды -сұрақтарға жауап береді. Әр дұрыс жауапқа 1 балл Дискриптор -есептің шартын оқып, танысады -формулалар қолданып есептер шығарады. Дұрыс жауапқа 2 балл |
Физика 9-сынып. Д.М.Қазақбаева., Ш.Б.Насохова, Н.Бекбасар. Алматы «Мектеп» 2019ж. Бағалау парағы. Доп Презентация Панельді тақта Оқулық Панельді тақта Додекаэдр Оқулық Оқулық Презентация Арқан Панельді тақта Қоржын, асықтар Презентация Медальдар Презентация |
шағым қалдыра аласыз













