Бекітемін:
|
Күні: 14.01.2019 Сынып: 1ғ |
Мектебі: №70ЖББОМ Мұғалімі: Калмагамбетова Г.О Қатысқандар саны: Қатыспағандар саны: |
|
|
Сабақтың тақырыбы |
Табиғатқа саяхат. Ө дыбысы мен әрпі. |
|
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) |
1.2.9.1.Әріпті тану,ажырату және оны дыбыспен сәйкестендіру 1.2.1.2. оқудың түрлерін қолдана алу(буындап оқу, тұтас оқу) 1.1.4.1 мәтіннің мазмұнын тақырыбы немесе оның иллюстрациясы бойынша болжау |
|
|
Сабақтың мақсаттары |
Барлығы: «ө»әрпін таниды,дыбысты ажыратады Көбі: Тақырыпты түсініп, тыңдап, жетекші сұрақтар арқылы талқылайды. Кейбірі: сөздерден сөйлем құрай алады,мәтінді оқи алады,өз ойын еркін айта алады. |
|
|
Бағалау критерийі (табыс критерийі) |
Әріпті таниды , ажыратады және оны дыбыспен сәйкестендіре алады |
|
|
Құндылықтарды дарыту |
Оқушыларды табиғатты сүюге, оны үнемі таза ұстауға тәрбиелеу. |
|
|
Пәнаралық байланыс |
Дүниетану,жаратылыстану |
|
|
АКТ қолдану дағдылары |
Таныстырылым ,бейнежазба,интербелсенді тақта,слайд |
|
|
Сөздік қор |
Өрік- абрикос-apricots, Өшіргіш – ластик – rabber , Өзен – река – river ,Өрмекші-паук-spider сөздерді үш тілде айта алады |
|
|
Алдыңғы меңгерілген білім |
Ө дыбысы мен әрпін біледі |
|
|
Сабақ барысы |
||
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет |
Ресурстар |
|
Сабақтың басы Ынтымақтастық атмосферасын қалыптастыру |
– Балалар, шаңырақтың уықтары мықты болу үшін бірлесе жұмыс жасаған дұрыс болар.Олай болса топқа бөлінейік: Дөңгелене тұрайық, Киіз үйді құрайық, Керегеге киіліп, Уық болып иіліп, Бір шыңырақ құрайық. -енді, мына жердегі суреттерден өздеріңе сурет таңдап алыңдаршы? (өрік, өрмекші,өзен,өшіргіш суреттерін таңдау, сол бойынша топқа бөліну) Сабақ мақсатын(табыс критерийін) таныстыру -балалар, сендер қандай сурет алдыңдар? -олар қандай әріптен басталып тұр? -қалай ойлайсыңдар, неге ол әріптен басталатын сөздерді алдық? -бәріміз дауыстап айтып көрейікші? -ол дыбыс дауысты ма әлде дауыссыз ба? Ендеше, балалар, біз бүгін сабағымызда «Ө» әрпіне байланысты сөздерді оқып,дыбыстық талдау жасап үйренеміз. Бейнеролик «Ө» әрпі Сөздік қор: Жұптық жұмыс Өрік- абрикос-apricots, Өшіргіш – ластик – rabber, Өзен – река – river , Өрмекші-паук-spider сөздерді үш тілде айтқызу, жұптарға суреттері мен сөздерін беріп сәйкестендіру. |
«Шаңырақ» әдісі Суреттер Табыс критерийі Интербелсенді тақта суреттер, стикерлер |
|
Сабақтың ортасы |
«Ой
шақыру» Жұмбақ жасыру. (Төрт топқа ермексаз, түрлі- түсті қағаз,моншақ, сурет үлестіріп беру) - Балалар алдындағы ресурстар арқылы «ө» дыбысын жасайды. 1-топ: -Шөл, көл сөздеріне дыбыстық талдау жасап өту. 2-топ: осы сөздермен сөйлем құру. 3-топ: «Шөл», «көл» Сөздерін тақтаға көркем жазу.
4-топ: осы сөздердің
айырмашылығын анықтау Шөл Көл
- Жарайсыңдар, балалар! Ендеше, «ө» әрпінің
баспа және жазба түрлерімен
танысайық. Ұжымдық жұмыс: Оқулықпен жұмыс: -суреттегі қандай жәндік? -оны қай мезгілде көреміз? -қазір қай мезгіл? -балалар қайда бара жатыр? -буынға бөлейік, дыбыстық талдау жасайық.
Дыбыстық талдау жасау №1 Тыңдалым -Мерей, табиғат деген не? -Сұрақтың жауабын төмендегі суреттерден табуға болады?
-Табиғатқа тағы не жатады? Табиғаттың суреттерінің ішінде Ө-дыбысы мен әрпі келетін суреттерді атау. «Өрмекші торы» ойыны. Оқушыларды шеңберге тұрғызу, «-Табиғатқа тағы не жатады?» деп сұрау арқылы әр жауап берген сайын оқушының қолына жіпті орау.оқушылар жауап бергенде өрмекші торы пайда болады. Дескриптор : Тыңдалған мәтінге өз көзқарасын жай сөйлеммен білдіреді. Білім алушы - сөздерді дұрыс айтады; Берілген сурет бойынша шағын әңгіме құрастырып айта алады. Ө дыбысына дыбыстық талдау жасай алады |
Таныстырылым, Илгек,домино,моншақ,қақпақ Суретпен жұмыс Оқушы белсенділігі артады. Оқулық Ұжымдық жұмыс Мәтін желісі бойынша оқулықта берілген сұрақтарға оқушылардан жауап алуды ұйымдастырамын. Мәтін бойынша сұрақ қоя білу және жауап бере білу білігін бағалаймын |
|
Сергіту сәті |
|
Сергіту сәті Бейнебаян |
|
Қызықты тапсырма Аяқталуы Сабақтың соңы |
Оқылым Шөл төл өрнек көрік көрме Көл сөл өрмек өрмекші Көркем Жазылым Ө дыбысының жазылу ережесімен таныстыру. Дәптермен жұмыс: Өө әрпін таңбалау. Өр, шөл, өрмекші, өрік сөздерін жазу. Саралау «Өз орнын тап» ойыны Өр, төр, көл, шөл, өрнек, өрік, көрме,Көркем, Көкөніс, көгершін,өрмекші,көлеңке сөздерін 1буынды, 2буынды,3буынды себеттерге тауып орналастыру
Дескриптор : -сөздерде қанша буын екенін айыра біледі -Буындарды ажырата алады Кері байланыс: «Табыс критерийі» арқылы мақсатқа жетуді анықтау. -Балалар бүгінгі сабақ ұнады ма? -Қай ойын ұнады? Бүгінгі сабақтан сөз қоржындарыңа қандай сөз салдыңдар? Бүгін біз не үйрендік? Ия біз бүгін басқа дыбыстардан ерекшелігін Ө дыбысының оқылуын ,жазылуын және сөздік қорымызды толықтырдық.Бүгінгі сабағымыздың мақсаты осы.
Әр оқушы өзінің ойын жеткізеді. Сабақты толық түсінсе суретін чемоданға, толық түсінбесе еттартқышқа, мүлдем түсінбесе қоқыс себетіне салады. |
Оқулықпен жұмыс Дәптермен жұмыс Смайликтер жапсыру арқылы бағалау Сөздер жазылған қима қағаздар, себеттер суреттері «Өз орнын тап» ойыны Топтық жұмыс «Баспалдақ» әдісі бойынша өздерін бағалау. Рефлексия. Чемодан, еттартқыш, қоқыс себеті |
|
Саралау – оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз? |
Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін тексеру жоспарыңыз?
|
Денсаулық және
қауіпсіздік техникасының
сақталуы |
|
Ресурс немесе мәтін бойынша саралау. Мақсат бойынша саралау |
«Баспалдақ» әдісі бойынша өздерін бағалау. |
Сабақ барысында оқушылардың өмір қауіпсіздігі қатаң қадағаланады |
|
Сабақ бойынша рефлексия Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба? Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме? Жеткізбесе, неліктен? Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме? Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма? Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен? |
Бұл бөлімді сабақ туралы өз пікіріңізді білдіру үшін пайдаланыңыз. Өз сабағыңыз туралы сол жақ бағанда берілген сұрақтарға жауап беріңіз. |
|
|
Жалпы баға Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? 1: 2: Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? 1: 2: Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет? |
||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Ө дыбысы мен әрпі
Ө дыбысы мен әрпі
Бекітемін:
|
Күні: 14.01.2019 Сынып: 1ғ |
Мектебі: №70ЖББОМ Мұғалімі: Калмагамбетова Г.О Қатысқандар саны: Қатыспағандар саны: |
|
|
Сабақтың тақырыбы |
Табиғатқа саяхат. Ө дыбысы мен әрпі. |
|
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) |
1.2.9.1.Әріпті тану,ажырату және оны дыбыспен сәйкестендіру 1.2.1.2. оқудың түрлерін қолдана алу(буындап оқу, тұтас оқу) 1.1.4.1 мәтіннің мазмұнын тақырыбы немесе оның иллюстрациясы бойынша болжау |
|
|
Сабақтың мақсаттары |
Барлығы: «ө»әрпін таниды,дыбысты ажыратады Көбі: Тақырыпты түсініп, тыңдап, жетекші сұрақтар арқылы талқылайды. Кейбірі: сөздерден сөйлем құрай алады,мәтінді оқи алады,өз ойын еркін айта алады. |
|
|
Бағалау критерийі (табыс критерийі) |
Әріпті таниды , ажыратады және оны дыбыспен сәйкестендіре алады |
|
|
Құндылықтарды дарыту |
Оқушыларды табиғатты сүюге, оны үнемі таза ұстауға тәрбиелеу. |
|
|
Пәнаралық байланыс |
Дүниетану,жаратылыстану |
|
|
АКТ қолдану дағдылары |
Таныстырылым ,бейнежазба,интербелсенді тақта,слайд |
|
|
Сөздік қор |
Өрік- абрикос-apricots, Өшіргіш – ластик – rabber , Өзен – река – river ,Өрмекші-паук-spider сөздерді үш тілде айта алады |
|
|
Алдыңғы меңгерілген білім |
Ө дыбысы мен әрпін біледі |
|
|
Сабақ барысы |
||
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет |
Ресурстар |
|
Сабақтың басы Ынтымақтастық атмосферасын қалыптастыру |
– Балалар, шаңырақтың уықтары мықты болу үшін бірлесе жұмыс жасаған дұрыс болар.Олай болса топқа бөлінейік: Дөңгелене тұрайық, Киіз үйді құрайық, Керегеге киіліп, Уық болып иіліп, Бір шыңырақ құрайық. -енді, мына жердегі суреттерден өздеріңе сурет таңдап алыңдаршы? (өрік, өрмекші,өзен,өшіргіш суреттерін таңдау, сол бойынша топқа бөліну) Сабақ мақсатын(табыс критерийін) таныстыру -балалар, сендер қандай сурет алдыңдар? -олар қандай әріптен басталып тұр? -қалай ойлайсыңдар, неге ол әріптен басталатын сөздерді алдық? -бәріміз дауыстап айтып көрейікші? -ол дыбыс дауысты ма әлде дауыссыз ба? Ендеше, балалар, біз бүгін сабағымызда «Ө» әрпіне байланысты сөздерді оқып,дыбыстық талдау жасап үйренеміз. Бейнеролик «Ө» әрпі Сөздік қор: Жұптық жұмыс Өрік- абрикос-apricots, Өшіргіш – ластик – rabber, Өзен – река – river , Өрмекші-паук-spider сөздерді үш тілде айтқызу, жұптарға суреттері мен сөздерін беріп сәйкестендіру. |
«Шаңырақ» әдісі Суреттер Табыс критерийі Интербелсенді тақта суреттер, стикерлер |
|
Сабақтың ортасы |
«Ой
шақыру» Жұмбақ жасыру. (Төрт топқа ермексаз, түрлі- түсті қағаз,моншақ, сурет үлестіріп беру) - Балалар алдындағы ресурстар арқылы «ө» дыбысын жасайды. 1-топ: -Шөл, көл сөздеріне дыбыстық талдау жасап өту. 2-топ: осы сөздермен сөйлем құру. 3-топ: «Шөл», «көл» Сөздерін тақтаға көркем жазу.
4-топ: осы сөздердің
айырмашылығын анықтау Шөл Көл
- Жарайсыңдар, балалар! Ендеше, «ө» әрпінің
баспа және жазба түрлерімен
танысайық. Ұжымдық жұмыс: Оқулықпен жұмыс: -суреттегі қандай жәндік? -оны қай мезгілде көреміз? -қазір қай мезгіл? -балалар қайда бара жатыр? -буынға бөлейік, дыбыстық талдау жасайық.
Дыбыстық талдау жасау №1 Тыңдалым -Мерей, табиғат деген не? -Сұрақтың жауабын төмендегі суреттерден табуға болады?
-Табиғатқа тағы не жатады? Табиғаттың суреттерінің ішінде Ө-дыбысы мен әрпі келетін суреттерді атау. «Өрмекші торы» ойыны. Оқушыларды шеңберге тұрғызу, «-Табиғатқа тағы не жатады?» деп сұрау арқылы әр жауап берген сайын оқушының қолына жіпті орау.оқушылар жауап бергенде өрмекші торы пайда болады. Дескриптор : Тыңдалған мәтінге өз көзқарасын жай сөйлеммен білдіреді. Білім алушы - сөздерді дұрыс айтады; Берілген сурет бойынша шағын әңгіме құрастырып айта алады. Ө дыбысына дыбыстық талдау жасай алады |
Таныстырылым, Илгек,домино,моншақ,қақпақ Суретпен жұмыс Оқушы белсенділігі артады. Оқулық Ұжымдық жұмыс Мәтін желісі бойынша оқулықта берілген сұрақтарға оқушылардан жауап алуды ұйымдастырамын. Мәтін бойынша сұрақ қоя білу және жауап бере білу білігін бағалаймын |
|
Сергіту сәті |
|
Сергіту сәті Бейнебаян |
|
Қызықты тапсырма Аяқталуы Сабақтың соңы |
Оқылым Шөл төл өрнек көрік көрме Көл сөл өрмек өрмекші Көркем Жазылым Ө дыбысының жазылу ережесімен таныстыру. Дәптермен жұмыс: Өө әрпін таңбалау. Өр, шөл, өрмекші, өрік сөздерін жазу. Саралау «Өз орнын тап» ойыны Өр, төр, көл, шөл, өрнек, өрік, көрме,Көркем, Көкөніс, көгершін,өрмекші,көлеңке сөздерін 1буынды, 2буынды,3буынды себеттерге тауып орналастыру
Дескриптор : -сөздерде қанша буын екенін айыра біледі -Буындарды ажырата алады Кері байланыс: «Табыс критерийі» арқылы мақсатқа жетуді анықтау. -Балалар бүгінгі сабақ ұнады ма? -Қай ойын ұнады? Бүгінгі сабақтан сөз қоржындарыңа қандай сөз салдыңдар? Бүгін біз не үйрендік? Ия біз бүгін басқа дыбыстардан ерекшелігін Ө дыбысының оқылуын ,жазылуын және сөздік қорымызды толықтырдық.Бүгінгі сабағымыздың мақсаты осы.
Әр оқушы өзінің ойын жеткізеді. Сабақты толық түсінсе суретін чемоданға, толық түсінбесе еттартқышқа, мүлдем түсінбесе қоқыс себетіне салады. |
Оқулықпен жұмыс Дәптермен жұмыс Смайликтер жапсыру арқылы бағалау Сөздер жазылған қима қағаздар, себеттер суреттері «Өз орнын тап» ойыны Топтық жұмыс «Баспалдақ» әдісі бойынша өздерін бағалау. Рефлексия. Чемодан, еттартқыш, қоқыс себеті |
|
Саралау – оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз? |
Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін тексеру жоспарыңыз?
|
Денсаулық және
қауіпсіздік техникасының
сақталуы |
|
Ресурс немесе мәтін бойынша саралау. Мақсат бойынша саралау |
«Баспалдақ» әдісі бойынша өздерін бағалау. |
Сабақ барысында оқушылардың өмір қауіпсіздігі қатаң қадағаланады |
|
Сабақ бойынша рефлексия Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба? Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме? Жеткізбесе, неліктен? Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме? Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма? Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен? |
Бұл бөлімді сабақ туралы өз пікіріңізді білдіру үшін пайдаланыңыз. Өз сабағыңыз туралы сол жақ бағанда берілген сұрақтарға жауап беріңіз. |
|
|
Жалпы баға Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? 1: 2: Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? 1: 2: Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет? |
||
шағым қалдыра аласыз


















