О дыбысы мен танысу

Тақырып бойынша 31 материал табылды

О дыбысы мен танысу

Материал туралы қысқаша түсінік
О дыбыс туралы мәлімет береді және көркем әдебиет сабақтарын өткізуге арналған. сонымен қатар қазақ халқының ауыз әдебиетімен танысады.
Материалдың қысқаша нұсқасы

Білім беру саласы:

Тәрбиеші:Оңалбаева Құралай

Қатынас

ҰОҚ

Сауат ашу

Тақырыбы:

Дыбыстық талдау, О дыбысы

Оқу мақсаты:

Суреттер бойынша тапсырмадағы сұрақтарға жауап беріп, əңгіме құрастыру.

Жазу жолына О дыбысы бар сөздерді белгілейді.


ҰОҚ мақсаты:

Сөздегі дыбыстарды, олардың түрлерін ажыратады.

О дыбысы – дауысты дыбыс, О дыбысының айтылуын дұрыс дыбыстайды.

Суреттегі заттардың аттарын атай алады, сөздегі О дыбысының орнын ажыратады

Үзік сызықтарды бастырып жазады

Күтілетін нәтиже:

Сөздерді буынға бөлуді,дыбыстық талдау жасауды, О дыбысынан басталатын сөздерге сөйлем құрауды.

Жоспарлау

ҰОҚ кезеңдері

Педагогтің оқу қызметі

Ресурстар

ҰОҚ басталуы

3-5 мин




















Негізгі бөлімі

15-20 минут

































































Рефлексия

5-минут

«Шаттық шеңбері»

Қуанамын мен де ,

Қуанасың сен де

Қол ұстасып шаттанып,

Шаттанайық бірге

Балалар, бір-біріміздің қолымыздан ұстап, алақан арқылы жүректің жылуын сезініп үйренген қандай тамаша, қандай қуаныш!

-Сабақтың басындағы көңіл-күйіміз қандай?

-Ке-ре-мет!

(Ұ)Педагог «ОО-о-о қандай керемет ауа райы!» – деп таңғалған дауыспен балалардың назарын өзіне аударады. Балаларға қазіргі жыл мезгілі туралы сұрақ қояды. Балалар жыл мезгілі туралы өз ойларын айтады.

Балалар далада қар жауып тұр. Едеше қол шатырымды алайын. Ал сендер «Қолшатыр «әдісі арқылы тапсырмаларды орындап берсеңдер.

-Дыбыс деген не?
- Дыбыстар нешеге бөлінеді?
- Әріп деп нені айтамыз
- Әріптерді не істейміз?
-Жаңа сабақ

а) Тақтаға «Бауырсақ» ертегісінің суреті ілінеді. Кейіпкерлерін атайды. Бұлар нелер? - Жабайы аңдар

-Мынау балалар ненің суреті?

Орман

-Балалар біз сендермен Орманға саяхат жасаймыз.

«Орман» сөзі қандай дыбыстан басталып тұр?
- О дыбысынан.
- Ендеше бүгін біз О дыбысымен танысамыз.
Дыбысты айтып көріп дауысты дыбыс екенін анықтайды.

«Айна» ойыны: дыбыс артикуляциясын қою, көз жеткізу.

Бәріміз бірге О дыбысын айтып көрейікші.


Не байқадыңдар? О дыбысы қалай айтылып тұр?

- Одыбысы кедергісіз айтылады. Ешқандай кедергісіз еркін айтылады, созып айта аламыз.Сондықтан дауыссты дыбыс болады.

- О дыбысы қатаң дауысты дыбыс.

Бейнежазбадан Қ дыбысының баспа және жазба түрімен таныстыру..


ә) - Енді ертегіге қайта оралайық. Бауырсақты түлкіге жегізбеу үшін жабайы аңдардың тапсырмасын орындайық. Сол арқылы о дыбысымен танысатын боламыз.

1. Қоянның тапсырмасы.
« Не артық?» ойыны.

  1. Оқылықтағы тапсырма.Суреттерді ата.Дауыссыз дыбыстардан басталатын сөздерді қорша.


2. Қасқырдың тапсырмасы.
«Орнын тап» ойыны. О дыбысы бар сөздерді белгіле.


3.Аюдың тапсырмасы.

Заттардың атын буынға бөл.


Сергіту жаттығуы:
Ормандағы аюдың,
Құлпынайы көп екен
Теріп-теріп алайық,
Қалтамызға салайық.

4. Түлкінің тапсырмасы

Дыбыстық талдау жаса.


Дәптермен жұмыс

Алақанды ысқылап,

Қыздырайық ,балақай.

Алақаның ысыды.

Қараңдаршы, алақай!


Жазу.Үзік сызықтармен бастырып жаз.


Бауырсақ атасы мен әжесіне қайтып келіп, олар өте қатты қуанып жатыр. Сендерге риза болып алғыстарын білдіруде.


Ширату: «Шиыршық» әдісі.

Нұсқау: Әдемі әуенмен билеп тұрып, допты бір –біріне ұсынады. Егерде доп кімнің қолында қалса сол доптың сыртындағы қағазын алып сұраққа жауап береді.

-О дыбысы қандай дыбыс?

- О дыбысы бар қандай сөздер бар екен?


Саралау тапсырма.

А-деңгейі.

Адасқан буындардан сөз құрастыру

В- деңгейі

Дыбыстық талдау жасау

С-деңгейі

Түсіп қалған әріпті жазу


«Бағдаршам әдісімен» кері байланыс орнату


Бағалау


Бас бармақ

Смайликтер

Қол шапалақтау

Жарайсың!





















2 слайд Орман






Оəрпінің баспа түрі жазылған плакат.







Электрон-ды оқулық




































































































































































































Жүктеу
bolisu
Бөлісу
ЖИ арқылы жасау
Файл форматы:
docx
17.01.2025
172
Жүктеу
ЖИ арқылы жасау
Бұл материалды қолданушы жариялаған. Ustaz Tilegi ақпаратты жеткізуші ғана болып табылады. Жарияланған материалдың мазмұны мен авторлық құқық толықтай автордың жауапкершілігінде. Егер материал авторлық құқықты бұзады немесе сайттан алынуы тиіс деп есептесеңіз,
шағым қалдыра аласыз
Қазақстандағы ең үлкен материалдар базасынан іздеу
Сіз үшін 400 000 ұстаздардың еңбегі мен тәжірибесін біріктіріп, ең үлкен материалдар базасын жасадық. Төменде керек материалды іздеп, жүктеп алып сабағыңызға қолдана аласыз
Материал жариялап, аттестацияға 100% жарамды сертификатты тегін алыңыз!
Ustaz tilegi журналы министірліктің тізіміне енген. Qr коды мен тіркеу номері беріледі. Материал жариялаған соң сертификат тегін бірден беріледі.
Оқу-ағарту министірлігінің ресми жауабы
Сайтқа 5 материал жариялап, тегін АЛҒЫС ХАТ алыңыз!
Қазақстан Республикасының білім беру жүйесін дамытуға қосқан жеке үлесі үшін және де Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық материалыңызбен бөлісіп, белсенді болғаныңыз үшін алғыс білдіреміз!
Сайтқа 25 материал жариялап, тегін ҚҰРМЕТ ГРОМАТАСЫН алыңыз!
Тәуелсіз Қазақстанның білім беру жүйесін дамытуға және білім беру сапасын арттыру мақсатында Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық жұмысын жариялағаны үшін марапатталасыз!
Министірлікпен келісілген курстар тізімі