Бекітемін
Оқу жөніндегі орынбасары
---------------- К.Капарова
« » қараша, 2025 ж
|
Білім беру ұйымының атауы |
Нұржау жалпы орта мектебі |
|||||||||
|
Пәні: |
Әдебиеттік оқу |
|||||||||
|
Бөлім: |
Менің мектебім |
|||||||||
|
Педагогтің аты-жөні: |
М.Абдуллаева |
|||||||||
|
Күні: |
|
|||||||||
|
Сынып: |
2 «Ә» сынып |
|
||||||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
№ 33 сабақ. Менің оқу құралдарым Ө. Тұрманжанов. «Жыртық кітап жылады» |
|||||||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: |
2.2.6.1 – кейіпкердің сыртқы келбетін сипаттау, мінез-құлқы мен іс-әрекетін бағалау. |
|||||||||
|
Сабақтың мақсаты |
Өлеңді мәнерлеп оқиды, кейіпкерді сипаттайды, оның іс-әрекетіне пікір білдіреді |
|||||||||
|
Құндылықтар және оның мақсаты: Ай құндылығы: Әділдік және жауапкершілік |
Сабақ құндылығы: ӘДІЛДІК ЖӘНЕ ЖАУАПКЕРШІЛІК Өзінің және басқалардың іс-әрекеттерін олардың моральдық нормаларға сәйкестігі тұрғысынан талдай білу Апта дәйексөзі: Өз өміріңізге жауапкершілікті алу — діттеген мақсатқа қол жеткізу үшін бәріне де дайын болу |
|||||||||
|
Сабақтың барысы |
||||||||||
|
Сабақтың кезеңі// уақыты |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||||||
|
Сабақ тың басы 3 минут Өткенді пысықтау 2 минут Сабақ тың ортасы 30 минут Сабақты қорыту 10 минут Кері байланыс |
Психологиялық ахуалды жақсарту “Қимылды комплименттер”«Кімде көңіл көтеру энергиясы көп? Қане, бірге би қимылдарымен комплимент айтайық!»Балалар би қимылымен айтады: «Сен кереметсің! (қолмен жүрек жасайды)» (басына қол тигізеді)» (айна сияқты қарайды)» Үй тапсырмасын тексеру Сұрақтарға жылдам жауап береді. Шоқанның іс-әрекетіне өз ойыңды білдір.Сен оның орнында болсаң,не істер едің? Ойыңды дәптерге түсір. Жаңа сабақтың тақырыбын анықтау Жұмбақтар шешейік Мұрнын басса, жабыла сап, Ернін басса, ашылады, Ол жоқ жерде, бақыласақ, Жеті аспабың шашылады. Жауабы: Сөмке Болжау әдісі 1.Сөмкеге не саламыз? 2.Оқу-құралдардың ішінен ерекше не байқадық? Жаңа сабақ -Ендеше бүгінгі сабағымыздың тақырыбы Ө.Тұрманжановтың мысалы «Жыртық кітап жылады» -Сабақтың мақсатын таныстыру Оқушы шығармашылығы ЖИ арқылы Ө.Тұрманжановтың өмірі мен шығармашылығы Визуалдық айғақ. ЖИ -Өлеңді ЖИ арқылы жасалған видеодан қарап, тыңдайды. Оқулықпен жұмыс 1.Тізбектеп оқу 2.Спиралды оқу Айқындық сұрақтар 1. Өлең кімнің атынан айтылып тұр? 2.Кітап неге ренжіді? 3.Өлеңнің соңын болжап көр. 4.Білімқұмар баланың болашағы қандай болады? 5.Кітаптар шын өмірде сөйлей ме? «Керек дерек» айдары Кейіптеу – әр түрлі жануарларды, табиғат құбылыстарын немесе жансыз нәрселерді адам кейпіне келтіріп суреттейтін көркемдік тәсіл Сөздік жұмыс жүргізу Жаңа сөздерді дәптеріне жазып алу Ойланып, талқылайық. 1.Мысалдың түрін ата? Мысал шағын көлемді немесе әңгіме түрінде болады. 2.Берілген мысалдың бас кейіпкерін ата? Мысалда жануарлар, өсімдіктер, заттар адам тілінде сөйлейді. 3.Мысалдан қандай түйінді ой шығаруға болады? Мысалда қорытынды ой айтылады. Жеке жұмыс. І. Сатылай кешенді талдау. 1.Шығарманың аты: Жыртық кітап жылады. 2.Жанр түрі: Мысал /адам мен зат, жануар арқылы ғибрат, тәрбиелік ой айтылады/ 3.Тақырыбы: Кітаптың қадірін білмеу, ұқыпсыз оқушының ісі арқылы білімге, отансүйгіштікке үндеу. 4.Идеясы: Кітап-білім бұлағы. Кітапты құрметтеу, ұқыптылық пен жауапкершілікке тәрбиелеу. 5.Негізгі ой: Кітап адам баласының досы, білім көзі. Оқушы кітапқа ұқыпсыз қараса, ол білімге, еңбегіне де ұқыпсыз қарағанмен тең. 6.Көркемдік ерекшелігі: Теңеу: Білім бұлағы-саған. Метафора: Кітаптың адамша сөйлеп, мұңын айтуы. Эпитет: «жыртық кітап», «сүйікті кітап» Қайталау: «Ойланшы өзің балам!» - өлеңнің түйіні мен тәрбиелік мәнін күшейтеді. 7.Өлең құрылысы: Шумақ саны: 5 Тармақ саны: 24 Ұйқас түрі: аралас ұйқас 8.Тәрбиелік мәні: Кітапқа құрметпен қарау, оны таза ұстау, білім мен еңбектің қадірін білуне үйретеді. 9. «Драма» әдісі Мысалды кейіпкердің көңіл-күйіне сай рөлге түсіп, дауыстап оқиды. 10.Байыпты баяндамашы. Мысал бойынша мазмұнын айтады. Жұптық жұмыс 1 жұп: «Мозайка» әдісі Берілген суретті құрастырып, сұраққа жауап береді. 2 жұп: Кестемен жұмыс.
Топтық жұмыс І топ: Кітап оқушының қолына түспей тұрғанда қандай болып еді? Жауабы: жап-жаңа, сүп-сүйкімді,тап-таза. ІІ топ: Қазіргі кітаптың жағдайы қандай еді ? Жауабы:Сатпақ- сатпақ, шимай- шатпақ, алба –жұлба.
Кері байланыс. «Иә-жоқ» ойыны Кітап нені жақсы көреді? Үй тапсырмасы 7-тапсырма Өз оқу құралдарыңды қалай күтіп ұстайсың? Әңгімелеп айт ЖИ. Сабақты бағалау. |
Сабаққа дайындық жасап, жақсы тілектер тілейді.
Үй тапсырма-сын көрсетеді
Жұмбақтың шешуін анықтайды
Жыртық кітапты анықтап, талдау жасайды
Дарынды оқушының жұмысы көрсетіледі
Өлең мазмұнымен жұмыс жасайды
Жеке жұмыс жасайды
Өлеңді оқып, ашық сұрақтарға жауап береді.
Топтық жұмыс жасайды
Жаттығу арқылы ойланып, талдау жасайды
Жеке жұмыс арқылы мысалға сатылай кешенді талдау жұмысын жүргізеді.
Пікірін толық айтады
Мысалды кейіпкердің көңіл-күйіне сай рөлге түсіп, дауыстап оқиды. Мысал бойынша мазмұнын баяндап береді.
Жұппен жұмыс жасайды.
Топпен жұмыс жасайды.
Кері байланыс береді Үй тапсырма-сын алады
|
Мақтап, мадақтап отыру
Дескриптор: Шоқанның іс-әрекетіне өз ойын білдіреді-1б ҚБ: « Киіз үй» әдісі
Дескриптор: Автор туралы біледі-1б Сұраққа жауап береді-1б
Дескриптор: Өлеңді түсініп оқиды-1б Өлең мазмұнын біледі,түсінеді-1б
Дескриптор: Мысалдың түрлеріне оқыған мәтінді сәйкестендіреді-1б
Дескриптор: Өлеңнен кітаптың сөзін тауып, мәнерлеп оқиды-1б
Дескриптор: Мысалға сүйеніп, талдау жасайды-1б Жеке жұмыс бойынша талдау жасайды-1б
Дескриптор: Рөлге түсіп, дауыстап оқиды-1б Ашық сұраққа жауап айтады-1б Өлең желісі бойынша мазмұнын айтады-1б
Дескриптор: Суреттегі іс-әрекетке пікірін білдіреді-1б Кестені толытырады-1б
Дескриптор: Топтық тапсырмаға толық жауап береді-1б
|
Суреттер
Шоқан туралы суреттер
Оқу-құралдар, кітаптар, сөмке
Теледидар Оқулық
Жұмыс дәптері
Теледидар Оқулық
Суреттер
Оқулық Үлестірме-лі карточ-калар
Суреттер Оқулық
Оқулық
Суреттер, кестелер
Кері байланыс тақтасы |
||||||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Ө. Тұрманжанов. «Жыртық кітап жылады»
Ө. Тұрманжанов. «Жыртық кітап жылады»
Бекітемін
Оқу жөніндегі орынбасары
---------------- К.Капарова
« » қараша, 2025 ж
|
Білім беру ұйымының атауы |
Нұржау жалпы орта мектебі |
|||||||||
|
Пәні: |
Әдебиеттік оқу |
|||||||||
|
Бөлім: |
Менің мектебім |
|||||||||
|
Педагогтің аты-жөні: |
М.Абдуллаева |
|||||||||
|
Күні: |
|
|||||||||
|
Сынып: |
2 «Ә» сынып |
|
||||||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
№ 33 сабақ. Менің оқу құралдарым Ө. Тұрманжанов. «Жыртық кітап жылады» |
|||||||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: |
2.2.6.1 – кейіпкердің сыртқы келбетін сипаттау, мінез-құлқы мен іс-әрекетін бағалау. |
|||||||||
|
Сабақтың мақсаты |
Өлеңді мәнерлеп оқиды, кейіпкерді сипаттайды, оның іс-әрекетіне пікір білдіреді |
|||||||||
|
Құндылықтар және оның мақсаты: Ай құндылығы: Әділдік және жауапкершілік |
Сабақ құндылығы: ӘДІЛДІК ЖӘНЕ ЖАУАПКЕРШІЛІК Өзінің және басқалардың іс-әрекеттерін олардың моральдық нормаларға сәйкестігі тұрғысынан талдай білу Апта дәйексөзі: Өз өміріңізге жауапкершілікті алу — діттеген мақсатқа қол жеткізу үшін бәріне де дайын болу |
|||||||||
|
Сабақтың барысы |
||||||||||
|
Сабақтың кезеңі// уақыты |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||||||
|
Сабақ тың басы 3 минут Өткенді пысықтау 2 минут Сабақ тың ортасы 30 минут Сабақты қорыту 10 минут Кері байланыс |
Психологиялық ахуалды жақсарту “Қимылды комплименттер”«Кімде көңіл көтеру энергиясы көп? Қане, бірге би қимылдарымен комплимент айтайық!»Балалар би қимылымен айтады: «Сен кереметсің! (қолмен жүрек жасайды)» (басына қол тигізеді)» (айна сияқты қарайды)» Үй тапсырмасын тексеру Сұрақтарға жылдам жауап береді. Шоқанның іс-әрекетіне өз ойыңды білдір.Сен оның орнында болсаң,не істер едің? Ойыңды дәптерге түсір. Жаңа сабақтың тақырыбын анықтау Жұмбақтар шешейік Мұрнын басса, жабыла сап, Ернін басса, ашылады, Ол жоқ жерде, бақыласақ, Жеті аспабың шашылады. Жауабы: Сөмке Болжау әдісі 1.Сөмкеге не саламыз? 2.Оқу-құралдардың ішінен ерекше не байқадық? Жаңа сабақ -Ендеше бүгінгі сабағымыздың тақырыбы Ө.Тұрманжановтың мысалы «Жыртық кітап жылады» -Сабақтың мақсатын таныстыру Оқушы шығармашылығы ЖИ арқылы Ө.Тұрманжановтың өмірі мен шығармашылығы Визуалдық айғақ. ЖИ -Өлеңді ЖИ арқылы жасалған видеодан қарап, тыңдайды. Оқулықпен жұмыс 1.Тізбектеп оқу 2.Спиралды оқу Айқындық сұрақтар 1. Өлең кімнің атынан айтылып тұр? 2.Кітап неге ренжіді? 3.Өлеңнің соңын болжап көр. 4.Білімқұмар баланың болашағы қандай болады? 5.Кітаптар шын өмірде сөйлей ме? «Керек дерек» айдары Кейіптеу – әр түрлі жануарларды, табиғат құбылыстарын немесе жансыз нәрселерді адам кейпіне келтіріп суреттейтін көркемдік тәсіл Сөздік жұмыс жүргізу Жаңа сөздерді дәптеріне жазып алу Ойланып, талқылайық. 1.Мысалдың түрін ата? Мысал шағын көлемді немесе әңгіме түрінде болады. 2.Берілген мысалдың бас кейіпкерін ата? Мысалда жануарлар, өсімдіктер, заттар адам тілінде сөйлейді. 3.Мысалдан қандай түйінді ой шығаруға болады? Мысалда қорытынды ой айтылады. Жеке жұмыс. І. Сатылай кешенді талдау. 1.Шығарманың аты: Жыртық кітап жылады. 2.Жанр түрі: Мысал /адам мен зат, жануар арқылы ғибрат, тәрбиелік ой айтылады/ 3.Тақырыбы: Кітаптың қадірін білмеу, ұқыпсыз оқушының ісі арқылы білімге, отансүйгіштікке үндеу. 4.Идеясы: Кітап-білім бұлағы. Кітапты құрметтеу, ұқыптылық пен жауапкершілікке тәрбиелеу. 5.Негізгі ой: Кітап адам баласының досы, білім көзі. Оқушы кітапқа ұқыпсыз қараса, ол білімге, еңбегіне де ұқыпсыз қарағанмен тең. 6.Көркемдік ерекшелігі: Теңеу: Білім бұлағы-саған. Метафора: Кітаптың адамша сөйлеп, мұңын айтуы. Эпитет: «жыртық кітап», «сүйікті кітап» Қайталау: «Ойланшы өзің балам!» - өлеңнің түйіні мен тәрбиелік мәнін күшейтеді. 7.Өлең құрылысы: Шумақ саны: 5 Тармақ саны: 24 Ұйқас түрі: аралас ұйқас 8.Тәрбиелік мәні: Кітапқа құрметпен қарау, оны таза ұстау, білім мен еңбектің қадірін білуне үйретеді. 9. «Драма» әдісі Мысалды кейіпкердің көңіл-күйіне сай рөлге түсіп, дауыстап оқиды. 10.Байыпты баяндамашы. Мысал бойынша мазмұнын айтады. Жұптық жұмыс 1 жұп: «Мозайка» әдісі Берілген суретті құрастырып, сұраққа жауап береді. 2 жұп: Кестемен жұмыс.
Топтық жұмыс І топ: Кітап оқушының қолына түспей тұрғанда қандай болып еді? Жауабы: жап-жаңа, сүп-сүйкімді,тап-таза. ІІ топ: Қазіргі кітаптың жағдайы қандай еді ? Жауабы:Сатпақ- сатпақ, шимай- шатпақ, алба –жұлба.
Кері байланыс. «Иә-жоқ» ойыны Кітап нені жақсы көреді? Үй тапсырмасы 7-тапсырма Өз оқу құралдарыңды қалай күтіп ұстайсың? Әңгімелеп айт ЖИ. Сабақты бағалау. |
Сабаққа дайындық жасап, жақсы тілектер тілейді.
Үй тапсырма-сын көрсетеді
Жұмбақтың шешуін анықтайды
Жыртық кітапты анықтап, талдау жасайды
Дарынды оқушының жұмысы көрсетіледі
Өлең мазмұнымен жұмыс жасайды
Жеке жұмыс жасайды
Өлеңді оқып, ашық сұрақтарға жауап береді.
Топтық жұмыс жасайды
Жаттығу арқылы ойланып, талдау жасайды
Жеке жұмыс арқылы мысалға сатылай кешенді талдау жұмысын жүргізеді.
Пікірін толық айтады
Мысалды кейіпкердің көңіл-күйіне сай рөлге түсіп, дауыстап оқиды. Мысал бойынша мазмұнын баяндап береді.
Жұппен жұмыс жасайды.
Топпен жұмыс жасайды.
Кері байланыс береді Үй тапсырма-сын алады
|
Мақтап, мадақтап отыру
Дескриптор: Шоқанның іс-әрекетіне өз ойын білдіреді-1б ҚБ: « Киіз үй» әдісі
Дескриптор: Автор туралы біледі-1б Сұраққа жауап береді-1б
Дескриптор: Өлеңді түсініп оқиды-1б Өлең мазмұнын біледі,түсінеді-1б
Дескриптор: Мысалдың түрлеріне оқыған мәтінді сәйкестендіреді-1б
Дескриптор: Өлеңнен кітаптың сөзін тауып, мәнерлеп оқиды-1б
Дескриптор: Мысалға сүйеніп, талдау жасайды-1б Жеке жұмыс бойынша талдау жасайды-1б
Дескриптор: Рөлге түсіп, дауыстап оқиды-1б Ашық сұраққа жауап айтады-1б Өлең желісі бойынша мазмұнын айтады-1б
Дескриптор: Суреттегі іс-әрекетке пікірін білдіреді-1б Кестені толытырады-1б
Дескриптор: Топтық тапсырмаға толық жауап береді-1б
|
Суреттер
Шоқан туралы суреттер
Оқу-құралдар, кітаптар, сөмке
Теледидар Оқулық
Жұмыс дәптері
Теледидар Оқулық
Суреттер
Оқулық Үлестірме-лі карточ-калар
Суреттер Оқулық
Оқулық
Суреттер, кестелер
Кері байланыс тақтасы |
||||||
шағым қалдыра аласыз






















