|
Пәні |
Тәрбие сағаты |
|||
|
Сынып: |
2 |
|||
|
Тақырыбы |
«Ой мен ойын». Қауіпсіздік сабағы (10 минут) № 22-САБАҚ «Төтенше жағдай туындаған кезде жедел қызметтерге қоңырау шалу скриптері» |
|||
|
Сабақтың мақсаты |
Оқушылардың барлық пәндерден білім, білік дағдыларын қайталай отырып тиянақтау, қалыптау деңгейін анықтау. Олардың білімге деген құштарлығын бақылау, білімдерін одан әрі шыңдай түсу. Ойын сабақтағы әрбір бөлім бойынша жүйелі түрде сөйлеуге, оқуға, білім алуға деген қызығушылығын оята отырып, ой-өрісін дамыту. Өздіктерінен қорытынды шығаруға машықтандыру. Ойлау қабілетін дамыту. Тапқырлыққа, жылдамдыққа тәрбиелеу. Оқушылардың өз ойларын еркін тілмен жеткізіп, белгілі бір кейіпке енуін қалыптастыру, сөздік қорларын дамыту |
|||
|
Қауіпсіздік сабағының мақсаты |
Оқушыларды қауіпсіздік жүйесіне кіретін қызметтерді шақыру кезінде ақпараттың мазмұнымен таныстыру және туындаған қауіпті жағдай туралы қауіпсіздік қызметіне телефон арқылы дұрыс хабарлауға үйрету |
|||
|
Құндылықтарды дарыту |
Сынып ұжымын сыйластыққа, бір-біріне қолдау көрсете білуге тәрбиелеу. |
|||
|
Апта дәйексөзі |
Өнерлі бала - өрге жүзер |
|||
|
Сабақтың барысы |
||||
|
Сабақтың кезеңдері |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Ресурс |
|
|
Сабақтың басы |
Сәлемдесу Психологиялық дайындық Күн жылуын алақанға саламын, Жүрегіме басып ұстай қаламын Ізгі нәзік, жарық, мейірімді, Болып кетер сонда дереу жан-жағым күндеріңіз сәтті өтсін деген тілекпен тәрбие сағатымызды бастаймыз. |
Оқушылар мұғаліммен амандасады |
|
|
|
Сабақтың ортасы |
Жүргізуші: Армысыздар, құрметті ұстаздар, оқушылар және қадірменді қонақтар! Бүгінгі-ші сыныптар арасында өткелі отырған «Ой мен ойын» танымдық сайысына қош келдіңіздер! Сайыстың шарттарымен таныс болайық. Сайысымыз 4 айналымнан тұрады. І. «Бетпе -бет» (Топ басшылар сайысы берілген сұрақтарға тез жауап беру) 1. Қазақтын үш биін ата? ( Әйтеке, Қазыбек, Төле) 2. Ертегінің түрлері қандай? (Шыншыл ертегі, қиял-ғажайып ертегі, жануарлар туралы ертегі) 3. Қазақша жыл басы қай жануар? (тышқан) ІІ. «Көп сөйлеме» (Тақырыпқа байланысты сөздер беріледі сол сөзді топ мүшелеріне ыммен түсіндіруі тиіс те, топ мүшелері табуы тиіс) Мектеп (мұғалім, парта, үзіліс, бор) Отан (Ту, теңге, дала, орман) Үй ( дастарқан, теледидар, мысық) ІІІ. «Суреттер сөйлейді» (Мақал–мәтелдер беріледі соны топ мүшелері табу керек) 1. Дос жылатып айтады, дұшпан күлдіріп айтады. 2. Аққуды атпа, досыңды сатпа. 3. Алтын-күміс тас екен, Арпа-бидай ас екен.. IV. «Хронология» (Суретпен санның сәйкестігін табу керек) ҚР Конституция күні қашан? (30-тамыз) ҚР тәуелсіздікке қай жылы қол жеткізді? (1991) Қасыретті Желтоқсан оқиғасы қай жылы болды? (1986) Ұлттық валютамыз қай жылы енгізілді? (1993ж 15-қараша) Наурыз көжеге қосылатын тағам саны? (7) |
|
Ақпараттық мәтін
Суреттер |
|
|
«Төтенше жағдай туындаған кезде жедел қызметтерге қоңырау шалу скриптері» туралы түсінік беру |
Қауіпсіздік сабағы Тақырыптың анықтамасы Педагог: Телефонмен сөйлескен кезде бір маңызды ереже бар, оны өздерің болжап көріңдер. Нақты ережені анықтау үшін «Бүлінген телефон» ойыны өткізіледі. Педагог оқушыларды қатарға тұрғызып, бір сөзді бір-біріне сыбырлап жеткізуді, содан кейін бірінші және соңғы сөздердісалыстыруды ұсынады. Педагог: - «Бұзылған телефон» ойыны арқылы бізге қандай маңызды ережені білу керек? - Телефонмен сөйлесуде сөздідұрыс түсіну үшін анық сөйлеу керек. - Бүгін сабақта біз шұғыл қызметтерді шақыруды және негізгі ережелерімен танысамыз. Білімді өзектендіру
Бастапқы білімді игеружәне түсінуді тексеру Қауіпсіздік қызметтерін шақыру ережелері Педагог: қауіпсіздік менеджері қоңыраудың себебін тез түсініп алу үшіндұрыс хабарлап айту керек. Жедел қызметкеқоңыраушалған кезде диспетчерге нені хабарлаукерек: 1. Мекенжайды хабарлау керек. Себебі байланыс үзілсе де, құтқарушылар қайда бару керектігін біледі. 2. Бұл қайда болды: аулада, пәтерде, қоймада және т.б. 3. Не жағдай болды: өрт шықты, газдың иісін сездіңіз, төбеден су кетті және т.б. Диспетчерге үйдің, пәтердің нөмірін және аты-жөніңді, телефон нөміріңді хабарлау керек. МАҢЫЗДЫ! Төтенше қызметтерге жалған қоңырау шалуға, алдауға болмайды! Бекіту. Өзіндік жұмыс Тапсырма. Жағдайды анықтап, төтенше қызметтерінің телефон нөмірін кестеге жаз.
|
|
Пайдалы сілтемелер: https://www.youtube.com/watch?v=fyfkEuHSiIc&list=PLA5eCSY2FeoQLLocSIEuEG9KjOrJzvPM&index=5 |
|
|
Соңы |
Қорытынды Қауіпті жағдайда бізге қандай қалалық және аудандық қызметтер көмектесуге дайын? - Телефон арқылы қажетті көмек туралы қалай дұрыс хабарлауға болады. Рефлексия. «Қажет, қажет емес, қызықты» (ауызша немесе жазбаша түрде болуы мүмкін). «Қажет» бағанына сабақ туралы ұнаған пікірін, жағымды эмоциялар тудырған ақпарат. |
Оқушылар өздерінің түсінгендерін айтады. |
|
|
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Ой мен ойын
Ой мен ойын
|
Пәні |
Тәрбие сағаты |
|||
|
Сынып: |
2 |
|||
|
Тақырыбы |
«Ой мен ойын». Қауіпсіздік сабағы (10 минут) № 22-САБАҚ «Төтенше жағдай туындаған кезде жедел қызметтерге қоңырау шалу скриптері» |
|||
|
Сабақтың мақсаты |
Оқушылардың барлық пәндерден білім, білік дағдыларын қайталай отырып тиянақтау, қалыптау деңгейін анықтау. Олардың білімге деген құштарлығын бақылау, білімдерін одан әрі шыңдай түсу. Ойын сабақтағы әрбір бөлім бойынша жүйелі түрде сөйлеуге, оқуға, білім алуға деген қызығушылығын оята отырып, ой-өрісін дамыту. Өздіктерінен қорытынды шығаруға машықтандыру. Ойлау қабілетін дамыту. Тапқырлыққа, жылдамдыққа тәрбиелеу. Оқушылардың өз ойларын еркін тілмен жеткізіп, белгілі бір кейіпке енуін қалыптастыру, сөздік қорларын дамыту |
|||
|
Қауіпсіздік сабағының мақсаты |
Оқушыларды қауіпсіздік жүйесіне кіретін қызметтерді шақыру кезінде ақпараттың мазмұнымен таныстыру және туындаған қауіпті жағдай туралы қауіпсіздік қызметіне телефон арқылы дұрыс хабарлауға үйрету |
|||
|
Құндылықтарды дарыту |
Сынып ұжымын сыйластыққа, бір-біріне қолдау көрсете білуге тәрбиелеу. |
|||
|
Апта дәйексөзі |
Өнерлі бала - өрге жүзер |
|||
|
Сабақтың барысы |
||||
|
Сабақтың кезеңдері |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Ресурс |
|
|
Сабақтың басы |
Сәлемдесу Психологиялық дайындық Күн жылуын алақанға саламын, Жүрегіме басып ұстай қаламын Ізгі нәзік, жарық, мейірімді, Болып кетер сонда дереу жан-жағым күндеріңіз сәтті өтсін деген тілекпен тәрбие сағатымызды бастаймыз. |
Оқушылар мұғаліммен амандасады |
|
|
|
Сабақтың ортасы |
Жүргізуші: Армысыздар, құрметті ұстаздар, оқушылар және қадірменді қонақтар! Бүгінгі-ші сыныптар арасында өткелі отырған «Ой мен ойын» танымдық сайысына қош келдіңіздер! Сайыстың шарттарымен таныс болайық. Сайысымыз 4 айналымнан тұрады. І. «Бетпе -бет» (Топ басшылар сайысы берілген сұрақтарға тез жауап беру) 1. Қазақтын үш биін ата? ( Әйтеке, Қазыбек, Төле) 2. Ертегінің түрлері қандай? (Шыншыл ертегі, қиял-ғажайып ертегі, жануарлар туралы ертегі) 3. Қазақша жыл басы қай жануар? (тышқан) ІІ. «Көп сөйлеме» (Тақырыпқа байланысты сөздер беріледі сол сөзді топ мүшелеріне ыммен түсіндіруі тиіс те, топ мүшелері табуы тиіс) Мектеп (мұғалім, парта, үзіліс, бор) Отан (Ту, теңге, дала, орман) Үй ( дастарқан, теледидар, мысық) ІІІ. «Суреттер сөйлейді» (Мақал–мәтелдер беріледі соны топ мүшелері табу керек) 1. Дос жылатып айтады, дұшпан күлдіріп айтады. 2. Аққуды атпа, досыңды сатпа. 3. Алтын-күміс тас екен, Арпа-бидай ас екен.. IV. «Хронология» (Суретпен санның сәйкестігін табу керек) ҚР Конституция күні қашан? (30-тамыз) ҚР тәуелсіздікке қай жылы қол жеткізді? (1991) Қасыретті Желтоқсан оқиғасы қай жылы болды? (1986) Ұлттық валютамыз қай жылы енгізілді? (1993ж 15-қараша) Наурыз көжеге қосылатын тағам саны? (7) |
|
Ақпараттық мәтін
Суреттер |
|
|
«Төтенше жағдай туындаған кезде жедел қызметтерге қоңырау шалу скриптері» туралы түсінік беру |
Қауіпсіздік сабағы Тақырыптың анықтамасы Педагог: Телефонмен сөйлескен кезде бір маңызды ереже бар, оны өздерің болжап көріңдер. Нақты ережені анықтау үшін «Бүлінген телефон» ойыны өткізіледі. Педагог оқушыларды қатарға тұрғызып, бір сөзді бір-біріне сыбырлап жеткізуді, содан кейін бірінші және соңғы сөздердісалыстыруды ұсынады. Педагог: - «Бұзылған телефон» ойыны арқылы бізге қандай маңызды ережені білу керек? - Телефонмен сөйлесуде сөздідұрыс түсіну үшін анық сөйлеу керек. - Бүгін сабақта біз шұғыл қызметтерді шақыруды және негізгі ережелерімен танысамыз. Білімді өзектендіру
Бастапқы білімді игеружәне түсінуді тексеру Қауіпсіздік қызметтерін шақыру ережелері Педагог: қауіпсіздік менеджері қоңыраудың себебін тез түсініп алу үшіндұрыс хабарлап айту керек. Жедел қызметкеқоңыраушалған кезде диспетчерге нені хабарлаукерек: 1. Мекенжайды хабарлау керек. Себебі байланыс үзілсе де, құтқарушылар қайда бару керектігін біледі. 2. Бұл қайда болды: аулада, пәтерде, қоймада және т.б. 3. Не жағдай болды: өрт шықты, газдың иісін сездіңіз, төбеден су кетті және т.б. Диспетчерге үйдің, пәтердің нөмірін және аты-жөніңді, телефон нөміріңді хабарлау керек. МАҢЫЗДЫ! Төтенше қызметтерге жалған қоңырау шалуға, алдауға болмайды! Бекіту. Өзіндік жұмыс Тапсырма. Жағдайды анықтап, төтенше қызметтерінің телефон нөмірін кестеге жаз.
|
|
Пайдалы сілтемелер: https://www.youtube.com/watch?v=fyfkEuHSiIc&list=PLA5eCSY2FeoQLLocSIEuEG9KjOrJzvPM&index=5 |
|
|
Соңы |
Қорытынды Қауіпті жағдайда бізге қандай қалалық және аудандық қызметтер көмектесуге дайын? - Телефон арқылы қажетті көмек туралы қалай дұрыс хабарлауға болады. Рефлексия. «Қажет, қажет емес, қызықты» (ауызша немесе жазбаша түрде болуы мүмкін). «Қажет» бағанына сабақ туралы ұнаған пікірін, жағымды эмоциялар тудырған ақпарат. |
Оқушылар өздерінің түсінгендерін айтады. |
|
|
шағым қалдыра аласыз















