Материалдар / "Ой мен ойын" тақырыбындағы тәрбие сағаты

"Ой мен ойын" тақырыбындағы тәрбие сағаты

Материал туралы қысқаша түсінік
"Ой мен ойын" тақырыбындағы тәрбие сағатының қысқа мерзімді жоспары
ЖИ арқылы жасау
Бұл бетте материалдың қысқаша нұсқасы ұсынылған. Материалдың толық нұсқасын жүктеп алып, көруге болады

Бекітемін:


Білім беру ұйымы




Педагогтің Т.А.Ә.(болған жағдайда)


Күні:


Сынып: 1

Қатысқандар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақ тақырыбы:

Ой мен ойын

Төтенше қызмет нөмірлері

Құндылығы:

Жаңа тәсілдер мен технологияларды қолдануды талап ететін балалар жобаларына қатысуға дайын болу;

өз әрекеттерінің қоршаған әлем үшін маңыздылығы мен салдарын түсіну.

Құзыреттілігі:

Шығармашылық

Сабақтың мақсаты:

Балалардың ойлау қабілетін дамыту.

Ойын арқылы логикалық ойлау мен шығармашылық қабілеттерін жетілдіру.

Балаларды ұйымшылдыққа, достыққа тәрбиелеу.

Сабақтың барысы

Сабақтың кезеңі/ уақыт

Педагогтің әрекеті

Оқушының әрекеті

Ресурстар


Сабақтың басы














Сабақтың ортасы






















































Сабақтың соңы

1. Ұйымдастыру кезеңі

Сәлемдесу.

Оқушылардың көңіл-күйін сұрау.

Балаларды шеңберге тұрғызып, жылы лебіз айту.

«Көңілді шапалақ» ойыны (балалар шапалақ соғып, бір-біріне күлімсіреп қарайды).

Сабақтың тақырыбы мен мақсатын таныстыру.

Сұрақтарға жауап алу:

- Ой деген не?

- Ойын деген не?

- Екеуінің қандай байланысы бар?

Қысқаша түсіндіру: ойын адамның ойлау қабілетін дамытады, ал ойлау арқылы жаңа ойындар ойлап табуға болады.

«Сиқырлы сөздер» ойыны

Балаларға бірнеше сөз беріледі (ойыншық, кітап, алма, т.б.). Олар осы сөздерден қызықты әңгіме құрастыру керек.

«Кім шапшаң?» логикалық ойыны

Балаларға қарапайым жұмбақтар қойылады.

1. Қалтамда төрт алма бар еді. Екеуін досыма бердім. Қанша алма қалды?

2. Бір үйде төрт мысық, әрқайсы-сында бір-бір құйрық бар. Барлығы неше құйрық?

3. Бір сан ойладым. Мен ойлаған сан екіден көп, бірақ төртеуден аз. Ол қай сан?

4. Себетте 5 алма бар. Егер сен 2 алманы алып кетсең, сенде қанша алма қалады?

5. Қуаныш мектепке автобуспен барады, бірақ автобустан түскен соң тағы 100 қадам жүреді. Қуаныш мектепке қалай жетті: жаяу ма, әлде көлікпен бе?

6. Бір килограмм мақта ауыр ма, әлде бір килограмм темір ме?

7. 1, 2, 3, 5, 6, 7. Бұл қатардан қандай сан түсіп қалған?

«Доппен тез ойла» ойыны

Мұғалім сөз айтады, допты балаға лақтырады. Бала сол сөзге қатысты тағы бір сөз айтып, допты қайтарады.

«Қызметтік көліктер» ойыны

Әртүрлі қызметік көліктердің суреті берілген. Сол көліктердің қандай қызметтік көліктер екенін атайды және қызмет телефон номерлерімен сәйкестендіріп сызады.

Ендеше, бейнежазба тамашалайық. Бұл бейнежазбада қызметік көліктердің телефон номерлері туралы айтылған.

Үйдегі және даладағы қауіпсіздік туралы айта отырып, өрттің қалай пайда болатынын және қандай зиян тигізетіні туралы әңгімелеу. Бейнежазбаны тамашалау.

«Әртүрлі жағдайлар»

Балалар қандай қызметке қоңырау шалу керектігін және ондай жағдайда балалар өзін қалай дұрыс ұстау керектігін түсіндіруі керек.


Қорытынды бөлім

«Ой мен ойын» тақырыбы бойынша балалар өз ойларын ортаға салады.



Оқушылар көтеріңкі көңіл - күйде сәлемдеседі.

Балалар бір-біріне жақсы лебіздерін айтады.


Ойынға қатысып, ынтымақтас тық атмосферасын орнатады.

Білім алушылар әнұранды орындайды.


Оқушылар берілген сұраққа жауап беріп, өз ойларымен бөліседі.






Балалар таңдап алған сөздерімен әңгіме құрастырады.

«Автор орындығы» әдісі арқылы мәтіндерін оқиды.


Жұмбақтардың шешуін жылдам табуға тырысады.


2 алма


4 құйрық



3



2, өйткені сен тек 2 алманы алдың


Екеуі де, өйткені ол алдымен автобуспен барды, содан кейін жаяу жүрді



Екеуі де бірдей, өйткені екеуі де 1 кг

4


Балалар ойынға қатысып, жылдам жауап беруге тырысады. Мысалы: «Күн» → «Жарық», «Аспан» → «Көк»

Өрт күзеті – 101

Полиция – 102

Жедел жәрдем – 103

Төтенше газ қызметі – 104

Бірыңғай құтқару қызметі – 112


Бейнежазбаны тамашалап, өздерінің қаншалықты дұрыс жауап бергенін тексереді.


Бейнежазбаны тамашалап, өз ойларымен бөліседі.




1. Есікті бейтаныс адам қақты (102).

2. Әжем ауырып қалды (103).

3. Көрші үйдің терезесінен түтін шығып жатыр (101).





Берілген әдіс бойынша кері байланыс жасап, өздеріне қажет болған ақпаратты, әлі де түсініксіз тұстарын және қажет емес ақпаратты атап өтеді. Стикерлерге жазып, тиісті жерге жапсырады.





















Логикалық жұмбақтар



















https://www.youtube.com/watch?v=fyfkEuHSiIc&list=PLA5eCSY2FeoQLLocS-

IEuEG9KjOrJzvPM&index=5

https://www.youtube.com/watch?v=hH_WhoDXIzU&list=PLA5eCSY2FeoQLL

ocS-IEuEG9KjOrJzvPM&index=25








Стикерлер





ЖИ арқылы жасау
Жариялаған:
Оразбаева Эльмира
10 Ақпан 2025
430
Материал жариялап, аттестацияға 100% жарамды сертификатты тегін алыңыз!
Ustaz tilegi журналы министірліктің тізіміне енген. Qr коды мен тіркеу номері беріледі. Материал жариялаған соң сертификат тегін бірден беріледі.
Оқу-ағарту министірлігінің ресми жауабы
Сайтқа 5 материал жариялап, тегін АЛҒЫС ХАТ алыңыз!
Қазақстан Республикасының білім беру жүйесін дамытуға қосқан жеке үлесі үшін және де Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық материалыңызбен бөлісіп, белсенді болғаныңыз үшін алғыс білдіреміз!
Сайтқа 25 материал жариялап, тегін ҚҰРМЕТ ГРОМАТАСЫН алыңыз!
Тәуелсіз Қазақстанның білім беру жүйесін дамытуға және білім беру сапасын арттыру мақсатында Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық жұмысын жариялағаны үшін марапатталасыз!
Министірлікпен келісілген курстар тізімі