«О.Көшеков атындағы Атырау аграрлы-техникалық колледжі» ҚМКҚ
|
|
|
|
Сабақ жоспары
Модуль: ЖБП-12
Пән атауы: География
Сабақтың тақырыбы: Заманауи картографиялық әдістер
Дайындаған педагог: Акуразова Гулжихан Дюсенбаевна
«___»_______ 2024ж
-
Жалпы мәліметтер
Курс 1 Оқу жылы 2024-2025 Топ: 1вет1
Сабақ типі:
2.Мақсаты, міндеттері:
2.1. Картографиялық әдіс түсінігі және мақсаты. Географиялық зерттеулерде карталарды қолдану тәсілдері. Картографиялық әдісті дамыту және жетілдіру. Электронды картографиялық ресурстар. Электрондық карталардың жіктелуін біледі.
2.2. Microsoft Excel бағдарламасын қолдана отырып, географиялық ғылымға қатысты географиялық деректер базасын құрады. Тақырып бойынша әртүрлі компьютерлік бағдарламаларды қолдана отырып географиялық деректер базасын құрады.
3.Сабақты жабдықтау:
3.1 Оқу-әдістемелік құрал-жабдықтар, анықтамалық әдебиеттер:
1.География оқулығы - К.Каймулдинова, С.Әбілмәжінова 10-11 сынып.
2.География оқулығы - Төлепбекова С.Қ, Аманжолов А,И, Жылқайдарова А.М. 10 сынып.
3.География практикалық жұмыс оқулығы – Л.Н.Полулях 10 сынып 1-2 бөлімдері.
3.2 Техникалық құралдар, материалдар:
?
Google Earth, NASA World
Wind – Жердің құрылымын 3D форматта
қарастыру.
?
Қосымшалар: Maps.me, Google
Maps – навигация және карта оқыту
үшін.
?
Бейне сабақтар (YouTube, National
Geographic) – географиялық құбылыстарды
көрсету.Интербелсенді тақта, Дүние жүзінің саяси картасы, Атлас
карталар, Глобустар, Оқулықтар.
4. Сабақтың барысы:
|
Cабақ барысы |
Уақы ты |
Тапсырманың мазмұны |
Сабақ жоспарындағы іс-әрекеті |
Ресурс-тар |
|||||||||||||||
|
Ұйымдастыру кезеңі |
2мин |
Сабаққа қатысты тексеру . Көңіл-күй ахуалынтексеру. |
Амандасу Кезекші сабақта жоқ студенттерді баяндайды. |
Таратпа пазлдар-ды үйлес-тіру |
|||||||||||||||
|
Үй тапсырмасын тексеру |
10 мин |
Алдыңғы сабақтардағы біліммен байланыстыру Пазл әдісі арқылы тексеру сәйкестігін анықтау Географиялық диктант Алдыңғы сабақтардағы біліммен байланыстыру. |
Пазл әдісі арқылы тексеру сәйкестігін анықтау
|
Интерактивті тақта |
|||||||||||||||
|
Білім алушыны жаңа материалды қабылдауға даярлау |
3мин |
Білім алушыларға презентация арқылы сурет көрсету.
Жоғарыдағы сурет бойынша құрылғылар берілген соған қарап төмендегі тапсырмаларға жауап бер 1.Қандай құрылғы 2. Не мақсатта қолданылады 3.Маңыздылығы неде? Сонымен бұл құрылғылардың ортақ бір байланыстыратын жерді қашықтан зерделеу төменгі сыныпта өткенбіз бұл не қандай ұғым қалыптасады? |
Тақырыпты талқылауға сұрақтарға жауап береді. Заманауи картографиялық әдістерді анықтайды. Картографиялық әдістердің түрлерін (ГАЖ, қашықтықтан зондтау, дрондық түсірілімдер) дұрыс атайды.Олардың қолдану салаларын сипаттайды. Картографиялық әдістердің ерекшеліктерін сипаттайды. |
Интерактивті тақта пайдалану. Плакаттар мен слайд-тар, Заман-ауи картография-лық әдістер-дің түрлері мен қолдану салаларын көрсету. туралы көрнекі материалдар. |
|||||||||||||||
|
Жаңа білім мен тәсілдерді қалыптастыру |
40 мин |
1.Жаңа тақырып слайд – презентация арқылы түсіндіріледі. Картография тарауынан кинометафора әдісі арқылы бейне материал тыңдау Картография - бұл табиғат пен қоғам құбылыстарын бейнелеу және зерттеу туралы ғылым - олардың орналасуы, қасиеттері, өзара байланысы және уақыт бойынша өзгеруі - бейнелік-белгілік модельдер ретіндегі картографиялық бейнелер арқылы 2.Карталардың түрлері 3.Қолдану мақсатына қарай карталардың бөлінуі 4.Информациялық жүйелердің қолдану аймақтары 5.Электрондық карталармен жұмыс телефонда пайдаланатын қосымшалар Google.Maps, Google Карта, GPS спутник карта, Google Earth, 2GIS, Yandex карта ГАЖ дегеніміз географ ақпарат жүйелері – осы бойынша ақпарат жиналады. Қашықтықтан бақылау әдісі. Жұптық тапсырма Толық жауапты қажет ететін тапсырмалар 1 тапсырма Үй мен мектеп арасындағы маршрутты салу, арақышықты есептеу
Топтық жұмыс «Жұбыңды тап». Топтықа бөлу стикерлер таңдау арқылы бөлу. Кімнің рубашкасы ақ немесе рубашкалары көк болса солар бір топқа бөлінеді. 2-тапсырма. Функциналдық сауаттылық бойынша . Электрондық карталармен жұмыс істеу мәтінді оқу Мәтінмен жұмыс
Платформа арқылы
1 топ
2 топ
3 топ
1-кесте
3 – тапсырма. Google Earth Pro сайтын пайдаданып Кестемен жұмыс Google Earth Pro қосымшасы нұсқаулығы;
Google Earth Pro қосымшасы “Google Earth” бағдарламасын қолданып, А) Қаланы таңдаңыз. «Метка» қойыңыз. Атауын жазыңыз. Ә) Кестені толтырыңыз.
|
Білім алушы бейне материал назар аударады.
Білім алушы Үй мен мектеп арасындағы маршрутты салу, арақышықты есептеу арқылы Google карта немесе автобус қосымшасы арқылы жұппен ақылдаса отырып,тапсырма орындайды.
Дискриптор: -Білім алушы интернет Google карта арқылы Үй мен мектеп арасындағы арқашықтықты есептеп анықтайды. -Көлікпен және жаяу жүргендегі қашықтықты салыстырады Қалыптыстырушы бағалау.
. Мәліметтерді кестеге салады. Топта берілген тапсырмаларын талқылайды.
Білім алушылар мәтін оқып Taxi Yandex maxim Платформа арқылы ең арзан және ең жылдамдығын есептеп шығарады Мәліметтерді кестеге салады.
Топта берілген тапсырмаларын талқылайды.
Таксилердің тиімділігін салыстырады - Платформамен жұмыс жасау әрекетін үйренеді.
Топқа бөлініп, өз беттерінше зерттеп, кестені толтырады.
Білім алушылар Google Earth Pro сайта қосылып елдерді табады, ол елдердің көршілес елрін кестеге толтырады. Дискриптор Білім алушылар “Google Earth” бағдарламасын қолдаанады Сайтпен жұмыс жасауы
-Фрнация елінің көршілес елдерін кестеге толтыру
-Азербайжан елінің көршілес елдерін кестеге толтыру
-Үндістан елінің көршілес елдерін кестеге толтыру
|
Сызба Нұсқа-лар, дәстүрлі және заман-ауи карто-графия-лық әдістер-дің салыс-тырма-лы кестелері.
Инфо графикалар ГАЖ Гео-ақпараттық жүйелердрон-дық түсіріл-імдер, спутниктік карта-лар
Интер-активті карта-лар (Google Maps, OpenStreetMap, ArcGIS Online).
Гео-ақпараттық жүйелердің (ГАЖ) бейне жазбалары – карто-графия-лық бағдар-ламалармен жұмыс істеу мысал-дары. 3D модель-дер мен анима-цияларЖер бедері-нің 3D карталары мен LIDAR технологияларын көрсету.
Глобус пен дәстүр-лі қағаз карта-лар
Жұмыс парақ-тары
Ноутбук Мобильді телефон смарт болу шарт
Онлайн тесттер мен викториналар – интерактивті түрде білімді бекіту үшін (Kahoot, Quizizz).
|
|||||||||||||||
|
Жаңа материалды бекіту |
10мин |
Қажетті сөздер 2 ГИС элементтерінің суреттерін қою Google.Maps, Google Карта, GPS спутник карта, Google Earth, 2GIS, Yandex карта |
Білім алушылар сабақ барысында қолданған плотформалар туралы Padlet тақтасына жауап жазады
|
(Блиц сұрақ-тар) Мұғалім жылдам сұрақ-тар қойып, студенттер жауап береді: |
|||||||||||||||
|
Кері байланыс Рефлексия Бағалау |
10мин |
НЕГ ІЗГІ ТҰЖЫРЫМ
_____________________
____________________ Қиындықты қалай шештіңіздер? |
Бүгінгі сабақ туралы білім алушылар негізгі тұжырым бойынша сұрақтарға жауапты стикерге жазып флипчартқа жапсырып қояды. |
Стикер Флип чарт |
|||||||||||||||
|
Үй тапсырмасы |
5 мин |
Google Earth немесе OpenStreetMap платформасында өзіңіздің туған жеріңіздің (немесе кез келген қызықты жердің) картасын зерттеңіз. Онда қандай деректер бар екенін сипаттаңыз. |
Интернет қосымшасын қолдану. |
[You Tube каналдарынан зерттеу жүргізу. |
|
«Қаралды» _________________ цикл комиссия төрайымы _________ « » 2025 ж. |
|
«Келісілді» Колледж әдіскері ______А.Сқақова « » 2025 ж. |
О.Көшеков атындағы Атырау аграрлы-техникалық колледжі» ҚМКҚ
|
|
|
|
Сабақ жоспары
Модуль: ЖБП-12
Пән атауы: География
Сабақтың тақырыбы: Дүниежүзі аймақтары картасындағы Қазақстанның орны.
Дайындаған педагог: Акуразова Гулжихан Дюсенбаевна
«___»_______ 2024ж
-
Жалпы мәліметтер
Курс 1 Оқу жылы 2024-2025 Топ: 1зем1
Сабақ типі:
2.Мақсаты, міндеттері:
2.1.Қазақстан Республикасының физикалық-географиялық, тарихи-географиялық, саяси-географиялық және геосаяси аймақтарында орналасуын анықтау.
2.2. Ғаламдану жағдайында Қазақстанның географиялық аймақтар картасындағы орнының өзгеруін зерттеу арқылы болжау.
2.3.Географиялық жағдайлардың түрлерін, қасиеттерін аңықтау. Аумақтық қамту бойынша ЭГЖ деңгейлерін талдау. Қазақстан географиялық орының өзгерісінің себептерін саралау.
2.4.Қазақстанның жаһандық дүние бөліктеріне қатысты жергілікті жағдайына байланысты орналасуын талдай алады. Қазақстан географиялық орнын өзгеріснің себептерін зерттей алады.
3.Сабақты жабдықтау:
3.1 Оқу-әдістемелік құрал-жабдықтар, анықтамалық әдебиеттер:
1.География оқулығы - К.Каймулдинова, С.Әбілмәжінова 10-11 сынып.
2.География оқулығы - Төлепбекова С.Қ, Аманжолов А,И, Жылқайдарова А.М. 10 сынып.
3.География практикалық жұмыс оқулығы – Л.Н.Полулях 10 сынып 1-2 бөлімдері.
3.2 Техникалық құралдар, материалдар:
?️Физикалық және саяси
карталар – континенттер, мемлекеттер,
рельеф карталары.
?Глобус–Жердің құрылымын, климаттық
белдеулерді түсіндіру үшін.
?Диаграммалар мен
схемалар – геосфера, атмосфера
қабаттары, гидросфера айналымы.
Интербелсенді тақта, Дүние жүзінің саяси картасы, Атлас карталар, Глобустар, Оқулықтар.
4. Сабақтың барысы:
|
Cабақ барысы |
Уақыты |
Тапсырманың мазмұны |
Сабақ жоспарында ғы іс-әрекеті |
Ресурс тар |
|
Ұйымдастыру кезеңі |
2мин |
Сәлемдесу. Студенттерді белгілеу, кім сабақта жоқ. Барлық оқушылардын назарларын сабаққа аудару. Тиімді жұмыс ортасын қалыптастыру. «Мозайка» әдісімен топқа бөлу. I – топ Саяси-географиялық II – топ Физикалық –географиялық III- топ Экономикалық – географиялық. |
Студентер сәлемдеседі Өз ойларын ортаға салады.
|
Оқулық География». 11-сынып. Каймулдин-ова.Б. Абилмажинова С. Презентация |
|
Үй тапсырмасын тексеру |
10 мин |
Жаңа тақырыпқа шығу үшін келесі сұрақтарын қою арқылы оқушының алдыңғы білімін жинақтау. 1. Мемлекеттің географиялық орны деген не? 2.«Жаһандану» терминінің анықтамасын беріңіз 3. Қазақстанның жаһандану үдерісіндегі орны қандай деп ойлайсың? |
Студенттер өткен сабаққа байланысты сұрақ-жауап жүргізеді (студентті жылдам әрі тұжырымды ойлауға дағдыландыру және құнды ой жинақтап, пікірін ашық айтады). |
Мектеп, 2019 мәтіндер, Қазақстан-ның карталары, интербелсенді тақта |
|
Білім алушыны жаңа материалды қабылдауға даярлау |
3мин |
Мұғалімнің кіріспе сөзі: Тапсырма. БФЕ әдісі (БАРЛЫҚ ФАКТОРЛАРДЫ ЕСКЕРУ). Топпен жұмыс. Ойлау, ақпараттарды басқару, проблемаларды шешу, шешім қабылдау дағдыларын қалыптастыру. Трек сызба бойынша оқушылар Қазақстанның саяси географиялық және геосаяси аймақтарында орналасуының тиімді және тиімсіз тұстарын талдау және бағалау I – топ Саяси-географиялық II – топ Физикалық –географиялық
I «Космос-Онлайн» веб-сайт арқылы тапсырмалар орындау https://cosmos-online.ru/
1.Әлемнің жерсеріктік онлайн картасын қарастырып Қазақстан аумағын табыныздар. 2. Өздерің тұратын қалаларының мен облыс орталағының координаталарын анықтандар. |
Дескриптор: Қазақстанның саяси- географиялық орналасуы тиімділігін анықтайды; Физикалық –географиялық орналасуының тиімділігін тұжырымдайды Экономикалық – географиялық орналасуын саралайды Дескриптор: Космос –онлаин веб саит арқылы Қазақстанның географиялық жағдайлардың түрлерін, қасиеттерін анықтайды; |
Оқулық, География. 11-сынып. Каймулдин-ова К.Абдиман-апов Б,Абилмажинова С. Мектеп, 2019 Қазақстан-ның карталары,
и Қазақстан-ның карталары, интербелсенді тақта
|
|
Жаңа білім мен тәсілдерді қалыптас-тыру |
40 мин |
2-Тапсырма. Жеке жұмыс. Функционалдық сауатылықты арттыруға арналған тапсырма. Студенттердің функционалдық сауаттылығын арттыру, саралау, тұжырымдау қабілеті жетілдіріледі. «Серпін» бағдарламасының Павлодар облысы бойынша орындалу деңгейіне талдау жасаңыздар 1. 2019-2021 жж. аралығындағы бағдарлама бойынша келген студенттер санын анықтап- салыстырыңыз
2 Салыстырмалы географиялық әдісі. 1.Серпін бағдарламасы бойынша 2017-2021 жж аралығындағы түлектерді салыстырыңыздар 2. Гранттар саны қай аймаққа басым бөлінеді, себебін түсіндіріңіз. 1.Серпін бағдарламасының негізгі мақсаты қандай деп ойласындар. 2.Қай аймақта түлектер саны басым 3. Серпін бағдарламасы түлектерге пайдасы бар ма. 3-тапсырма . Жеке жұмыс. ГАЖ технологиясын қолдану , Google Earth ,бағдарламасы қөмегімен тапсырма орындау Оқушының цифрлық сауаттылығын арттыру. https://www.google.co.il/maps/@48.005284,66.9045435,5z 1.Кестені дәптерге сызындар 2. Gooqle Maps платформа арқылы кестені толтырындар.
|
Дескриптор: Серпін бағдарламасы бойынша сұрақтарға жауап береді. 3 жыл арасында салыстырма анализ жасайды. Келген және кеткен, жұмысқа орналасқан студентердің санын анықтап салыстырады. Дескриптор: ГАЖ технология қолдану арқылы Қазақстанның географиялық орның анықтайды ; Тұжырым жасайды, қөлайлы және қөлайсыз жағына баға береді . Gooqle Maps платформа арқылы жұмыс жасайды. |
Флипчарт, маркер, Қазақстан-ның карталары, интербелсенді тақта Оқулық, География. 11-сынып. Каймулдин-ова К.Абдиманапов Б,Абилмажинова С. Мектеп, 2019,249 бет (кесте) Қазақстан-ның кескін картасы маркер, Қазақстан-ның физикалық карталары, интербелсенді тақта
|
|
Жаңа материалды бекіту |
10мин |
1. Сұрақ-жауап әдісі. Студенттерге келесі сұрақтарды қойып, жауап алу: 1.Қазақстан дүниежүзінің қай бөлігінде орналасқан? 2.Қандай аймақтармен шектеседі? 3.Қазақстанның географиялық орны қандай артықшылықтар береді? 4.Климаттық жағдайына оның орналасу аймағы қалай әсер етеді? 2. Картадағы жұмыс. Студенттер дүниежүзі картасынан Қазақстанды тауып, келесі тапсырмаларды орындау: Шекаралас елдерді атау. Қазақстан қандай белдеуде орналасқанын көрсету. Ірі қалалары мен маңызды экономикалық аймақтарын анықтау. |
Дескриптор:
Қазақстанның қайда
орналасқанын нақты көрсетеді. Қазақстанның табиғи
ресурстарын атайды. |
Картамен жұмыс Глобус Дүние жүзінің саяси картасы |
|
Кері байланыс Рефлексия Бағалау |
10мин |
«Мен ... орындай аламын / ... орындай алмаймын» жауап парағын толтыру. |
Сабақ бойынша жауап парағын толтырады. |
Кесте |
|
Үй тапсырмасы |
5 мин |
1.Қытаймен Ресей арасындағы Қазақстанның орналасуы мен тиімді және тиімсіз түстерін анықтаныз. 2. Gooqle Maps платформа арқылы Қазақстан мен Қытай арасындағы дауыл жерлерін аңықтаныз. |
Мұғалім кері байланыс береді |
Интернет желісі арқылы зерттеу жұмыстар-ын жасау. |
|
«Қаралды» _________________ цикл комиссия төрайымы _________ « » 2025 ж. |
|
«Келісілді» Колледж әдіскері ______А.Сқақова « » 2025 ж. |
«О.Көшеков атындағы Атырау аграрлы-техникалық колледжі» ҚМКҚ
|
|
|
|
Сабақ жоспары
Модуль: ЖБП-12
Пән атауы: География
Сабақтың тақырыбы: Табиғатты қорғау шаралары. Табиғатты қорғауда жеке тұлғаның рөлі.
Дайындаған педагог: Акуразова Гулжихан Дюсенбаевна
«___»_______ 2024ж
-
Жалпы мәліметтер
Курс 1 Оқу жылы 2024-2025 Топ: 1с2
Сабақ типі:
2.Мақсаты, міндеттері:
2.1. Табиғатты қорғау шараларының жіктелуі. Халықтың қатысуымен өткізілетін іс-шаралардың түрлері. Табиғат қорғау жобаларының түрлері. Табиғатты пайдалану және табиғатты қорғаудағы тұлғаның рөлі. "Экологиялық із" ұғымының мәні. Өз аймағы мысалында адамның экологиялық ізін бағалау.
2.2. Табиғатты пайдаланудағы тұлғаның ролін анықтайды және оны "экологиялық із"деп есептейді.
3.Сабақты жабдықтау:
3.1 Оқу-әдістемелік құрал-жабдықтар, анықтамалық әдебиеттер:
1.География оқулығы - К.Каймулдинова, С.Әбілмәжінова 10-11 сынып.
2.География оқулығы - Төлепбекова С.Қ, Аманжолов А,И, Жылқайдарова А.М. 10 сынып.
3.География практикалық жұмыс оқулығы – Л.Н.Полулях 10 сынып 1-2 бөлімдері.
3.2 Техникалық құралдар, материалдар:
Интербелсенді тақта, Дүние жүзінің саяси картасы, Атлас карталар, Глобустар, Оқулықтар. Сызбалар мен диаграммалар.
?️Физикалық және саяси
карталар – континенттер, мемлекеттер,
рельеф карталары.
?
Глобус – Жердің құрылымын, климаттық
белдеулерді түсіндіру үшін.
4. Сабақтың барысы:
|
Cабақ барысы |
Уақыты |
Тапсырманың мазмұны |
Сабақ жоспарындағы іс-әрекеті |
Ресурстар |
|
Ұйымдастыру кезеңі |
2мин |
Студенттермен амандасып, түгендеу; Аудитория тазалығын тексеру; |
Амандасып, сабақта жоқ студенттерді айтады |
|
|
Үй тапсырмасын тексеру |
10мин |
Тірек білімдерін өзектендіру. Өткен тақырып бойынша үй тапсырмасын, сұрақ-әдістер арқылы тексеріп бағалау.. |
Топқа бөлу: Студенттер өз жұптарын табады. Әдіс арқылы қайталау, сұрақтар. |
Слайд Кестелер сызу |
|
Білім алушыны жаңа материалды қабылдауға даярлау |
3мин |
“Жауапты ұстап ал” Сабақтың тақырыбын анықтау. Деректіфильмді қарап, болған соң жетелеу сұрақтары арқылы сабақтың тақырыбы анықталады.
Олай болса бүгінгі сабақтың тақырыбы қандай болмақ? |
Интербелсенді тақтадағы «эколгиялық із» суреті көрсетіліп, өткен сабақпен байланыс анықталып, жетелеу сұрақтары арқылы сабақтың мақсаты анықталады. |
Презентация-лық слайдтар
|
|
Жаңа білім мен тәсілдерді қалыптастыру |
40 мин |
IV.Жаңа тақырып Мақсаты; Білімді жаңғырту. Жұптық жұмыс: Тапсырма-№1. Кластер дайындау арқылы, колледжімізде планетамыздың «экологиялық ізін» жақсартуға арналған акцияның үлгісін дайындаңыз: «Экологиялық із» түсінігінің мәнін ашатын бес фактор қандай? Тапсырма №2. Жеке жұмыс: Төмендегі суреттерді қолдана отырып, талдау жасаңыз:
фотосуретке талдау жасай отырып, ландшафтта қандай өзгерістер болғанын анықтаңыз; - Фотосуретке талдау жасай отырып, салдарын анықтаңыз. - Адамның экологиялық ізін қарастыра отырып, өз аймағыңызға талдау жасаңыз және бұл аймақтағы экологиялық проблемалармен күресу жолының жоспарын құрыңыз. Топтық жұмыс: Тапсырма 3. Басты сұрақ? Күнделікті өмірде қоршаған ортаға қалай теріс әсер етіп отырмыз? Басты сұраққа әр топберілген тақырыптарға сәйкес қоршаған ортаға тигізетін 5 теріс әсерді топта талдап тізіп жазып шығу керек. Мұғалімнің түсіндірмесі:
І-топ Атмосфераға әсер ІІ топ Гидросфераға әсер ІІІ-топ Литосфераға әсер ІҮ- топ Биосфераға әсер Тапсырма 4. Студенттер «Карбон әулетінің болашағы» атты деректі фильмін мұқият қарап шығып, топтық жұмысты жалғастырады. Топтар жасаған 5-әсерді келесі топтарға береді де, олар келесі басты сұрақ негізінде жұмыс жасайды. Басты сұрақ? Күнделікті өмірде қоршаған ортаға теріс әсерді қалай жоюға болады? Төмендегі ретпен топтарға жазған 5-әсерді таратып бересіз де, топтағы оқушыларға жұмысты бастауға рұқсат етіледі. Мұғалімнің мадақтау сөздері. |
Дескриптор: «Экологиялық із» түсінігінің мәнін ашатын бес факторды анықтайды. Планетамыздағы «экологиялық ізін» жақсартуға арналған ұсыныстар жасай алады Жеке, өзара тақырыпты түсінгендерін мұғалімге қол көтеру арқылы білдіреді. Слайдта көрсетілген ресурстарды талқылайды. Слайдта берілген сұрақ жауапты орындайды Смаликтер арқылы ҚБ өзін өзі бағалау
Сұрақ жауап арқылы сұраққа жауап береді, логикалық ойлай білуі мен сыни көзқарасы таныта білу дағдылары қалыптасады Сұрақ жауап арқылы сұраққа жауап береді, логикалық ойлай білуі мен сыни көзқарасы таныта білу дағдылары қалыптасады. Жұмысты орындауға нұсқаулық. Топта талқылауда берілген мәтінді, деректіфильмде көрген деректерді, басқа да қосымша мәтіндерді пайдалану керек.
Студенттер деректі фильмді көріп, алған, түйген ойларымен басты сұрақтар бойынша қоршаған ортаға тигізетін кері әсерді қалай жоюға болатынын зерттейді. Атмосфераға, гидросфераға, литосфераға, биосфераға оң және теріс бағытын зерттейді. Әр топ тақырыпқа қатысты ой-толғау жазады. |
Интерактивті тақта, презентация
Интербел-сенді тақтадағы тақырыпқа байланыс-ты суреттер 10-сынып География оқулығы http://ikitap.kz/audiobook/5189-kerqula_atty_kendebaj/5189-kerqula_atty_kendebaj аудиокітап Карталар, Глобус Үлестірмелі қағаздар А4 қағаздар Түрлі-түсті қағаздар Ғаламтор Телефон Презента-ция Лекция дәптерлері Атлас карта, кескін карталар |
|
Жаңа материалды бекіту |
10мин |
Шағын топтармен жұмыс №1 тапсырма. Суретте көрсетілген терминдермен жұмыс:
№2 тапсырма. Менің экологиялық ізім тақырыбында топтық тест жұмыс.
|
Дескриптор: 1.Студенттер суретте көрсетілген, анықтамалық, терминдік сөздерді талдайды, дәптерлеріне жазады. 2.Экологиялық із ұғымының маңыздылығын ашады. 3.Экологиялық ресурстар, жахандық гектар, биосыйымды-лық туралы ақпараттарды зерттейді. Барлық студенттер өз экологиялық іздерін есептеп шығарады. |
Презентациялық суреттер Схемалар Плакат Маркер |
|
Кері байланыс Рефлексия Бағалау |
10мин |
Сабақта студенттердің жинаған зерттеулеріне қарай тезірек сабақты түсінгендеріне байланысты ерекше мадақтау жасап,әрқайсысына жеке- жеке рефлексия жасау. |
|
Бір-бірін смайлик рқылы бағалайды. |
|
Үй тапсырмасы |
5 мин |
"Экологиялық ертегі" жазу:Табиғат қорғау туралы қысқаша ертегі немесе хикая жазыңыз. Кейіпкерлеріңіз адам, жануар немесе табиғат элементтері (орман, өзен, тау) болуы мүмкін. Ертегіде табиғатты қорғаудың маңызын көрсетіңіз. |
Слайд түрінде, жазбаша немесе видео нұсқа ретіде орындайды. |
Өз ойымен, немесе ғаламтор көздерін қолданады.. |
|
«Қаралды» _________________ цикл комиссия төрайымы _________ « » 2025 ж. |
|
«Келісілді» Колледж әдіскері ______А.Сқақова « » 2025 ж. |
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
О.Көшеков атындағы Атырау аграрлы-техникалық колледжі
О.Көшеков атындағы Атырау аграрлы-техникалық колледжі
«О.Көшеков атындағы Атырау аграрлы-техникалық колледжі» ҚМКҚ
|
|
|
|
Сабақ жоспары
Модуль: ЖБП-12
Пән атауы: География
Сабақтың тақырыбы: Заманауи картографиялық әдістер
Дайындаған педагог: Акуразова Гулжихан Дюсенбаевна
«___»_______ 2024ж
-
Жалпы мәліметтер
Курс 1 Оқу жылы 2024-2025 Топ: 1вет1
Сабақ типі:
2.Мақсаты, міндеттері:
2.1. Картографиялық әдіс түсінігі және мақсаты. Географиялық зерттеулерде карталарды қолдану тәсілдері. Картографиялық әдісті дамыту және жетілдіру. Электронды картографиялық ресурстар. Электрондық карталардың жіктелуін біледі.
2.2. Microsoft Excel бағдарламасын қолдана отырып, географиялық ғылымға қатысты географиялық деректер базасын құрады. Тақырып бойынша әртүрлі компьютерлік бағдарламаларды қолдана отырып географиялық деректер базасын құрады.
3.Сабақты жабдықтау:
3.1 Оқу-әдістемелік құрал-жабдықтар, анықтамалық әдебиеттер:
1.География оқулығы - К.Каймулдинова, С.Әбілмәжінова 10-11 сынып.
2.География оқулығы - Төлепбекова С.Қ, Аманжолов А,И, Жылқайдарова А.М. 10 сынып.
3.География практикалық жұмыс оқулығы – Л.Н.Полулях 10 сынып 1-2 бөлімдері.
3.2 Техникалық құралдар, материалдар:
?
Google Earth, NASA World
Wind – Жердің құрылымын 3D форматта
қарастыру.
?
Қосымшалар: Maps.me, Google
Maps – навигация және карта оқыту
үшін.
?
Бейне сабақтар (YouTube, National
Geographic) – географиялық құбылыстарды
көрсету.Интербелсенді тақта, Дүние жүзінің саяси картасы, Атлас
карталар, Глобустар, Оқулықтар.
4. Сабақтың барысы:
|
Cабақ барысы |
Уақы ты |
Тапсырманың мазмұны |
Сабақ жоспарындағы іс-әрекеті |
Ресурс-тар |
|||||||||||||||
|
Ұйымдастыру кезеңі |
2мин |
Сабаққа қатысты тексеру . Көңіл-күй ахуалынтексеру. |
Амандасу Кезекші сабақта жоқ студенттерді баяндайды. |
Таратпа пазлдар-ды үйлес-тіру |
|||||||||||||||
|
Үй тапсырмасын тексеру |
10 мин |
Алдыңғы сабақтардағы біліммен байланыстыру Пазл әдісі арқылы тексеру сәйкестігін анықтау Географиялық диктант Алдыңғы сабақтардағы біліммен байланыстыру. |
Пазл әдісі арқылы тексеру сәйкестігін анықтау
|
Интерактивті тақта |
|||||||||||||||
|
Білім алушыны жаңа материалды қабылдауға даярлау |
3мин |
Білім алушыларға презентация арқылы сурет көрсету.
Жоғарыдағы сурет бойынша құрылғылар берілген соған қарап төмендегі тапсырмаларға жауап бер 1.Қандай құрылғы 2. Не мақсатта қолданылады 3.Маңыздылығы неде? Сонымен бұл құрылғылардың ортақ бір байланыстыратын жерді қашықтан зерделеу төменгі сыныпта өткенбіз бұл не қандай ұғым қалыптасады? |
Тақырыпты талқылауға сұрақтарға жауап береді. Заманауи картографиялық әдістерді анықтайды. Картографиялық әдістердің түрлерін (ГАЖ, қашықтықтан зондтау, дрондық түсірілімдер) дұрыс атайды.Олардың қолдану салаларын сипаттайды. Картографиялық әдістердің ерекшеліктерін сипаттайды. |
Интерактивті тақта пайдалану. Плакаттар мен слайд-тар, Заман-ауи картография-лық әдістер-дің түрлері мен қолдану салаларын көрсету. туралы көрнекі материалдар. |
|||||||||||||||
|
Жаңа білім мен тәсілдерді қалыптастыру |
40 мин |
1.Жаңа тақырып слайд – презентация арқылы түсіндіріледі. Картография тарауынан кинометафора әдісі арқылы бейне материал тыңдау Картография - бұл табиғат пен қоғам құбылыстарын бейнелеу және зерттеу туралы ғылым - олардың орналасуы, қасиеттері, өзара байланысы және уақыт бойынша өзгеруі - бейнелік-белгілік модельдер ретіндегі картографиялық бейнелер арқылы 2.Карталардың түрлері 3.Қолдану мақсатына қарай карталардың бөлінуі 4.Информациялық жүйелердің қолдану аймақтары 5.Электрондық карталармен жұмыс телефонда пайдаланатын қосымшалар Google.Maps, Google Карта, GPS спутник карта, Google Earth, 2GIS, Yandex карта ГАЖ дегеніміз географ ақпарат жүйелері – осы бойынша ақпарат жиналады. Қашықтықтан бақылау әдісі. Жұптық тапсырма Толық жауапты қажет ететін тапсырмалар 1 тапсырма Үй мен мектеп арасындағы маршрутты салу, арақышықты есептеу
Топтық жұмыс «Жұбыңды тап». Топтықа бөлу стикерлер таңдау арқылы бөлу. Кімнің рубашкасы ақ немесе рубашкалары көк болса солар бір топқа бөлінеді. 2-тапсырма. Функциналдық сауаттылық бойынша . Электрондық карталармен жұмыс істеу мәтінді оқу Мәтінмен жұмыс
Платформа арқылы
1 топ
2 топ
3 топ
1-кесте
3 – тапсырма. Google Earth Pro сайтын пайдаданып Кестемен жұмыс Google Earth Pro қосымшасы нұсқаулығы;
Google Earth Pro қосымшасы “Google Earth” бағдарламасын қолданып, А) Қаланы таңдаңыз. «Метка» қойыңыз. Атауын жазыңыз. Ә) Кестені толтырыңыз.
|
Білім алушы бейне материал назар аударады.
Білім алушы Үй мен мектеп арасындағы маршрутты салу, арақышықты есептеу арқылы Google карта немесе автобус қосымшасы арқылы жұппен ақылдаса отырып,тапсырма орындайды.
Дискриптор: -Білім алушы интернет Google карта арқылы Үй мен мектеп арасындағы арқашықтықты есептеп анықтайды. -Көлікпен және жаяу жүргендегі қашықтықты салыстырады Қалыптыстырушы бағалау.
. Мәліметтерді кестеге салады. Топта берілген тапсырмаларын талқылайды.
Білім алушылар мәтін оқып Taxi Yandex maxim Платформа арқылы ең арзан және ең жылдамдығын есептеп шығарады Мәліметтерді кестеге салады.
Топта берілген тапсырмаларын талқылайды.
Таксилердің тиімділігін салыстырады - Платформамен жұмыс жасау әрекетін үйренеді.
Топқа бөлініп, өз беттерінше зерттеп, кестені толтырады.
Білім алушылар Google Earth Pro сайта қосылып елдерді табады, ол елдердің көршілес елрін кестеге толтырады. Дискриптор Білім алушылар “Google Earth” бағдарламасын қолдаанады Сайтпен жұмыс жасауы
-Фрнация елінің көршілес елдерін кестеге толтыру
-Азербайжан елінің көршілес елдерін кестеге толтыру
-Үндістан елінің көршілес елдерін кестеге толтыру
|
Сызба Нұсқа-лар, дәстүрлі және заман-ауи карто-графия-лық әдістер-дің салыс-тырма-лы кестелері.
Инфо графикалар ГАЖ Гео-ақпараттық жүйелердрон-дық түсіріл-імдер, спутниктік карта-лар
Интер-активті карта-лар (Google Maps, OpenStreetMap, ArcGIS Online).
Гео-ақпараттық жүйелердің (ГАЖ) бейне жазбалары – карто-графия-лық бағдар-ламалармен жұмыс істеу мысал-дары. 3D модель-дер мен анима-цияларЖер бедері-нің 3D карталары мен LIDAR технологияларын көрсету.
Глобус пен дәстүр-лі қағаз карта-лар
Жұмыс парақ-тары
Ноутбук Мобильді телефон смарт болу шарт
Онлайн тесттер мен викториналар – интерактивті түрде білімді бекіту үшін (Kahoot, Quizizz).
|
|||||||||||||||
|
Жаңа материалды бекіту |
10мин |
Қажетті сөздер 2 ГИС элементтерінің суреттерін қою Google.Maps, Google Карта, GPS спутник карта, Google Earth, 2GIS, Yandex карта |
Білім алушылар сабақ барысында қолданған плотформалар туралы Padlet тақтасына жауап жазады
|
(Блиц сұрақ-тар) Мұғалім жылдам сұрақ-тар қойып, студенттер жауап береді: |
|||||||||||||||
|
Кері байланыс Рефлексия Бағалау |
10мин |
НЕГ ІЗГІ ТҰЖЫРЫМ
_____________________
____________________ Қиындықты қалай шештіңіздер? |
Бүгінгі сабақ туралы білім алушылар негізгі тұжырым бойынша сұрақтарға жауапты стикерге жазып флипчартқа жапсырып қояды. |
Стикер Флип чарт |
|||||||||||||||
|
Үй тапсырмасы |
5 мин |
Google Earth немесе OpenStreetMap платформасында өзіңіздің туған жеріңіздің (немесе кез келген қызықты жердің) картасын зерттеңіз. Онда қандай деректер бар екенін сипаттаңыз. |
Интернет қосымшасын қолдану. |
[You Tube каналдарынан зерттеу жүргізу. |
|
«Қаралды» _________________ цикл комиссия төрайымы _________ « » 2025 ж. |
|
«Келісілді» Колледж әдіскері ______А.Сқақова « » 2025 ж. |
О.Көшеков атындағы Атырау аграрлы-техникалық колледжі» ҚМКҚ
|
|
|
|
Сабақ жоспары
Модуль: ЖБП-12
Пән атауы: География
Сабақтың тақырыбы: Дүниежүзі аймақтары картасындағы Қазақстанның орны.
Дайындаған педагог: Акуразова Гулжихан Дюсенбаевна
«___»_______ 2024ж
-
Жалпы мәліметтер
Курс 1 Оқу жылы 2024-2025 Топ: 1зем1
Сабақ типі:
2.Мақсаты, міндеттері:
2.1.Қазақстан Республикасының физикалық-географиялық, тарихи-географиялық, саяси-географиялық және геосаяси аймақтарында орналасуын анықтау.
2.2. Ғаламдану жағдайында Қазақстанның географиялық аймақтар картасындағы орнының өзгеруін зерттеу арқылы болжау.
2.3.Географиялық жағдайлардың түрлерін, қасиеттерін аңықтау. Аумақтық қамту бойынша ЭГЖ деңгейлерін талдау. Қазақстан географиялық орының өзгерісінің себептерін саралау.
2.4.Қазақстанның жаһандық дүние бөліктеріне қатысты жергілікті жағдайына байланысты орналасуын талдай алады. Қазақстан географиялық орнын өзгеріснің себептерін зерттей алады.
3.Сабақты жабдықтау:
3.1 Оқу-әдістемелік құрал-жабдықтар, анықтамалық әдебиеттер:
1.География оқулығы - К.Каймулдинова, С.Әбілмәжінова 10-11 сынып.
2.География оқулығы - Төлепбекова С.Қ, Аманжолов А,И, Жылқайдарова А.М. 10 сынып.
3.География практикалық жұмыс оқулығы – Л.Н.Полулях 10 сынып 1-2 бөлімдері.
3.2 Техникалық құралдар, материалдар:
?️Физикалық және саяси
карталар – континенттер, мемлекеттер,
рельеф карталары.
?Глобус–Жердің құрылымын, климаттық
белдеулерді түсіндіру үшін.
?Диаграммалар мен
схемалар – геосфера, атмосфера
қабаттары, гидросфера айналымы.
Интербелсенді тақта, Дүние жүзінің саяси картасы, Атлас карталар, Глобустар, Оқулықтар.
4. Сабақтың барысы:
|
Cабақ барысы |
Уақыты |
Тапсырманың мазмұны |
Сабақ жоспарында ғы іс-әрекеті |
Ресурс тар |
|
Ұйымдастыру кезеңі |
2мин |
Сәлемдесу. Студенттерді белгілеу, кім сабақта жоқ. Барлық оқушылардын назарларын сабаққа аудару. Тиімді жұмыс ортасын қалыптастыру. «Мозайка» әдісімен топқа бөлу. I – топ Саяси-географиялық II – топ Физикалық –географиялық III- топ Экономикалық – географиялық. |
Студентер сәлемдеседі Өз ойларын ортаға салады.
|
Оқулық География». 11-сынып. Каймулдин-ова.Б. Абилмажинова С. Презентация |
|
Үй тапсырмасын тексеру |
10 мин |
Жаңа тақырыпқа шығу үшін келесі сұрақтарын қою арқылы оқушының алдыңғы білімін жинақтау. 1. Мемлекеттің географиялық орны деген не? 2.«Жаһандану» терминінің анықтамасын беріңіз 3. Қазақстанның жаһандану үдерісіндегі орны қандай деп ойлайсың? |
Студенттер өткен сабаққа байланысты сұрақ-жауап жүргізеді (студентті жылдам әрі тұжырымды ойлауға дағдыландыру және құнды ой жинақтап, пікірін ашық айтады). |
Мектеп, 2019 мәтіндер, Қазақстан-ның карталары, интербелсенді тақта |
|
Білім алушыны жаңа материалды қабылдауға даярлау |
3мин |
Мұғалімнің кіріспе сөзі: Тапсырма. БФЕ әдісі (БАРЛЫҚ ФАКТОРЛАРДЫ ЕСКЕРУ). Топпен жұмыс. Ойлау, ақпараттарды басқару, проблемаларды шешу, шешім қабылдау дағдыларын қалыптастыру. Трек сызба бойынша оқушылар Қазақстанның саяси географиялық және геосаяси аймақтарында орналасуының тиімді және тиімсіз тұстарын талдау және бағалау I – топ Саяси-географиялық II – топ Физикалық –географиялық
I «Космос-Онлайн» веб-сайт арқылы тапсырмалар орындау https://cosmos-online.ru/
1.Әлемнің жерсеріктік онлайн картасын қарастырып Қазақстан аумағын табыныздар. 2. Өздерің тұратын қалаларының мен облыс орталағының координаталарын анықтандар. |
Дескриптор: Қазақстанның саяси- географиялық орналасуы тиімділігін анықтайды; Физикалық –географиялық орналасуының тиімділігін тұжырымдайды Экономикалық – географиялық орналасуын саралайды Дескриптор: Космос –онлаин веб саит арқылы Қазақстанның географиялық жағдайлардың түрлерін, қасиеттерін анықтайды; |
Оқулық, География. 11-сынып. Каймулдин-ова К.Абдиман-апов Б,Абилмажинова С. Мектеп, 2019 Қазақстан-ның карталары,
и Қазақстан-ның карталары, интербелсенді тақта
|
|
Жаңа білім мен тәсілдерді қалыптас-тыру |
40 мин |
2-Тапсырма. Жеке жұмыс. Функционалдық сауатылықты арттыруға арналған тапсырма. Студенттердің функционалдық сауаттылығын арттыру, саралау, тұжырымдау қабілеті жетілдіріледі. «Серпін» бағдарламасының Павлодар облысы бойынша орындалу деңгейіне талдау жасаңыздар 1. 2019-2021 жж. аралығындағы бағдарлама бойынша келген студенттер санын анықтап- салыстырыңыз
2 Салыстырмалы географиялық әдісі. 1.Серпін бағдарламасы бойынша 2017-2021 жж аралығындағы түлектерді салыстырыңыздар 2. Гранттар саны қай аймаққа басым бөлінеді, себебін түсіндіріңіз. 1.Серпін бағдарламасының негізгі мақсаты қандай деп ойласындар. 2.Қай аймақта түлектер саны басым 3. Серпін бағдарламасы түлектерге пайдасы бар ма. 3-тапсырма . Жеке жұмыс. ГАЖ технологиясын қолдану , Google Earth ,бағдарламасы қөмегімен тапсырма орындау Оқушының цифрлық сауаттылығын арттыру. https://www.google.co.il/maps/@48.005284,66.9045435,5z 1.Кестені дәптерге сызындар 2. Gooqle Maps платформа арқылы кестені толтырындар.
|
Дескриптор: Серпін бағдарламасы бойынша сұрақтарға жауап береді. 3 жыл арасында салыстырма анализ жасайды. Келген және кеткен, жұмысқа орналасқан студентердің санын анықтап салыстырады. Дескриптор: ГАЖ технология қолдану арқылы Қазақстанның географиялық орның анықтайды ; Тұжырым жасайды, қөлайлы және қөлайсыз жағына баға береді . Gooqle Maps платформа арқылы жұмыс жасайды. |
Флипчарт, маркер, Қазақстан-ның карталары, интербелсенді тақта Оқулық, География. 11-сынып. Каймулдин-ова К.Абдиманапов Б,Абилмажинова С. Мектеп, 2019,249 бет (кесте) Қазақстан-ның кескін картасы маркер, Қазақстан-ның физикалық карталары, интербелсенді тақта
|
|
Жаңа материалды бекіту |
10мин |
1. Сұрақ-жауап әдісі. Студенттерге келесі сұрақтарды қойып, жауап алу: 1.Қазақстан дүниежүзінің қай бөлігінде орналасқан? 2.Қандай аймақтармен шектеседі? 3.Қазақстанның географиялық орны қандай артықшылықтар береді? 4.Климаттық жағдайына оның орналасу аймағы қалай әсер етеді? 2. Картадағы жұмыс. Студенттер дүниежүзі картасынан Қазақстанды тауып, келесі тапсырмаларды орындау: Шекаралас елдерді атау. Қазақстан қандай белдеуде орналасқанын көрсету. Ірі қалалары мен маңызды экономикалық аймақтарын анықтау. |
Дескриптор:
Қазақстанның қайда
орналасқанын нақты көрсетеді. Қазақстанның табиғи
ресурстарын атайды. |
Картамен жұмыс Глобус Дүние жүзінің саяси картасы |
|
Кері байланыс Рефлексия Бағалау |
10мин |
«Мен ... орындай аламын / ... орындай алмаймын» жауап парағын толтыру. |
Сабақ бойынша жауап парағын толтырады. |
Кесте |
|
Үй тапсырмасы |
5 мин |
1.Қытаймен Ресей арасындағы Қазақстанның орналасуы мен тиімді және тиімсіз түстерін анықтаныз. 2. Gooqle Maps платформа арқылы Қазақстан мен Қытай арасындағы дауыл жерлерін аңықтаныз. |
Мұғалім кері байланыс береді |
Интернет желісі арқылы зерттеу жұмыстар-ын жасау. |
|
«Қаралды» _________________ цикл комиссия төрайымы _________ « » 2025 ж. |
|
«Келісілді» Колледж әдіскері ______А.Сқақова « » 2025 ж. |
«О.Көшеков атындағы Атырау аграрлы-техникалық колледжі» ҚМКҚ
|
|
|
|
Сабақ жоспары
Модуль: ЖБП-12
Пән атауы: География
Сабақтың тақырыбы: Табиғатты қорғау шаралары. Табиғатты қорғауда жеке тұлғаның рөлі.
Дайындаған педагог: Акуразова Гулжихан Дюсенбаевна
«___»_______ 2024ж
-
Жалпы мәліметтер
Курс 1 Оқу жылы 2024-2025 Топ: 1с2
Сабақ типі:
2.Мақсаты, міндеттері:
2.1. Табиғатты қорғау шараларының жіктелуі. Халықтың қатысуымен өткізілетін іс-шаралардың түрлері. Табиғат қорғау жобаларының түрлері. Табиғатты пайдалану және табиғатты қорғаудағы тұлғаның рөлі. "Экологиялық із" ұғымының мәні. Өз аймағы мысалында адамның экологиялық ізін бағалау.
2.2. Табиғатты пайдаланудағы тұлғаның ролін анықтайды және оны "экологиялық із"деп есептейді.
3.Сабақты жабдықтау:
3.1 Оқу-әдістемелік құрал-жабдықтар, анықтамалық әдебиеттер:
1.География оқулығы - К.Каймулдинова, С.Әбілмәжінова 10-11 сынып.
2.География оқулығы - Төлепбекова С.Қ, Аманжолов А,И, Жылқайдарова А.М. 10 сынып.
3.География практикалық жұмыс оқулығы – Л.Н.Полулях 10 сынып 1-2 бөлімдері.
3.2 Техникалық құралдар, материалдар:
Интербелсенді тақта, Дүние жүзінің саяси картасы, Атлас карталар, Глобустар, Оқулықтар. Сызбалар мен диаграммалар.
?️Физикалық және саяси
карталар – континенттер, мемлекеттер,
рельеф карталары.
?
Глобус – Жердің құрылымын, климаттық
белдеулерді түсіндіру үшін.
4. Сабақтың барысы:
|
Cабақ барысы |
Уақыты |
Тапсырманың мазмұны |
Сабақ жоспарындағы іс-әрекеті |
Ресурстар |
|
Ұйымдастыру кезеңі |
2мин |
Студенттермен амандасып, түгендеу; Аудитория тазалығын тексеру; |
Амандасып, сабақта жоқ студенттерді айтады |
|
|
Үй тапсырмасын тексеру |
10мин |
Тірек білімдерін өзектендіру. Өткен тақырып бойынша үй тапсырмасын, сұрақ-әдістер арқылы тексеріп бағалау.. |
Топқа бөлу: Студенттер өз жұптарын табады. Әдіс арқылы қайталау, сұрақтар. |
Слайд Кестелер сызу |
|
Білім алушыны жаңа материалды қабылдауға даярлау |
3мин |
“Жауапты ұстап ал” Сабақтың тақырыбын анықтау. Деректіфильмді қарап, болған соң жетелеу сұрақтары арқылы сабақтың тақырыбы анықталады.
Олай болса бүгінгі сабақтың тақырыбы қандай болмақ? |
Интербелсенді тақтадағы «эколгиялық із» суреті көрсетіліп, өткен сабақпен байланыс анықталып, жетелеу сұрақтары арқылы сабақтың мақсаты анықталады. |
Презентация-лық слайдтар
|
|
Жаңа білім мен тәсілдерді қалыптастыру |
40 мин |
IV.Жаңа тақырып Мақсаты; Білімді жаңғырту. Жұптық жұмыс: Тапсырма-№1. Кластер дайындау арқылы, колледжімізде планетамыздың «экологиялық ізін» жақсартуға арналған акцияның үлгісін дайындаңыз: «Экологиялық із» түсінігінің мәнін ашатын бес фактор қандай? Тапсырма №2. Жеке жұмыс: Төмендегі суреттерді қолдана отырып, талдау жасаңыз:
фотосуретке талдау жасай отырып, ландшафтта қандай өзгерістер болғанын анықтаңыз; - Фотосуретке талдау жасай отырып, салдарын анықтаңыз. - Адамның экологиялық ізін қарастыра отырып, өз аймағыңызға талдау жасаңыз және бұл аймақтағы экологиялық проблемалармен күресу жолының жоспарын құрыңыз. Топтық жұмыс: Тапсырма 3. Басты сұрақ? Күнделікті өмірде қоршаған ортаға қалай теріс әсер етіп отырмыз? Басты сұраққа әр топберілген тақырыптарға сәйкес қоршаған ортаға тигізетін 5 теріс әсерді топта талдап тізіп жазып шығу керек. Мұғалімнің түсіндірмесі:
І-топ Атмосфераға әсер ІІ топ Гидросфераға әсер ІІІ-топ Литосфераға әсер ІҮ- топ Биосфераға әсер Тапсырма 4. Студенттер «Карбон әулетінің болашағы» атты деректі фильмін мұқият қарап шығып, топтық жұмысты жалғастырады. Топтар жасаған 5-әсерді келесі топтарға береді де, олар келесі басты сұрақ негізінде жұмыс жасайды. Басты сұрақ? Күнделікті өмірде қоршаған ортаға теріс әсерді қалай жоюға болады? Төмендегі ретпен топтарға жазған 5-әсерді таратып бересіз де, топтағы оқушыларға жұмысты бастауға рұқсат етіледі. Мұғалімнің мадақтау сөздері. |
Дескриптор: «Экологиялық із» түсінігінің мәнін ашатын бес факторды анықтайды. Планетамыздағы «экологиялық ізін» жақсартуға арналған ұсыныстар жасай алады Жеке, өзара тақырыпты түсінгендерін мұғалімге қол көтеру арқылы білдіреді. Слайдта көрсетілген ресурстарды талқылайды. Слайдта берілген сұрақ жауапты орындайды Смаликтер арқылы ҚБ өзін өзі бағалау
Сұрақ жауап арқылы сұраққа жауап береді, логикалық ойлай білуі мен сыни көзқарасы таныта білу дағдылары қалыптасады Сұрақ жауап арқылы сұраққа жауап береді, логикалық ойлай білуі мен сыни көзқарасы таныта білу дағдылары қалыптасады. Жұмысты орындауға нұсқаулық. Топта талқылауда берілген мәтінді, деректіфильмде көрген деректерді, басқа да қосымша мәтіндерді пайдалану керек.
Студенттер деректі фильмді көріп, алған, түйген ойларымен басты сұрақтар бойынша қоршаған ортаға тигізетін кері әсерді қалай жоюға болатынын зерттейді. Атмосфераға, гидросфераға, литосфераға, биосфераға оң және теріс бағытын зерттейді. Әр топ тақырыпқа қатысты ой-толғау жазады. |
Интерактивті тақта, презентация
Интербел-сенді тақтадағы тақырыпқа байланыс-ты суреттер 10-сынып География оқулығы http://ikitap.kz/audiobook/5189-kerqula_atty_kendebaj/5189-kerqula_atty_kendebaj аудиокітап Карталар, Глобус Үлестірмелі қағаздар А4 қағаздар Түрлі-түсті қағаздар Ғаламтор Телефон Презента-ция Лекция дәптерлері Атлас карта, кескін карталар |
|
Жаңа материалды бекіту |
10мин |
Шағын топтармен жұмыс №1 тапсырма. Суретте көрсетілген терминдермен жұмыс:
№2 тапсырма. Менің экологиялық ізім тақырыбында топтық тест жұмыс.
|
Дескриптор: 1.Студенттер суретте көрсетілген, анықтамалық, терминдік сөздерді талдайды, дәптерлеріне жазады. 2.Экологиялық із ұғымының маңыздылығын ашады. 3.Экологиялық ресурстар, жахандық гектар, биосыйымды-лық туралы ақпараттарды зерттейді. Барлық студенттер өз экологиялық іздерін есептеп шығарады. |
Презентациялық суреттер Схемалар Плакат Маркер |
|
Кері байланыс Рефлексия Бағалау |
10мин |
Сабақта студенттердің жинаған зерттеулеріне қарай тезірек сабақты түсінгендеріне байланысты ерекше мадақтау жасап,әрқайсысына жеке- жеке рефлексия жасау. |
|
Бір-бірін смайлик рқылы бағалайды. |
|
Үй тапсырмасы |
5 мин |
"Экологиялық ертегі" жазу:Табиғат қорғау туралы қысқаша ертегі немесе хикая жазыңыз. Кейіпкерлеріңіз адам, жануар немесе табиғат элементтері (орман, өзен, тау) болуы мүмкін. Ертегіде табиғатты қорғаудың маңызын көрсетіңіз. |
Слайд түрінде, жазбаша немесе видео нұсқа ретіде орындайды. |
Өз ойымен, немесе ғаламтор көздерін қолданады.. |
|
«Қаралды» _________________ цикл комиссия төрайымы _________ « » 2025 ж. |
|
«Келісілді» Колледж әдіскері ______А.Сқақова « » 2025 ж. |
шағым қалдыра аласыз





II- топ
Экономикалық -географиялық
нтербелсенді
тақта
. 2019-2021
жж. аралығындағы бағдарлама бойынша оқыған түлектердің жұмысқа
орналасуын пайыздық көрсеткішпен диаграммаға
түсіріңіздер.




















