|
Мектеп |
|
|||||||||||||||
|
Бөлім |
5.4 Тірі және өлі табиғат-тағы үдерістер |
|||||||||||||||
|
Педагогтың аты-жөні |
Айтбаева Венера |
|||||||||||||||
|
Күні |
22.01.2025 |
|||||||||||||||
|
Сынып 5 «Б» |
Қатысушылар саны |
Қатыспағандар саны |
||||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы |
Өлі табиғаттағы үдерістер |
|||||||||||||||
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) |
5.4.1.2- өлі табиғаттағы болып жатқан үдерістердің себеп-салдарларын түсіндіру |
|||||||||||||||
|
Сабақтың мақсаты |
өлі табиғаттағы болып жатқан үдерістердің себеп-салдарларын түсіндіру |
|||||||||||||||
|
Сабақтың кезеңі/ уақыты |
Педагогтің әрекеті |
Білім алушының әрекеті |
Бағалау критерийі |
Ресурстар |
|
|||||||||||
|
Сабақтың басы 5минут |
Сәлемдесу:Оқушыларды түгендеу -Эмоционалды жағымды ахуал туғызу. -Топқа бөлу: түрлі –түсті асық тастар арқылы топқа бөліну -Оқушыларға оқу мақсатын тныстыру Алдыңғы білім «Серпілген сауалдар» әдісі 1.Үгілу суреттер беріледі,түрлерін ажыратады
2.Зат айналым тізбегін түсіндір?
-Ой қозғау.. -Бізді қоршап жатқан табиғат?
Өлі табиғат
|
Мұғаліммен амандасады, оқу-құралдарын дайындайды.
|
1.Өлі табиғатта болатын үдерістерді атап бере алады; Дескриптор -Үгілу түрлерін ажырата алады; -Зат айналым тізбегін түсіндіре алады; -Су айналым тізбегін талдай алады; |
Оқулық 5-сынып 33бет. Суреттер |
|
|||||||||||
|
Сабақтың ортасы 30 минут |
Жаңа тақырып:Мұғалім түсінігі: Оқушылар мәтінмен танысып шығады. Оқулықты, атласты пайдалана отырып төмендегі тапсырмаларды орындайды. 1-тапсырма. Топтық жұмыс: Дүниежүзінде кең тараған қауіпті табиғи құбылыстар кестесін толтыр:
2-тапсырма. Жұптық жүмыс: Суретте берілген құбылыс түрін анықтаңдар. Және осы құбылыстан сақтану жолдарын ұсыныңдар және салдары туралы айтып беріңдер.
3-тапсырма. Сұрақтарға жауап беріңдер.
4-тапсырма. Өздерің бір табиғат апатына сипаттама беріп, сыныптастарыңмен бөлісіңдер. Өрт Сел Жер сілкінісі Тастардың құлауы Қар көшкіндері Қуаңшылық Су тасқыны және т.б. Үй жұмысы: Өз аймағыңыздағы табиғи апаттар түрлерін анықтаңыз (мысалы,сел,жерсілкінісі,өрт) Әр құбылыстың себептерін және оның адам өміріне тигізетін әсерін сипаттағыз. |
Оқулық пен атласты пайдалана отырып негізгі мәліметтерді дәптерге түртіп отырады. Оқушылар дүниежүзілік табиғи апаттарының жиілігін біледі және оларға сипаттама береді. Оқушылар табиғи апаттардың біріне кешенді сипаттама береді. Сұрақтарға жауап береді. Оқушылар табиғи апат кезіндегі сақтық шараларын біледі. Оқушылар бір табиғи апатқа сипаттама береді. Оның себеп салдары мен қорғану шараларын ұсынады. |
Дескриптор. Жалпы 3 балл Табиғи құбылыстар туралы біледі-1 Табиғи құбылыстардың сипаттамасын біледі-1 Олардың қоршаған ортаға әсерін түсіндіріп бере алады-1 Мұғалімнің мадақтау сөзі
Дескриптор Жалпы 2 балл 1.Құблыстан сақтану жолдарын ұсынады-1 балл 2.Құбылыстың себептері мен салдарын сипаттайды-балл Дескриптор. Жалпы 3 балл Сұрақтарға жауап беріңдер 1.Апатты құбылыстар туралы біледі-1 балл 2.Табиғи апат кезінде қауіпсіздік шараларын білу -1балл 3.Жер сілкініс кезінде қауіпсіз орындарды білу-1 балл Дескриптор Жалпы 2 балл 1.Табиғи апаттардың біріне кешенді сипаттама береді Сақтану, қорғану шараларын ұсынады-1 балл 2.Табиғи құбылысты анықтайды-1 балл ҚБ бағалау «Шыңға шығу» « әдісі арқылы бағаланады.
|
Оқулық, жұмыс дәптері. Таратпа парақтар, оқулық, қамламсап. https://www.educaplay.com/learning-resources/22049521-learning_resource.html |
|
|||||||||||
|
Сабақтың соңы 10 минут |
Рефлексия. Блоб ағашы. « Ағаштағы орныңыз қайсы?»
|
Бүгінгі сабақтан түйген ойлары мен тұжырымдарына байланысты кері байланыс жасайды. |
Оқушылар 1-10 баллдық жүйе бойынша оқушылардың сабаққа қатысу белсенділігі бойынша бағаланады. |
|
|
|||||||||||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Өлі табиғаттағы үдерістер
Өлі табиғаттағы үдерістер
|
Мектеп |
|
|||||||||||||||
|
Бөлім |
5.4 Тірі және өлі табиғат-тағы үдерістер |
|||||||||||||||
|
Педагогтың аты-жөні |
Айтбаева Венера |
|||||||||||||||
|
Күні |
22.01.2025 |
|||||||||||||||
|
Сынып 5 «Б» |
Қатысушылар саны |
Қатыспағандар саны |
||||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы |
Өлі табиғаттағы үдерістер |
|||||||||||||||
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) |
5.4.1.2- өлі табиғаттағы болып жатқан үдерістердің себеп-салдарларын түсіндіру |
|||||||||||||||
|
Сабақтың мақсаты |
өлі табиғаттағы болып жатқан үдерістердің себеп-салдарларын түсіндіру |
|||||||||||||||
|
Сабақтың кезеңі/ уақыты |
Педагогтің әрекеті |
Білім алушының әрекеті |
Бағалау критерийі |
Ресурстар |
|
|||||||||||
|
Сабақтың басы 5минут |
Сәлемдесу:Оқушыларды түгендеу -Эмоционалды жағымды ахуал туғызу. -Топқа бөлу: түрлі –түсті асық тастар арқылы топқа бөліну -Оқушыларға оқу мақсатын тныстыру Алдыңғы білім «Серпілген сауалдар» әдісі 1.Үгілу суреттер беріледі,түрлерін ажыратады
2.Зат айналым тізбегін түсіндір?
-Ой қозғау.. -Бізді қоршап жатқан табиғат?
Өлі табиғат
|
Мұғаліммен амандасады, оқу-құралдарын дайындайды.
|
1.Өлі табиғатта болатын үдерістерді атап бере алады; Дескриптор -Үгілу түрлерін ажырата алады; -Зат айналым тізбегін түсіндіре алады; -Су айналым тізбегін талдай алады; |
Оқулық 5-сынып 33бет. Суреттер |
|
|||||||||||
|
Сабақтың ортасы 30 минут |
Жаңа тақырып:Мұғалім түсінігі: Оқушылар мәтінмен танысып шығады. Оқулықты, атласты пайдалана отырып төмендегі тапсырмаларды орындайды. 1-тапсырма. Топтық жұмыс: Дүниежүзінде кең тараған қауіпті табиғи құбылыстар кестесін толтыр:
2-тапсырма. Жұптық жүмыс: Суретте берілген құбылыс түрін анықтаңдар. Және осы құбылыстан сақтану жолдарын ұсыныңдар және салдары туралы айтып беріңдер.
3-тапсырма. Сұрақтарға жауап беріңдер.
4-тапсырма. Өздерің бір табиғат апатына сипаттама беріп, сыныптастарыңмен бөлісіңдер. Өрт Сел Жер сілкінісі Тастардың құлауы Қар көшкіндері Қуаңшылық Су тасқыны және т.б. Үй жұмысы: Өз аймағыңыздағы табиғи апаттар түрлерін анықтаңыз (мысалы,сел,жерсілкінісі,өрт) Әр құбылыстың себептерін және оның адам өміріне тигізетін әсерін сипаттағыз. |
Оқулық пен атласты пайдалана отырып негізгі мәліметтерді дәптерге түртіп отырады. Оқушылар дүниежүзілік табиғи апаттарының жиілігін біледі және оларға сипаттама береді. Оқушылар табиғи апаттардың біріне кешенді сипаттама береді. Сұрақтарға жауап береді. Оқушылар табиғи апат кезіндегі сақтық шараларын біледі. Оқушылар бір табиғи апатқа сипаттама береді. Оның себеп салдары мен қорғану шараларын ұсынады. |
Дескриптор. Жалпы 3 балл Табиғи құбылыстар туралы біледі-1 Табиғи құбылыстардың сипаттамасын біледі-1 Олардың қоршаған ортаға әсерін түсіндіріп бере алады-1 Мұғалімнің мадақтау сөзі
Дескриптор Жалпы 2 балл 1.Құблыстан сақтану жолдарын ұсынады-1 балл 2.Құбылыстың себептері мен салдарын сипаттайды-балл Дескриптор. Жалпы 3 балл Сұрақтарға жауап беріңдер 1.Апатты құбылыстар туралы біледі-1 балл 2.Табиғи апат кезінде қауіпсіздік шараларын білу -1балл 3.Жер сілкініс кезінде қауіпсіз орындарды білу-1 балл Дескриптор Жалпы 2 балл 1.Табиғи апаттардың біріне кешенді сипаттама береді Сақтану, қорғану шараларын ұсынады-1 балл 2.Табиғи құбылысты анықтайды-1 балл ҚБ бағалау «Шыңға шығу» « әдісі арқылы бағаланады.
|
Оқулық, жұмыс дәптері. Таратпа парақтар, оқулық, қамламсап. https://www.educaplay.com/learning-resources/22049521-learning_resource.html |
|
|||||||||||
|
Сабақтың соңы 10 минут |
Рефлексия. Блоб ағашы. « Ағаштағы орныңыз қайсы?»
|
Бүгінгі сабақтан түйген ойлары мен тұжырымдарына байланысты кері байланыс жасайды. |
Оқушылар 1-10 баллдық жүйе бойынша оқушылардың сабаққа қатысу белсенділігі бойынша бағаланады. |
|
|
|||||||||||
шағым қалдыра аласыз




















