Ҳ.ОЛИМЖОН ҲАЁТИ ВА ИЖОДИ. “ҲОЛБУКИ ТУН” ШЕЪРИ

Тақырып бойынша 11 материал табылды

Ҳ.ОЛИМЖОН ҲАЁТИ ВА ИЖОДИ. “ҲОЛБУКИ ТУН” ШЕЪРИ

Материал туралы қысқаша түсінік
бадиий асардаги қаҳрамонлар қиёфасини очиб, парчаларни ёддан айтиш -асардаги эпизодлар билан тасвирларни солиштириш. -қаҳрамонларнинг иш-ҳаракати билан муаллиф берган қиёфали тавсифномани солиштириб, тарихий ва бадиий қийматига баҳо бериш
Материалдың қысқаша нұсқасы

Мактаб:

М.Маметова номли № 111 УЎББМ

Фан

Ўзбек адабиёти

Узоқ муддатли режа бўлими:

ЯНГИ ЎЗБЕК АДАБИЁТИ

Ўқитувчи исми-шарифи:

Ниязова Ш.Ш.

Куни:

22.01.25

Синф:

Қатнашганлар сони: Қатнашмаганлар сони:

Дарс мавзуси:

Ҳ.ОЛИМЖОН ҲАЁТИ ВА ИЖОДИ. “ҲОЛБУКИ ТУН” ШЕЪРИ

Таълимий мақсадлар:

7.1.4.1 Бадиий асардаги қаҳрамонлар қиёфасини очиб, парчаларни ёддан айтиш

7.2.1.1.Асардаги эпизодлар билан тасвирларни солиштириш.

7.3.1.1.Қаҳрамонларнинг иш-ҳаракати билан муаллиф берган қиёфали тавсифномани солиштириб, тарихий ва бадиий қийматига баҳо бериш

Дарс мақсадлари:

-бадиий асардаги қаҳрамонлар қиёфасини очиб, парчаларни ёддан айтиш

-асардаги эпизодлар билан тасвирларни солиштириш.

-қаҳрамонларнинг иш-ҳаракати билан муаллиф берган қиёфали тавсифномани солиштириб, тарихий ва бадиий қийматига баҳо бериш

Дарснинг бориши:

Дарс босқичи:

Ўқитувчининг иш- фаолияти

Ўқувчининг иш- фаолияти

Баҳолаш

Ресурслар

Дарснинг кириш қисми

5-7 дақиқа

Саломлашади. Давоматни аниқлайди. Ўқувчиларнинг фикрини дарсга жалб этади ва яхши кайфият тилайди. “Ягона тарбия” қадриятлари миллий фахр ва ифтихор туйғуларини шакллантириш, ҳаётдан завқлана олиш, инсонга хос бўлган олижаноб фазилатлар ҳақида фикр юритишга ўргатиш, табиат гўзалликларидан баҳраманд бўлиш. Гуруҳларга бириктириб, уларнинг вазифаларини тушунтиради, сардорларни аниқлаб олади ва баҳолаш мезонлари билан таништиради. «Бирлик ва ҳамжихатликда» ишлаш Уйга берилган вазифани текширади. Ўтган мавзу юзасидан саволлар беради.

Ўқувчилар уйга берилган вазифани гуруҳ ичидаги жуфти билан ўқийди ва изоҳлаб баҳолайди. Гуруҳларга бирикиб, ҳар гуруҳ ўз вазифаларини тушунади, сардорларни аниқлаб олади ва баҳолаш мезонлари билан танишади. Уйга берилган вазифани топширади. Ўтган мавзу юзасидан саволларга жавоб беради.

Қолиплаштирувчи баҳолаш

Ўз-ўзини баҳолаш


Дарслик, ўқувчиларнинг иш дафтарлари.

Компьютер, рангли стикерлар, баҳолаш варақалари.

Дарснинг асосий қисми

30-35 дақиқа

Янги мавзу: Ҳ.ОЛИМЖОН ҲАЁТИ ВА ИЖОДИ. “ҲОЛБУКИ ТУН” ШЕЪРИ

Матнолди топшириқлар:

Гуруҳларга янги мавзу бўйича савол ва топшириқлар бериш.

Тўплаштириш” стратегияси асосида бажаринг.

1-гуруҳ. Ҳ.Олимжон ҳаёти ва ижоди ҳақида

2-гуруҳ. Ҳ.Олимжон шеърияти ҳақида

3-гуруҳ. Ҳ.Олимжон шеърларининг мавзуси ва ғояси ҳақида маълумот тўплашлари учун топшириқлар берилади.

ҲОЛБУКИ ТУН”

Қуйидаги савол ва топшириқлар берилади:

Сaвoл вa тoпшириқлaр

Жуфтликда ишланг.

1. Шеърни ифодали ўқинг. Асарда тасвирланган табиат расмини чизинг.

2.Шеърдаги табиат манзарасини ўз сўзингиз билан тушунтириб беринг.

3.Гуруҳда ишланг. Муҳокама қилинг: а)“Одатда тунда ҳамма дам олиши керагу, негадир атрофнинг шағирлаб, уйқу бермаяпти...” деган гапи билан шоир нима демоқчи?

б) кўкда ой чиққанида ҳатто қоронғи жарга ҳам нур ёғилганлигини қандай изоҳлай оласиз?

в)ўзингиз кузатган тунни тасвирланг. «Sinkuein»,яъни беш қаторли шеър стратегияси.

6.Жуфтликда ишлаш: шеър қандай жанрда ёзилган? Таҳлил қилинг.

1шеърда қандай бадиий тасвир воситалари қўлланилган?

2.“Кластер” стратегияси. Шоир ўзининг кайфиятини қайси тимсоллар орқали билдирган?

3.Сизнингча шеър кимга ёки нимага бағишланган?

4.Ўзингиз кузатган тунни тасвирланг. “Синквейн”, яъни беш қаторли шеър стратегияси ёрдамида.

Қолиплаштирувчи баҳолаш.

Ўқувчилар бугунги сана ва янги мавзу сарлавҳасини ёзиб оладилар.

Матнолди топшириқларини бажаради

Гуруҳлар янги мавзу бўйича савол ва топшириқларни бажаради.

Тўплаштириш” стратегияси асосида бажарилади.

1-гуруҳ. Ҳ.Олимжон ҳаёти ва ижоди

2-гуруҳ. Ҳ.Олимжон шеърияти

3-гуруҳ. Ҳ.Олимжон шеърларининг мавзуси ва ғояси ҳақида маълумот тўплайди.

ҲОЛБУКИ ТУН” шеърини ифодали ўқийдилар

Сaвoл вa тoпшириқлaрга жавоб беради

Дескрипторлар

1. Асарда тасвирланган табиат расмини чизади.

2.Шеърдаги табиат манзарасини ўз сўзи билан тушунтиради.

Гуруҳда ишлаб, берилган мавзуларни муҳокама қилади.

Дескрипторлар

1.Кузатган тунни «Синквейн», яъни беш қаторли шеър стратегияси орқали тасвирлайди.

Беш мисрали шеър стратегияси
1 – битта от сўз туркуми
2 – иккита сифат сўз туркуми
3 – учта феъл сўз туркумига хос сўз
4 – тўрт сўздан иборат гап
5 – мавзуга доир бир синоним

2.Жуфтликда ишлаш: шеър қандай жанрда ёзилганини таҳлил қилади

3.“Кластер” стратегияси орқали шоирнинг кайфиятини ифодалаган тимсолларни ифодалайди.

Shape1








4.Шеър кимга ёки нимага бағишланганини билади

5.Ўзи кузатган тунни тасвирлайди.


Бошбармоқ”








http://people.ziyonet.uz/uzc/person/view/hamid_olimjon

http://e-adabiyot.uz/kitoblar/har-xil-maqolalar/1233-maqola.html

http://ijod.uz/?p=7342

https://www.youtube.com/watch?v=dql6GPxfsH8

https://www.youtube.com/watch?v=RDaJaAy_cWY

Дарс якуни

5-7 дақиқа

Дарс якунида гуруҳ сардорлари гуруҳ аъзоларининг жавобларини изоҳлаб берадилар.

Қолиплаштирувчи баҳолаш.

Уйга вазифа:

1. Шеърни ёд олинг.Шоир ҳаёти ва ижоди ҳақида тақдимот тайёрланг. Интерактив тахтада намойиш этинг.

2.Қандай шеърий тасвир воситаларини биласиз?

3.”Ҳ.Олимжон - бахт ва шодлик куйчиси” мавзусида эссе ёзиш

Ўтилган мавзу юзасидан ўқувчилар рефлексия ёзадилар.( БББ стртегияси)

-нимани билар эдим.

-бугун нимани билиб олдим.

-нимани билишни хоҳлайман.

Монитор, проектор

Рефлексия:

1.ТМ ҳаққоний белгиланганми?

2.Ўқувчиларнинг барчаси ТМ га эриша олдими?

3.Эриша олмасалар, нима учун?

4.Дарсда табақалаштириш тўғри олиб борилдими?

5.Дарс босқичларида вақт тўғри сарфландими?

6.Дарс режасидан қандай четга чиқишлар бўлди, нима учун?








Умумий баҳо

Дарснинг яхши ўтган икки жиҳати (ўқитиш ҳақида ҳамда ўрганиш ҳақида ҳам ўйланинг)?

1:

2.

Дарсни яхшилашга нималар ёрдам беради (ўқитиш ҳақида ҳамда ўрганиш ҳақида ҳам ўйланинг)?

1:

2:

Дарс давомида синф ҳақида ёки алоҳида бир ўқувчиларнинг ютуқлари/қийинчиликлари ҳақида нима била олдим, кейинги дарсларда нималарга эътибор бериш зарур?



Текширди:

Жүктеу
bolisu
Бөлісу
ЖИ арқылы жасау
Файл форматы:
docx
06.03.2025
213
Жүктеу
ЖИ арқылы жасау
Бұл материалды қолданушы жариялаған. Ustaz Tilegi ақпаратты жеткізуші ғана болып табылады. Жарияланған материалдың мазмұны мен авторлық құқық толықтай автордың жауапкершілігінде. Егер материал авторлық құқықты бұзады немесе сайттан алынуы тиіс деп есептесеңіз,
шағым қалдыра аласыз
Қазақстандағы ең үлкен материалдар базасынан іздеу
Сіз үшін 400 000 ұстаздардың еңбегі мен тәжірибесін біріктіріп, ең үлкен материалдар базасын жасадық. Төменде керек материалды іздеп, жүктеп алып сабағыңызға қолдана аласыз
Материал жариялап, аттестацияға 100% жарамды сертификатты тегін алыңыз!
Ustaz tilegi журналы министірліктің тізіміне енген. Qr коды мен тіркеу номері беріледі. Материал жариялаған соң сертификат тегін бірден беріледі.
Оқу-ағарту министірлігінің ресми жауабы
Сайтқа 5 материал жариялап, тегін АЛҒЫС ХАТ алыңыз!
Қазақстан Республикасының білім беру жүйесін дамытуға қосқан жеке үлесі үшін және де Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық материалыңызбен бөлісіп, белсенді болғаныңыз үшін алғыс білдіреміз!
Сайтқа 25 материал жариялап, тегін ҚҰРМЕТ ГРОМАТАСЫН алыңыз!
Тәуелсіз Қазақстанның білім беру жүйесін дамытуға және білім беру сапасын арттыру мақсатында Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық жұмысын жариялағаны үшін марапатталасыз!
Министірлікпен келісілген курстар тізімі