Бекітемін:______________ Қысқа мерзімді жоспар Қазақ тілі 11-сабақ
|
Бөлім: |
7-бөлім: Спорт. Белгілі спорт жұлдыздары. Морфология |
|
|
Педагогтің тегі, аты, әкесінің аты : |
|
|
|
Күні: |
|
|
|
Сынып: 6 |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
|
Сабақтың тақырыбы |
Олимпиада ойындары |
|
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
6.1.2.1 -әлеуметтік-мәдени, ресми-іскери тақырыптарға байланысты диалог, монологтердегі (нұсқаулық, өмірбаян) көтерілген мәселені талдау; 6.4.4.2 - етістіктің етіс түрлері мен салт-сабақты етістіктердің тіркесімдік мүмкіндігін ауызша жəне жазбаша тілдесім барысында қолдану |
|
|
Сабақтың мақсаты |
Әлеуметтік-мәдени, ресми-іскери тақырыптарға байланысты диалог, монологтердегі (нұсқаулық, өмірбаян) көтерілген мәселені талдай алады, етістіктің етіс түрлері мен салт-сабақты етістіктердің тіркесімдік мүмкіндігін ауызша жəне жазбаша тілдесім барысында қолдана алады. |
|
|
Құндылықтарға баулу |
Ұлттық мүдде құндылығы: қазақ тілінің қолдану аясын кеңейту, қоғам игілігі үшін қызмет ету. Ар-ұят құндылығы: адал еңбекті құрметтеу, сөзіне берік, ісіне адал болу, шешім қабылдай білу және жауапкершілікті сезіну. Талап құндылығы: Салауатты өмір салтын ұстану. Білуге, жаңаны тануға құштарлық, сыни және креативті ойлау, дұрыс қарым-қатынас орната білу. |
|
Сабақтың барысы
|
Сабақтың кезеңі/ уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Білім алушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
Сабақтың басталуы 10 минут
|
І.Ұйымдастыру кезеңі Психологиялық ахуал «Алма, шие, өрік, банан» Сабақтың тақырыбы мен оқу мақсатымен таныстыру;
Ойтүрткі Суреттегі бейнелер бойынша ой толғаңдар. Ойларыңмен бөлісіңдер. |
Психологиялық ахуал «Алма, шие, өрік, банан» Оқушылар орындықтарды шеңберлей орналастырып жайғасады. Мұғалім оқушыларды отырған ретімен жемістер атауымен санап шығады: «Алма, шие, өрік, банан» деп. Осыдан кейін мұғалім бір не бірнеше жемістің атын атайды (мысалы, «Шие!» деп, не «Алма,өрік!» деп, немесе « Алма, шие, өрік, банан!» деп), сол кезде жемісі аталған оқушылар орындарын алмастыру қажет. Ал мұғалім бір бос орынға отырады. Орын жетпей қалған оқушы жүргізуші болып, жемістердің атын атайды. |
Ауызша мадақтау арқылы бағалау Жарайсың! Тамаша! Керемет!
|
Оқулық Қазақ тілі «Атамұра» баспасы 2018 ж |
|
Сабақтың ортасы
10 минут
10 минут
10 минут
Сабақтың аяқталуы 5 минут
|
2-тапсырма Мәтінді мұқият тыңда. Сұрақтарға жауап бер. Мәтіннің мазмұнына қатысты көтерілген мәселені жұпта талқылаңдар. • Автордың спортқа қатысты ойларымен келісесің бе? Неліктен? Өз пікіріңді дәлелде. • Спортпен шұғылданатын адамдарда қандай қасиеттер болады? Спорттың денсаулыққа зиян келтіретін тұстары бар ма? Тілдік бағдар Етістік Етістік – заттың қимылын, іс-әрекетін білдіретін сөз табы. Етістік не істеді? не істеп? не қылды? қайтті? қайтіп? деген сұрақтарға жауап береді. Мысалы: Бала ойнады (не істеді?). Жастар форумы сағат екіде басталады (не істейді?). Олар ертең Есік көліне жорыққа аттанбақ (не қылмақ?). Етістіктің жасалу жолына қарай түрлері: Негізгі етістік – етістік сөздің негізгі түбірі. Мысалы, бер, ал, жаз, оқы, секір, жина т.б. Туынды түбір етістік басқа сөз таптарынан сөз тудырушы жұрнақ арқылы жасалады. Мысалы, бас-та, ойн-а, көб-ей, ағ-ар, бас-қар, кеш-ік, жарқ-ыра т.б. Етістіктердің құрамына қарай бөлінуі Дара етістік – бір ғана сөзден тұратын етістік. Мысалы, бар, қара, кел, айт, сал, жүгір, көр т.б. Күрделі етістік екі не одан да көп сөзден құралып, бір мағынаны білдіреді. Бір сұраққа жауап береді, сөйлемнің бір ғана мүшесі қызметін атқарады. Мысалы: Сурет салып отыр екен (не істеп отыр екен?). Әлгі қыз кемсеңдеп жылай бастады (не істеді?) Күрделі етістіктің құрамындағы бірінші етістік негізгі етістік болады, негізгі мағынаны білдіреді, кейінгісі оған көмекші етістік болады. Кейде көмекші етістік біреу емес, бірнешеу болуы мүмкін. Мысалы, Сәтбай үйден асығысүсігіс шығып жатыр екен. Осы сөйлемде шығып сөзі негізгі етістік болса, ал жатыр екен екі сөзден тұратын көмекші етістік. Негізгі етістік көбінесе көсемше, есімше тұлғасында (қарап тұрды, кетер емес) келсе, көмекші етістік етістіктің барлық түрлерімен тұлғаланып қолданыла береді. 4-тапсырма (оқулықтан) Берілген сөздердің қайсысы негізгі етістік, қайсысы туынды етістік екендігін анықта. Үйрен, отыр, төсе, қоюланып, ағарды, жеткіз, аула, қара, жүгір, баратын, кел, ал, көмектес, таран, жаз. ЕББҚ оқушыға тапсырма Тест тапсырмасы 1.Туынды етістікті табыңыз. A) Аз. B) Жүр. C) Көмектес. D) Бар. E) Өт. 2.Қайтті? Қайтеді? сұрақтарына жауап беретін сөз табын белгілеңіз. A) Зат есім. B) Етістік. C) Одағай. D) Үстеу. E) Есімдік. 3.Етістік нені білдіретінін белгілеңіз. A) Заттың қимылын білдіреді. B) Заттың атын білдіреді. C) Заттың түрін білдіреді. D) Заттың санын білдіреді. E) Заттың көлемін білдіреді. 4.Күрделі етістікті табыңыз. A) Алып берді. B) Кел. C) Айтты. D) Жайды. E) Көріп. 5.Дара етістікті сөйлемді көрсетіңіз. A) Біз тыңдап отырмыз. B) Олар келе жатыр. C) Ол оқып отыр. D) Мен мектептен келдім. E) Ерік әдебиет оқып отыр. 6.Күрделі етістікті сөйлемді көрсетіңіз. A) Арман сабақ оқып отыр. B) Балалар мектепте отыр. C) Сен кешке кел. D) Ол келмеді. E) Сізді көрдім. 7.Түбір етістікті табыңыз. A) Келтір. B) Барғыз. C) Жи. D) Көбей. E) Басқар. 8.Етістіктердің ішінен туынды етістікті табыңыз. A) Оқы, көр. B) Жасар, бірік. C) Кір, шық. D) Жүрді, тұрады. E) Тұрды, отыр. 9.Зат есімнен болған етістікті анықтаңыз. A) Қарай. B) Түне. C) Ұшар. D) Ұзама. E) Көр. 10.Негізгі етістікті анықтаңыз. A) Боса. B) Түне. C) Ойна. D) Қой. E) Ескер.
Үйге тапсырма: 11-тапсырма Рефлексия «Шығу парағын»пайдаланып, төмендегі сұрақтарға жауап бер. 1. Бүгін не үйрендім? 2. Сабақ бойынша нені түсінбедім? 3. Келесі сабақта қандай мәселеге көңіл аудару керек? |
Мәтінді мұқият тыңдайды. Сұрақтарға жауап береді. Мәтіннің мазмұнына қатысты көтерілген мәселені жұпта талқылайды.
Берілген сөздердің қайсысы негізгі етістік, қайсысы туынды етістік екендігін анықтайды. Негізгі етістіктер: үйрен, отыр, төсе, қара, жүгір, кел, ал, жаз, жеткіз, баратын. Туынды етістіктер: қоюланып, ағарды, аула, көмектес, таран.
Жауабы: 1.С 2.В 3.А 4.А 5.Д 6.А 7.С 8.В 9.В 10.Д
Оқушылар бүгін сабақтан пайдалы не алғанын, не қиын болғанын, алдағы уақытта не істеуге болатындығы жөнінде рефлексия жасайды. |
Дескриптор Білім алушы -сұрақтарға жауап береді, -мәтіннің мазмұнын талқылайды; -көтерілген мәселені анықтайды. Берілген бұлт, ағаш, күн суреттері арқылы бағалау
Дескриптор Білім алушы -негізгі етістікті анықтайды, -туынды етістікті ажыратады. |
Оқулық Қазақ тілі «Атамұра» баспасы 2018 ж
ОҚЫТУДА ҒЫ ЖАҢА ӘДІС-ТӘСІЛДЕР ҚОРЖЫНЫ НАН ЕСБОСЫН НАҒИША ҚОЖАҚ ҚЫЗЫ
|
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Олимпиада ойындары 6-сынып ҚМЖ Қазақ тілі
Олимпиада ойындары 6-сынып ҚМЖ Қазақ тілі
Бекітемін:______________ Қысқа мерзімді жоспар Қазақ тілі 11-сабақ
|
Бөлім: |
7-бөлім: Спорт. Белгілі спорт жұлдыздары. Морфология |
|
|
Педагогтің тегі, аты, әкесінің аты : |
|
|
|
Күні: |
|
|
|
Сынып: 6 |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
|
Сабақтың тақырыбы |
Олимпиада ойындары |
|
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
6.1.2.1 -әлеуметтік-мәдени, ресми-іскери тақырыптарға байланысты диалог, монологтердегі (нұсқаулық, өмірбаян) көтерілген мәселені талдау; 6.4.4.2 - етістіктің етіс түрлері мен салт-сабақты етістіктердің тіркесімдік мүмкіндігін ауызша жəне жазбаша тілдесім барысында қолдану |
|
|
Сабақтың мақсаты |
Әлеуметтік-мәдени, ресми-іскери тақырыптарға байланысты диалог, монологтердегі (нұсқаулық, өмірбаян) көтерілген мәселені талдай алады, етістіктің етіс түрлері мен салт-сабақты етістіктердің тіркесімдік мүмкіндігін ауызша жəне жазбаша тілдесім барысында қолдана алады. |
|
|
Құндылықтарға баулу |
Ұлттық мүдде құндылығы: қазақ тілінің қолдану аясын кеңейту, қоғам игілігі үшін қызмет ету. Ар-ұят құндылығы: адал еңбекті құрметтеу, сөзіне берік, ісіне адал болу, шешім қабылдай білу және жауапкершілікті сезіну. Талап құндылығы: Салауатты өмір салтын ұстану. Білуге, жаңаны тануға құштарлық, сыни және креативті ойлау, дұрыс қарым-қатынас орната білу. |
|
Сабақтың барысы
|
Сабақтың кезеңі/ уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Білім алушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
Сабақтың басталуы 10 минут
|
І.Ұйымдастыру кезеңі Психологиялық ахуал «Алма, шие, өрік, банан» Сабақтың тақырыбы мен оқу мақсатымен таныстыру;
Ойтүрткі Суреттегі бейнелер бойынша ой толғаңдар. Ойларыңмен бөлісіңдер. |
Психологиялық ахуал «Алма, шие, өрік, банан» Оқушылар орындықтарды шеңберлей орналастырып жайғасады. Мұғалім оқушыларды отырған ретімен жемістер атауымен санап шығады: «Алма, шие, өрік, банан» деп. Осыдан кейін мұғалім бір не бірнеше жемістің атын атайды (мысалы, «Шие!» деп, не «Алма,өрік!» деп, немесе « Алма, шие, өрік, банан!» деп), сол кезде жемісі аталған оқушылар орындарын алмастыру қажет. Ал мұғалім бір бос орынға отырады. Орын жетпей қалған оқушы жүргізуші болып, жемістердің атын атайды. |
Ауызша мадақтау арқылы бағалау Жарайсың! Тамаша! Керемет!
|
Оқулық Қазақ тілі «Атамұра» баспасы 2018 ж |
|
Сабақтың ортасы
10 минут
10 минут
10 минут
Сабақтың аяқталуы 5 минут
|
2-тапсырма Мәтінді мұқият тыңда. Сұрақтарға жауап бер. Мәтіннің мазмұнына қатысты көтерілген мәселені жұпта талқылаңдар. • Автордың спортқа қатысты ойларымен келісесің бе? Неліктен? Өз пікіріңді дәлелде. • Спортпен шұғылданатын адамдарда қандай қасиеттер болады? Спорттың денсаулыққа зиян келтіретін тұстары бар ма? Тілдік бағдар Етістік Етістік – заттың қимылын, іс-әрекетін білдіретін сөз табы. Етістік не істеді? не істеп? не қылды? қайтті? қайтіп? деген сұрақтарға жауап береді. Мысалы: Бала ойнады (не істеді?). Жастар форумы сағат екіде басталады (не істейді?). Олар ертең Есік көліне жорыққа аттанбақ (не қылмақ?). Етістіктің жасалу жолына қарай түрлері: Негізгі етістік – етістік сөздің негізгі түбірі. Мысалы, бер, ал, жаз, оқы, секір, жина т.б. Туынды түбір етістік басқа сөз таптарынан сөз тудырушы жұрнақ арқылы жасалады. Мысалы, бас-та, ойн-а, көб-ей, ағ-ар, бас-қар, кеш-ік, жарқ-ыра т.б. Етістіктердің құрамына қарай бөлінуі Дара етістік – бір ғана сөзден тұратын етістік. Мысалы, бар, қара, кел, айт, сал, жүгір, көр т.б. Күрделі етістік екі не одан да көп сөзден құралып, бір мағынаны білдіреді. Бір сұраққа жауап береді, сөйлемнің бір ғана мүшесі қызметін атқарады. Мысалы: Сурет салып отыр екен (не істеп отыр екен?). Әлгі қыз кемсеңдеп жылай бастады (не істеді?) Күрделі етістіктің құрамындағы бірінші етістік негізгі етістік болады, негізгі мағынаны білдіреді, кейінгісі оған көмекші етістік болады. Кейде көмекші етістік біреу емес, бірнешеу болуы мүмкін. Мысалы, Сәтбай үйден асығысүсігіс шығып жатыр екен. Осы сөйлемде шығып сөзі негізгі етістік болса, ал жатыр екен екі сөзден тұратын көмекші етістік. Негізгі етістік көбінесе көсемше, есімше тұлғасында (қарап тұрды, кетер емес) келсе, көмекші етістік етістіктің барлық түрлерімен тұлғаланып қолданыла береді. 4-тапсырма (оқулықтан) Берілген сөздердің қайсысы негізгі етістік, қайсысы туынды етістік екендігін анықта. Үйрен, отыр, төсе, қоюланып, ағарды, жеткіз, аула, қара, жүгір, баратын, кел, ал, көмектес, таран, жаз. ЕББҚ оқушыға тапсырма Тест тапсырмасы 1.Туынды етістікті табыңыз. A) Аз. B) Жүр. C) Көмектес. D) Бар. E) Өт. 2.Қайтті? Қайтеді? сұрақтарына жауап беретін сөз табын белгілеңіз. A) Зат есім. B) Етістік. C) Одағай. D) Үстеу. E) Есімдік. 3.Етістік нені білдіретінін белгілеңіз. A) Заттың қимылын білдіреді. B) Заттың атын білдіреді. C) Заттың түрін білдіреді. D) Заттың санын білдіреді. E) Заттың көлемін білдіреді. 4.Күрделі етістікті табыңыз. A) Алып берді. B) Кел. C) Айтты. D) Жайды. E) Көріп. 5.Дара етістікті сөйлемді көрсетіңіз. A) Біз тыңдап отырмыз. B) Олар келе жатыр. C) Ол оқып отыр. D) Мен мектептен келдім. E) Ерік әдебиет оқып отыр. 6.Күрделі етістікті сөйлемді көрсетіңіз. A) Арман сабақ оқып отыр. B) Балалар мектепте отыр. C) Сен кешке кел. D) Ол келмеді. E) Сізді көрдім. 7.Түбір етістікті табыңыз. A) Келтір. B) Барғыз. C) Жи. D) Көбей. E) Басқар. 8.Етістіктердің ішінен туынды етістікті табыңыз. A) Оқы, көр. B) Жасар, бірік. C) Кір, шық. D) Жүрді, тұрады. E) Тұрды, отыр. 9.Зат есімнен болған етістікті анықтаңыз. A) Қарай. B) Түне. C) Ұшар. D) Ұзама. E) Көр. 10.Негізгі етістікті анықтаңыз. A) Боса. B) Түне. C) Ойна. D) Қой. E) Ескер.
Үйге тапсырма: 11-тапсырма Рефлексия «Шығу парағын»пайдаланып, төмендегі сұрақтарға жауап бер. 1. Бүгін не үйрендім? 2. Сабақ бойынша нені түсінбедім? 3. Келесі сабақта қандай мәселеге көңіл аудару керек? |
Мәтінді мұқият тыңдайды. Сұрақтарға жауап береді. Мәтіннің мазмұнына қатысты көтерілген мәселені жұпта талқылайды.
Берілген сөздердің қайсысы негізгі етістік, қайсысы туынды етістік екендігін анықтайды. Негізгі етістіктер: үйрен, отыр, төсе, қара, жүгір, кел, ал, жаз, жеткіз, баратын. Туынды етістіктер: қоюланып, ағарды, аула, көмектес, таран.
Жауабы: 1.С 2.В 3.А 4.А 5.Д 6.А 7.С 8.В 9.В 10.Д
Оқушылар бүгін сабақтан пайдалы не алғанын, не қиын болғанын, алдағы уақытта не істеуге болатындығы жөнінде рефлексия жасайды. |
Дескриптор Білім алушы -сұрақтарға жауап береді, -мәтіннің мазмұнын талқылайды; -көтерілген мәселені анықтайды. Берілген бұлт, ағаш, күн суреттері арқылы бағалау
Дескриптор Білім алушы -негізгі етістікті анықтайды, -туынды етістікті ажыратады. |
Оқулық Қазақ тілі «Атамұра» баспасы 2018 ж
ОҚЫТУДА ҒЫ ЖАҢА ӘДІС-ТӘСІЛДЕР ҚОРЖЫНЫ НАН ЕСБОСЫН НАҒИША ҚОЖАҚ ҚЫЗЫ
|
шағым қалдыра аласыз



















