Қысқа мерзімді жоспар
|
Пән: Күні: Сынып: 6 |
Педагогтің аты-жөні: Қатысқандар саны: Қатыспағандар саны: |
|
Сабақ тақырыбы |
Өлкені сипаттау өнері. |
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаттары |
6.3.4.1- эссе тақырыбынан ауытқымай, абзац түрлерін жүйелі құрастырып, көтерілген мәселе бойынша келісу-келіспеу себептерін айқын көрсетіп жазу. («келісу, келіспеу» эссесі) |
|
Сабақ мақсаттары |
- эссе тақырыбынан ауытқымай, абзац түрлерін жүйелі құрастырып, көтерілген мәселе бойынша келісу-келіспеу себептерін айқын көрсетіп жазады. («келісу, келіспеу» эссесі) |
Сабақтың барысы:
|
Сабақ кезеңі/Уақыты |
Педагогтің іс-әрекеті |
Оқушының іс-әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
|
Психологиялық ахуал Оқушыларды түгелдейді,
Үй тапсырмасы сұралады. |
«Сәлемдесу» ойыны: Қазір біз сендермен ойын ойнаймыз, қимылды тез жасауларың керек. «Бастаймыз» деген белгі берілгенде, мен қалай амандасу керек екенін айтамын, сонда сендер бір-бірлеріңмен тез-тез амандасасыңдар. Әр адаммен әртүрлі амандасасыңдар. Сонымен, көзбен… қолмен… иықпен… құлақпен… тіземен… иекпен… өкшемен… арқамен. . «Кездейсоқ таңдау» шеңбері арқылы үй тапсырмасын оқитын оқушы таңдалады. |
Мұғалімнің кері байланысы |
Оқу құралдары |
|
Жаңа сабаққа кіріспе |
Қызығушылықты ояту |
Ютуб желісінен «Жуалы. Туған жер» тақырыбында бейнеролик көру https://youtu.be/tatLn2nMaVk?si=WmTG5ew7urNOcLfH
|
Дескриптор: -эссе тақырыбын, көтерілетін мәселені бейнеролик арқылы болжайды Ынталандыру стикерлері беріледі
Дескриптор: -2 мәтінде айтылған ортақ ойды анықтайды; -тірек сөздерді теріп жазады |
Интерактивті тақта |
|
Сабақтың ортасы
|
Мәнерлеп оқу 1-тапсырма. Жұптық жұмыс |
Жуалылық ақын Мырзахан Ахметтің «Жуалы туралы жыр» өлеңін мәнерлеп оқиды Төскейінде сайрандап сері құйын, Асқақтайды Алатау өрі дүйім Дидарыңа тамсанған Асанқайғы Іздеп жүріп тынымсыз Жерұйығын. Беу, беу, Жуалы! Батырлардың мекені, Ақындардың мекені, Сағынтасың аңсатып, Ұзап шықсаң екі елі. Құлпырған жер әсемі қайда осындай? Саяңды көңіл гүлі жайласын бай, Билікөл түстік жерлен жарқырайды Сұлудың түсіп қалған айнасындай. Беу, беу, Жуалы! Жаратқандай шың-құздан, Бауыржанды туғызған. Өлең едің маған да Өлең жолын қуғызған. Ақындар оқығандай толып дастан, Ақсайым ағып жатыр шоршып тастан, Ұқсайды мейірбанды ата-анама, Құлантау, Қаратаумен қолтықтасқан. Беу, беу, Жуалы! Тұла бойың келісім, Тулап аққан Терісім, Туа салған Шерхандар.
|
|
|
|
|
Сергіту сәті «Аяқ, алақан» |
Оқушылар жерге қойылған табан және алақан суреттері бойынша жүріп өтуі тиіс |
|
Табан, алақан суреттері |
|
|
«Қайталау – білім анасы»
Жазба жұмысы. Эссе. Жеке жұмыс «Автор орындығы» |
Келісу-келіспеу эссесі- өте жиі кездесетін жазылым түрі болып табылады. Әр адам қоғамда орын алған әртүрлі жағдайға немесе оқиғаға байланысты өз пікірін білдіре алады. Адамның өз пікірімен, көзқарасымен біреулер келіссе, екінші адамдар қарсы келіп жатады. Бұл – даму заңдылығы. Алайда – пікірдің шынайылығы, сенімділігі маңызды. Ол пікірдің талданып отырған тақырыпқа сай келуіне, оны ашуына, негіздеуіне тәуелді. Келісу- келіспеу эссесін жазуда тақырыпты түсіну, оның қайшылығын анықтау маңызды болып саналады.Бейнеролик пен өлеңде айтылған ортақ ойды және ондағы тірек сөздерді қолданып, «Жер жәннәті - Жуалым» тақырыбында келісу-келіспеу эссесін жазыңдар. Жұмысты жазып болған соң, оқушы автор орындығына шығып оқиды. |
Дескриптор: - эссе тақырыбынан ауытқымайды; -абзац түрлерін жүйелі құрастырады, -келісу-келіспеу себептерін айқын көрсетіп жазады. -ортақ ой мен тірек сөздерді, орынды қолданады Өзара бағалау: |
|
|
|
Үй жұмысы: |
Туған жер туралы 2 шумақ өлең жазу. |
|
|
|
Кері байланыс 3 минут |
Рефлексия «Ми» |
|
|
|
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Өлкені сипаттау өнері. 6-сынып. Қазақ тілі . Сабақ жоспары. ҚМЖ. Эссе жазу
Өлкені сипаттау өнері. 6-сынып. Қазақ тілі . Сабақ жоспары. ҚМЖ. Эссе жазу
Қысқа мерзімді жоспар
|
Пән: Күні: Сынып: 6 |
Педагогтің аты-жөні: Қатысқандар саны: Қатыспағандар саны: |
|
Сабақ тақырыбы |
Өлкені сипаттау өнері. |
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаттары |
6.3.4.1- эссе тақырыбынан ауытқымай, абзац түрлерін жүйелі құрастырып, көтерілген мәселе бойынша келісу-келіспеу себептерін айқын көрсетіп жазу. («келісу, келіспеу» эссесі) |
|
Сабақ мақсаттары |
- эссе тақырыбынан ауытқымай, абзац түрлерін жүйелі құрастырып, көтерілген мәселе бойынша келісу-келіспеу себептерін айқын көрсетіп жазады. («келісу, келіспеу» эссесі) |
Сабақтың барысы:
|
Сабақ кезеңі/Уақыты |
Педагогтің іс-әрекеті |
Оқушының іс-әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
|
Психологиялық ахуал Оқушыларды түгелдейді,
Үй тапсырмасы сұралады. |
«Сәлемдесу» ойыны: Қазір біз сендермен ойын ойнаймыз, қимылды тез жасауларың керек. «Бастаймыз» деген белгі берілгенде, мен қалай амандасу керек екенін айтамын, сонда сендер бір-бірлеріңмен тез-тез амандасасыңдар. Әр адаммен әртүрлі амандасасыңдар. Сонымен, көзбен… қолмен… иықпен… құлақпен… тіземен… иекпен… өкшемен… арқамен. . «Кездейсоқ таңдау» шеңбері арқылы үй тапсырмасын оқитын оқушы таңдалады. |
Мұғалімнің кері байланысы |
Оқу құралдары |
|
Жаңа сабаққа кіріспе |
Қызығушылықты ояту |
Ютуб желісінен «Жуалы. Туған жер» тақырыбында бейнеролик көру https://youtu.be/tatLn2nMaVk?si=WmTG5ew7urNOcLfH
|
Дескриптор: -эссе тақырыбын, көтерілетін мәселені бейнеролик арқылы болжайды Ынталандыру стикерлері беріледі
Дескриптор: -2 мәтінде айтылған ортақ ойды анықтайды; -тірек сөздерді теріп жазады |
Интерактивті тақта |
|
Сабақтың ортасы
|
Мәнерлеп оқу 1-тапсырма. Жұптық жұмыс |
Жуалылық ақын Мырзахан Ахметтің «Жуалы туралы жыр» өлеңін мәнерлеп оқиды Төскейінде сайрандап сері құйын, Асқақтайды Алатау өрі дүйім Дидарыңа тамсанған Асанқайғы Іздеп жүріп тынымсыз Жерұйығын. Беу, беу, Жуалы! Батырлардың мекені, Ақындардың мекені, Сағынтасың аңсатып, Ұзап шықсаң екі елі. Құлпырған жер әсемі қайда осындай? Саяңды көңіл гүлі жайласын бай, Билікөл түстік жерлен жарқырайды Сұлудың түсіп қалған айнасындай. Беу, беу, Жуалы! Жаратқандай шың-құздан, Бауыржанды туғызған. Өлең едің маған да Өлең жолын қуғызған. Ақындар оқығандай толып дастан, Ақсайым ағып жатыр шоршып тастан, Ұқсайды мейірбанды ата-анама, Құлантау, Қаратаумен қолтықтасқан. Беу, беу, Жуалы! Тұла бойың келісім, Тулап аққан Терісім, Туа салған Шерхандар.
|
|
|
|
|
Сергіту сәті «Аяқ, алақан» |
Оқушылар жерге қойылған табан және алақан суреттері бойынша жүріп өтуі тиіс |
|
Табан, алақан суреттері |
|
|
«Қайталау – білім анасы»
Жазба жұмысы. Эссе. Жеке жұмыс «Автор орындығы» |
Келісу-келіспеу эссесі- өте жиі кездесетін жазылым түрі болып табылады. Әр адам қоғамда орын алған әртүрлі жағдайға немесе оқиғаға байланысты өз пікірін білдіре алады. Адамның өз пікірімен, көзқарасымен біреулер келіссе, екінші адамдар қарсы келіп жатады. Бұл – даму заңдылығы. Алайда – пікірдің шынайылығы, сенімділігі маңызды. Ол пікірдің талданып отырған тақырыпқа сай келуіне, оны ашуына, негіздеуіне тәуелді. Келісу- келіспеу эссесін жазуда тақырыпты түсіну, оның қайшылығын анықтау маңызды болып саналады.Бейнеролик пен өлеңде айтылған ортақ ойды және ондағы тірек сөздерді қолданып, «Жер жәннәті - Жуалым» тақырыбында келісу-келіспеу эссесін жазыңдар. Жұмысты жазып болған соң, оқушы автор орындығына шығып оқиды. |
Дескриптор: - эссе тақырыбынан ауытқымайды; -абзац түрлерін жүйелі құрастырады, -келісу-келіспеу себептерін айқын көрсетіп жазады. -ортақ ой мен тірек сөздерді, орынды қолданады Өзара бағалау: |
|
|
|
Үй жұмысы: |
Туған жер туралы 2 шумақ өлең жазу. |
|
|
|
Кері байланыс 3 минут |
Рефлексия «Ми» |
|
|
|
шағым қалдыра аласыз














