«Өлкетану жасағы» авторлық бағдарламасы, ҚМЖ
|
Білім беру ұйымының атауы |
«Ю.Гагарин атындағы орта мектебі» КММ |
|||||
|
Пәні: |
Өлкетану |
|||||
|
Бөлім: |
V Бөлім: Қорытынды (6 сағат) |
|||||
|
Педагогтің аты-жөні: |
Сабитова Д.Т |
|||||
|
Күні: |
25.02.2025 ж |
|||||
|
Сынып: |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
«Ең креативті құс ұясы» |
|||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: |
Халықаралық құстар күніне акция ұйымдастырады. |
|||||
|
Сабақтың мақсаты |
Халықаралық құстар күніне арналған акция ұйымдастыру. Оқушылардың шығармашылық ойлау қабілетін дамыту. Құстардың табиғаттағы маңызын түсіндіру және оларды қорғауға шақыру. |
|||||
|
Сабақтың барысы |
||||||
|
Сабақтың кезеңі//уақыты |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||
|
Ұйымдастыру Өзін-өзі тексеру
|
Сабақ барысы: 1. Ұйымдастыру кезеңі (5 минут): Сәлемдесу, сабақтың мақсаты мен жоспарын түсіндіру. Акцияға қажет құрал-жабдықтарды тексеру: ағаш, пластик, қағаз, мата қалдықтары, желім, құралдар. Оқушыларды топтарға бөліп, әр топқа өз міндеттерін анықтап беру.
2. Қызығушылықты ояту (7 минут): Сұрақтар: •“Құстар табиғатқа қандай пайда әкеледі?” •“Құстардың саны азайса, экожүйеге қандай әсер етеді?” •“Құс ұяларын жасау арқылы құстарға қалай көмектесе аламыз?”
Көрнекілік: Құстардың табиғаттағы рөлі туралы қысқаша бейнематериал немесе презентация. Түрлі құс ұяларының фотосуреттерін көрсету (табиғи және жасанды). |
Сабаққа ынталанады. Жағымды ахуал туады. Оқушылар өз пікірлерін ортаға салады |
ҚБ Мұғалім оқушылар жауабын мұқият тыңдап кері байланыс беріп отырады |
Тақырып тық суреттер |
||
|
Жаңа білім
|
3. Негізгі бөлім (30 минут): 1. Құс ұяларын жасау (20 минут): Әр топ өздерінің креативті құс ұясын жасайды. Материалдар: •Ағаш қалдықтары, қайта өңделген пластик бөтелкелер, қағаз, табиғи материалдар. •Желім, қайшы, безендіру элементтері. Шығармашылық тапсырма: •Құс ұясын экологиялық және ыңғайлы етіп жасау. •Ұяны ерекше және креативті түрде безендіру. •Мұғалім топтарға бағыт-бағдар береді және жұмыс барысын бақылайды.
2. Жобаларды таныстыру (10 минут): Әр топ өз ұясын таныстырып, қандай идея қолданғанын түсіндіреді. Ұялардың экологиялық ерекшеліктері мен креативті тұстарын сипаттайды.
|
Мәтінмен жұмыс Мәтіннен негізгі ойды анықтайды
. |
ҚБ Мұғалім оқушылар жауабын мұқият тыңдап кері байланыс беріп отырады «Ең үздік жауап» Өзін-өзі бағалау |
тақырыптық кесте
таратпа материал дар
Жағдаяттар жазылған үлестірмелі қағаздар |
||
|
Бекіту |
4. Қорытынды бөлім (8 минут): Қорытынды талқылау: Мұғалім барлық топтардың жұмыстарын мадақтап, ең ерекше және экологиялық тұрғыда тиімді құс ұяларын атап өтеді. Халықаралық құстар күніне арналған акцияның маңыздылығын талқылау.
Бағалау критерийлері: •Құс ұясының экологиялық қауіпсіздігі. •Шығармашылық және креативті идеялар. •Топтық жұмысқа белсенді қатысу.
Акция нәтижесі: •Жасалған құс ұяларын мектеп ауласына немесе табиғи орындарға орналастыру. •Акцияның фотосуреттері мен бейнематериалдарын мектептің әлеуметтік желілерінде жариялау.
Үй тапсырмасы: Құс ұяларын орналастырғаннан кейін, құстардың орналасу жағдайын бақылап, келесі сабақта есеп беру. “Құстар – табиғат күзетшілері” тақырыбында шағын эссе жазу. |
Сабақтың тақырыбын қорытындылау |
«Ең үздік жауап» |
Ақпараттық карточка
|
||
|
Кері байланыс |
- нені білдім, нені үйрендім - мен үшін қызықты болды - нені толық түсінбедім |
Тақырып бойынша не білетінін, не білгісі келетінін, не білгенін жазады |
Оқушылар бағалай критерийлерімен өз деңгейлерін бағалайды |
А4, конспект |
||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
"Өлкетану жасағы" авторлық бағдарламасы, ҚМЖ 8-11 сыныптарға
"Өлкетану жасағы" авторлық бағдарламасы, ҚМЖ 8-11 сыныптарға
«Өлкетану жасағы» авторлық бағдарламасы, ҚМЖ
|
Білім беру ұйымының атауы |
«Ю.Гагарин атындағы орта мектебі» КММ |
|||||
|
Пәні: |
Өлкетану |
|||||
|
Бөлім: |
V Бөлім: Қорытынды (6 сағат) |
|||||
|
Педагогтің аты-жөні: |
Сабитова Д.Т |
|||||
|
Күні: |
25.02.2025 ж |
|||||
|
Сынып: |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
«Ең креативті құс ұясы» |
|||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: |
Халықаралық құстар күніне акция ұйымдастырады. |
|||||
|
Сабақтың мақсаты |
Халықаралық құстар күніне арналған акция ұйымдастыру. Оқушылардың шығармашылық ойлау қабілетін дамыту. Құстардың табиғаттағы маңызын түсіндіру және оларды қорғауға шақыру. |
|||||
|
Сабақтың барысы |
||||||
|
Сабақтың кезеңі//уақыты |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||
|
Ұйымдастыру Өзін-өзі тексеру
|
Сабақ барысы: 1. Ұйымдастыру кезеңі (5 минут): Сәлемдесу, сабақтың мақсаты мен жоспарын түсіндіру. Акцияға қажет құрал-жабдықтарды тексеру: ағаш, пластик, қағаз, мата қалдықтары, желім, құралдар. Оқушыларды топтарға бөліп, әр топқа өз міндеттерін анықтап беру.
2. Қызығушылықты ояту (7 минут): Сұрақтар: •“Құстар табиғатқа қандай пайда әкеледі?” •“Құстардың саны азайса, экожүйеге қандай әсер етеді?” •“Құс ұяларын жасау арқылы құстарға қалай көмектесе аламыз?”
Көрнекілік: Құстардың табиғаттағы рөлі туралы қысқаша бейнематериал немесе презентация. Түрлі құс ұяларының фотосуреттерін көрсету (табиғи және жасанды). |
Сабаққа ынталанады. Жағымды ахуал туады. Оқушылар өз пікірлерін ортаға салады |
ҚБ Мұғалім оқушылар жауабын мұқият тыңдап кері байланыс беріп отырады |
Тақырып тық суреттер |
||
|
Жаңа білім
|
3. Негізгі бөлім (30 минут): 1. Құс ұяларын жасау (20 минут): Әр топ өздерінің креативті құс ұясын жасайды. Материалдар: •Ағаш қалдықтары, қайта өңделген пластик бөтелкелер, қағаз, табиғи материалдар. •Желім, қайшы, безендіру элементтері. Шығармашылық тапсырма: •Құс ұясын экологиялық және ыңғайлы етіп жасау. •Ұяны ерекше және креативті түрде безендіру. •Мұғалім топтарға бағыт-бағдар береді және жұмыс барысын бақылайды.
2. Жобаларды таныстыру (10 минут): Әр топ өз ұясын таныстырып, қандай идея қолданғанын түсіндіреді. Ұялардың экологиялық ерекшеліктері мен креативті тұстарын сипаттайды.
|
Мәтінмен жұмыс Мәтіннен негізгі ойды анықтайды
. |
ҚБ Мұғалім оқушылар жауабын мұқият тыңдап кері байланыс беріп отырады «Ең үздік жауап» Өзін-өзі бағалау |
тақырыптық кесте
таратпа материал дар
Жағдаяттар жазылған үлестірмелі қағаздар |
||
|
Бекіту |
4. Қорытынды бөлім (8 минут): Қорытынды талқылау: Мұғалім барлық топтардың жұмыстарын мадақтап, ең ерекше және экологиялық тұрғыда тиімді құс ұяларын атап өтеді. Халықаралық құстар күніне арналған акцияның маңыздылығын талқылау.
Бағалау критерийлері: •Құс ұясының экологиялық қауіпсіздігі. •Шығармашылық және креативті идеялар. •Топтық жұмысқа белсенді қатысу.
Акция нәтижесі: •Жасалған құс ұяларын мектеп ауласына немесе табиғи орындарға орналастыру. •Акцияның фотосуреттері мен бейнематериалдарын мектептің әлеуметтік желілерінде жариялау.
Үй тапсырмасы: Құс ұяларын орналастырғаннан кейін, құстардың орналасу жағдайын бақылап, келесі сабақта есеп беру. “Құстар – табиғат күзетшілері” тақырыбында шағын эссе жазу. |
Сабақтың тақырыбын қорытындылау |
«Ең үздік жауап» |
Ақпараттық карточка
|
||
|
Кері байланыс |
- нені білдім, нені үйрендім - мен үшін қызықты болды - нені толық түсінбедім |
Тақырып бойынша не білетінін, не білгісі келетінін, не білгенін жазады |
Оқушылар бағалай критерийлерімен өз деңгейлерін бағалайды |
А4, конспект |
||
шағым қалдыра аласыз













