|
САБАҚ |
Мектеп: М.Әуезов атындағы мектеп-гимназия |
||||
|
Күні: |
Мұғалімнің аты-жөні: |
||||
|
Сынып: 11 |
Қатысқан оқушылар саны |
Қатыспағандар |
|||
|
Сабақтың тақырыбы |
Адам денсаулығы және қоршаған орта |
||||
|
Сабақтың мақсаты |
Табиғат, адам және экологиялық факторлар туралы білімдерін ғылыми тұрғыда меңгеруге қолайлы орта жасау |
||||
|
Оқушылар үшін оқу нәтижелері: |
|
||||
|
Қолданылған модульдер |
|
||||
|
Сабақта қолданылатын материалдар: |
|
||||
|
Пәнаралық байланыс |
Өнер, қоғам. |
||||
|
Оқыту әдістері: |
СТО «Фишбоун» әдісі.Топтық шығармашылық жұмыс Топтық жұмыс. Жағдаятты шешу.. |
1.Жұптық жұмыс 2. Топтық жұмыс |
|||
|
Осыған дейін меңгерілген білім |
Сөйлеу және ойлау |
||||
|
Сабақтың басы: |
Оқушылармен сәлемдесу, сабаққа қатысымын тексеру, сыныптың назарын сабаққа аудару. Қызығушылықты ояту: Оқушыларға суреттер беріледі.
Суреттер арқылы сабақ тақырыбын болжайды. Жаңа сабақтың тақырыбы мен мақсаты, міңдетін хабарлау. Топқа бөлу суреттер арқылы 3 топқа бөлу. |
||||
|
Сабақтың ортасы: |
Мағынаны тану кезеңі: Оқушылар
назарына «Темекі шегу қаншалықты
зиян» бейнебаяныұсынылады. Бейнебаяннан қандай әсер алдыныздар? Темекі шегудің зиянды әсерін айтып берініз? Тапсырма - 1. Топтық жұмыс. 1 топ. «Фишбоун» әдісі арқылы адамдардың темекіге әуесқойлық мәселесін шешеді. 2 топ. «Фишбоун» әдісі арқылы мәскүнемдік мәселесін шешеді. Балықтың басы – мәселе Сүйектері – шығу себептері, факт, шешу жолдары Құйрығы - шешімі 3 топ. «Шылым шегудің пайдасы» қойылымын көрсетеді және салауатты өмір салтына өлең шығарады. - - шылым шегудің үш түрлі “пайдасы” бар, балам. - Біріншіден, Шылым шеккен адам ешқашан да қартаймайды. -Қалайша? -Себебі, олар қартайып үлгермейді. Шылым шегетіндердің өмірі қысқа болады, олар жастай өліп кетеді. -Екіншіден, олардың үйін ешқашан ұры тонамайды. -Қалайша? -Себебі, шылым адамның өкпесі таза болмайды да күндіз- түні күркілдеп жөтелумен болады. Ұрылар үй иесінің көкжөтелін естіп, үйге жақындай алмайды. - Үшіншіден, шылым шегетін адамды ешқашан да ит қаппайды. -Қалайша? -Себебі, олар өте ерте мүгедек болып қалады да, таяққа сүйеніп жүреді. Ал қолында таяғы бар адамға ит жақындай ма, айналайын? ( Ақсақал қулана жымияды. Ал бала ойланып қалады.) Талқылау Тапсырма - 2. Топтық жұмыс. Жағдаятты шешу. 1 – топқа. Бір спортсмен өзі әйгілі болады. Жақсы, жұртқа танымал. Бірақ табыс көзі онша болмайды. Енді ол отбасынан асырау үшін“Арақ заводына” жұмысқа тұрады. Алғашқы кезде жақсы табыс тауып жүреді.Кейіннен ол аз – аздап ішіп, араққа бойы үйреніп кетеді. Енді жұмысты тастайын десе, ақша керек,тастамайын десе, ішіп қоя береді. Жағдаяттан қалай шығуға болады? 2 – топқа. Ол 15 жаста. Темекі тартып, арақ ішіп, аз-аздан үйреніп жүріп әбден бойына сіңіріп алды. Ал оның ағасы да алғашқыда қалай бой ұрғанын білмей қалған болатын. Інісі ағасының сол бір заттардан қанша зардап шеккенін біледі. Бірақ өзі сол заттарды тастай алмайды. Сіздің пікіріңіз? 3 – топқа. Жартылай жасанды есірткі – героиннің тағы бір ерекшелігі бірден бой көрсете қоймайды. Шегуші ағзасына мысқылдан сіңіп, әбден бойын игеріп алғанда ғана көрініс береді. Алғашқыда қалай тәуелді болғанын білмей қалады. Сөйтіп ол ... Талқылау. Топтық бағалау. Кері байланыс |
||||
|
Сабақтың соңы |
Эмоционалды рефлексия.
|
||||
|
САБАҚ |
Мектеп: М.Әуезов атындағы мектеп-гимназия |
||||
|
Күні: |
Мұғалімнің аты-жөні: Турсунбаева М.С. |
||||
|
Сынып: 7«Б» |
Қатысқан оқушылар саны |
Қатыспағандар |
|||
|
Сабақтың тақырыбы |
Бір су нысанын зерттеу және сипаттау |
||||
|
Сабақтың мақсаты |
Өлкенің өзендері мен көлдерді зерттеу және сипаттау туралы білімдерін ғылыми тұрғыда меңгеруге қолайлы орта жасау |
||||
|
Оқушылар үшін оқу нәтижелері: |
|
||||
|
Қолданылған модульдер |
|
||||
|
Сабақта қолданылатын материалдар: |
|
||||
|
Пәнаралық байланыс |
экология,биология |
||||
|
Оқыту әдістері: |
Топтық шығармашылық жұмыс, Топтық жұмыс.Жеке жұмыс.Жағдаятты шешу.. |
Топтық жұмыс Жеке жұмыс |
|||
|
Осыған дейін меңгерілген білім |
Сөйлеу және ойлау |
||||
|
Сабақтың басы: |
Оқушылармен сәлемдесу, сабаққа қатысымын тексеру, сыныптың назарын сабаққа аудару. Қызығушылықты ояту: Оқушыларға анаграмма беріледі. УС НЫСЫНА Анаграмма арқылы сабақ тақырыбын болжайды. Жаңа сабақтың тақырыбы мен мақсаты, міңдетін хабарлау. Топқа бөлу суреттер арқылы 3 топқа бөлу. |
||||
|
Сабақтың ортасы: |
Мағынаны тану кезеңі: Тапсырма - 1. Топтық жұмыс. 1 топ. Бүркітті, Шабақты өзендері 2 топ. Бұғыл, Көктал өзендері 3 топ. Ынталы бөгені,Тұзкөл көлі Талқылау. Тапсырма - 2.Жеке жұмыс. 1. «Бес жол өлең» Не?
Су 2. «Су - тіршілік көзі» тақырыбына эссе жазу
Сергіту сәті Сен білесің бе? Су өмір нәрі дейді. Осы бір қарапайым қағидаға зер салсақ суға қатысты бірнеше деректер келтіруге болады екен. - Іркілдек теңіз жәндігі медузаның бүкіл салмағының 99 пайызы судан тұрады. - Егер 1 кг қарбызды кептірсе, одан 20 грамм ғана құрғақ зат алынады, яғны қарбыздың 98 пайызы судан тұрады. - Адамның тамағына және ішуіне 2-3 л су керек. Адам тек тамақтанудың өзіне 60 тонна су тұтынады екен. - Адам салмағының 65 пайызы су десек, адам ағзасы 15-20 пайызынан айырылса тіршілігі тоқтайды. Адам сусыз бірнеше күн ғана шыдай алады. - 1 кг картопты өсіруге – 300 л су, 1 кг бидай өсіруге – 1200 л су жұмсалады екен. Тапсырма – 3. Топтық жұмыс. Ресурстармен жұмыс. Ғаламшар үшін гидросфераның маңызын бағалаңдар 1 – топқа. Адамзатқа 2 – топқа. Өсімдіктерге 3 – топқа. Жануарларға Көлдердің ластануы Талқылау. Әр топ жұмыс жасап болғасын постер қорғайды басқа топ мүшелері бағалайды. Бейнеролик тамашалау. |
||||
|
Сабақтың соңы Рефлексия |
|
||||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Өлкетану пәнінен сабақ жоспарының үлгісі
Өлкетану пәнінен сабақ жоспарының үлгісі
|
САБАҚ |
Мектеп: М.Әуезов атындағы мектеп-гимназия |
||||
|
Күні: |
Мұғалімнің аты-жөні: |
||||
|
Сынып: 11 |
Қатысқан оқушылар саны |
Қатыспағандар |
|||
|
Сабақтың тақырыбы |
Адам денсаулығы және қоршаған орта |
||||
|
Сабақтың мақсаты |
Табиғат, адам және экологиялық факторлар туралы білімдерін ғылыми тұрғыда меңгеруге қолайлы орта жасау |
||||
|
Оқушылар үшін оқу нәтижелері: |
|
||||
|
Қолданылған модульдер |
|
||||
|
Сабақта қолданылатын материалдар: |
|
||||
|
Пәнаралық байланыс |
Өнер, қоғам. |
||||
|
Оқыту әдістері: |
СТО «Фишбоун» әдісі.Топтық шығармашылық жұмыс Топтық жұмыс. Жағдаятты шешу.. |
1.Жұптық жұмыс 2. Топтық жұмыс |
|||
|
Осыған дейін меңгерілген білім |
Сөйлеу және ойлау |
||||
|
Сабақтың басы: |
Оқушылармен сәлемдесу, сабаққа қатысымын тексеру, сыныптың назарын сабаққа аудару. Қызығушылықты ояту: Оқушыларға суреттер беріледі.
Суреттер арқылы сабақ тақырыбын болжайды. Жаңа сабақтың тақырыбы мен мақсаты, міңдетін хабарлау. Топқа бөлу суреттер арқылы 3 топқа бөлу. |
||||
|
Сабақтың ортасы: |
Мағынаны тану кезеңі: Оқушылар
назарына «Темекі шегу қаншалықты
зиян» бейнебаяныұсынылады. Бейнебаяннан қандай әсер алдыныздар? Темекі шегудің зиянды әсерін айтып берініз? Тапсырма - 1. Топтық жұмыс. 1 топ. «Фишбоун» әдісі арқылы адамдардың темекіге әуесқойлық мәселесін шешеді. 2 топ. «Фишбоун» әдісі арқылы мәскүнемдік мәселесін шешеді. Балықтың басы – мәселе Сүйектері – шығу себептері, факт, шешу жолдары Құйрығы - шешімі 3 топ. «Шылым шегудің пайдасы» қойылымын көрсетеді және салауатты өмір салтына өлең шығарады. - - шылым шегудің үш түрлі “пайдасы” бар, балам. - Біріншіден, Шылым шеккен адам ешқашан да қартаймайды. -Қалайша? -Себебі, олар қартайып үлгермейді. Шылым шегетіндердің өмірі қысқа болады, олар жастай өліп кетеді. -Екіншіден, олардың үйін ешқашан ұры тонамайды. -Қалайша? -Себебі, шылым адамның өкпесі таза болмайды да күндіз- түні күркілдеп жөтелумен болады. Ұрылар үй иесінің көкжөтелін естіп, үйге жақындай алмайды. - Үшіншіден, шылым шегетін адамды ешқашан да ит қаппайды. -Қалайша? -Себебі, олар өте ерте мүгедек болып қалады да, таяққа сүйеніп жүреді. Ал қолында таяғы бар адамға ит жақындай ма, айналайын? ( Ақсақал қулана жымияды. Ал бала ойланып қалады.) Талқылау Тапсырма - 2. Топтық жұмыс. Жағдаятты шешу. 1 – топқа. Бір спортсмен өзі әйгілі болады. Жақсы, жұртқа танымал. Бірақ табыс көзі онша болмайды. Енді ол отбасынан асырау үшін“Арақ заводына” жұмысқа тұрады. Алғашқы кезде жақсы табыс тауып жүреді.Кейіннен ол аз – аздап ішіп, араққа бойы үйреніп кетеді. Енді жұмысты тастайын десе, ақша керек,тастамайын десе, ішіп қоя береді. Жағдаяттан қалай шығуға болады? 2 – топқа. Ол 15 жаста. Темекі тартып, арақ ішіп, аз-аздан үйреніп жүріп әбден бойына сіңіріп алды. Ал оның ағасы да алғашқыда қалай бой ұрғанын білмей қалған болатын. Інісі ағасының сол бір заттардан қанша зардап шеккенін біледі. Бірақ өзі сол заттарды тастай алмайды. Сіздің пікіріңіз? 3 – топқа. Жартылай жасанды есірткі – героиннің тағы бір ерекшелігі бірден бой көрсете қоймайды. Шегуші ағзасына мысқылдан сіңіп, әбден бойын игеріп алғанда ғана көрініс береді. Алғашқыда қалай тәуелді болғанын білмей қалады. Сөйтіп ол ... Талқылау. Топтық бағалау. Кері байланыс |
||||
|
Сабақтың соңы |
Эмоционалды рефлексия.
|
||||
|
САБАҚ |
Мектеп: М.Әуезов атындағы мектеп-гимназия |
||||
|
Күні: |
Мұғалімнің аты-жөні: Турсунбаева М.С. |
||||
|
Сынып: 7«Б» |
Қатысқан оқушылар саны |
Қатыспағандар |
|||
|
Сабақтың тақырыбы |
Бір су нысанын зерттеу және сипаттау |
||||
|
Сабақтың мақсаты |
Өлкенің өзендері мен көлдерді зерттеу және сипаттау туралы білімдерін ғылыми тұрғыда меңгеруге қолайлы орта жасау |
||||
|
Оқушылар үшін оқу нәтижелері: |
|
||||
|
Қолданылған модульдер |
|
||||
|
Сабақта қолданылатын материалдар: |
|
||||
|
Пәнаралық байланыс |
экология,биология |
||||
|
Оқыту әдістері: |
Топтық шығармашылық жұмыс, Топтық жұмыс.Жеке жұмыс.Жағдаятты шешу.. |
Топтық жұмыс Жеке жұмыс |
|||
|
Осыған дейін меңгерілген білім |
Сөйлеу және ойлау |
||||
|
Сабақтың басы: |
Оқушылармен сәлемдесу, сабаққа қатысымын тексеру, сыныптың назарын сабаққа аудару. Қызығушылықты ояту: Оқушыларға анаграмма беріледі. УС НЫСЫНА Анаграмма арқылы сабақ тақырыбын болжайды. Жаңа сабақтың тақырыбы мен мақсаты, міңдетін хабарлау. Топқа бөлу суреттер арқылы 3 топқа бөлу. |
||||
|
Сабақтың ортасы: |
Мағынаны тану кезеңі: Тапсырма - 1. Топтық жұмыс. 1 топ. Бүркітті, Шабақты өзендері 2 топ. Бұғыл, Көктал өзендері 3 топ. Ынталы бөгені,Тұзкөл көлі Талқылау. Тапсырма - 2.Жеке жұмыс. 1. «Бес жол өлең» Не?
Су 2. «Су - тіршілік көзі» тақырыбына эссе жазу
Сергіту сәті Сен білесің бе? Су өмір нәрі дейді. Осы бір қарапайым қағидаға зер салсақ суға қатысты бірнеше деректер келтіруге болады екен. - Іркілдек теңіз жәндігі медузаның бүкіл салмағының 99 пайызы судан тұрады. - Егер 1 кг қарбызды кептірсе, одан 20 грамм ғана құрғақ зат алынады, яғны қарбыздың 98 пайызы судан тұрады. - Адамның тамағына және ішуіне 2-3 л су керек. Адам тек тамақтанудың өзіне 60 тонна су тұтынады екен. - Адам салмағының 65 пайызы су десек, адам ағзасы 15-20 пайызынан айырылса тіршілігі тоқтайды. Адам сусыз бірнеше күн ғана шыдай алады. - 1 кг картопты өсіруге – 300 л су, 1 кг бидай өсіруге – 1200 л су жұмсалады екен. Тапсырма – 3. Топтық жұмыс. Ресурстармен жұмыс. Ғаламшар үшін гидросфераның маңызын бағалаңдар 1 – топқа. Адамзатқа 2 – топқа. Өсімдіктерге 3 – топқа. Жануарларға Көлдердің ластануы Талқылау. Әр топ жұмыс жасап болғасын постер қорғайды басқа топ мүшелері бағалайды. Бейнеролик тамашалау. |
||||
|
Сабақтың соңы Рефлексия |
|
||||
шағым қалдыра аласыз


Ата, мен
шылым шегуді үйреніп жүрмін. Қалай ойлайсыз, бұл денсаулыққа
пайдалы ма?













