|
Бөлім |
“Дені саудың – жаны сау” |
||||
|
Пәні: |
Қазақ тілі |
||||
|
Күні: |
|
||||
|
Педагогтің аты-жөні: |
|||||
|
Сынып: 2 |
Қатысқандар саны: Қатыспағандар саны: |
||||
|
Сабақтың тақырыбы |
Омоним дегеніміз не? |
||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
2.2.2.1* - синоним, антоним, омоним (сөздік қолдану) сөздерді ажырату және мағынасын түсіну, сөйлеу барысында қолдану 2.2.3.1 - мәтін мазмұнын анықтауға бағытталған сұрақтар құрастыру және жауап беру |
||||
|
Сабақтың мақсаты |
Омоним сөздерді ажырату Омоним сөздерді сөйлеу барысында қолдану Мәтін мазмұны бойынша сұрақ құрастыру |
||||
|
Құндылық |
Денсаулықты қадірлеуге, салауатты өмір салтын ұстануға, ойдың тазалығын және эмоционалды тұрақтылыққа баулу. |
||||
|
Сабақ барысы |
|||||
|
Сабақтың кезеңі/уақыты |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
|
Сабақтың басы (3 мин) |
Ұйымдастыру кезеңі: Психологиялық ахуал орнату. «Лабиринт» ойыны |
Оқушылар сабаққа назар аударады.
Оқушылар допты лабиринт арқылы жүргізіп, тесікке түсіреді |
|
Қатты қағаздан жасалған лабиринт, доп |
|
|
Сабақтың ортасы (5 мин) 10 мин |
Үй тапсырмасын тексеру 12 –жаттығу 10 –бет Синоним сөздерді жаз. «Ойлан, тап» ойын Ребусты шеш. Шешуіндегі сөздің синонимін тап. Сабақтың тақырыбы мен мақсатын хабарлау Омоним сөздерді ажыратасың Мәтін мазмұны бойынша сұрақ құрастырасың
1-тапсырм Ұжымдық жұмыс «Сен маған, мен саған» әдісі Мәтінді оқы. Мәтін мазмұны бойынша сұрақ қой. Мәтінге ат қой. ЕББҚ Мәтін не туралы? Талқылау сұрақтары: 1.Апамыс қандай бала? 2.Оны қайдан байқадың? |
Әли мен Маржанның синоним сөз деп таңдап алған сөздерін оқиды. Синоним сөздерді ішінен теріп жазады.
Ребусты шешеді. Шешуіндегі сөздің синонимін табады Алыс - ұзақ
1. мәтін мазмұны бойынша сұрақ құрастырады 2.сұрақтарға жауап береді 3.мәтінге ат қояды
|
Дескриптор: -синоним сөздерді жазады (1б) Мадақтау ҚБ: Жарайсың!, Керемет! Жақсы! Талпын! Қолсағаттың корпусын алға жылжыту Дескриптор: -мәтін мазмұны бойынша сұрақ құрастырады(1б) -сұрақтарға жауап береді(1б) -мәтінге ат қояды(1б) ҚБ: Жарайсың!, Керемет! Жақсы! Талпын! |
Ребус Оқулық 14-жаттығу 10,11- беттер Қолсағат |
|
|
8 мин Сергіту сәті 2 минут |
2- тапсырма Жұптық жұмыс «Құрастыр» әдісі Түс сөзінің әр мағынасына сөйлем құрап жаз. ЕББҚ Тапсырманы орындауда қолдау көрсету Талқылау сұрақтары: 1. Тапсырма орындау барысында не білдің? Екі қолмен сурет салу |
1. бояу мағынасына сөйлем құрайды 2.іс-қимыл мағынасына сөйлем құрайды Арнайы суретті бір уақытта екі қолмен салады |
«Комментарий» арқылы Дескриптор: -бояу мағынасына сөйлем құрайды(1б) -іс-қимыл мағынасына сөйлем құрайды(1б) «Басбармақ» арқылы |
Оқулық 15–жаттығу 11-бет Дәптер қаламсап таратпа Сурет |
|
|
10 мин
|
3 – тапсырма Жеке жұмыс «Жұбын тап» әдісі Сөздердің мағынасын түсіндір. Олардың әрқайсысына екі түрлі мағына беретіндей сөйлем құра. ЕББҚ Тапсырманы орындауда қолдау көрсету Талқылау сұрақтары: 1. Тапсырма орындау барысында не білдің? |
1. бірінші сөзге екі түрлі мағынада сөйлем құрайды 2.екінші сөзге екі түрлі мағынада сөйлем құрайды 3.үшінші сөзге екі түрлі мағынада сөйлем құрайды 4.төртінші сөзге екі түрлі мағынада сөйлем құрайды |
«Отшашу» арқылы бір-ірін бағалау Дескриптор: -бірінші сөзге екі түрлі мағынада сөйлем құрайды(1б) - екінші сөзге екі түрлі мағынада сөйлем құрайды(1б) -үшінші сөзге екі түрлі мағынада сөйлем құрайды(1б) -төртінші сөзге екі түрлі мағынада сөйлем құрайды(1б) |
Оқулық 16-жаттығу 11-бет Дәптер қаламсап |
|
|
Сабақтың соңы Рефлексия 7 мин |
Үйге тапсырма 17-жаттығу 12-бет «Сыныптан шығу билеті» әдісі Омоним сөздер деп қандай сөздерді айтады? Мысал келтір
«Қолсағат» әдісі (Бағалау) Бүгінгі сабақты толық түсіндім (9,10 ) Бүгінгі сабақты түсіндім, сұрағым бар(7,8 ) Бүгінгі сабақты түсінбедім (5,6 ) |
Сұрақ жауап беріп, сыныптан шығып кетеді(сұраққа жауап берген оқушы үшін сабақ аяқталды)
Бүгінгі сабақтан алған білімдерін сабақ бойына орындаған тапсырмасының нәтижесіне қарай сағаттың корпусын қадамдарға жылжытумен анықтайды. |
Мадақтау Жарайсың!, Керемет! Жақсы! Талпын! |
Белдігінде цифр 10 –ға дейін цифр жазылған қолсағат |
|
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Омоним дегеніміз не 1 сабақ ҚМЖ 2 сын
|
Бөлім |
“Дені саудың – жаны сау” |
||||
|
Пәні: |
Қазақ тілі |
||||
|
Күні: |
|
||||
|
Педагогтің аты-жөні: |
|||||
|
Сынып: 2 |
Қатысқандар саны: Қатыспағандар саны: |
||||
|
Сабақтың тақырыбы |
Омоним дегеніміз не? |
||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
2.2.2.1* - синоним, антоним, омоним (сөздік қолдану) сөздерді ажырату және мағынасын түсіну, сөйлеу барысында қолдану 2.2.3.1 - мәтін мазмұнын анықтауға бағытталған сұрақтар құрастыру және жауап беру |
||||
|
Сабақтың мақсаты |
Омоним сөздерді ажырату Омоним сөздерді сөйлеу барысында қолдану Мәтін мазмұны бойынша сұрақ құрастыру |
||||
|
Құндылық |
Денсаулықты қадірлеуге, салауатты өмір салтын ұстануға, ойдың тазалығын және эмоционалды тұрақтылыққа баулу. |
||||
|
Сабақ барысы |
|||||
|
Сабақтың кезеңі/уақыты |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
|
Сабақтың басы (3 мин) |
Ұйымдастыру кезеңі: Психологиялық ахуал орнату. «Лабиринт» ойыны |
Оқушылар сабаққа назар аударады.
Оқушылар допты лабиринт арқылы жүргізіп, тесікке түсіреді |
|
Қатты қағаздан жасалған лабиринт, доп |
|
|
Сабақтың ортасы (5 мин) 10 мин |
Үй тапсырмасын тексеру 12 –жаттығу 10 –бет Синоним сөздерді жаз. «Ойлан, тап» ойын Ребусты шеш. Шешуіндегі сөздің синонимін тап. Сабақтың тақырыбы мен мақсатын хабарлау Омоним сөздерді ажыратасың Мәтін мазмұны бойынша сұрақ құрастырасың
1-тапсырм Ұжымдық жұмыс «Сен маған, мен саған» әдісі Мәтінді оқы. Мәтін мазмұны бойынша сұрақ қой. Мәтінге ат қой. ЕББҚ Мәтін не туралы? Талқылау сұрақтары: 1.Апамыс қандай бала? 2.Оны қайдан байқадың? |
Әли мен Маржанның синоним сөз деп таңдап алған сөздерін оқиды. Синоним сөздерді ішінен теріп жазады.
Ребусты шешеді. Шешуіндегі сөздің синонимін табады Алыс - ұзақ
1. мәтін мазмұны бойынша сұрақ құрастырады 2.сұрақтарға жауап береді 3.мәтінге ат қояды
|
Дескриптор: -синоним сөздерді жазады (1б) Мадақтау ҚБ: Жарайсың!, Керемет! Жақсы! Талпын! Қолсағаттың корпусын алға жылжыту Дескриптор: -мәтін мазмұны бойынша сұрақ құрастырады(1б) -сұрақтарға жауап береді(1б) -мәтінге ат қояды(1б) ҚБ: Жарайсың!, Керемет! Жақсы! Талпын! |
Ребус Оқулық 14-жаттығу 10,11- беттер Қолсағат |
|
|
8 мин Сергіту сәті 2 минут |
2- тапсырма Жұптық жұмыс «Құрастыр» әдісі Түс сөзінің әр мағынасына сөйлем құрап жаз. ЕББҚ Тапсырманы орындауда қолдау көрсету Талқылау сұрақтары: 1. Тапсырма орындау барысында не білдің? Екі қолмен сурет салу |
1. бояу мағынасына сөйлем құрайды 2.іс-қимыл мағынасына сөйлем құрайды Арнайы суретті бір уақытта екі қолмен салады |
«Комментарий» арқылы Дескриптор: -бояу мағынасына сөйлем құрайды(1б) -іс-қимыл мағынасына сөйлем құрайды(1б) «Басбармақ» арқылы |
Оқулық 15–жаттығу 11-бет Дәптер қаламсап таратпа Сурет |
|
|
10 мин
|
3 – тапсырма Жеке жұмыс «Жұбын тап» әдісі Сөздердің мағынасын түсіндір. Олардың әрқайсысына екі түрлі мағына беретіндей сөйлем құра. ЕББҚ Тапсырманы орындауда қолдау көрсету Талқылау сұрақтары: 1. Тапсырма орындау барысында не білдің? |
1. бірінші сөзге екі түрлі мағынада сөйлем құрайды 2.екінші сөзге екі түрлі мағынада сөйлем құрайды 3.үшінші сөзге екі түрлі мағынада сөйлем құрайды 4.төртінші сөзге екі түрлі мағынада сөйлем құрайды |
«Отшашу» арқылы бір-ірін бағалау Дескриптор: -бірінші сөзге екі түрлі мағынада сөйлем құрайды(1б) - екінші сөзге екі түрлі мағынада сөйлем құрайды(1б) -үшінші сөзге екі түрлі мағынада сөйлем құрайды(1б) -төртінші сөзге екі түрлі мағынада сөйлем құрайды(1б) |
Оқулық 16-жаттығу 11-бет Дәптер қаламсап |
|
|
Сабақтың соңы Рефлексия 7 мин |
Үйге тапсырма 17-жаттығу 12-бет «Сыныптан шығу билеті» әдісі Омоним сөздер деп қандай сөздерді айтады? Мысал келтір
«Қолсағат» әдісі (Бағалау) Бүгінгі сабақты толық түсіндім (9,10 ) Бүгінгі сабақты түсіндім, сұрағым бар(7,8 ) Бүгінгі сабақты түсінбедім (5,6 ) |
Сұрақ жауап беріп, сыныптан шығып кетеді(сұраққа жауап берген оқушы үшін сабақ аяқталды)
Бүгінгі сабақтан алған білімдерін сабақ бойына орындаған тапсырмасының нәтижесіне қарай сағаттың корпусын қадамдарға жылжытумен анықтайды. |
Мадақтау Жарайсың!, Керемет! Жақсы! Талпын! |
Белдігінде цифр 10 –ға дейін цифр жазылған қолсағат |
|
шағым қалдыра аласыз


