Материалдар / Омыртқалы және омыртқасыз жануарлардың тыныс алу мүшелерінің құрылысын салыстыру

Омыртқалы және омыртқасыз жануарлардың тыныс алу мүшелерінің құрылысын салыстыру

Материал туралы қысқаша түсінік
чвсапмролб лров ррпсаорпа явучаспр норпа вуыапр ьтиквпвск укрвеоип чкпрвкео
Авторы:
Автор материалды ақылы түрде жариялады. Сатылымнан түскен қаражат авторға автоматты түрде аударылады. Толығырақ
31 Қазан 2018
4738
0 рет жүктелген
770 ₸
Бүгін алсаңыз
+39 бонус
беріледі
Бұл не?
Бүгін алсаңыз +39 бонус беріледі Бұл не?
Тегін турнир Мұғалімдер мен Тәрбиешілерге
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Бұл бетте материалдың қысқаша нұсқасы ұсынылған. Материалдың толық нұсқасын жүктеп алып, көруге болады
logo

Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады

Сабақ жоспарының үлгісі

Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы: Тыныс алу
Мектеп:

Күні:
Мұғалімнің аты-жөні

Сынып:



Сабақтың тақырыбы
Омыртқалы және омыртқасыз жануарлардың тыныс алу мүшелерінің құрылысын салыстыру

Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)
7.1.4.4 Омыртқасыз және омыртқалы жануарлардың тыныс алу мүшелерін салыстыру

Сабақтың мақсаты
Оқушылардың барлығы:Омыртқасыз және омыртқалы жануардың тыныс алу мүшелерінің құрылсын біледі және түсінеді.
Оқушылардың көпшілігі: Омыртқасыз және омыртқалы жануардың тыныс алу мүшелерінің құрылыс ерекшеліктерін сәйкестендіре алады.және салыстыра алады және түсінеді.
Оқушылардың кейбіреуі :Омыртқасыз және омыртқалы жануардың тыныс алу мүшелерінің құрылыстарын салыстыра отырып модельдей алады.

Бағалау критерийі
-Омыртқасыз және омыртқалы жануарлардың тыныс салу мүшелерінің құрылысын біледі, тұсінеді;
-Омыртқасыз және омыртқалы жануарлардың тыныс салу мүшелерінің құрылысын сәйкестендіреді,салыстырады.
-Омыртқасыз және омыртқалы жануарлардың тыныс салу мүшелерінің құрылысын модельдейді.

Тілдік мақсаттар

Кеңірдек, гемолимфа, демтүтік, желбезектер, ауа өтетін жол, өкпе қапшықтары, қосарлы тыныс алу.

Құндылықтарға баулу

шығармашылық және сын тұрғысынан
ойлауға баулу.Қоршаған ортаға қамқорлық жасау

Пәнаралық байланыс
Химия, физика

Тақырып бойынша алдыңғы білім

Тұқымның немесе өскіндердің тынысалуы мысалында Зертханалық жұмыс Өсімдіктердің тынысалуын зерттеу.






Сабақ барысы

Сабақтың жоспарланған кезеңдері
Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері

Ресурстар

Сабақтың басы
2 минут







3 минут







5 минут
Ұйымдастыру кезеңі
(С) Топтарға бөлу Мазайка әдісі
Тыныс алу мүшелерінің суреттері бойынша бөліну.
Оқушыларға сурет қиындыларын беремін. Сурет қиындыларын құрастырғанда өкпе, демтүтік, желбезек суреттері шығуы керек.
(С) Психологиялық ахуал қалыптастыру:
Шаттық шеңбер әдісі арқылы тренинг
Оқушылар шеңберге тұрып бір-біріне тілек айтады.
Әр топқа топ басшысы толтыратын бағалау парағы таратылады.
(Ж) Үй тапсырмасын тексеру
1-тапсырма Тест жұмысын алу
ҚБ. Өзара бағалау
1-топ: Өкпе
2-топ:Демтүтік
3-топ:Желбезек
Өкпе, демтүтік, желбезек суреттері




Тест тапсырмалары

Сабақтың ортасы


3минут




10 минут


























5 минут






















2 минут
(С) Миға шабуыл әдісі.
Қимыл-қозғалыс жаттығу жасау барысындағы тыныс алуды бақылату арқылы сабақтың тақырыбын ашу.
ҚБ: сұрақ-жауап

(Ж,Жж,Тж) 2-тапсырма. Мағынаны тану. INSERT әдісімен мәтінмен жұмыс.
Бейнеталдау әдісі видеороликпен жұмыс. Талқылауға арналған сұрақтар:
- Бейнематериалдын не көрдіңдер?
- Тыныс алу деген не?
- Тыныс алу процесі қалай жүреді екен?
- Тыныс алудың адам ағзасындағы маңызы қандай?
- Тыныс алуға қандай мүшелер қатысады?
ҚБ. Бағдаршам әдісі
(ТЖ) 3-тапсырма. Модельдеуәдісі Әр топқа әртүрлі тапсырма беріледі.
1-топ: Өкпе
Өкепеде жүретін процесті модельдеу арқылы көрсет.
2-топ: Демтүтік
Демтүтіктің құрылысын модельдеу арқылы қалай көрсетуге болады?
3-топ: Кластер құрастыру.
Не себепті желбезек барлық омыртқалы жануарларға тән емес себебін түсіндір?
- Дескриптор
-Өкпенің демтүтіктің құрылысының модельін жасайды;
-Өкпенің, демтүтіктің құрылысын сипаттайды;
- Жануарлардың тіршілік ортасына байланысты тыныс мүшелерінің әр түрлілігін түсінеді;
-Омыртқасыз және омыртқалы жануарлардың тыныс алу мүшелерін салыстыра алады.
ҚБ. 2 жұлдыз бір ұсыныс

4-тапсырма Ой қозғау әдісі
1 топ Кір ілетін жіп әдісі. Терминдерге сипаттама бер: кеңірдек, демтүтік, желбезектер, ауа өтетін жол, өкпе қапшықтары, қосарлы тыныс алу.
2топ Суреттер сөйлейді әдісі. Суретен жануарлардың тыныс алу типтерін анықтаңдар

3 топ Домино әдісі арқылы омыртқалы жануарлардың тыныс алу жүйесін ретімен құрастыр: бронхылар, өкпе, ауыз қуысы, аңқа, демтүтік, көмекей.
ҚБ. Мадақтау
Сергіту сәті Дыбыстық гимнастика




Оқулық, бейнежазба





Түрлі-түсті маркерлер, қағаздар, желім, суреттер, пластмасса стакандар, шар және т.б.














Кір ілетін жіп, кір қысқыш,
Терминдер жазылған қиынды қағаздар,суреттер








А4 ,сөздер жазылған қағаздар, желім















Сабақтың соңы
5минут








(ТЖ) Жинақтау
5 тапсырма – Венн диаграммасы
1 топ Сурет арқылы құстар мен сүтқректілердің тыныс алу жүйесін салыстыр.
2топ Сурет арқылы шаян мен өрмекшінің тыныс алу жүйесін салыстыр
3 топ Сурет арқылы құрылықта және суда тіршілік етеін ұлулардың тыныс алу жүйесін салыстыр
Дискриптор
-Тыныс алу жүйесінің типтерін анықтай алады
-Омыртқалы және омыртқасыз жануарлардың
тыныс алу жүйесін салыстыра алады

Кері байланыс
Талқылау бойынша серіктестер Серіктесіңізбен талқылаңыз
Өзіңіз үйренген үш нәрсе туралы:
Не нәрсе оңай болды?
Не нәрсе қиын болды?
Не білгіңіз келеді?

Үйге тапсырма:&30 Оқу 5 сұрақ тест құрау

Салыстыруға арналған суреттер, венн диаграммасы











Стикер , фломастер


Бағалау парағы

Оқышының
аты-жөні
1 тапсырма
Үй тапсырмасын тексеру
Тест жұмысы

2тапсырма
Мағынаны тану



3 тапсырма
Ой қозғау

4 тапсырма
Модельдеу
5 тапсырма
Жинақтау
Венн диаграммасы





1 топ
Кір ілетін жіп
2 топ
Суретпен жұмыс
3 топ Домино














































Ресми байқаулар тізімі
Республикалық байқауларға қатысып жарамды дипломдар алып санатыңызды көтеріңіз!
Осы аптаның ең үздік материалдары
Педагогтардың біліктілігін арттыру курстары
Аттестацияда (ПББ) 100% келетін
тақырыптармен дайындаймыз
Аттестацияда (ПББ) келетін тақырыптар бойынша жасалған тесттермен дайындалып, бізбен бірге тестілеуден оңай өтесіз
Өткен жылы бізбен дайындалған ұстаздар 50/50 жинап рекорд жасады
Толығырақ